Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Οι πόρτες του Πράκτικερ και του Leroy μου αφήνουν πολλά ερωτηματικά, οπότε κλίνω προς την με γραναζωτή κλειδαριά, στα 600€. Και από τους διαθέσιμους κυλίνδρους που έχουν, ρώτησε πόσα παραπάνω χρεώνουν για AGB DCK ή CISA RS3S μήπως την πάρεις με καλό κύλινδρο και ξεμπερδέψεις.
Βλέπω έχουν και Omega Plus κλειδαριά, οπότε ίσως να ήταν κι αυτή καλή επιλογή, αν δεν χρεώνουν πολλά παραπάνω. 

Διαφορετικά, την παίρνεις με 600€ όπως είναι και το βλέπεις αργότερα για καλό κύλινδρο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ξέρεις ποιο είναι το περίεργο? Ολες αυτές οι πόρτες είναι τις ΚΕΤΕ. Έχω πιάσει κουβέντα με πωλητές και στο praktiker κ στο Leroy κ μου το ανέφεραν. Τώρα το portareto είναι ουσιαστικά λιανική πώληση της ΚΕΤΕ. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για ίδιες πόρτες που απλά αλλάζουν κυλίνδρους κ κλειδαριές ή διαφορετικές τελείως. 

Το Praktiker θέλει 150€ περαστικά, το Leroy δεν θυμάμαι πόσο. 

Ίσως καλύτερη επιλογή να είναι αυτή αν μπόρεσω να φτάσω σε αυτά τα λεφτά

https://www.portareto.gr/virtus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/4/2019 στις 3:15 ΜΜ, manosathens21 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.Η θωρακισμένη πόρτα  μου στο διαμέρισμα είναι η εργολαβική από το 2007.Αξίζει να την κρατήσω και να αλλάξω μόνο κλειδαριά και κύλινδρο ή να πάρω καινούρια;Θα μου προσφέρει κάτι περισσότερο,γιατί από ότι κατάλαβα οι διαρρήκτες κοιτάζουν πρώτα την κλειδαριά;Υπόψιν ότι στην πολυκατοικία (32 διαμερίσματα) κανένας δεν έχει αλλάξει την κλειδαριά με μακρύ κλειδί σε νέου τύπου.Τέλος κάτι ακόμα,ποιος κύλινδρος είναι καλύτερος για μακροχρόνια προστασία: ο dck, ο interactive+ ή ο mottura champion pro;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ο dck με δεδομενο οτι ακομη τα κλειδια αναπαραγονται στην Ιταλια με εξουσιοδοτηση, καρτα, ταυτοτητα = δεν υπαρχουν πουθενα στην ελληνικη αγορα.

Στις 2/4/2019 στις 5:24 ΜΜ, Galeone είπε

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς στο σπίτι που νοικιάζουμε.

Αυτή τη στιγμή έχουμε κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε θωρακισμένη πόρτα.

Το budget είναι στα 200-250€ 

Έχω πάρει προσφορά για Omega Plus στα 200€ + ΦΠΑ μαζί με την πλάκα μαγγανίου.

Στα + είναι το ότι η Omega δεν χρειάζεται defender οπότε δεν θα χρειαστεί μεγαλύτερη τρύπα στην πόρτα (αν ξενοικιάσουμε ξαναβάζουμε πίσω την παλιά). 

Αξίζει να κοιτάξω σε επιλογή με κύλινδρο ασφαλείας τύπου ABLOY PROTEC 2 ή EVVA ICS? με defender κτλ (ξέρω ότι μπορεί να πλησιάσω τα 300€ αλλά δεν ξέρω αν "αξίζει" σε σχέση με το επίπεδο ασφάλειας που προσφέρουν)

Με ενδιαφέρει πρωτίστως ή ασφάλεια σε lock pick καθώς λόγω πολυκατοικίας θεωρώ ότι δεν κινδυνεύουμε από τρυπάνι λόγω θορύβου :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

με abloy protec² σιγουρα εισαι σε καλυτερο επιπεδο απο μια Omega Plus. οχι για το τωρα αλλα για το μετα.

Στις 2/4/2019 στις 7:17 ΜΜ, TANPY είπε

Τώρα που έμαθα τι είναι το defender… Δείτε φωτο Omega Multi T Lock (όχι plus) σε Dierre 15+ ετων. Η έξτρα πλακίτσα (1.5mm?) πάνω στο σώμα της κλειδαριάς, που είναι καμπύλη στην πάνω πλευρά, αν είναι μαγγανίου & παίζει ρόλο Defender, δεν θα έπρεπε να είναι από την έξω πλευρά της πόρτας? Παίρνει καμμιά αναβάθμιση ασφαλείας? Έψαξα παλιά post αλλά μόνο για Ω-plus είδα… Μπορούν να απαντήσουν @JMc7 / Swayback ??

OMEGA EXT.jpg

OMEGA INT.jpg

εγω δε θα πειραζα τιποτα προσωπικα αλλα αν θες αναβαθμιση βαλε ενα μαγνητικο mrm10800 να κλεισεις την εισοδο του κλειδιου.

21 ώρες πριν, petasis είπε

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση; Κοίταζα την πόρτα, και δεν έχει υποδοχές για την cisa multitop 3 σημείων. Μπορεί να μπει ενώ η πόρτα είναι τοποθετημένη;

Πρέπει να απευθυνθώ στον αλλουμινά που την έφτιαξε; Με τον οποίο ψιλοτσακώθηκα γιατί δεν έκανε και καλή δουλειά...

Γενικά μου έβαλε φτηνιάρικα πράγματα (όπως "χρυσές" ροζέτες που ήταν βαμμένο σίδερο και φυσικά σκούριασαν και τρέχουν οι σκουριές στο αλουμίνιο). Λες και δεν πλήρωσα όσα ζήτησε...

Θα ήταν πιο σίγουρα τα πράγματα αν αγόραζα εγώ την κλειδαριά;

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι είναι καλύτερο, να αλλάξω κλειδαριά ή να βάλω μια (φθηνή; ) πόρτα ασφαλείας... 🙂

Δεν θα πάει ένα τρακοσάρι η κλειδαριά και η τοποθέτηση;

μια μουλτιτοπ 3 σημειων + ενας αφαλος agb9000 ειναι περιπου στα 130 ~ 150 ευρω με την τοποθετηση

τωρα αν αξιζει να βαλεις θωρακισμενη και σε ποια χρηματα δεν μπορω να το απαντησω γιατι η τσεπη καθενος ειναι ιερο δεδομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους.Θα ηθελα από τους ειδικούς τις προτάσεις τους για αλλαγή κλειδαριάς, κυλινδρου και defender.

Tο διαθέσιμο ποσό είναι τα 250 ευρώ, αλλά οπωσδήποτε θέλω μαγνητικό defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Θάνος Καρ είπε

Kαλημέρα σε όλους.Θα ηθελα από τους ειδικούς τις προτάσεις τους για αλλαγή κλειδαριάς, κυλινδρου και defender.

Tο διαθέσιμο ποσό είναι τα 250 ευρώ, αλλά οπωσδήποτε θέλω μαγνητικό defender.

ή βαλε μας φωτο ή στειλε μου προσωπικο μηνυμα με την πορτα σου & αν βρισκεσαι αττικη, θεσσαλονικη ή αλλου για να σου πουμε τις προτασεις που ισως προκυπτουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωστός μου άλλαξε κλειδαριά, αφαλό και defender (η παλιά κλειδαριά -κλακ-κλακ- σκάλωσε και δε γύριζε με κανένα κλειδί).

Κλειδαριά μου είπε έβαλε CISA γραναζωτή με καταπέλτη (δε ξέρω ποια), αφαλό όμως έβαλε αυτόν εδώ. Το κλειδί δε μου γέμισε και πολύ το μάτι. Του είπαν τα κλασικά για απαραβίαστα και αντίγραφο κλειδιού μόνο με κάρτα.
Περιοχή Βριλήσσια. Θέλει αλλαγή (πάλι) ή να τον κρατήσει;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ως διαχειριστής πολυκατοικίας επιφορτίστηκα από τη γενική συνέλευση για την αλλαγή της κλειδαριάς της πόρτας   εισόδου της πολυκατοικίας με άλλη ασφαλέστερη  με αυτόματο κλείδωμα.Η πόρτα είναι θωρακισμένη και τοποθετημένη εδώ και μια δεκαετία.Είναι άγνωστη η κλειδαριά που φέρει .Ορισμένoι  από τους ενοίκους πρότειναν την FIAM X1R  και άλλοι την Omega.; ΄Εχω υποχρέωση να παρουσιάσω προσφορές, ώστε να ληφθεί απόφαση.Επειδή όμως πιστεύω πως θα μπλέξω, αν ακολουθήσω την πεπατημένη και επειδή  εδώ διαβάζοντας διαπίστωσα ότι υπάρχουν γνώστες του αντικειμένου, θεώρησα σκόπιμο να ζητήσω σχετικές απόψεις.Η περιοχή της πολυκατοικίας είναι Χαλάνδρι (Πολύδροσο).Ευχαριστώ εκ των προτέρων

20190408_123316.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη να αλλάξετε μόνο κύλινδρο και να κλειδώνετε πάντα.

Στο αυτόματο κλείδωμα:

  • κάθε 2-3 χρόνια θα θέλει αλλαγή ο μηχανισμός
  • Αν μπει κλέφτης μέσα στην πολυκατοικία, θα μπορεί να φύγει απλά πατώντας το κουμπί ξεκλειδώματος
  • Μπορεί ο κλέφτης πάντα να έχει πρόσβαση στην πολυκατοικία, γιατί αν πατήσει όλα τα κουδούνια, όλο και κάποιος θα ανοίγει. 

προφάνώς τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

κάθε 2-3 χρόνια θα θέλει αλλαγή ο μηχανισμός

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης αυτό δεν ισχύει.....

Στην κεντρική είσοδο του διαμερίσματος συγγενικού προσώπου, κλειδαριά Cisa ηλεκτρική τοποθετημένη το 2011, ακόμα δουλεύει απρόσκοπτα, με μόνο τρεις αλλαγές μπαταριών από τότε. 

Τα υπόλοιπα δύο σημεία, υπό προϋποθέσεις, σαφώς ισχύουν. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης αυτό δεν ισχύει.....

Στην κεντρική είσοδο του διαμερίσματος συγγενικού προσώπου, κλειδαριά Cisa ηλεκτρική τοποθετημένη το 2011, ακόμα δουλεύει απρόσκοπτα, με μόνο τρεις αλλαγές μπαταριών από τότε. 

Σε πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα, με 3 φορές χρήση / ημέρα / Διαμέρισμα είναι 15.000 φορές / έτος.  Σαφέστατα παίζουν πολλά ακόμα ρόλο, η ποιότητα της κλειδαριάς, το πως συμπεριφέρεται ο κόσμος στην πόρτα (την χτυπάνε κλπ) όπως και αν είναι περισσότεροι οι λιγότεροι οι ένοικοι.

 Ο κανόνας πάντως είναι, πως είναι περιοδικό έξοδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Η αλήθεια είναι ότι τα διαμερίσματα εκεί είναι μόνο 4.

και η κλειδαρια της Cisa (my evo) βγαινει κοντα στα 1000+...

ενω η Φιαμ με κανενα 700αρι-800αρι ειναι κομπλε...

5 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Γνωστός μου άλλαξε κλειδαριά, αφαλό και defender (η παλιά κλειδαριά -κλακ-κλακ- σκάλωσε και δε γύριζε με κανένα κλειδί).

Κλειδαριά μου είπε έβαλε CISA γραναζωτή με καταπέλτη (δε ξέρω ποια), αφαλό όμως έβαλε αυτόν εδώ. Το κλειδί δε μου γέμισε και πολύ το μάτι. Του είπαν τα κλασικά για απαραβίαστα και αντίγραφο κλειδιού μόνο με κάρτα.
Περιοχή Βριλήσσια. Θέλει αλλαγή (πάλι) ή να τον κρατήσει;

αν το πακετακι βγηκε κοντα στα 170€ ~ 200€ ολα ειναι μια χαρα, αν πληρωσε παραπανω..κριμα :)

τον αφαλο δε θα τον αλλαζα αλλα καλυτερο θα ηταν να εχει ενα μαγνητικο μπροστα γιατι εχουμε καποιες προσπαθειες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, JMc7 said:

αν το πακετακι βγηκε κοντα στα 170€ ~ 200€ ολα ειναι μια χαρα, αν πληρωσε παραπανω..κριμα :)

τον αφαλο δε θα τον αλλαζα αλλα καλυτερο θα ηταν να εχει ενα μαγνητικο μπροστα γιατι εχουμε καποιες προσπαθειες....

Μέσα έπεσες στην τιμή (την ανώτερη). Οπότε κομπλέ.
Μαγνητικό, εννοείς το defender; Δε νομίζω, αλλά οκ.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μέσα έπεσες στην τιμή (την ανώτερη). Οπότε κομπλέ.
Μαγνητικό, εννοείς το defender; Δε νομίζω, αλλά οκ.

Ευχαριστώ

ε, ναι γιατι ειναι ενας κυλινδρος με μπιλιες & δοντια. ηταν δεδομενο πως μετα απο 4 χρονια καποιοι θα ειχαν προσπαθησει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://marousi24.gr/marousiotika/synelifthi-pentamelis-speira-liston-sto-maroysi-ekleve-spitia-sta-voreia-proastia/

 

Ομάδα πέντε ατόμων, που διέπραττε κλοπές στα Βόρεια Προάστια συνέλαβαν αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ σήμερα στο Μαρούσι. Οι δράστες λίγο πριν συλληφθούν είχαν προσπαθήσει να κλέψουν οικία στην περιοχή, με το πρόσχημα παράδοσης χαλιών. Το Τμήμα Ασφαλείας Κηφισιάς ερευνούσε τις δράσεις της σπείρας, η οποία απο τον Ιούνιο του 2018 έκλεβε συστηματικά οικίες σε πολλές περιοχές της Αττικής.

Επεξ/σία από Dvs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...