Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, powerup είπε

Αν υπαρχει κενο μεταξυ τοιχου κι κασοματος 2 εκ απο καθε πλευρα στο πλαι κι  1 εκ στο υψος ειναι πολυ ? Χρειαζετε να ειναι κατω απο  1 εκ πχ?

Μια χαρά είναι. Δεν είναι LEGO για να μπει εφαρμοστά! Χρειάζεται να υπάρχει αέρας για να μπορεί να αλφαδιαστεί.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος από τους ειδήμονες, αν με αυτή την κλειδαριά, μπορώ να την βγάλω καθαρή, ευχαριστω εκ τον προτέρων.

received_282472882675101.jpeg

received_356080621671809.jpeg

received_1957329361045183.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος από τους ειδήμονες, αν με αυτή την κλειδαριά, μπορώ να την βγάλω καθαρή, ευχαριστω εκ τον προτέρων.

received_282472882675101.jpeg

received_356080621671809.jpeg

received_1957329361045183.jpeg

Cisa Asix ή Astral μου λέει το προφίλ (βάλε μία φωτό το κλειδί (με κρυμμένο κωδικό) θα βοηθούσε για επιβεβαιώση, μήπως έχω πέσει έξω). Αν είναι Asix, θα τον άλλαζα με την πρώτη ευκαιρία. Αν είναι astral, θα το έβαζα στο πρόγραμμα.

 

Κρίμα πάντως, Siamo πόρτα από τις παλιές, να έχει απλό κύλινδρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, powerup είπε

Αν υπαρχει κενο μεταξυ τοιχου κι κασοματος 2 εκ απο καθε πλευρα στο πλαι κι  1 εκ στο υψος ειναι πολυ ? Χρειαζετε να ειναι κατω απο  1 εκ πχ?

Θα σου απαντήσω, παρότι και εγώ δεν γνωρίζω. Με βάση τις δικές μου πόρτες, τα κενά αυτά μου φαίνονται μεγάλα.

Από την εταιρία που αγόρασα, ήρθαν οι ίδιοι και πήραν μετρήσεις. Όταν ήρθαν οι πόρτες, οι κάσες γέμισαν ακριβώς το άνοιγμα. Ζήτημα να υπήρχε κενό μισό εκατοστό στο πάνω μέρος, και μισό εκατοστό συνολικά αριστερά δεξιά, και από τις 2 πλευρές. Οι μπετόβεργες κολλήθηκαν στο πλάι της κάσας (και έβαλαν και μερικές βίδες).

Σου ζήτησαν να δόσεις εσύ διαστάσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petasis είπε

Θα σου απαντήσω, παρότι και εγώ δεν γνωρίζω. Με βάση τις δικές μου πόρτες, τα κενά αυτά μου φαίνονται μεγάλα.

Από την εταιρία που αγόρασα, ήρθαν οι ίδιοι και πήραν μετρήσεις. Όταν ήρθαν οι πόρτες, οι κάσες γέμισαν ακριβώς το άνοιγμα. Ζήτημα να υπήρχε κενό μισό εκατοστό στο πάνω μέρος, και μισό εκατοστό συνολικά αριστερά δεξιά, και από τις 2 πλευρές. Οι μπετόβεργες κολλήθηκαν στο πλάι της κάσας (και έβαλαν και μερικές βίδες).

Σου ζήτησαν να δόσεις εσύ διαστάσεις;

Οχι Απλα εκανα μια προχειρη μετρηση .Παντος μου ειπαν καποιοι που περνουσαν πορτες πως πρεπει να εχει καποιο αερα για να "ζυγιση" η πορτα. Να κεντραρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, powerup είπε

Οχι Απλα εκανα μια προχειρη μετρηση .Παντος μου ειπαν καποιοι που περνουσαν πορτες πως πρεπει να εχει καποιο αερα για να "ζυγιση" η πορτα. Να κεντραρει.

Γιατί οι δικές μου αζύγιστες έμειναν; 🙂

Τι να σου πω, αυτά τα ανέλαβε όλα η εταιρία που έφτιαξε και έβαλε τις πόρτες. Απλά σου λέω τι είδα εγώ, επειδή τους επιτηρούσα.

Έμεινα ευχαριστημένος με την τοποθέτηση, αν και την έκαναν με αφρό (που πολλοί ανησυχούν αν δεν ακούσουν τσιμέντο...)

Επεξ/σία από petasis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2019 στις 9:30 ΠΜ, mclein είπε

συνηθως 30x40 / 30x45. 

σε πορτα αλουμινιου, το βασικο ειναι η κλειδαρια & μετα ο κυλινδρος.

αν η κλειδαρια ειναι μονου κλειδωματος και rs3s να βαλεις σε σωστη διασταση ο λοστος θ'ανοιξει την πορτα σα ξεκλειδωτη.

το θεμα ειναι : καλη κλειδαρια 3 ή περισσοτερων σημειων. ειτε GU, ειτε Cisa για μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο. ακολουθως αναβαθμιση σε καποιον ατσαλινο κυλινδρο (astral s, agb9000, eps, rpe, pextra κλπ) 

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση; Κοίταζα την πόρτα, και δεν έχει υποδοχές για την cisa multitop 3 σημείων. Μπορεί να μπει ενώ η πόρτα είναι τοποθετημένη;

Πρέπει να απευθυνθώ στον αλλουμινά που την έφτιαξε; Με τον οποίο ψιλοτσακώθηκα γιατί δεν έκανε και καλή δουλειά...

Γενικά μου έβαλε φτηνιάρικα πράγματα (όπως "χρυσές" ροζέτες που ήταν βαμμένο σίδερο και φυσικά σκούριασαν και τρέχουν οι σκουριές στο αλουμίνιο). Λες και δεν πλήρωσα όσα ζήτησε...

Θα ήταν πιο σίγουρα τα πράγματα αν αγόραζα εγώ την κλειδαριά;

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι είναι καλύτερο, να αλλάξω κλειδαριά ή να βάλω μια (φθηνή; ) πόρτα ασφαλείας... 🙂

Δεν θα πάει ένα τρακοσάρι η κλειδαριά και η τοποθέτηση;

Επεξ/σία από petasis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Πήρα προσφορά από siamo για πόρτα ασφαλείας παραγωγικού τύπου. Εξωτερικά θα είναι αλουμίνιο σε χρώμα ξύλου και εσωτερικά καπλαμά. Κλειδαριά αυτός βάζει mottura q defender. Κύλινδρο ces wsm και defender δικό του κωνικό. Εδώ να σημειώσω ότι ο πωλητής ήταν κάθετος ότι βάζει μόνο αυτά και ότι είναι τοπ και ότι οι άλλοι δεν ξέρουν. Η τιμή που μου έδωσε στην οποία συμπεριλαμβάνονται οι μετρήσεις και τοποθέτηση με τσιμέντο σε μονοκατοικία έξω από Χαλκίδα είναι 1385 ευρώ + ΦΠΑ. Το ερώτημα μου προς αυτούς που ξέρουν είναι αν αξίζει ή αν θα πρέπει να απευθυνθώ αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση; Κοίταζα την πόρτα, και δεν έχει υποδοχές για την cisa multitop 3 σημείων. Μπορεί να μπει ενώ η πόρτα είναι τοποθετημένη;

Πρέπει να απευθυνθώ στον αλλουμινά που την έφτιαξε; Με τον οποίο ψιλοτσακώθηκα γιατί δεν έκανε και καλή δουλειά...

Γενικά μου έβαλε φτηνιάρικα πράγματα (όπως "χρυσές" ροζέτες που ήταν βαμμένο σίδερο και φυσικά σκούριασαν και τρέχουν οι σκουριές στο αλουμίνιο). Λες και δεν πλήρωσα όσα ζήτησε...

Θα ήταν πιο σίγουρα τα πράγματα αν αγόραζα εγώ την κλειδαριά;

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι είναι καλύτερο, να αλλάξω κλειδαριά ή να βάλω μια (φθηνή; ) πόρτα ασφαλείας... 🙂

Δεν θα πάει ένα τρακοσάρι η κλειδαριά και η τοποθέτηση;

Περίμενε να σου απαντήσει ο JMc7 για περισσότερα αλλά σίγουρα δεν θα δώσεις 300 για κλειδαριά 3 σημείων ακόμα κι αν τη συνδυάσεις με καλό κύλινδρο. Επίσης, θα βοηθούσε να βάλεις φωτογραφίες του προφίλ. Να δούμε αν μπορεί να μπει η Cisa Multitop. Είσαι εντός ή εκτός Αθηνών;
 

24 λεπτά πριν, costas80 είπε

Χαιρετώ την παρέα. Πήρα προσφορά από siamo για πόρτα ασφαλείας παραγωγικού τύπου. Εξωτερικά θα είναι αλουμίνιο σε χρώμα ξύλου και εσωτερικά καπλαμά. Κλειδαριά αυτός βάζει mottura q defender. Κύλινδρο ces wsm και defender δικό του κωνικό. Εδώ να σημειώσω ότι ο πωλητής ήταν κάθετος ότι βάζει μόνο αυτά και ότι είναι τοπ και ότι οι άλλοι δεν ξέρουν. Η τιμή που μου έδωσε στην οποία συμπεριλαμβάνονται οι μετρήσεις και τοποθέτηση με τσιμέντο σε μονοκατοικία έξω από Χαλκίδα είναι 1385 ευρώ + ΦΠΑ. Το ερώτημα μου προς αυτούς που ξέρουν είναι αν αξίζει ή αν θα πρέπει να απευθυνθώ αλλού. 

Η πόρτα είναι πολύ καλή γενικά, αλλά τα 1385+ΦΠΑ είναι ΠΟΛΛΑ. Φαντάσου ότι ο Παραγωγικός τύπος με laminate επενδύσεις μέσα-έξω και μία μονή μηχανική κλειδαριά (σαν αυτή που θα έχει η πόρτα για την οποία πήρες προσφορά) θυμάμαι βγαίνει κάπου ~900€ + ΦΠΑ. 
Σίγουρα θα παίζει ρόλο και θα ανεβάζει σημαντικά το κόστος το ότι έχεις επιλέξει αλουμίνιο εξωτερικά και λογικά το ότι είσαι μακριά. Επίσης, η εσωτερική επένδυση θα είναι laminate απλή ή καπλαμάς με σχέδια, κ.λπ.; Γιατί κι αυτό θα ανεβάζει το κόστος.

Είναι πολύ καλή πόρτα πάντως, με καλή θωράκιση, ιδιαίτερα ενισχυμένα στα ευαίσθητα σημεία, κ.λπ.. Και για μονοκατοικία εκεί που είσαι, νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή. Κάνε την έρευνα σου εσύ όμως. Ίσως να βρεις κάτι που να σου "κάνει" καλύτερα. Και ο SteelDoor έχει καλές πόρτες. 

Κάτι ακόμα. Η προσφορά που πήρες ήταν από Αριστοτέλους στην Αθήνα ή από άλλο κατάστημα που έχει πόρτες Siamo; Για να είναι απόλυτοι στην επιλογή κλειδαριάς και κυλίνδρου, φαντάζομαι εκεί πήγες (Αριστοτέλους)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, swayback είπε

Σίγουρα θα παίζει ρόλο και θα ανεβάζει σημαντικά το κόστος το ότι έχεις επιλέξει αλουμίνιο εξωτερικά

Αυτό σε συνδιασμό με το ότι είναι απομίμηση ξύλου, δικαιολογεί σε ένα βαθμό τη διαφορά. Συνήθως είναι 370 + ΦΠΑ για 30cm λαμπά.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Περίμενε να σου απαντήσει ο JMc7 για περισσότερα αλλά σίγουρα δεν θα δώσεις 300 για κλειδαριά 3 σημείων ακόμα κι αν τη συνδυάσεις με καλό κύλινδρο. Επίσης, θα βοηθούσε να βάλεις φωτογραφίες του προφίλ. Να δούμε αν μπορεί να μπει η Cisa Multitop. Είσαι εντός ή εκτός Αθηνών;

είχα βάλει φωτογραφία εδώ:

Ασπροπύργο μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Περίμενε να σου απαντήσει ο JMc7 για περισσότερα αλλά σίγουρα δεν θα δώσεις 300 για κλειδαριά 3 σημείων ακόμα κι αν τη συνδυάσεις με καλό κύλινδρο. Επίσης, θα βοηθούσε να βάλεις φωτογραφίες του προφίλ. Να δούμε αν μπορεί να μπει η Cisa Multitop. Είσαι εντός ή εκτός Αθηνών;
 

Η πόρτα είναι πολύ καλή γενικά, αλλά τα 1385+ΦΠΑ είναι ΠΟΛΛΑ. Φαντάσου ότι ο Παραγωγικός τύπος με laminate επενδύσεις μέσα-έξω και μία μονή μηχανική κλειδαριά (σαν αυτή που θα έχει η πόρτα για την οποία πήρες προσφορά) θυμάμαι βγαίνει κάπου ~900€ + ΦΠΑ. 
Σίγουρα θα παίζει ρόλο και θα ανεβάζει σημαντικά το κόστος το ότι έχεις επιλέξει αλουμίνιο εξωτερικά και λογικά το ότι είσαι μακριά. Επίσης, η εσωτερική επένδυση θα είναι laminate απλή ή καπλαμάς με σχέδια, κ.λπ.; Γιατί κι αυτό θα ανεβάζει το κόστος.

Είναι πολύ καλή πόρτα πάντως, με καλή θωράκιση, ιδιαίτερα ενισχυμένα στα ευαίσθητα σημεία, κ.λπ.. Και για μονοκατοικία εκεί που είσαι, νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή. Κάνε την έρευνα σου εσύ όμως. Ίσως να βρεις κάτι που να σου "κάνει" καλύτερα. Και ο SteelDoor έχει καλές πόρτες. 

Κάτι ακόμα. Η προσφορά που πήρες ήταν από Αριστοτέλους στην Αθήνα ή από άλλο κατάστημα που έχει πόρτες Siamo; Για να είναι απόλυτοι στην επιλογή κλειδαριάς και κυλίνδρου, φαντάζομαι εκεί πήγες (Αριστοτέλους)..

 

16 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αυτό σε συνδιασμό με το ότι είναι απομίμηση ξύλου, δικαιολογεί σε ένα βαθμό τη διαφορά. Συνήθως είναι 370 + ΦΠΑ για 30cm λαμπά.

Ευχαριστώ πολύ τους από πάνω φίλους για τις άμεσες απαντήσεις. Οπότε απ'ότι καταλαβαίνω λέτε ότι αξίζει η προσφορά του siamo. Πράγματι Αριστοτέλους πήγα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, costas80 είπε

Ευχαριστώ πολύ τους από πάνω φίλους για τις άμεσες απαντήσεις. Οπότε απ'ότι καταλαβαίνω λέτε ότι αξίζει η προσφορά του siamo. Πράγματι Αριστοτέλους πήγα.

Ναι είναι δυνατή πόρτα. Η άλλη εναλλακτική στα ίδια - ή ίσως και με λιγότερα - λεφτά θα ήταν πόρτα κατώτερης θωράκισης αλλά με πολύ καλύτερο κύλινδρο. Ο CES WSM είναι μέτριος προς καλός αλλά δεν θα με απασχολούσε τόσο εκεί που θα μπει (κοντά στη Χαλκίδα), οπότε εγώ θα προτιμούσα παραγωγικό τύπο. Εξάλλου, η αναβάθμιση κυλίνδρου (αν και όταν θελήσεις να βάλεις κάποιον πολύ καλύτερο), δεν είναι κάτι δύσκολο και δεν κοστίζει πάρα πολλά (με 120~150€ παίρνεις κάτι κορυφαίο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη και μόλις έχω μετακομίσει σε ιδιόκτητο σπίτι το οποίο δυστυχώς δεν έχει πόρτα ασφαλείας😢

Λόγω ανακαίνισης δεν μου έχουν μείνει πολλά χρήματα αλλά θα ήθελα να πάρω σύντομα πόρτα. 

Το budget μου είναι γύρω στα 500-700€ αλλά είμαι διατεθειμένος να αλλάξω κύλινδρο σε διάστημα 2-3 μηνών ώστε να αυξηθεί η ασφάλεια όσο γίνεται. 

Έχετε κάποια άποψη για τις παρακάτω πόρτες:

https://www.praktiker.gr/m/p/porta-asfaleias-master-100x210cm-aristeri-cappuccino-me-kasoma-35677

https://www.leroymerlin.gr/gr/portes-parathura-skales/portes/portes-asfaleias/porta-asfaleias-diplis-thorakisis-me-exoteriki-ependusi-kaplama-61884914/

https://www.portareto.gr/vesta/

Αν έχει κανείς πρόταση για αυτά τα λεφτά ας μου προτείνει. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atsoum είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη και μόλις έχω μετακομίσει σε ιδιόκτητο σπίτι το οποίο δυστυχώς δεν έχει πόρτα ασφαλείας😢

Λόγω ανακαίνισης δεν μου έχουν μείνει πολλά χρήματα αλλά θα ήθελα να πάρω σύντομα πόρτα. 

Το budget μου είναι γύρω στα 500-700€ αλλά είμαι διατεθειμένος να αλλάξω κύλινδρο σε διάστημα 2-3 μηνών ώστε να αυξηθεί η ασφάλεια όσο γίνεται. 

Έχετε κάποια άποψη για τις παρακάτω πόρτες:

https://www.praktiker.gr/m/p/porta-asfaleias-master-100x210cm-aristeri-cappuccino-me-kasoma-35677

https://www.leroymerlin.gr/gr/portes-parathura-skales/portes/portes-asfaleias/porta-asfaleias-diplis-thorakisis-me-exoteriki-ependusi-kaplama-61884914/

https://www.portareto.gr/vesta/

Αν έχει κανείς πρόταση για αυτά τα λεφτά ας μου προτείνει. Ευχαριστώ! 

Καλησπέρα. 

Οι πόρτες του Πράκτικερ και του Leroy μου αφήνουν πολλά ερωτηματικά, οπότε κλίνω προς την με γραναζωτή κλειδαριά, στα 600€. Και από τους διαθέσιμους κυλίνδρους που έχουν, ρώτησε πόσα παραπάνω χρεώνουν για AGB DCK ή CISA RS3S μήπως την πάρεις με καλό κύλινδρο και ξεμπερδέψεις.
Βλέπω έχουν και Omega Plus κλειδαριά, οπότε ίσως να ήταν κι αυτή καλή επιλογή, αν δεν χρεώνουν πολλά παραπάνω. 

Διαφορετικά, την παίρνεις με 600€ όπως είναι και το βλέπεις αργότερα για καλό κύλινδρο.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...