Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, manosathens21 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.Η θωρακισμένη πόρτα  μου στο διαμέρισμα είναι η εργολαβική από το 2007.Αξίζει να την κρατήσω και να αλλάξω μόνο κλειδαριά και κύλινδρο ή να πάρω καινούρια;Θα μου προσφέρει κάτι περισσότερο,γιατί από ότι κατάλαβα οι διαρρήκτες κοιτάζουν πρώτα την κλειδαριά;Υπόψιν ότι στην πολυκατοικία (32 διαμερίσματα) κανένας δεν έχει αλλάξει την κλειδαριά με μακρύ κλειδί σε νέου τύπου.Τέλος κάτι ακόμα,ποιος κύλινδρος είναι καλύτερος για μακροχρόνια προστασία: ο dck, ο interactive+ ή ο mottura champion pro;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλησπέρα.

Αρκεί να αλλάξεις μόνο την κλειδαριά.

Από αυτούς που γράφεις, θα έλεγα ο DCK λόγω του ότι τα κλειδιά βγαίνουν μόνο από Ιταλία. Κανείς δεν το ξέρει αυτό βέβαια. Εκτίμηση δίνω.

Φυσικά υπάρχουν πολύ ανώτεροι κύλινδροι από αυτούς που ανέφερες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς στο σπίτι που νοικιάζουμε.

Αυτή τη στιγμή έχουμε κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε θωρακισμένη πόρτα.

Το budget είναι στα 200-250€ 

Έχω πάρει προσφορά για Omega Plus στα 200€ + ΦΠΑ μαζί με την πλάκα μαγγανίου.

Στα + είναι το ότι η Omega δεν χρειάζεται defender οπότε δεν θα χρειαστεί μεγαλύτερη τρύπα στην πόρτα (αν ξενοικιάσουμε ξαναβάζουμε πίσω την παλιά). 

Αξίζει να κοιτάξω σε επιλογή με κύλινδρο ασφαλείας τύπου ABLOY PROTEC 2 ή EVVA ICS? με defender κτλ (ξέρω ότι μπορεί να πλησιάσω τα 300€ αλλά δεν ξέρω αν "αξίζει" σε σχέση με το επίπεδο ασφάλειας που προσφέρουν)

Με ενδιαφέρει πρωτίστως ή ασφάλεια σε lock pick καθώς λόγω πολυκατοικίας θεωρώ ότι δεν κινδυνεύουμε από τρυπάνι λόγω θορύβου :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Galeone είπε

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς στο σπίτι που νοικιάζουμε.

Αυτή τη στιγμή έχουμε κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε θωρακισμένη πόρτα.

Το budget είναι στα 200-250€ 

Έχω πάρει προσφορά για Omega Plus στα 200€ + ΦΠΑ μαζί με την πλάκα μαγγανίου.

Στα + είναι το ότι η Omega δεν χρειάζεται defender οπότε δεν θα χρειαστεί μεγαλύτερη τρύπα στην πόρτα (αν ξενοικιάσουμε ξαναβάζουμε πίσω την παλιά). 

Αξίζει να κοιτάξω σε επιλογή με κύλινδρο ασφαλείας τύπου ABLOY PROTEC 2 ή EVVA ICS? με defender κτλ (ξέρω ότι μπορεί να πλησιάσω τα 300€ αλλά δεν ξέρω αν "αξίζει" σε σχέση με το επίπεδο ασφάλειας που προσφέρουν)

Με ενδιαφέρει πρωτίστως ή ασφάλεια σε lock pick καθώς λόγω πολυκατοικίας θεωρώ ότι δεν κινδυνεύουμε από τρυπάνι λόγω θορύβου :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα.

 

Θα κάνεις εσύ την αλλαγή της κλειδαριάς; Γιατί αν βάλεις Omega με το σκεπτικό να την πάρεις μαζί σου όταν φύγεις, υπολόγισε 30-40€ για την αλλαγή όταν έρθει η ώρα. Πιο σημαντικό όμως, είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν η Omega που θα πάρεις τώρα, θα κάνει στην πόρτα(ασφαλείας) του επόμενου σπιτιού. Δεν είναι όπως στις ξύλινες πόρτες. 

 

Προσωπικά, πιο πρακτική βρίσκω τη λύση της κλειδαριάς κυλίνδρου στην περίπτωση σου. Γιατί όταν φύγεις, παίρνεις μαζί τον κύλινδρο και τον τοποθετείς σχετικά πιο εύκολα στην επόμενη πόρτα. Θα μπορεί να μπει και σε ξύλινη, σε αλουμινίου, κ.λπ.. Ενώ η omega που θες να πάρεις, θα μπορεί να μπει μόνο σε συγκεκριμένες πόρτες ασφαλείας.

Άσε που αν η επόμενη πόρτα είναι ασφαλείας και έχει ήδη κλειδαριά κυλίνδρου, απλά τον τοποθετείς εύκολα και απλά. Και αν δεν έχει, αγοράζεις μόνο κλειδαριά και defender.

Αν πας σε κλειδαριά κυλίνδρου, μην βάλεις defender καλύτερο/ακριβότερο από Disec monolito BD200 μιας και μάλλον θα μείνει στον ιδιοκτήτη μετά. Και το Disec BDS16 καλό είναι.

 

Omega θα έβαζα μόνο αν ο ιδιοκτήτης δεν μου επέτρεπε να πειράξω την πόρτα.

 

Όσο για το picking, μην σε απασχολεί η μέθοδος αυτή. Τουλάχιστον όταν μιλάμε για κλειδαριές σαν αυτές που ανέφερες.

 

Αν είσαι Αθήνα, παίζει σενάριο κλειδαριάς κυλίνδρου διπλού καταπέλτη, με Abloy Protec 2 και Disec BD200 στα 250~270+ΦΠΑ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έμαθα τι είναι το defender… Δείτε φωτο Omega Multi T Lock (όχι plus) σε Dierre 15+ ετων. Η έξτρα πλακίτσα (1.5mm?) πάνω στο σώμα της κλειδαριάς, που είναι καμπύλη στην πάνω πλευρά, αν είναι μαγγανίου & παίζει ρόλο Defender, δεν θα έπρεπε να είναι από την έξω πλευρά της πόρτας? Παίρνει καμμιά αναβάθμιση ασφαλείας? Έψαξα παλιά post αλλά μόνο για Ω-plus είδα… Μπορούν να απαντήσουν @JMc7 / Swayback ??

OMEGA EXT.jpg

OMEGA INT.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TANPY είπε

Τώρα που έμαθα τι είναι το defender… Δείτε φωτο Omega Multi T Lock (όχι plus) σε Dierre 15+ ετων. Η έξτρα πλακίτσα (1.5mm?) πάνω στο σώμα της κλειδαριάς, που είναι καμπύλη στην πάνω πλευρά, αν είναι μαγγανίου & παίζει ρόλο Defender, δεν θα έπρεπε να είναι από την έξω πλευρά της πόρτας? Παίρνει καμμιά αναβάθμιση ασφαλείας? Έψαξα παλιά post αλλά μόνο για Ω-plus είδα… Μπορούν να απαντήσουν @JMc7 / Swayback ??

OMEGA EXT.jpg

OMEGA INT.jpg

Έχουν βάλει πλάκα μαγγανίου στην Omega σου και την έχουν βάλει σωστά από ότι βλέπω. Απλά έχει διαφορετικό σχήμα η πλάκα μαγγανίου που έχεις, από αυτή που τοποθετείται τώρα. 

Spoiler

Αριστερά η πλάκα μαγγανίου (η στρογγυλή)

DSC_0078%20(1).jpg

 

Θα μπορούσες να βάλεις defender για Omega, είτε το απλό είτε το μαγνητικό, αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος εφόσον έχεις πλάκα μαγγανίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, swayback είπε

Έχουν βάλει πλάκα μαγγανίου στην Omega σου και την έχουν βάλει σωστά από ότι βλέπω. Απλά έχει διαφορετικό σχήμα η πλάκα μαγγανίου που έχεις, από αυτή που τοποθετείται τώρα. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αριστερά η πλάκα μαγγανίου (η στρογγυλή)

DSC_0078%20(1).jpg

Θα μπορούσες να βάλεις defender για Omega, είτε το απλό είτε το μαγνητικό, αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος εφόσον έχεις πλάκα μαγγανίου.

Tks 5/5. Κατάλαβα, μαγγανίου είναι η πλάκα από την άλλη πλευρά και ότι το Disec BD10800 ταιριάζει στις υποδοχές στήριξης και των παλιών Ω (μη Plus). Να είσαι καλά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά σήμερα έβαλα abloy protec2 με τον ρότορα. Λίγο στην τιμη ξέφυγα αλλά έκανα βιαστικη κινηση οπότε φταίω και εγω! 130 με 3 κλειδιά + 20 ο ρότορας + 20 εγκατάσταση = 170 ευρώ. Και θα τα σκάσω και για άλλα 2 κλειδιά που θέλω. Τουλάχιστον αναβάθμισα αρκετά την ασφάλεια του σπιτιου σε σχέση με πριν.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Διαμερισμα σε πολυκατοικια  στην επαρχια.Αντικατασταση απλη ξυλινης πορτας  με θωρακισμενη πορτα.

Εχω τις εξης επιλογες(λαμινιτ ) :

1) Πορτα θωρακισμενη με 14κλειδωματα η κασα και το κασομα με 1.5 mm παχος λαμαρινας ,  2πλης θωρακισης  0.6 mm λαμαρινα καθε πλευρα ,χωρις πιστοποιηση κλασης ασφαλειας και  θερμομονωσης με  securemme 2600 κλειδαρια + κυλινδρο securemme k2+ defenter τις σειρας με 500€ με τοποθετηση (+30€ για επιπλεον 2 κλειδωματα ) .Τοποθετηση με συγκεκριμενων διαστασεων κασωμα (ανα5 εκατοστα )και λμαρινοβιδες με ηλεκτροκολυση στην κασα.κι γεμισμα με αφρο.(1 βδομαδα παραδοση)

2) Πορτα θωρακισμενη με 14κλειδωματα η κασα και το κασομα με 1.5 mm παχος λαμαρινας ,  2πλης θωρακισης  1 mm λαμαρινα καθε πλευρα ,χωρις πιστοποιηση κλασης ασφαλειας και  θερμομονωσης (βαζει ο ιδιος τον πετροβαμβακα )με  securemme 2600 κλειδαρια κι κυλινδρο securemme k2+ defenter τις σειρας με 625 € με τοποθετηση ή 595€ χωρις μυλο με επιλογη δικη μου .Τοποθετηση  ακριβως στις διαστασεις του κουφωματοςς και οχι τυποποιημενων διαστασεων και λαμαρινοβιδες με ηλεκτροκολυση στην κασα κι γεμισμα με αφρο...(1 μηνας παραδοση)

3) Πορτα θωρακισμενη με 16 κλειδωματα η κασα και το κασομα με 1.5 mm παχος λαμαρινας ,  2πλης θωρακισης  0.8 mm λαμαρινα καθε πλευρα , με  πιστοποιηση κλασης ασφαλειας  class 3 και  θερμομονωση 1,88  με  cisa Gear κλειδαρια κι cisa astral tekno + defenter cisa με 600€ με τοποθετηση .Τοποθετηση με συγκεκριμενων διαστασεων κασωμα (ανα 5 εκατοστα )και λαμαρινοβιδες με ηλεκτροκολυση στην κασα κι γεμισμα με αφρο.(1 βδομαδα παραδοση)

Δεν μπορει να γινει καποια αλλαγη στην κλειδαρια σε καμια απο τι παραπανω πορτες.

1) Ποια απο τις παραπανω να επιλεξω και για ποιο λογο?

2) Καμια δεν εχει κλειδαρια με διπλο καταπελτη .(Η cisa νομιζω ειναι καλυτερη?.Μπορουν να υποστηριξουν κι η δυο ολους τους κυλινδρους μακροπροθεσμα για πιθανη αναβαθμιση?

3) Μπορει να μπει στις κλειδαριες αυτες πλακα μαγγανιου κι με τι επιπλον κοστος  Ή δεν αξιζει? 

Το κορυφαιο ηταν οταν μου ειπαν για τον securemme k2 οτι πηρε το ονομα του k2 γιατι θελει δυο ωρες να παραβιαστει ??😁

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, powerup είπε

Το κορυφαιο ηταν οταν μου ειπαν για τον securemme k2 οτι πηρε το ονομα του k2 γιατι θελει δυο ωρες να παραβιαστει ??😁

Το Χρυσό βατόμουρο του μάρκετινγκ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Τελικά σήμερα έβαλα abloy protec2 με τον ρότορα. Λίγο στην τιμη ξέφυγα αλλά έκανα βιαστικη κινηση οπότε φταίω και εγω! 130 με 3 κλειδιά + 20 ο ρότορας + 20 εγκατάσταση = 170 ευρώ. Και θα τα σκάσω και για άλλα 2 κλειδιά που θέλω. Τουλάχιστον αναβάθμισα αρκετά την ασφάλεια του σπιτιου σε σχέση με πριν.

Μπορεις να στειλεις μια φωτο απο την εξωτερικη μερια της πορτας να δω πως ειναι η ροτορα, επειδη θα βαλω κι εγω συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Μπορεις να στειλεις μια φωτο απο την εξωτερικη μερια της πορτας να δω πως ειναι η ροτορα, επειδη θα βαλω κι εγω συντομα.

Στη σελίδα 141 αυτού του θέματος υπάρχει μια πολύ καλή σχετική δημοσίευση του swayback με φωτογραφία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, powerup είπε

 Διαμερισμα σε πολυκατοικια  στην επαρχια.Αντικατασταση απλη ξυλινης πορτας  με θωρακισμενη πορτα.

Εχω τις εξης επιλογες(λαμινιτ ) :

1) Πορτα θωρακισμενη με 14κλειδωματα η κασα και το κασομα με 1.5 mm παχος λαμαρινας ,  2πλης θωρακισης  0.6 mm λαμαρινα καθε πλευρα ,χωρις πιστοποιηση κλασης ασφαλειας και  θερμομονωσης με  securemme 2600 κλειδαρια + κυλινδρο securemme k2+ defenter τις σειρας με 500€ με τοποθετηση (+30€ για επιπλεον 2 κλειδωματα ) .Τοποθετηση με συγκεκριμενων διαστασεων κασωμα (ανα5 εκατοστα )και λμαρινοβιδες με ηλεκτροκολυση στην κασα.κι γεμισμα με αφρο.(1 βδομαδα παραδοση)

2) Πορτα θωρακισμενη με 14κλειδωματα η κασα και το κασομα με 1.5 mm παχος λαμαρινας ,  2πλης θωρακισης  1 mm λαμαρινα καθε πλευρα ,χωρις πιστοποιηση κλασης ασφαλειας και  θερμομονωσης (βαζει ο ιδιος τον πετροβαμβακα )με  securemme 2600 κλειδαρια κι κυλινδρο securemme k2+ defenter τις σειρας με 625 € με τοποθετηση ή 595€ χωρις μυλο με επιλογη δικη μου .Τοποθετηση  ακριβως στις διαστασεις του κουφωματοςς και οχι τυποποιημενων διαστασεων και λαμαρινοβιδες με ηλεκτροκολυση στην κασα κι γεμισμα με αφρο...(1 μηνας παραδοση)

3) Πορτα θωρακισμενη με 16 κλειδωματα η κασα και το κασομα με 1.5 mm παχος λαμαρινας ,  2πλης θωρακισης  0.8 mm λαμαρινα καθε πλευρα , με  πιστοποιηση κλασης ασφαλειας  class 3 και  θερμομονωση 1,88  με  cisa Gear κλειδαρια κι cisa astral tekno + defenter cisa με 600€ με τοποθετηση .Τοποθετηση με συγκεκριμενων διαστασεων κασωμα (ανα 5 εκατοστα )και λαμαρινοβιδες με ηλεκτροκολυση στην κασα κι γεμισμα με αφρο.(1 βδομαδα παραδοση)

Δεν μπορει να γινει καποια αλλαγη στην κλειδαρια σε καμια απο τι παραπανω πορτες.

1) Ποια απο τις παραπανω να επιλεξω και για ποιο λογο?

2) Καμια δεν εχει κλειδαρια με διπλο καταπελτη .(Η cisa νομιζω ειναι καλυτερη?.Μπορουν να υποστηριξουν κι η δυο ολους τους κυλινδρους μακροπροθεσμα για πιθανη αναβαθμιση?

3) Μπορει να μπει στις κλειδαριες αυτες πλακα μαγγανιου κι με τι επιπλον κοστος  Ή δεν αξιζει? 

Το κορυφαιο ηταν οταν μου ειπαν για τον securemme k2 οτι πηρε το ονομα του k2 γιατι θελει δυο ωρες να παραβιαστει ??😁

Ζήτα Κ64 τότε.

Επί του θέματος:

1. Από πλευράς κλειδαριάς, η 3η είναι η καλύτερη. Αν δηλαδή κάποια τυποποιημένη διάσταση τυχαίνει να είναι πολύ κοντά στις διαστάσεις του κασώματος σου, πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.

2. Ναι.

3. Θεωρητικά ναι. Αλλά πλέον, συνήθως ο κατασκευαστής φροντίζει να έχει εξαρχής κάποιο σκληρυμένο μέταλλο (πχ μαγγάνιο) στο σημείο της κλειδαριάς. Μήπως να το ζητήσεις;
 

Είναι προσφορές από διαφορετικά καταστήματα; Γιατί αν είναι από το ίδιο κατάστημα, μου ακούγεται χοντρή μαλακία το να μην μπορεί να σου δώσει προσφορά με Cisa κλειδαριά και custom διαστάσεις ώστε να ταιριάξει σωστά στο κάσωμα σου. Δηλαδή ή θα έχεις "καλή" κλειδαριά ή διαστάσεις στο περίπου. Ή μαχαίρι ή τσεκούρι.

Περιοχή;



 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, swayback είπε

Ζήτα Κ64 τότε.

Επί του θέματος:

1. Από πλευράς κλειδαριάς, η 3η είναι η καλύτερη. Αν δηλαδή κάποια τυποποιημένη διάσταση τυχαίνει να είναι πολύ κοντά στις διαστάσεις του κασώματος σου, πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.

2. Ναι.

3. Θεωρητικά ναι. Αλλά πλέον, συνήθως ο κατασκευαστής φροντίζει να έχει εξαρχής κάποιο σκληρυμένο μέταλλο (πχ μαγγάνιο) στο σημείο της κλειδαριάς. Μήπως να το ζητήσεις;
 

Είναι προσφορές από διαφορετικά καταστήματα; Γιατί αν είναι από το ίδιο κατάστημα, μου ακούγεται χοντρή μαλακία το να μην μπορεί να σου δώσει προσφορά με Cisa κλειδαριά και custom διαστάσεις ώστε να ταιριάξει σωστά στο κάσωμα σου. Δηλαδή ή θα έχεις "καλή" κλειδαριά ή διαστάσεις στο περίπου. Ή μαχαίρι ή τσεκούρι.

Περιοχή;



 

Ευχαριστω πολυ swayback για την απαντηση.

Οι πορτες ειναι απο διαφορετικα καταστηματα.

Ο 1  και 3 περνουν την πορτα ετοιμη (δεν επιδεχονται καμια αλλαγη) κι την τοποθετουν σε συγκεκιμενες διαστασεις (ανα 4 εκ) τα κενα γεμιζονται με αφρο κι κολουν τα τσινετια με την κασα 

0  2 περνει τις διαστασεις της πορτας κι παραγκελνει το σασι με την κλειδαρια (δεν αλλαζει μονο securemme 2600) κι τοποθετη μονος τις  2 θωρακισεις 1mm και την γεμιζει με πετροβαμβακα κι βαζει το lamineit (1 μηνας χρονος παραδοσης ) πολυς χονος αναμονης )

Η 1 επιλογη  δεν εχει πιστοποιηση αν θελω πιστοποιημενη πορτα class 3 τοτε στοιχιζει 700€ η πορτα

Η  2 επιλογη ειναι σχεδον χηροποιητη  δεν εχει πιστοποιηση

Η 3 επιλογη εχει πιστοποιηση class 3 ki πιστοποιηση για  θερμομονωση κι ανεμοδιαπερατοτητας 

Δεν αλλαζουν τιποτα αλλο ο 1 και 3  η επιλογη 2 μου την αφηνει 600 €(χωρις κυλινδρο)+ το κοστος αγορας κυλινδρου απο μενα.

Δεν δεχονται να κοψουν το κοστος του κυλινδρου.

Μενω κοντα στην καβαλα.

 

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...