Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(-) AGB scudo 9000μείονεκτημα  του είναι ότι δεν έχει προστασία αντιγραφής κλειδιών και ότι το κλειδί μπαίνει και βγαίνει λίγο δύσκολα γιατί έχει πολλές μπίλιες μέσα (έως 17 )

(+) ειναι σχετικα φθηνη και ασφαλης η agb 9000

 

9 ώρες πριν, pintourikio είπε

Αν δεν θέλετε omega plus, τότε η πιο οικονομική αναβάθμιση που αξίζει είναι μια κλειδαριά cisa revo ή mul t lock los, κύλινδρος agb 9000 και defender disec bd 200.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, powerup είπε

Aπο παλαιοτερη αναρτηση

cisa revolution pro ή mul-t-lock los κλειδαριά = διπλός καταπέλτης

iseo fiam - cisa gear - και αλλες ανωνυμες = μονός καταπέλτης

securemme και πολλές ανώνυμες πρώτης γενιάς = χωρίς καταπέλτη

17-12-2015 mclein (JMc7)

αν εχεις αφαιρεσει το defender χωρις να πεσει καταπελτης κατα 99% θα ξερεις ν'ανοιξεις και τον κυλινδρο.

οπότε 1 καταπελτης = κανενα συστημα μπλοκαρισματος.

11 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Ρωτάω για τον πεθερό μου.

Σε μια πόρτα με την κλασσική χρηματοκιβωτίου cisa άνω γλώσσας, μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε κάτι "σχετικά καλό" (σίγουρα θα είναι καλύτερο από την τωρινή κλειδαριά) με 180-200 ευρώ (μαζί με τοποθέτηση); Άπόσταση κέντρου οπής, αν μέτρησα σωστά, στα 68 εκατοστά.

οταν εχουμε γλωσσα επανω = κλασικη σιζα = 60αρα = δε θελει μετρηση.

στα 200€ μπορουν να μπουν πολλα αξιολογα πακετα στην πορτα. οταν ειστε ετοιμοι, ξαναγραψε μας - ισως υπαρχει κατι ακομη καλυτερο απ'τα τωρινα δεδομενα.

 

12 ώρες πριν, cambo99 είπε

Οπότε πάω για abloy και δεν το ψάχνω παραπάνω!

ολα εξαρτωνται απ'τα χρηματα :)

επισης, αν εχεις securemme κλειδαρια, δεν ειναι η καλυτερη λυση...εχει ρισκο λειτουργικοτητας μακροχρονια.

11 ώρες πριν, pintourikio είπε

Νομίζω για το μπάτζετ σας η καλύτερη λύση είναι μία omega plus. 

Υπάρχει και η επιλογή cisa revo pro + agb dck + disec bd 200. Αλλά αν χρειαστούν ποτέ κλειδιά τα πεθερικά σου βγαίνουν μοναχα στο εξωτερικό, πράγμα που δεν βολεύει...

Περίμενενα δεις μήπως έχει να προτείνει και κάποιος άλλο κάτι σε αυτά τα λεφτά.

5 κλειδια θα παραλαβει...ποσα να χρειαστει ενα ζευγος ανω των 50+...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

μιας και δεν έχω ιδέα από κλειδαριές και θέλω να δω σε τι επίπεδο ασφάλειας βρίσκεται η παρακάτω, επισυνάπτω 3 φωτογραφίες για συμβουλές.

Ευχαριστώ.

IMG_20190331_121650.jpg

IMG_20190331_121737.jpg

IMG_20190331_122341.jpg

Επεξ/σία από keftedakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, keftedakos είπε

Καλησπέρα,

μιας και δεν έχω ιδέα από κλειδαριές και θέλω να δω σε τι επίπεδο ασφάλειας βρίσκεται η παρακάτω, επισυνάπτω 3 φωτογραφίες για συμβουλές.

Ευχαριστώ.

IMG_20190331_121650.jpg

IMG_20190331_121737.jpg

IMG_20190331_122341.jpg

πλεον :

0/10 ο κυλινδρος

5~8/10 η κλειδαρια & το defender (με το τελευταιο να μη το εχεις φωτογραφισει)

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ!

Μπορώ να βάλω οποιονδήποτε καλό συνδυασμό επιλέξω ή αυτό εξαρτάται και από την ίδια την πόρτα;

Να και το defender

 

IMG_20190331_123555.jpg

Επεξ/σία από keftedakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, keftedakos είπε

Ευχαριστώ!

Μπορώ να βάλω οποιονδήποτε καλό συνδυασμό επιλέξω ή αυτό εξαρτάται και από την ίδια την πόρτα;

Να και το defender

IMG_20190331_123555.jpg

προσωπικα θα αγοραζα εναν κυλινδρο κοστους >100€ για να εκμεταλευτω τη γραναζωτη κλειδαρια & το ατσαλινο defender που βλεπω στις φωτο.

ιδανικα με βαση την προστασια & την τιμη της :

abloy protec² + ροτορακι

mul-t-lock mt5

evva 4ks

mauer nw5

winkhaus x-tra 

kaba experT

agb dck

evva ics

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας. Εβαλα πορτα ασφαλειας με 480 διπλης θωρακισης κλπ κλπ χθες ΧΩΡΙΣ να βαλουνε τσιμεντο, μονο με αφρο πολυουθερανης, μου εκανε εντυπωση και τους λεω " καλα δε θα βαλετε τσιμεντο" και μου λενε " δεν μπαινει τσιμεντο, αφρος. Μου βαλανε κυλινδρο  secura diamond k3 με καρτα ιδιοκτησιας . Η κλειδαρια κυλινδρου εχει καταπελτη και defender (κι αυτη secura πρεπει να ειναι, δεν γραφει κατι).  Δεν ειναι επικινδυνο που δεν εχει τσιμεντο? Αμα θελει ο κλεφτης (χτυπα ξυλο), σπαει την κασα και ερχεται επαφη με την βεργες και τις κοβει και πεφτει ολη η κασα, σωστα?

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Καλησπερα σας. Εβαλα πορτα ασφαλειας με 480 διπλης θωρακισης κλπ κλπ χθες ΧΩΡΙΣ να βαλουνε τσιμεντο, μονο με αφρο πολυουθερανης, μου εκανε εντυπωση και τους λεω " καλα δε θα βαλετε τσιμεντο" και μου λενε " δεν μπαινει τσιμεντο, αφρος. Μου βαλανε κυλινδρο  secura diamond k3 . Η κλειδαρια κυλινδρου εχει καταπελτη(κι αυτη secura πρεπει να ειναι, δεν γραφει κατι). Ισως την πατησα ε?

Δεν την πάτησες. Απλά σε αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να έχεις τέτοιες "πολυτέλειες" (τσιμέντο, καλές κλειδαριές, κ.λπ.). Ας ελπίσουμε να την τοποθέτησαν καλά τουλάχιστον.

Αν θες άλλαξε κάποια στιγμή τον κύλινδρο σου με έναν καλό/πολύ καλό/κορυφαίο (και ΙΣΩΣ και το defender, αν αυτό που έχεις τώρα είναι της πλάκας) και θα είσαι οκ. Υπολόγισε από 80€ έως 150€ για τον κύλινδρο.

 

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, swayback είπε

Δεν την πάτησες. Απλά σε αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να έχεις τέτοιες "πολυτέλειες" (τσιμέντο, καλές κλειδαριές, κ.λπ.). Ας ελπίσουμε να την τοποθέτησαν καλά τουλάχιστον.

Αν θες άλλαξε κάποια στιγμή τον κύλινδρο σου με έναν καλό/πολύ καλό/κορυφαίο (και ΙΣΩΣ και το defender) και θα είσαι οκ. Κόστος από 80 έως 150€ για τον κύλινδρο.

Εκανα διορθωση του σχολιο. Εχει defender, καταπελτη και κλειδι με.καρτα ιδιοκτησιας. Εγω φοβαμαι μην σπασουν καμια κασα (χτυπα ξυλο) και τραβηξουν τις βεργες και φυγει ολη η κασα με την πορτα.

Η τοποθετηση απ οτι φαινεται ειναι καλη. Πηρα δυο φορε φορε και κοπανισα με το ωμο, ηταν σταθερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Εκανα διορθωση του σχολιο. Εχει defender, καταπελτη και κλειδι με.καρτα ιδιοκτησιας. Εγω φοβαμαι μην σπασουν καμια κασα (χτυπα ξυλο) και τραβηξουν τις βεργες και φυγει ολη η κασα με την πορτα.

Σε αυτό δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε γιατί δεν ξέρουμε τί δουλειά κάνει το κάθε συνεργείο τοποθέτησης. Όπως έγραψα και πριν, στα ~500€ είναι λίγο δύσκολο να έχεις την πολυτέλεια να σου τοποθετήσουν σωστά την πόρτα, κ.λπ..Ας ελπίσουμε ότι την έχουν τοποθετήσει καλά/προσεκτικά και ότι δεν έχουν αφήσει μεγάλα κενά μεταξύ κάσας και τοίχου.

Γενικά όταν μας απασχολούν αρκετά και αυτού του είδους οι επιθέσεις, πάμε σε πόρτες των 700€ και πάνω και προσέχουμε και την επιλογή του συνεργείου-πορτά, κ.λπ...γιατί προφανώς υπάρχουν και πόρτες των 800+€ που δεν αξίζουν.

Το καλό είναι ότι τέτοιες επιθέσεις (στρέβλωση πόρτας-κάσας, αποξήλωση πόρτας και κάσας από τον τοίχο, κ.λπ.) είναι αρκετά σπάνιες. Συνήθως με την κλειδαριά ασχολούνται και πιο συγκεκριμένα, όσο πιο απλός είναι ο κύλινδρος, τόσο πιο πιθανό να τον ανοίξουν χωρίς ζημιά. Εκεί να δώσεις έμφαση. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Εκανα διορθωση του σχολιο. Εχει defender, καταπελτη και κλειδι με.καρτα ιδιοκτησιας. Εγω φοβαμαι μην σπασουν καμια κασα (χτυπα ξυλο) και τραβηξουν τις βεργες και φυγει ολη η κασα με την πορτα.

Η τοποθετηση απ οτι φαινεται ειναι καλη. Πηρα δυο φορε φορε και κοπανισα με το ωμο, ηταν σταθερη.

Μήπως σου έχουν βάλει και βίδες στην κάσα με τον τοίχο;

Αυτό με το τσιμέντο, ίσως και να είναι λίγο ψυχολογικό. Δεν έχω καταλάβει πώς το τσιμέντο θα πιάσει έτσι όπως το βάζουν. Αν μπει σε αυτή την διαδικασία, με 2 σφυριές θα πέσει όλο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, swayback είπε

Σε αυτό δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε γιατί δεν ξέρουμε τι δουλειά κάνει το κάθε συνεργείο τοποθέτησης. Όπως έγραψα και πριν, στα ~500€ είναι λίγο δύσκολο να έχεις την πολυτέλεια να σου τοποθετήσουν σωστά την πόρτα, κ.λπ..

Γενικά όταν μας απασχολούν αρκετά και αυτού του είδους οι επιθέσεις, πάμε σε πόρτες των 700€ και πάνω και προσέχουμε και την επιλογή του συνεργείου-πορτά, κ.λπ...γιατί προφανώς υπάρχουν και πόρτες των 800+€ που δεν αξίζουν.

Το καλό είναι ότι τέτοιες επιθέσεις (στρέβλωση πόρτας-κάσας, αποξήλωση πόρτας και κάσας από τον τοίχο, κ.λπ.) είναι αρκετά σπάνιες. Συνήθως με την κλειδαριά ασχολούνται και πιο συγκεκριμένα, όσο πιο απλός είναι ο κύλινδρος, τόσο πιο πιθανό να τον ανοίξουν χωρίς ζημιά. Εκεί να δώσεις έμφαση. 

Ευχαριστω για την απαντηση και την βοηθεια. Μου ειπανε οτι σε πειριπτωση που χρησιμοποιησουν τριπανι. μπλοκαρει ο μηχανισμος της πορτας και δεν ανοιγει. antidrill νομιζω λεγεται. Τωρα βεβαια ο καθενας για να πουλησει, λεει και κατι παραπανω... (Δεν εχω γνωση γενικα με πορτες)

4 λεπτά πριν, petasis είπε

Μήπως σου έχουν βάλει και βίδες στην κάσα με τον τοίχο;

Αυτό με το τσιμέντο, ίσως και να είναι λίγο ψυχολογικό. Δεν έχω καταλάβει πώς το τσιμέντο θα πιάσει έτσι όπως το βάζουν. Αν μπει σε αυτή την διαδικασία, με 2 σφυριές θα πέσει όλο κάτω.

Δεν ειμαι σιγουρος, δεν ημουν σε ολη την διαδικασια της εγκαταστασης επειδη δουλευα. Εγω γνωριζα οτι βαζουν τσιμεντο, αυτο που βαζουν οι δημοι στα πεζοδρομια που στεγνωνει επιτοπου με το απλωμα.

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Ευχαριστω για την απαντηση και την βοηθεια. Μου ειπανε οτι σε πειριπτωση που χρησιμοποιησουν τριπανει, μπλοκαρει ο μηχανισμος της πορτας και δεν ανοιγει. antidrill νομιζω λεγεται. Τωρα βεβαια ο καθενας για να πουλησει, λεει και κατι παραπανω... (Δεν εχω γνωση γενικα με πορτες)

Ντάξει, προφανώς θα την πουλήσει ως απαραβίαστη. Πως αλλιώς θα σε πείσει να την πάρεις..και με τον ανταγωνισμό που υπάρχει..Όλοι αυτό κάνουν-λένε..."απαραβίαστη κλειδαριά, νέας τεχνολογίας, με μικρό κλειδί ασφαλείας, κ.λπ.".

Συνήθως αναφερόμαστε στη χρήση τρυπανιών, τροχών, και λοιπών σοβαρών εργαλειών για να προκαλέσουμε και εντύπωση. Όντως υπάρχουν σοβαρές κλειδαριές που προσφέρουν σημαντική αντίσταση ακόμα και σε τέτοια εργαλεία, αλλά κοστίζουν..

Μην σε απασχολούν τόσο αυτά. Ειδικά αν μένεις σε οροφοδιαμέρισμα πολυκατοικίας, σε πυκνοκατοικημένη, κ.λπ. Είπαμε, κάποια στιγμή αλλάζεις τον κύλινδρο και ίσως και το defender (ΑΝ είναι της πλάκας αυτό που ήδη έχει) και θα είσαι οκ.



Όσον αφορά το ερώτημα πολυουρεθάνη vs τσιμέντο, το εξηγεί εδώ ο alejandro.

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, petasis είπε

Και εγώ που τους κοίταγα, πάλι δεν κατάλαβα πότε έβαλαν τις βίδες. Μετά τις βρήκα, που κοίταξα σε όσες τρύπες στην κάσα δεν είχαν τάπες.

Ουτε μια ταπα δεν εχει. Μονο κολλα φανταζομαο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...