Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Οπότε μιλάμε κυρίως για evva 4ks vs abloy . Πάντως και στην τιμή δεν ξεφεύγει πολύ ο evva. 

δεν ξερω που ειδες οτι δεν ξεφευγει... :D

συνηθως παιζει 160€ με 3 κλειδια. ουτε 5 - ουτε διπλης ενεργειας που ψαχνεις σ'αυτα τα λεφτα.

κατι μου λεει οτι θα χρειαστεις 170-180 για 5 κλειδια, 5 καπελα (μιας κ ειναι εξισου δυσκολο σκετο το μεταλλικο) & διπλης.

14 λεπτά πριν, Devotee είπε

Ροτοράκι;

@swayback βαλε παλι φωτο την πορτα που ειχες φωτο το ροτορακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1) Απο κλειδαριες ασφαλειας η cisa αρχιζει  απο cisa revo pro ως κατωτερη ποιοτικα ή υπαρχουν κι ποιο απλες κλειδαριες ασφαλειας cisa  και ποιες ? Aξιζουν?

2) Αναφεραται ποιο πανω τη cisa tekno ως διπλης ενεργειας , ειναι ομως ποιοτικα κατωτερη απο cisa astral s? Τα κλειδια της astral tekno κατασκευαζονται κι αυτα ιταλια με υψηλο κοστος ή οχι ?

3) ή astral tekno pro ειναι ανωτερη απο την astral s ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, powerup είπε

1) Απο κλειδαριες ασφαλειας η cisa αρχιζει  απο cisa revo pro ως κατωτερη ποιοτικα ή υπαρχουν κι ποιο απλες κλειδαριες ασφαλειας cisa  και ποιες ? Aξιζουν?

2) Αναφεραται ποιο πανω τη cisa tekno ως διπλης ενεργειας , ειναι ομως ποιοτικα κατωτερη απο cisa astral s? Τα κλειδια της astral tekno κατασκευαζονται κι αυτα ιταλια με υψηλο κοστος ή οχι ?

3) ή astral tekno pro ειναι ανωτερη απο την astral s ?

1. πλεον ευχομαι να μην τοποθετει κανεις cisa gear = χωρις καταπελτη.

2. ο tekno pro πισω απο ενα bd200 ειναι καλυτερη επιλογη απο astral s / κατασκευαζονται ελλαδα. / κοστος απο 7 εως 15 ευρω.

3. απαντηθηκε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, JMc7 said:

δεν ξερω που ειδες οτι δεν ξεφευγει... :D

συνηθως παιζει 160€ με 3 κλειδια. ουτε 5 - ουτε διπλης ενεργειας που ψαχνεις σ'αυτα τα λεφτα.

κατι μου λεει οτι θα χρειαστεις 170-180 για 5 κλειδια, 5 καπελα (μιας κ ειναι εξισου δυσκολο σκετο το μεταλλικο) & διπλης.

@swayback βαλε παλι φωτο την πορτα που ειχες φωτο το ροτορακι.

Οπότε πάω για abloy και δεν το ψάχνω παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JMc7 είπε

1. πλεον ευχομαι να μην τοποθετει κανεις cisa gear = χωρις καταπελτη.

2. ο tekno pro πισω απο ενα bd200 ειναι καλυτερη επιλογη απο astral s / κατασκευαζονται ελλαδα. / κοστος απο 7 εως 15 ευρω.

3. απαντηθηκε.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Κι ομως οταν ρωτησα σημερα ποια κλειδαρια ciza βαζουν στις πορτες ασφαλειας  μου ειπαν gear Ειναι χειροτερη απο την απλη superemme ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, powerup είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Κι ομως οταν ρωτησα σημερα ποια κλειδαρια ciza βαζουν στις πορτες ασφαλειας  μου ειπαν gear Ειναι χειροτερη απο την απλη superemme ?

Securemme λεγεται και τη θεωρω κατωτερη προσωπικα απο gear. Ουτε καν γραναζωτη δεν ειναι..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα και κάτι τελευταίο . Παλαιοτερα άκουγα ότι δεν είναι ασφαλές να αφηνεις το κλειδί απο τη  μέσα μερια της πόρτας ακομη και κλειδωμένη. Τώρα τι ισχύει με τις κλειδαριές διπλής ενέργειας; Έχει διορθωθεί το πρόβλημα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_petrucci7 είπε

Securemme λεγεται και τη θεωρω κατωτερη προσωπικα απο gear. Ουτε καν γραναζωτη δεν ειναι..

Ναι εγραψα λαθος securemme 2600 νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Securemme λεγεται και τη θεωρω κατωτερη προσωπικα απο gear. Ουτε καν γραναζωτη δεν ειναι..

Aπο παλαιοτερη αναρτηση

cisa revolution pro ή mul-t-lock los κλειδαριά = διπλός καταπέλτης

iseo fiam - cisa gear - και αλλες ανωνυμες = μονός καταπέλτης

securemme και πολλές ανώνυμες πρώτης γενιάς = χωρίς καταπέλτη

17-12-2015 mclein (JMc7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτάω για τον πεθερό μου.

Σε μια πόρτα με την κλασσική χρηματοκιβωτίου cisa άνω γλώσσας, μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε κάτι "σχετικά καλό" (σίγουρα θα είναι καλύτερο από την τωρινή κλειδαριά) με 180-200 ευρώ (μαζί με τοποθέτηση); Άπόσταση κέντρου οπής, αν μέτρησα σωστά, στα 68 εκατοστά.

Να σημειώσω ότι στην πόρτα της πολυκατοικίας έβαλαν πόρτα ασφαλείας (δε γνωρίζω τον αφαλό που έβαλαν) με αυτόματο κλείδωμα πριν 1-1.5 μήνα).

Δεδομένου ότι πιέζεται αρκετά οικονομικά δεν το κοιτάει ακόμα, απλά πήρα πρωτοβουλία να ρωτήσω μιας και σήμερα μου είπε η πεθερά μου ότι άκουσε κάποιον να ξεκλειδώνει όταν έλειπε ο πεθερός, αλλά λόγω σύρτη δε μπόρεσε να ανοίξει (πάλι καλά που άργησε να πάει στην πόρτα γιατί θα είχε βγάλει το σύρτη). Δεν είναι και 100% σίγουρη ότι άκουσε καλά βέβαια, ίσως και λόγω αυτόματης κλειδαριά στην κεντρική είσοδο, ότι και καλά δε μπορεί να μπήκαν και να πήγαν μόνο στο δικό τους σπίτι ~ άντε να εξηγήσεις ότι είμαστε "φακελωμένοι" που μένουμε. Βέβαια σήμερα που πήγα, λόγω αέρα, η σούστα δεν την έκλεισε την πόρτα με την πρώτη.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Ρωτάω για τον πεθερό μου.

Σε μια πόρτα με την κλασσική χρηματοκιβωτίου, μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε κάτι "σχετικά καλό" (σίγουρα θα είναι καλύτερο από την τωρινή κλειδαριά) με 180-200 ευρώ (μαζί με τοποθέτηση); Άπόσταση κέντρου αφαλού, αν μέτρησα σωστά, στα 68 εκατοστά.

Να σημειώσω ότι στην πόρτα της πολυκατοικίας έβαλαν πόρτα ασφαλείας (δε γνωρίζω τον αφαλό που έβαλαν) με αυτόματο κλείδωμα πριν 1-1.5 μήνα).

Δεδομένου ότι πιέζεται αρκετά οικονομικά δεν το κοιτάει ακόμα, απλά πήρα πρωτοβουλία να ρωτήσω μιας και σήμερα μου είπε η πεθερά μου (όταν έλειπε ο πεθερός) ότι άκουσε κάποιον να ξεκλειδώνει, αλλά λόγω σύρτη δε μπόρεσε να ανοίξει. (Δεν είναι και 100% σίγουρη ότι άκουσε καλά βέβαια, ίσως και λόγω αυτόματης κλειδαριά στην κεντρική είσοδο, ότι και καλά δε μπορεί να μπήκαν και να πήγαν μόνο στο δικό τους σπίτι ~ άντε να εξηγήσεις ότι είμαστε "φακελωμένοι" που μένουμε). Βέβαια σήμερα που πήγα, λόγω αέρα, η σούστα δεν την έκλεισε την πόρτα με την πρώτη.

Νομίζω για το μπάτζετ σας η καλύτερη λύση είναι μία omega plus. 

Υπάρχει και η επιλογή cisa revo pro + agb dck + disec bd 200. Αλλά αν χρειαστούν ποτέ κλειδιά τα πεθερικά σου βγαίνουν μοναχα στο εξωτερικό, πράγμα που δεν βολεύει...

Περίμενενα δεις μήπως έχει να προτείνει και κάποιος άλλο κάτι σε αυτά τα λεφτά.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, είμαι υπέρ της εύκολης αναβάθμισης, οπότε μια λύση με ξεχωριστή κλειδαριά και αφαλό είναι κάτι που θα τους πρότεινα, μιας και αν είχαν ήδη κάτι τέτοιο, τώρα θα μπορούσαν εύκολα και οικονομικά να κάνουν μια αναβάθμιση

Να σου πω την αλήθεια η omega plus νόμιζα ότι "ερχόταν" πιο ακριβά

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Προσωπικά, είμαι υπέρ της εύκολης αναβάθμισης, οπότε μια λύση με ξεχωριστή κλειδαριά και αφαλό είναι κάτι που θα τους πρότεινα, μιας και τώρα θα μπορούσαν πιο εύκολα (και οικονομικά) να κάνουν αναβάθμιση

Αν δεν θέλετε omega plus, τότε η πιο οικονομική αναβάθμιση που αξίζει είναι μια κλειδαριά cisa revo ή mul t lock los, κύλινδρος agb 9000 και defender disec bd 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τι θέλω εγώ, αυτοί αποφασίζουν. Αρχικά αυτό που ήθελα να δω και να τους πω/ενημερώσω, είναι αν υπάρχει κάτι σχετικά αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα.

Άλλωστε δεν πρόκειται να κάνουν κάτι άμεσα

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...