Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, swayback είπε


Εννοείται πως δεν αλλάζεις την πόρτα. Άσε που αν είναι να την αλλάξεις, "αξίζει" μόνο αν βάλεις κάτι πολύ καλύτερο (από άποψη θωράκισης, κλειδαριών, κ.λπ.) από αυτή που ήδη έχεις, που σημαίνει 1000€ και πάνω. 

Αλλα αν είσαι σε οροφοδιαμέρισμα, σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, κ.λπ., δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Αλλαγή κλειδαριάς φυσικά και γίνεται. Οι Dierre είναι textbook.

Βάλε μία καλή κλειδαριά από 200€ και πάνω και θα είσαι οκ.


 

Καλή κλειδαριά:

Σενάριο Α:

  • Κλειδαριά Omega Plus (με πλάκα μαγγανίου οπωσδήποτε ή ιδανικά, με defender για Omega Plus).

     

Σενάριο Β:

  • Κλειδαριά κυλίνδρου γραναζωτή με διπλό καταπέλτη: Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LOS
  • Κύλινδρο (με σειρά προτίμησης): Abloy Protec 2 ή EVVA 4KS ή Kaba ExperT ή 

 

38 λεπτά πριν, swayback είπε


Εννοείται πως δεν αλλάζεις την πόρτα. Άσε που αν είναι να την αλλάξεις, "αξίζει" μόνο αν βάλεις κάτι πολύ καλύτερο (από άποψη θωράκισης, κλειδαριών, κ.λπ.) από αυτή που ήδη έχεις, που σημαίνει 1000€ και πάνω. 

Αλλα αν είσαι σε οροφοδιαμέρισμα, σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, κ.λπ., δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Αλλαγή κλειδαριάς φυσικά και γίνεται. Οι Dierre είναι textbook.

Βάλε μία καλή κλειδαριά από 200€ και πάνω και θα είσαι οκ.


 

Καλή κλειδαριά:

Σενάριο Α:

  • Κλειδαριά Omega Plus (με πλάκα μαγγανίου οπωσδήποτε ή ιδανικά, με defender για Omega Plus).

     

Σενάριο Β:

  • Κλειδαριά κυλίνδρου γραναζωτή με διπλό καταπέλτη: Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LOS
  • Κύλινδρο (με σειρά προτίμησης): Abloy Protec 2 ή EVVA 4KS ή Kaba ExperT ή Mul-T-Lock MT5+ ή EVVA ICS ή AGB Scudo DCK
  • Defender: Disec Monolito Rok (BD200) ή Disec Diamond (BKD250)

Εγω που εχω μια αντιστοιχη πορτα (με μονη διαφορα αντι για τριπλους πυρους πανω κατω εχω διπλους) κι εχοντας αλλαξει σε revo pro, dck και bkd250 εχω κανει καποια διαφορα? Γιατι βλεπω οι περισσοτερες πορτες copy paste ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Καλησπέρα παιδιά,

προσπαθώ να αλλάξω κύλινδρο, έχω ξεβιδώσει την πλαινή βίδα, γυρνάω το κλειδί για να γυρίσει το κοκκοράκι αλλά ο κύλινδρος δεν βγαίνει με τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να τον εμποδίζει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, swayback είπε

Σενάριο Α:

  • Κλειδαριά Omega Plus (με πλάκα μαγγανίου οπωσδήποτε ή ιδανικά, με defender για Omega Plus).

ερωτηση ασχετου... η πλακα μαγγανιου ειναι κάτι που βάζεις προσθετα η εχει η omega plus ?  εγω που εχω βαλει omega plus πως θα δω αν εχει την πλάκα μαγγανίου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Εγω που εχω μια αντιστοιχη πορτα (με μονη διαφορα αντι για τριπλους πυρους πανω κατω εχω διπλους) κι εχοντας αλλαξει σε revo pro, dck και bkd250 εχω κανει καποια διαφορα? Γιατι βλεπω οι περισσοτερες πορτες copy paste ειναι...

Εννοείς διαφορά σε σχέση με την χρηματοκιβωτίου που είχες; Ε, φαντάσου ότι τώρα έχεις μία κλειδαριά που για την ώρα κατατάσσεται στις «απαραβίαστες» μιας και δεν έχουμε καταγεγραμμένα κρούσματα αθόρυβης παραβίασης, χωρίς να προκληθεί ζημιά.

 

12 λεπτά πριν, chemikal είπε

Καλησπέρα παιδιά,

προσπαθώ να αλλάξω κύλινδρο, έχω ξεβιδώσει την πλαινή βίδα, γυρνάω το κλειδί για να γυρίσει το κοκκοράκι αλλά ο κύλινδρος δεν βγαίνει με τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να τον εμποδίζει κάτι άλλο;

Τύπος πόρτας; Κλειδαριά; Κάποια φωτογραφία θα βοηθούσε.

2 λεπτά πριν, Antonis31 είπε

ερωτηση ασχετου... η πλακα μαγγανιου ειναι κάτι που βάζεις προσθετα η εχει η omega plus ?  εγω που εχω βαλει omega plus πως θα δω αν εχει την πλάκα μαγγανίου???

Είναι κάτι ανεξάρτητο από την κλειδαριά. Το βάζεις πρόσθετα με σκοπό να αποφύγεις/δυσκολέψεις σημαντικά, την εξόλκευση ή το τρύπημα του πυρήνα της κλειδαριάς.

Πρέπει να βγάλεις το εξωτερικό διακοσμητικό όπου μπαίνει το κλειδί (θα είναι βιδωτό ή κουμπωτό) για να δεις αν έχει ή όχι πλάκα μαγγανίου. Αν το βγάλεις και βλέπεις τον στρογγυλό ορειχάλκινο πυρήνα της κλειδαριάς, δεν έχει. Βγάλε μία φωτό και θα σου πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Εννοείς διαφορά σε σχέση με την χρηματοκιβωτίου που είχες; Ε, φαντάσου ότι τώρα έχεις μία κλειδαριά που για την ώρα κατατάσσεται στις «απαραβίαστες» μιας και δεν έχουμε καταγεγραμμένα κρούσματα αθόρυβης παραβίασης, χωρίς να προκληθεί ζημιά.

Τύπος πόρτας; Κλειδαριά; Κάποια φωτογραφία θα βοηθούσε.

Είναι κάτι ανεξάρτητο από την κλειδαριά. Το βάζεις πρόσθετα με σκοπό να αποφύγεις/δυσκολέψεις σημαντικά, την εξόλκευση ή το τρύπημα του πυρήνα της κλειδαριάς.

Πρέπει να βγάλεις το εξωτερικό διακοσμητικό όπου μπαίνει το κλειδί (θα είναι βιδωτό ή κουμπωτό) για να δεις αν έχει ή όχι πλάκα μαγγανίου. Αν το βγάλεις και βλέπεις τον στρογγυλό ορειχάλκινο πυρήνα της κλειδαριάς, δεν έχει. Βγάλε μία φωτό και θα σου πούμε.

Κλασσικη πορτα εξ αρχης σαν τη φωτο που παρεθεσε ο φιλος με κλασσικα εξ αρχης κ2 απανω. Ποτε δεν ειχα χρηματοκιβωτιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα παιδιά,

προσπαθώ να αλλάξω κύλινδρο, έχω ξεβιδώσει την πλαινή βίδα, γυρνάω το κλειδί για να γυρίσει το κοκκοράκι αλλά ο κύλινδρος δεν βγαίνει με τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να τον εμποδίζει κάτι άλλο;

Τύπος πόρτας; Κλειδαριά; Κάποια φωτογραφία θα βοηθούσε.

Πόρτα ασφαλείας, κλειδαριά iseo (νομίζω), κύλινδρος iseo r6 plus

IMG_0579.jpeg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
φωτογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Κλασσικη πορτα εξ αρχης σαν τη φωτο που παρεθεσε ο φιλος με κλασσικα εξ αρχης κ2 απανω. Ποτε δεν ειχα χρηματοκιβωτιου

Και πάλι, πολύ μεγάλη η διαφορά. Πριν άνοιγε σε δευτερόλεπτα η πόρτα σου, τώρα θέλει τροχό και τρυπάνι. Δεδομένου ότι είναι λίγο σπάνιο να ασχοληθούν με την πόρτα (στρέβλωση, κ.λπ.), δεν θα με απασχολούσε τόσο η απλή θωράκιση της πόρτας. Είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

5 λεπτά πριν, chemikal είπε

Πόρτα ασφαλείας, κλειδαριά iseo (νομίζω), κύλινδρος iseo r6 plus

Πλαϊνή βίδα; Έχεις βγάλει το εσωτερικό διακοσμητικό και στη συνέχεια τη βίδα που βρίσκεται κάτω δεξιά από τον κύλινδρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spyros007 είπε
Αναφορά σε κείμενο

Μάνταλο ασφαλούς ανάκλισης. Το γνωστό μας “μερικό άνοιγμα” το οποίο όταν κλειδώσουμε την πόρτα και το τραβήξουμε, μπλοκάρει την κλειδαριά, δηλαδή δεν μπορεί να γυρίσει το κλειδί ώστε να ξεκλειδώσει κάποιος, ούτε από μέσα ούτε από έξω. Όταν η πόρτα είναι ξεκλείδωτη, λειτουργεί κανονικά σαν μερικό άνοιγμα.

Μου είπαν ότι δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο από θέμα ασφάλειας. Εσεις τι λέτε? Είναι ασφαλές και πόσο (εννοώ ανόιγει σε μισό λεπτό, σπάζει, κόβεται)? Επίσης θυμάμαι σε ορισμένες πόρτες να έχω δει και κάτι αντίστοιχο, αλλά με την διαφορά ότι γυρνούσες ένα πόμολο 2-3 στροφές και ασφάλιζε μάλλον βγάζοντας κάποιους πύρους και με αυτό κλειδωμένο η πόρτα δεν άνοιγε με τίποτα (κάτι σαν εσωτερικός δυνατός σύρτης να το πω..?). Αυτό πώς λέγεται, πώς το ζητάω και αξίζει τον κόπο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πορτα titan 16

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Πρόκασα διαιρούμενη από ατσαλολαμαρίνα πάχους 1.5mm, βαμμένη ηλεκτροστατικά .

Φύλλο πόρτας αδιάρρηκτο από γαλβανιζέ λαμαρίνα με ειδική σκληρότητα, πάχους 0.8 mm και με διπλό φύλλο θωράκισης. Το εσωτερικό φύλλο θωράκισης και οι κολόνες στήριξης αποτελούν ενιαίο κομμάτι για μεγαλύτερη σταθερότητα και αντοχή σε κάθε καταπόνηση..

Κάσα από λαμαρίνα ψυχρής ελάσεως (ντεκαπέ) πάχους 1.5 mm, βαμμένη ηλεκτροστατικά σε χρώμα καφέ σαγρέ RAL 8017. Έχει 8 σημεία αγκύρωσης στην Πρόκασα. Μπορεί να τοποθετηθεί με ειδικά τζινέτια απευθείας στην τοιχοποιία.

Περιμετρικό λάστιχο, μονωτικό, αντικρουστικό.Μεντεσέδες βαρέως ανοίγματος, αθόρυβοι, ρυθμιζόμενοι.Μηχανισμός ελεγχόμενου ανοίγματος.

Κλειδαριά Μικρό κλειδί. Κλειδαριά CISA με κύλινδρο CISA ASTRAL  tekno με 5 κλειδιά και 1 πασπαρτού και κάρτα ιδιοκτησίας, difender

Πανοραμικό ματάκι 180ο.  Αυτόματος ρυθμιζόμενος ανεμοφράχτης.       .Ρεγουλατόρος κλειδαριάς.

ΣΗΜΕΙΑ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ

  • Τέσσερα (4) έμβολα κλειδαριάς κεντρικά με επιπλέον γλωσσάκι
  • Ένα (1) έμβολο δεύτερης κλειδαριάς
  • Ένα (1) έμβολο πλευρικό κάτω
  • Ένα (1) έμβολο κατακόρυφο επάνω
  • Ένα (1) έμβολο ελεγχόμενου ανοίγματος
  • Πέντε (5) έμβολα σταθερά πίσω.
  •  
  • Τοποθετηση με λαμαρινοβιδες 15-18cm λοξα ηλεκροκολημενες.

Τιμη 600€ με τοποθετηση (επαρχια)

1) Αξιζει η πορτα απο αποψη ασφαλειας για διαμερισμα πολυκατοικιας σε επαρχια?

2) Αν δεν μου βαλει αλλο κυλινδρο κλειδαριας ειναι οκ ? (Θα θελα να επιλεξω εγω τον κυλινδρο κι να το αφαιρεσουν  απο την τιμη αλλα δεν το δεχονται)

3) Ποιοι κυλινδροι ειναι οκ για 3-4 χρονια μεχρι 100€ ?

4) Βρηκα abloy protec 2 περιπου 90€  (με 3 κλειδια )αλλα εχω δυο ενδιασμους:

α) δεν ξερω την διασταση 30χ30χ40 ...... για να επιλεξω και

β) επειδη ειναι μεγαλης ηλικιας ο ιδιοκτητης θα δυσκολευετε να ξεκλυδωσει κλειδωσει  λογο ιδιαιτεροτητας  του κυλινδρου ;

 

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, swayback είπε

Πλαϊνή βίδα; Έχεις βγάλει το εσωτερικό διακοσμητικό και στη συνέχεια τη βίδα που βρίσκεται κάτω δεξιά από τον κύλινδρο;

Την έχω βγάλει την πλαϊνή βίδα και το εσωτερικό διακοσμητικό επίσης. Τη βίδα που βρίσκεται κάτω δεξιά από τον κύλινδρο εννοείς τη μαύρη αλενόβιδα που φαίνεται καλύτερα στη φωτογραφία εδώ; Νόμιζα οτι είναι για το defender αυτή.

Επίσης η κλειδαριά ειναι securemme και όχι iseo.

 

IMG_0592.jpeg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spyros007 είπε

1852512049_.png.f1bbde915294a8095a17fe4a84f9d1c1.png

20 σημεία κλειδώματος.

3 ατσάλινες ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ κάθετες νευρώσεις 0,80mm από την εσωτερική πλευρά της πόρτας.

Ατσάλινο φύλλο πάχους 0,80mm από την εξωτερική πλευρά της πόρτας.

Ατσάλινη κάσα με πάχος υλικού 2mm.

Κοιλοδοκός στο κάτω μέρος του φύλλου για την αποφυγή στρέβλωσης.

Ρυθμιζόμενοι ατσάλινοι μεντεσέδες βαρέως τύπου.

Ρυθμιζόμενος ανεμοφράχτης.

Αντικλεπτικό αντίκρισμα κλειδαριάς (μια τεχνική με την οποία εξαλείφουμε εντελώς το ενδεχόμενο να ανοίξει κάποιος την ξεκλείδωτη πόρτα μας με την βοήθεια τηλεκάρτας, ταυτότητας κλπ.)

Μάνταλο ασφαλούς ανάκλισης. Το γνωστό μας “μερικό άνοιγμα” το οποίο όταν κλειδώσουμε την πόρτα και το τραβήξουμε, μπλοκάρει την κλειδαριά, δηλαδή δεν μπορεί να γυρίσει το κλειδί ώστε να ξεκλειδώσει κάποιος, ούτε από μέσα ούτε από έξω. Όταν η πόρτα είναι ξεκλείδωτη, λειτουργεί κανονικά σαν μερικό άνοιγμα.

Πανοραμικό ματάκι.

Κλειδαριά γραναζωτή με καταπέλτη και μικρό κλειδί 2 κωδικών (μεγαλύτερης ασφάλειας από το παλιό κλειδί χρηματοκιβωτίου).------------------------------------------------------------------------------------                                                                                                                                                                  

 Αυτη η πορτα σαν χαρακτηριστικά για 400 κατοστάρικα χωρίς κλεδαριες αξιζει τιποτα.Απο κλειδαριές δεν ξερω τι βάζει ακομα ,περιμενω προσφορά .Οταν μου την στείλει θα την ανεβασω εδω

 Εχω μια ντιερε με κλειδί χρηματοκιβωτίου- ατρα και σκέφτομαι αν αξιζει να αλλάξω ολη την πορτα με αυτη η να προχωρήσω μονο σε  αντικατάσταση κλειδαριάς,αν γινεται κιολας.Επίσης τι θα προτείνατε να βαλω σε αυτη ,αν μετραω καλα το κεντρο ειναι περιπου 77 -78

Σορυ για την παραθεσουλα απλα το εκανα για να δεις την ανρτηση

προφανως δεν αλλαζεις μια πορτα των 650€-700€ με κατι των 400€...

τωρα για την αναβαθμιση τα εγραψε ο sway.

οτι εξτρα πληροφοριες σχετικα με την αναβαθμση, εδω ειμαστε :)

 

 

9 ώρες πριν, Antonis31 είπε

ερωτηση ασχετου... η πλακα μαγγανιου ειναι κάτι που βάζεις προσθετα η εχει η omega plus ?  εγω που εχω βαλει omega plus πως θα δω αν εχει την πλάκα μαγγανίου???

η πλακα μαγγανιου ειναι προσθετη (εσωτερικα). η πωληση / τοποθετηση της κλειδαριας δεν απαιτει παντα την υπαρξη της πλακας. (μπορει να εχει η πορτα καταλληλη πλακα).

 

8 ώρες πριν, swayback είπε

Και πάλι, πολύ μεγάλη η διαφορά. Πριν άνοιγε σε δευτερόλεπτα η πόρτα σου, τώρα θέλει τροχό και τρυπάνι. Δεδομένου ότι είναι λίγο σπάνιο να ασχοληθούν με την πόρτα (στρέβλωση, κ.λπ.), δεν θα με απασχολούσε τόσο η απλή θωράκιση της πόρτας. Είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

Πλαϊνή βίδα; Έχεις βγάλει το εσωτερικό διακοσμητικό και στη συνέχεια τη βίδα που βρίσκεται κάτω δεξιά από τον κύλινδρο;

σεκιουρεμ κλειδαρια εχει, οχι iseo. :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει, το θέμα και στα δυο του μέρη εχει 420 σελίδες, πάρα πολύ ψάξιμο να υπάρχουν σε εμφανές σημείο οι κλειδαριές και οι κύλινδροι που εχουν προταθεί απο τους φίλους Swayback και Jmc7 πολλά ευχαριστώ για την βοήθεια σας με σερά ακριβότερο-καλύτερο, ωστε κάποιος να εχει αμεση εικόνα,και αν εχει και ερώτηση-απορία-βοήθεια να την γράφει.

Επεξ/σία από afelis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, afelis είπε

Καλημέρα, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει, το θέμα και στα δυο του μέρη εχει 420 σελίδες, πάρα πολύ ψάξιμο να υπάρχουν σε εμφανές σημείο οι κλειδαριές και οι κύλινδροι που εχουν προταθεί απο τους φίλους Swayback και Jmc7 πολλά ευχαριστώ για την βοήθεια σας με σερά ακριβότερο-καλύτερο, ωστε κάποιος να εχει αμεση εικόνα,και αν εχει και ερώτηση-απορία-βοήθεια να την γράφει.

Μήπως θα μπορούσε να γίνει ένα ποστ που θα εμφανίζεται πάντα στην πρώτη σελίδα και στο οποίο θα αναφέρονται επιγραμματικά 2-3-4 καλύτερες λύσεις, ίσως χωρισμένες σε κατηγορίες πχ κάτω από 100ε, πάνω από 100ε κλπ? Αυτό θα μπορεί να γίνεται update όποτε κρίνεται σκόπιμο για να αντικατοπτρίζει τις σύγχρονες τάσεις. Αυτό βέβεια προυποθέτει ότι οι 2-3 χρήστες που έχουν αναφερθεί πολλές φορές και εμπιστευόμαστε, συμφωνούν και μεταξύ τους. Αυτό θα βοηθούσε να παίρνει κάποιος μια γρήγορη πρώτη εικόνα. Μια άλλη ιδέα θα ήταν να γίνει μια λίστα και να αναφέρεται ποιο κύλινδρος πχ ανοίγει πλέον για πλάκα (πχ με κόκκινο χρώμα-αποφυγή) και ποιος θερωρείται μέτριος ή καλος...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ομαδα ,θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε βεβαια ποια ειναι η καλυτερη πορτα ασφαλειας  για σπιτι εννοειτε (χωρις καποιο συγκεκριμενο μπατζετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, unbox είπε

καλησπερα ομαδα ,θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε βεβαια ποια ειναι η καλυτερη πορτα ασφαλειας  για σπιτι εννοειτε (χωρις καποιο συγκεκριμενο μπατζετ)

1. Siamo Super-1 Champion

2. PortaBlock Diamond

3. Dierre D-Five Star

 

Οι καλύτερες βάσει θωράκισης, όχι τόσο βάσει κλειδαριών. Μιλάμε πάντα για προϊόντα που είναι διαθέσιμα στην ελληνική αγορά.

Η Siamo παίζει κάπου στα ~2Κ, η PortaBlock στα 2+Κ και η Dierre δεν έχω ιδέα. Μάλλον πάνω από 2,5Κ.

Θα υπάρχουν κι άλλες αλλά αυτές μου έρχονται τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...