Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

14 ώρες πριν, Antonis31 είπε

Παιδιά βοήθεια... εχω κλειδωθεί απέξω. Εχω την  omega plus και εχθές ζοριζε να μπει το κλειδί, έριξα wd40 ελπίζοντας να γλιστράει αλλά σήμερα φεύγοντας από το σπίτι ούτε μπορώ να κλείδωσω ούτε να ξεκλειδώσω....θα χρειαστώ νέα κλειδαρια; pls help

Μήπως τού την σκάλισε τού ανθρώπου, κάποιος απ' έξω και γυρίσαν οι συνδυασμοί σε άλλο επίπεδο ; 

Εάν το παρατήρησε απ' έξω, θα ήταν όταν επέστρεψε.  Το λέω μήπως κάποιος τον περίμενε να βγει.

Κάποιος με πειραματικό αντικλείδι, που έκανε τον συνδυασμό να πάει στο επόμενο... 

Επεξ/σία από jajavax
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, jajavax είπε

 

Μήπως τού την σκάλισε τού ανθρώπου, κάποιος απ' έξω και γυρίσαν οι συνδυασμοί σε άλλο επίπεδο ; 

Εάν το παρατήρησε απ' έξω, θα ήταν όταν επέστρεψε.  Το λέω μήπως κάποιος τον περίμενε να βγει.

Κάποιος με πειραματικό αντικλείδι, που έκανε τον συνδυασμό να πάει στο επόμενο... 

μηπως καποιος εχει το κιτρινο κλειδι κ το εχει χρησιμοποιησει κ ολα τα πρασινα του ανθρωπου ειναι ηδη ακυρα ;

εχουμε ξυπνησει πολλα βραδια για απροσεκτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπεριζω την παρέα και την ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Μάλλον έχω ίδια πόρτα με κάποιο μέλος 2 σελίδες πιο πριν με κλειδαριά securemme κτλ. Την πόρτα αυτή την έβαλα με δικα μου έξοδα στο διαμέρισμα το οποίο νοικιάζω χωρίς συμμετοχή του σπιτονοικοκύρη  και μετά από προσπάθεια διάρρηξης.Το λέω για για να μην θεωρηθεί τσιγγουνια ή ότι με πολύ λίγα λεφτά θέλω το καλύτερο αποτέλεσμα κτλ αλλά ήταν ο,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω δεδομένου ότι όταν φύγω θα του αφήσω την πόρτα. Η παλιά ήταν ξύλινη μαύρο χάλι κτλ. Τέλος πάντων,η όλη διαδικασία ,αποξήλωση παλιάς πόρτας ,αγορά καινούριας και τοποθέτηση καινούριας ,έκανε 400 ευρώ. Το λοιπόν,διαβάζοντας εδώ με πολύ ενδιαφέρον τα όσα γράφετε, απ'ο,τι κατάλαβα έχω έναν κύλινδρο αξίας 20-30 ευρώ και θα ήθελα αν γίνεται να αναβαθμίσω μόνο τον κύλινδρο προς το παρόν αν γινεται. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο μέχρι 100-150 ευρώ? Η λογική λέει πως άμα ποτέ φύγω,τουλάχιστον αυτόν μπορώ να τον πάρω μαζί μου οπότε θα μπορούσα να επενδύσω. Μπορώ να τον βάλω μόνος μου ? Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορα και αν αυτή γίνεται σε οποιοδήποτε κλειδαραδικο. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DeineL Vian είπε

Καλησπεριζω την παρέα και την ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Μάλλον έχω ίδια πόρτα με κάποιο μέλος 2 σελίδες πιο πριν με κλειδαριά securemme κτλ. Την πόρτα αυτή την έβαλα με δικα μου έξοδα στο διαμέρισμα το οποίο νοικιάζω χωρίς συμμετοχή του σπιτονοικοκύρη  και μετά από προσπάθεια διάρρηξης.Το λέω για για να μην θεωρηθεί τσιγγουνια ή ότι με πολύ λίγα λεφτά θέλω το καλύτερο αποτέλεσμα κτλ αλλά ήταν ο,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω δεδομένου ότι όταν φύγω θα του αφήσω την πόρτα. Η παλιά ήταν ξύλινη μαύρο χάλι κτλ. Τέλος πάντων,η όλη διαδικασία ,αποξήλωση παλιάς πόρτας ,αγορά καινούριας και τοποθέτηση καινούριας ,έκανε 400 ευρώ. Το λοιπόν,διαβάζοντας εδώ με πολύ ενδιαφέρον τα όσα γράφετε, απ'ο,τι κατάλαβα έχω έναν κύλινδρο αξίας 20-30 ευρώ και θα ήθελα αν γίνεται να αναβαθμίσω μόνο τον κύλινδρο προς το παρόν αν γινεται. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο μέχρι 100-150 ευρώ? Η λογική λέει πως άμα ποτέ φύγω,τουλάχιστον αυτόν μπορώ να τον πάρω μαζί μου οπότε θα μπορούσα να επενδύσω. Μπορώ να τον βάλω μόνος μου ? Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορα και αν αυτή γίνεται σε οποιοδήποτε κλειδαραδικο. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μπλα μπλα. 

IMG_20190324_181614.jpg

IMG_20190324_181559.jpg

IMG_20190324_181515.jpg

αν εισαι αττικη, ακομη και evva 4ks μπορεις να βρεις στα 150€...

με λιγα λογια ο "διαμαντης" που εχει επανω καλο θα ηταν να αλλαχθει συντομα. 

βεβαια νομιζω οτι εισαι θεσσαλονικη, οποτε παιξε safe με mul-t-lock mt5 / evva ics / kaba experT / agb dck / 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, JMc7 είπε

αν εισαι αττικη, ακομη και evva 4ks μπορεις να βρεις στα 150€...

με λιγα λογια ο "διαμαντης" που εχει επανω καλο θα ηταν να αλλαχθει συντομα. 

βεβαια νομιζω οτι εισαι θεσσαλονικη, οποτε παιξε safe με mul-t-lock mt5 / evva ics / kaba experT / agb dck / 

Ευχαριστώ για την απάντηση!Αθήνα είμαι.Θα μου πρότεινες ειδικά καποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, πολύ ενημερωτικό το site, δυστυχώς ενημερώθηκα για το forum πριν λίγο καιρό.

Έχω σπίτι κλειδαριά omega:

α) Το διακοσμητικό από την έξω μεριά της πόρτας δεν έχει το διακριτικό της omega, αυτό σημαίνει πως δεν είναι γνήσια;

β) Αν δεν είναι γνήσια πρακτικά τι μπορεί να συμβεί; Παραβιάζεται εύκολα;

γ) Αν δεν είναι γνήσια το πρόβλημα λύνεται, σε μεγάλο ποσοστό, με τοποθέτηση defender; 

δ) Τι είδους defender; 

ε) Αν το defender πρέπει να είναι μαγνητικό: α) gemyni; β) disec Scorpion; ή κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rkos είπε

Καλησπέρα σε όλους, πολύ ενημερωτικό το site, δυστυχώς ενημερώθηκα για το forum πριν λίγο καιρό.

Έχω σπίτι κλειδαριά omega:

α) Το διακοσμητικό από την έξω μεριά της πόρτας δεν έχει το διακριτικό της omega, αυτό σημαίνει πως δεν είναι γνήσια;

β) Αν δεν είναι γνήσια πρακτικά τι μπορεί να συμβεί; Παραβιάζεται εύκολα;

γ) Αν δεν είναι γνήσια το πρόβλημα λύνεται, σε μεγάλο ποσοστό, με τοποθέτηση defender; 

δ) Τι είδους defender; 

ε) Αν το defender πρέπει να είναι μαγνητικό: α) gemyni; β) disec Scorpion; ή κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ πολύ. 

α) φωτογραφια ;

β) παραεισαγωγη ναι, γνησια δυσκολο να μην ειναι. επισης, μπορει να ειναι ανακατασκευασμενη. εαν περασαν τα 2 ετη της εγγυησης μη νοιαζεσαι.

γ) καμια σχεση.

δ) ειτε μαγγανιο μεσα / εξωτερικά, ειτε disec 10800 ή disec mrm10800 (παλιοτερα scorpio).

8 λεπτά πριν, DeineL Vian είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!Αθήνα είμαι.Θα μου πρότεινες ειδικά καποιον?

χρηματικα + ποιοτικα τοπ ->

αν εισαι φιλικος χρηστης, kaba experT.

αν εισαι μερικες φορες απροσεκτος, mt5

Επεξ/σία από JMc7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JMc7 είπε

α) φωτογραφια ;

β) παραεισαγωγη ναι, γνησια δυσκολο να μην ειναι. επισης, μπορει να ειναι ανακατασκευασμενη. εαν περασαν τα 2 ετη της εγγυησης μη νοιαζεσαι.

γ) καμια σχεση.

δ) ειτε μαγγανιο μεσα / εξωτερικά, ειτε disec 10800 ή disec mrm10800 (παλιοτερα scorpio).

 

 

 

Η κλειδαριά τοποθετήθηκε  το 2012. Θα ανεβάσω φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, JMc7 είπε

αναγκαστικα θα βαλεις το κιτρινο κλειδι ΜΗΠΩΣ και σωσεις την κατασταση.

επισης, ΟΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΔΕΝ ΛΙΠΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ WD-40....

Ναι εχεις δικιο...που να το φανταστω...

μπλοκαρισμενο λεω ειναι λιγο λαδακι θα βοηθησει να ξεκολλησει

εν τελη καταφερα μετα κοπων και βασανων να μπω μεσα πρω ολιγου...

απο την μεσα πλευρα η κλειδαρια δουλευει κανονικα

απο την εξω πλευρα οχι!!! μετα απο πολυ κοπο να δουλεψει μια στις 10 προσπαθειες και αν...

πιθανον καποιος να το σκαλισε προσπαθωντας να μπει

τωρα τι κανω ειναι το θεμα φωναζω κλειδαρα για επισκευη? επισκευαζεται? να παω μηπως στο δευτερο συνδιασμο οπου και εκει θα πληρωσω για αλλα 2-3 κλειδια που χρειαζομαστε η παω σε αλλαγη κλειδαριας... και αν ναι παλι την ιδια να βαλω η υπαρχει κατι καλυτερο εως 250Ευρω???

Επεξ/σία από Antonis31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, JMc7 είπε

...... ........

χρηματικα + ποιοτικα τοπ ->

αν εισαι φιλικος χρηστης, kaba experT.

αν εισαι μερικες φορες απροσεκτος, mt5 

Αγαπητέ έκανα μία αναζήτηση, προκειμένου να ενημερώνομαι και εγώ.  Θέλω τη γνώμη σου, στο αν κατάλαβα καλά και εφόσον θες, με ενημερώνεις και στο τι ενδεχομένως μού διαφεύγει : Η Kaba ExperT έχει λίγη αντίσταση στο Bumb  (μερικά δευτερόλεπτα) ενώ  η MUL-T-Lock 5, σε αυτόν τον τομέα παραβίασης τουλάχιστον, δεν δίνει τόσο πεδίο, όσο η προηγούμενη. 

Επεξ/σία από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν ειδες βιντεακια στο νετ τοτε εχει λιγη αντισταση οντως. Αν εισαι στην πραγματικη ζωη κυλινδρος με 4 πλευρες διαγωνιες κιολας και κλειδι κατα παραγγελια με καρτα και ταυτοτητα σιγουρα εχει αρκετα μεγαλυτερη αντισταση απ αυτο που θα ειδες. Εδω δεν γινεται ( η εστω με πολυ δυσκολια) bump ο dck οποτε...

Επεξ/σία από john_petrucci7
...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 προσφορες για πορτες ασφαλειας :

Α) Πορτα θωρακισμενη housebird ms12 14σημειων κλειδωματος

https://artist.com.gr/thorakismenes-portes/σασί/σασι-θωρακισμενησ-πορτασ-με-6-σταθερα-σ/

https://karol.gr/product/thorakismeni-porta-ms12-simeion-eco/?ref=bestprice.gr

ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ SECUREMME,ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ SECUREMME K2,DEFENDER securemme 500 € με τοποθετηση .Μπορω να επιλεξω καποια αλλη κλειδαρια, κυλινδρο και defender ( δεν ρωτησα απο ποιες μπορω νε επιλεξω και με τη εχτρα χρεωη)

Β) Πορτα θωρακισμενη   "titan 16 ". 16 σημειων κλειδωματος

http://kete-sa.gr/product/91

http://kete-sa.gr/certifications

  ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ CISA REVOLUTION PRO, ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ CISA ASTRAL TEKNO, DEFENDER DISEC 600€ (δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογης αλλης κλειδαριας )

Να παω στην επιλογη 2 ? Ειναι οκ πο αποψη ασφλειας για 3-4 χρονια?

Η να παω την επιλογη 1 (κατωτερη θωρκιση πορτας αλλα δυνατοτητα επιλογης κλειδαριας , κυλινδρου και difenter) ?

Αν παω στην επιλογη  1 (δεν ρωτησα τι επιλογες εχω) ποια κλειδαρια κυλινδρο  difenter να προτιμησω ?μεχρι 650- 700€ συνολο (500 πορτα +150-200 κλειδαρια) Η δεν αξιζει η επιλογη 1 απο αποψη θωρακισης ωστε να επενδισω σε κλειδαρια  ?

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Antonis31 είπε

Ναι εχεις δικιο...που να το φανταστω...

μπλοκαρισμενο λεω ειναι λιγο λαδακι θα βοηθησει να ξεκολλησει

εν τελη καταφερα μετα κοπων και βασανων να μπω μεσα πρω ολιγου...

απο την μεσα πλευρα η κλειδαρια δουλευει κανονικα

απο την εξω πλευρα οχι!!! μετα απο πολυ κοπο να δουλεψει μια στις 10 προσπαθειες και αν...

πιθανον καποιος να το σκαλισε προσπαθωντας να μπει

τωρα τι κανω ειναι το θεμα φωναζω κλειδαρα για επισκευη? επισκευαζεται? να παω μηπως στο δευτερο συνδιασμο οπου και εκει θα πληρωσω για αλλα 2-3 κλειδια που χρειαζομαστε η παω σε αλλαγη κλειδαριας... και αν ναι παλι την ιδια να βαλω η υπαρχει κατι καλυτερο εως 250Ευρω???

α) αν καποιος το ειχε σκαλισει δε θα δουλευε καμια φορα. 9/10 τα χνουδια εχουν μπει στην κλειδαρια μεταφερομενα απ'το κλειδι.

β) δεν επισκευαζονται οι κλειδαριες ασφαλειας. οποιος λυνει, "επιδιορθωνει" κ παραδιδει ειναι εγκληματιας.

γ) αν δε δουλευει εξωτερικα το κλειδι, θα πρεπει να δοκιμασεις το νεο συνδιασμο ή αν χρησιμοποιεις και τα 3 πρασινα συχνα, να κοψεις ενα νεο πρασινο με σωστο + αφθαρτο συνδιασμο.

δ) αν προχωρησεις σε αλλαγη συνδιασμου, να υπολογισεις και ενα εξτρα κλειδακι απο τον κοκκινο συνδιασμο (3ος).

8 ώρες πριν, aggelos 2 είπε

Aυτο το κροκοδειλακι της cal που κραταει το κλειδι μεσα στην κλειδαρια κανει κατι σε πορτα ασφαλειας με κλειδι χρηματοκιβωτιου;

δεν ειναι και αχρηστο αλλα δεν ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

 

12 ώρες πριν, jajavax είπε

Αγαπητέ έκανα μία αναζήτηση, προκειμένου να ενημερώνομαι και εγώ.  Θέλω τη γνώμη σου, στο αν κατάλαβα καλά και εφόσον θες, με ενημερώνεις και στο τι ενδεχομένως μού διαφεύγει : Η Kaba ExperT έχει λίγη αντίσταση στο Bumb  (μερικά δευτερόλεπτα) ενώ  η MUL-T-Lock 5, σε αυτόν τον τομέα παραβίασης τουλάχιστον, δεν δίνει τόσο πεδίο, όσο η προηγούμενη. 

πες μου που εκανες την αναζητηση σε παρακαλω & ποιος ειναι ο δημιουργος του bump key και ακολουθως θα σου απαντησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JMc7 είπε

....... .......

πες μου που εκανες την αναζητηση σε παρακαλω & ποιος ειναι ο δημιουργος του bump key και ακολουθως θα σου απαντησω.

Ανεφέρομαι στο YouTube και παράλληλα στα πιθανά συμφέροντα, μαζί με τις αναμεμιγμένες αλήθειες.  Ο δημιουργός τού Bump Key μπορεί  κάλλιστα να είναι και άλλος (κάποιος συνεργάτης ή κρυμένος κατασκευαστής άλλης κλειδαριάς).

Kaba ExperT

 

και Mul-T-Lock που αναφέρει (άλλος όμως και όχι ο ίδιος) ότι καρα-δυσκολεύεται :

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...