Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, powerup είπε

Ευχαριστω πολυ swayback για την απαντηση.

Οι πορτες ειναι απο διαφορετικα καταστηματα.

Ο 1  και 3 περνουν την πορτα ετοιμη (δεν επιδεχονται καμια αλλαγη) κι την τοποθετουν σε συγκεκιμενες διαστασεις (ανα 4 εκ) τα κενα γεμιζονται με αφρο κι κολουν τα τσινετια με την κασα 

0  2 περνει τις διαστασεις της πορτας κι παραγκελνει το σασι με την κλειδαρια (δεν αλλαζει μονο securemme 2600) κι τοποθετη μονος τις  2 θωρακισεις 1mm και την γεμιζει με πετροβαμβακα κι βαζει το lamineit (1 μηνας χρονος παραδοσης ) πολυς χονος αναμονης )

Η 1 επιλογη  δεν εχει πιστοποιηση αν θελω πιστοποιημενη πορτα class 3 τοτε στοιχιζει 700€ η πορτα

Η  2 επιλογη ειναι σχεδον χηροποιητη  δεν εχει πιστοποιηση

Η 3 επιλογη εχει πιστοποιηση class 3 ki πιστοποιηση για  θερμομονωση κι ανεμοδιαπερατοτητας 

Δεν αλλαζουν τιποτα αλλο ο 1 και 3  η επιλογη 2 μου την αφηνει 600 €(χωρις κυλινδρο)+ το κοστος αγορας κυλινδρου απο μενα.

Δεν δεχονται να κοψουν το κοστος του κυλινδρου.

Μενω κοντα στην καβαλα.

Από τις 3 επιλογές, θα προτιμούσα την 3η με Cisa κλειδαριά, κύλινδρο & defender. Συμπαθητική μου ακούγεται για 625€. Και κάποια στιγμή θα άλλαζα τον κύλινδρο με κάποιον πολύ καλύτερο (120~150€). 

Έχεις ρίξει μία ματιά εδώ κι εδώ; Βέβαια, ο 1ος δεν το κόβω να έχει πόρτα με 600€ και ο 2ος δεν ξέρω αν εξυπηρετεί Καβάλα. 
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, powerup είπε

Τυχερος ειμαι ε!!!!

Και με κλειδαριά κλακ κλακ ( όπως λέει ο Γιώργος) και κύλινδρος mg x8. Ευτυχώς τα αλλαξαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, gsf είπε

Πόρτα στην επαρχία θωρακισμένη από 500 ευρώ; Στην Άρτα ξεκινάνε από 850 😂

 

20 ώρες πριν, swayback είπε

Από τις 3 επιλογές, θα προτιμούσα την 3η με Cisa κλειδαριά, κύλινδρο & defender. Συμπαθητική μου ακούγεται για 625€. Και κάποια στιγμή θα άλλαζα τον κύλινδρο με κάποιον πολύ καλύτερο (120~150€). 

Έχεις ρίξει μία ματιά εδώ κι εδώ; Βέβαια, ο 1ος δεν το κόβω να έχει πόρτα με 600€ και ο 2ος δεν ξέρω αν εξυπηρετεί Καβάλα. 
 

Ευχαριστω πολυ κι παλι για το ενδιαφερον swayback .

H 1 επιλογη ειναι αυτη των 500€ (eco)

https://sabadoor.com/eco/

Η 3 επιλογη (αυτη που προτινεις κι εσυ ) στα 600€ (oxi στα 625) (titan 16) με Cisa gear, κύλινδρο astral tekno & defender cisa

http://kete-sa.gr/product/91 κι εδω οι πιστοποιησης της πορτας http://kete-sa.gr/certifications

Αυτες τις πορτες μου ειπαν τα τοπικα καταστηματα.

1)Αξιζει τα 600€ η 3η επιλογη στην επαρχια ?

2) ( TΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:

ΠΛΑΤΟΣ 93/98/103 ΥΨΟΣ: 208/212/216 

Ειδικές διαστάσεις ανά 5 cm στο πλάτος και ανά 4 cm στο ύψος, με minimum πλάτος 68 cm και maximum 123cm και ύψος minimum 192cm και maximum 250cm )

Αν το πλατος (τοιχο με τοιχο )ειναι 97 θα τοποθετηθει πορτα μαζι με κασωμα  Πλατους 93 (2 εκ κενο απο καθε πλευρα ?

Αν το υψος ειναι 209 (τοιχος  πλακακι) θα τοποθετηθει υψος 208 κενο( 1 εκ) ?

το σκεφτομαι για αναβαθμιση οχι ομως αμεσα .

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

ξερετε καποιον ο οποιος να βγαζει τις κασες, να βαζει μπετο και τις επανατοποθετει αλλα με αψογο τροπο και οχι τσαπατσουλικα?? Αν γνωριζεται και κοστος ακομα καλυτερα

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Γαμωτο, εχω ξενερωσει που η κασα δεν εχει στερεωθει με μπετο. Πφφφ....αλλα με 480, τι να περιμενω......... :(

Γαμωτο, εχω ξενερωσει που η κασα δεν εχει στερεωθει με μπετο. Πφφφ....αλλα με 480, τι να περιμενω......... :(

ξερετε καποιον ο οποιος να βγαζει τις κασες, να βαζει μπετο και τις επανατοποθετει αλλ με.αψογο τροπο??

Νομιζω το κοστος να βγαλει κι να επανατοποθετηση  την πορτα θα ειναι  δυπλο αρα 120-150€ 

Γιατι δε βαζεις με αυτα τα χρηματα ενα κυλινδρο υπερασφαλειας abloy protec 2 + ροζετα =140 €  ναχεις το κεφαλι σου υσιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, powerup είπε

Νομιζω το κοστος να βγαλει κι να επανατοποθετηση  την πορτα θα ειναι  δυπλο αρα 120-150€ 

Γιατι δε βαζεις με αυτα τα χρηματα ενα κυλινδρο υπερασφαλειας abloy protec 2 + ροζετα =140 €  ναχεις το κεφαλι σου υσιχο?

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα βαλω τις επομενες μερες, ισως μεχρι το τελος του μηνα. Απλως αυτος που εκανε την τοποθετηση με το γκρεμισμα που εκανε (το ξεσκισε) εχει αφησει κενα αναμεσα σε κασα και τοιχο το οποιο το γεμισε με αφρο και τα κενα απο τις ξυλινες κασες με στοκο. Εντωμεταξυ χτυπας το ξυλο της κασας και νιωθεις απο μεσα κουφιο, λες και δεν εχει κουμπωσει με τον τοιχο......

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

ξερετε καποιον ο οποιος να βγαζει τις κασες, να βαζει μπετο και τις επανατοποθετει αλλα με αψογο τροπο και οχι τσαπατσουλικα?? Αν γνωριζεται και κοστος ακομα καλυτερα

Τσάμπα τρώγεσαι με τα ρούχα σου φίλε. Δεν έχεις λόγο ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα βαλω τις επομενες μερες, ισως μεχρι το τελος του μηνα. Απλως αυτος που εκανε την τοποθετηση με το γκρεμισμα που εκανε (το ξεσκισε) εχει αφησει κενα αναμεσα σε κασα και τοιχο το οποιο το γεμισε με αφρο και τα κενα απο τις ξυλινες κασες με στοκο. Εντωμεταξυ χτυπας το ξυλο της κασας και νιωθεις απο μεσα κουφιο, λες και δεν εχει κουμπωσει με τον τοιχο......

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αν μενεις σε διαμερισμα πολυκατοικιας ,δεν θα σε "γκρεμισουν " την πορτα εφοσον εβαλαν λαμαρινοβιδες 15εκ λοξα και τις κολισαν με ηλεκτροκολιση  στη κασα.Το αδυνατο σημειο ειναι η κλειδαρια κι πιο πολυ ο κιλινδρος (ιδιος αν ειναι securemme k2) βαλε κι μια πλακα μαγγανιου στην κλειδαρια κι εισαι ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι στο θεμα, αφου εχω διαβασει εδω παααρα πολλες σελιδες εδω και πλεον θελω μια 'τελικη' συμβουλη για αλλαγη κλειδαριας:

Αυτη που εχω τωρα, μαλλον ειναι potend 7000

Σκεφτομαι να βαλω:

κλειδαρια:  cisa revolution pro ή Mul-Lock  LOS 

κυλινδρο: abloy protec2 ή Evva 4ks ή kaba experT ή Mul-T-Lock MT5+ 3+1+1

deffender: Disec Monolito Diamond BKD250 ή Disec Monolito BD200

Επισης σκεφτομαι να αλλαξω σε μια απλη κλειδαρια που εχω σε ξυλινη πορτα της πλακας, και να βαλω αυτον τον κυλινδρο

agb scudo 9000

 

Οι αποριες μου (που ειναι και πολλες), ειναι οι εξης:

1) Οπως φαινεται στην 2ηφωτο, η αποσταση μεταξυ κεντρου κλειδαριας και πιρρων, ειναι 7,5 εκ. Αρα θα χρειαστω κλειδαρια 70mm;

2) Στην 1ηφωτο τι διαστασης κυλινδρο θα χρειαστω; 80mm;

3) Οι δυο κλειδαριες που αναφερω, εχουν καποια σημαντικη διαφορα ή να βαλω οποια απο τις δυο βρω;

4) Αν επιλεξω τον abloy ή τον eva4ks, σκεφτομαι να βαλω την 'απλη' εκδοδη, μιας και αναφερθηκε οτι σε συνδυασμο με ενα καλο deffender, δεν αξιζει ο 'ενισχυμενος' 

5) Για deffender σκεφτομαι το bkd250. Ειδα οπως οτι υπαρχει και το bd290 αλλα και το bks200, οπως αντιστοιχα του bd200, υπαρχει και το bd120. Απο ολα αυτα ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη; Αν γινεται να εχω δυο επιλογες, μια ακριβη και μια φτηνη :)

6) Για την ξυλινη πορτα, 3ηφωτο, ο κυλινδρος τι διασταση πρεπει να χει...;

 

Μια ενδεικτικη προσφορα που ειδα απο σαιτ, για cisa revo-abloy2-bkd250 ειναι στα 400 ευρω με τοποθετηση.
Μου φαινονται υπερβoλικα, αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο μαγαζι στην Αθηνα, περιοχη Ιλισσια, ή κανενα απο τα παιδια εδω αν ενδιαφερεται, μιλαμε σε pm

φωτο 2.jpg

φωτο1.jpg

φωτο3.jpg

Επεξ/σία από LIONOR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LIONOR είπε

Επανερχομαι στο θεμα, αφου εχω διαβασει εδω παααρα πολλες σελιδες εδω και πλεον θελω μια 'τελικη' συμβουλη για αλλαγη κλειδαριας:

Αυτη που εχω τωρα, μαλλον ειναι potend 7000

Σκεφτομαι να βαλω:

κλειδαρια:  cisa revolution pro ή Mul-Lock  LOS 

κυλινδρο: abloy protec2 ή Evva 4ks ή kaba experT ή Mul-T-Lock MT5+ 3+1+1

deffender: Disec Monolito Diamond BKD250 ή Disec Monolito BD200

Επισης σκεφτομαι να αλλαξω σε μια απλη κλειδαρια που εχω σε ξυλινη πορτα της πλακας, και να βαλω αυτον τον κυλινδρο

agb scudo 9000

Οι αποριες μου (που ειναι και πολλες), ειναι οι εξης:

1) Οπως φαινεται στην 2ηφωτο, η αποσταση μεταξυ κεντρου κλειδαριας και πιρρων, ειναι 7,5 εκ. Αρα θα χρειαστω κλειδαρια 70mm;

2) Στην 1ηφωτο τι διαστασης κυλινδρο θα χρειαστω; 80mm;

3) Οι δυο κλειδαριες που αναφερω, εχουν καποια σημαντικη διαφορα ή να βαλω οποια απο τις δυο βρω;

4) Αν επιλεξω τον abloy ή τον eva4ks, σκεφτομαι να βαλω την 'απλη' εκδοδη, μιας και αναφερθηκε οτι σε συνδυασμο με ενα καλο deffender, δεν αξιζει ο 'ενισχυμενος' 

5) Για deffender σκεφτομαι το bkd250. Ειδα οπως οτι υπαρχει και το bd290 αλλα και το bks200, οπως αντιστοιχα του bd200, υπαρχει και το bd120. Απο ολα αυτα ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη; Αν γινεται να εχω δυο επιλογες, μια ακριβη και μια φτηνη :)

6) Για την ξυλινη πορτα, 3ηφωτο, ο κυλινδρος τι διασταση πρεπει να χει...;

Μια ενδεικτικη προσφορα που ειδα απο σαιτ, για cisa revo-abloy2-bkd250 ειναι στα 400 ευρω με τοποθετηση.
Μου φαινονται υπερβoλικα, αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο μαγαζι στην Αθηνα, περιοχη Ιλισσια, ή κανενα απο τα παιδια εδω αν ενδιαφερεται, μιλαμε σε pm

φωτο 2.jpg

φωτο1.jpg

φωτο3.jpg

Καλησπέρα.

1. Σωστά, 70mm κλειδαριά θες (4πίροι πάνω και γλώσσα κάτω).

2. Σωστά. Κύλινδρο διάστασης 30-50 (80mm).

3. Και οι δύο είναι πολύ καλές, με διπλό καταπέλτη. Ο mclein είχε γράψει ότι οι Cisa είναι πιο ποιοτικές εσωτερικά αλλά όπως και να χει, είναι εξαιρετικές και οι δύο.

4. Σωστά. Είναι υπερβολή να βάλεις τον hardened Abloy όταν θα βάλεις τόσο καλό defender.

5. Defender (καλύτερο προς χειρότερο): Disec CLS5 > Disec Diamond BKD250 > Disec Kripton BKS200 > Disec Super Top BD290 > Disec Monolito Rok BD200 > Disec BS200/BD120.

To Disec Monolito BD200 είναι το λιγότερο που θα έβαζα, το Diamond BKD250 είναι πολύ ενισχυμένο και είναι η επόμενη επιλογή μου μετά το BD200 και το CLS5 είναι ότι πιο ενισχυμένο υπάρχει, αλλά είναι ιδιαίτερα ακριβό και δεν συνεργάζεται σωστά με Abloy Protec2. Συνεπώς, το Diamond BKD250 είναι η καλύτερη επιλογή για Abloy.

Διαφορετικά, αν θες το Disec CLS5 επειδή είναι το πιο ενισχυμένο, πας για EVVA 4KS ή Kaba ExperT ή Mul-T-Lock MT5+ (με αυτή τη σειρά προτίμησης). Περισσότερα για τα defender εδώ.

6. Συνήθως 30-30 (60mm) είναι η ιδανική. Καλή επιλογή ο AGB 9000 για την ξύλινη.


400€ (με ΦΠΑ μέσα) δεν είναι υπερβολική τιμή για το συγκεκριμένο set, αλλά αν το ψάξεις, θα το βρεις αρκετά φθηνότερα (50~100€ φθηνότερα - μιλάμε πάντα για τιμές Αθήνας).

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, powerup είπε

Ευχαριστω πολυ κι παλι για το ενδιαφερον swayback .

H 1 επιλογη ειναι αυτη των 500€ (eco)

https://sabadoor.com/eco/

Η 3 επιλογη (αυτη που προτινεις κι εσυ ) στα 600€ (oxi στα 625) (titan 16) με Cisa gear, κύλινδρο astral tekno & defender cisa

http://kete-sa.gr/product/91 κι εδω οι πιστοποιησης της πορτας http://kete-sa.gr/certifications

Αυτες τις πορτες μου ειπαν τα τοπικα καταστηματα.

1)Αξιζει τα 600€ η 3η επιλογη στην επαρχια ?

2) ( TΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:

ΠΛΑΤΟΣ 93/98/103 ΥΨΟΣ: 208/212/216 

Ειδικές διαστάσεις ανά 5 cm στο πλάτος και ανά 4 cm στο ύψος, με minimum πλάτος 68 cm και maximum 123cm και ύψος minimum 192cm και maximum 250cm )

Αν το πλατος (τοιχο με τοιχο )ειναι 97 θα τοποθετηθει πορτα μαζι με κασωμα  Πλατους 93 (2 εκ κενο απο καθε πλευρα ?

Αν το υψος ειναι 209 (τοιχος  πλακακι) θα τοποθετηθει υψος 208 κενο( 1 εκ) ?

το σκεφτομαι για αναβαθμιση οχι ομως αμεσα .

Αν υπαρχει κενο μεταξυ τοιχου κι κασοματος 2 εκ απο καθε πλευρα στο πλαι κι  1 εκ στο υψος ειναι πολυ ? Χρειαζετε να ειναι κατω απο  1 εκ πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, powerup είπε

Αν υπαρχει κενο μεταξυ τοιχου κι κασοματος 2 εκ απο καθε πλευρα στο πλαι κι  1 εκ στο υψος ειναι πολυ ? Χρειαζετε να ειναι κατω απο  1 εκ πχ?

Δεν σου απάντησα γιατί δεν γνωρίζω. Δεν έχω εμπειρία από τοποθετήσεις για να ξέρω. Η λογική μου λέει ότι θα πρέπει να υπάρχει κενό 1-2 εκατοστά ανάμεσα στην κάσα και στον τοίχο για να γίνει η ηλεκτροκόλληση της μπετόβεργας στο πλαίσιο της κάσας. Βέβαια, εσύ γράφεις για στερέωση με λαμαρινόβιδες, οπότε μάλλον εκεί κάτι θα παίζει με ρητίνες(;) το οποίο πιθανώς σημάινει ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει κενό ανάμεσα σε κάσα και τοίχο.

Για μένα πιο σημαντικό είναι ότι οι άλλες εναλλακτικές που έχεις (1 & 2) είναι χάλια από πλευράς κλειδαριάς και κυλίνδρου. Οπότε θα προτιμούσα την τυποποιημένη της KETE με γραναζωτή Cisa κλειδαριά, Astral S ή Astral Tekno κύλινδρο και Cisa defender.
Οι προσπάθειες διάρρηξης με χρήση βαριών εργαλειών με σκοπό την στρέβλωση της πόρτας/κάσας ή ακόμα και το ξήλωμα όλης της πόρτας, μαζί με την κάσα, από τον τοίχο, σπανίζουν, το budget σου είναι περιορισμένο, το ίδιο και οι επιλογές που έχεις, λόγω περιοχής, οπότε λέω δώσε έμφαση στην κλειδαριά.

Πάρε την πόρτα από ΚΕΤΕ με το Cisa set κλειδαριάς, άλλαξε και τον κύλινδρο κάποια στιγμή με έναν πολύ καλύτερο και θα είσαι οκ.

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...