Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, Petros Electron said:

Σπάστo με βάση, βάλε και κανένα άρωμα και δώσε πόνο! Εγω δεν πετάω τίποτα!. Τα κάνω μιξ και τα ατμιζω !

 

μιξ εννοείς διάφορα flavors? γιατί έτσι στο τέλος θα έχει γεύση πετρέλαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 minutes ago, vassilis018 said:

αυτό το καιρό βολοδέρνομαι με αυτά :P 

441517430_996845428042584_80993508331681715_n.jpg

Το δεύτερο απο δεξιά είναι Πλωμάρι; 😂

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, vasim said:

Το δεύτερο απο δεξιά είναι Πλωμάρι; 😂

ναι κάλυψη παραλαγή για να μην φανεί ότι είναι πλωμάρι :P Είναι από τα αγαπημένα μου το Alfie(καπνός,δαμάσκηνο,ρούμ) :) 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εγω ολα τα DYI τα αφήνω κατ'ελαχιστο 2 εβδομάδες να ωριμάσουν σε χώρο σκιερό και δροσερό. Κάθε μερα ανακάτεμα και μερικές φόρες αφήνω και το καπάκι ανοιχτό να παίρνουν αέρα.

1 φορά ανακατεύεις μετά την μίξη, μετά άλλη 1 φορά πχ μετά απο 1 εβδομάδα, για λίγα δευτερόλεπτα, αν η ωρίμανση είναι για 2 εβδομάδες.

Δεν χρειάζεται ανακάτεμα κάθε μέρα, η ομογενοποίηση γίνεται σταδιακά.Ουτε μέθοδοι με ζεστά μπάνια και αναδευτήρα, αυτά είναι βλακείες.

Το διάστημα ωρίμανσης, εξαρτάται απο τα αρώματα.Κάποιες μίξεις με καπνικά αρώματα, χρειάζονται 3-4 εβδομάδες, άλλες πχ με καφέ 2, ενώ άλλες μόνο με φρούτα, μόνο 2 ημέρες.

Κάποιοι mixers, υποστηρίζουν ότι με το ανακάτεμα δημιουργούνται φυσαλίδες και γίνεται χειρότερο το υγρό και ότι το κυκλικό ανακάτεμα είναι καλύτερο.

Εγώ πάντως, ανακατεύω 1 φορά μετά την μίξη για μισό λεπτό και μετά απο 1 εβδομάδα άλλο τόσο.Μου έχει τύχει να ανακατέψω παραπάνω απο 2 φορές και να αλλάξει η γεύση προς το χειρότερο, πιο αδύναμη και με λιγότερο χτύπημα, επηρεάζεται και η νικοτίνη.Αφήνω το υγρό να ωριμάσει σε σκοτεινό μέρος σε γυάλινο μπουκάλι, είναι φθηνά και βγαίνουν σε 10-30-50-100 ml.

Η ποιότητα της νικοτίνης παίζει μεγάλο ρόλο, έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές.

Το κατάλαβα ειδικά όταν σε 1 συγκεκριμένη συνταγή χρησιμοποίησα διαφορετικές μάρκες.

Πχ η Pink Mule που ήταν η καλύτερη, δυστυχώς δεν την πρόλαβα, την πήρα και ήταν χάλια, έχουν αλλάξει τον τρόπο παρασκευής, η ποιότητας των υλικών.

Η Hexocell είναι καθαρή και πολύ φθηνή, αλλά λίγο αδύναμη, η Atmos Lab balanced που είχα δοκιμάσει 1 φορά μου φάνηκε καλή, τώρα χρησιμοποιώ τις Omerta.

Και η ζέστη πιστεύω ότι είναι εχθρός της νικοτίνης, αλλοιώνεται η γεύση του υγρού.

Επίσης, ποτέ μην αφήνετε υγρό η ηλεκτρονικό τσιγάρο στον ήλιο που περιέχει υγρό, γίνεται οξείδωση της νικοτίνης.

Σχετικά πάλι με την ωρίμανση, όσο πιο ζεστός είναι ο καιρός, τόσο πιο γρήγορα γίνεται η ωρίμανση.Το υγρό όταν δεν έχει ωριμάσει πλήρως, φαίνεται οπτικά όταν δεν είναι ομοιόμορφο.

Τα Shake And Vape, (SNV) ωριμάζουν λίγο πιο γρήγορα, διότι τα αρώματα υπάρχουν ήδη μέσα στο μπουκάλι διαλυμένα σε PG.Προθέτοντας την VG και την νικοτίνη, ξεκινάει η πλήρης ωρίμανση.

Το καπάκι, το ανοίγεις μόνο όταν κάποιο ή κάποια αρώματα περιέχουν αλκοόλη, νομίζω για να μην είναι έντονη η παρουσία τους μετά την ωρίμανση.Είτε στην αρχή μετά την μίξη, είτε και μετά ενδιάμεσα.

Πχ εγώ σε 1 συνταγή με Kentucky Bourbon, δεν το άφησα να αναπνεύσει, γιατί το ποσοστό ήταν όσο μου άρεσε, δεν μου φάνηκε έντονο, εξάλλου κάθε φορά που ανοίγεις το μπουκάλι και όσο το άρωμα μένει στον ατμοποιητή, εξασθενεί κάπως.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, AntiCambeR said:

1 φορά ανακατεύεις μετά την μίξη, μετά άλλη 1 φορά πχ μετά απο 1 εβδομάδα, για λίγα δευτερόλεπτα, αν η ωρίμανση είναι για 2 εβδομάδες.

Δεν χρειάζεται ανακάτεμα κάθε μέρα, η ομογενοποίηση γίνεται σταδιακά.Ουτε μέθοδοι με ζεστά μπάνια και αναδευτήρα, αυτά είναι βλακείες.

Το διάστημα ωρίμανσης, εξαρτάται απο τα αρώματα.Κάποιες μίξεις με καπνικά αρώματα, χρειάζονται 3-4 εβδομάδες, άλλες πχ με καφέ 2, ενώ άλλες μόνο με φρούτα, μόνο 2 ημέρες.

Κάποιοι mixers, υποστηρίζουν ότι με το ανακάτεμα δημιουργούνται φυσαλίδες και γίνεται χειρότερο το υγρό και ότι το κυκλικό ανακάτεμα είναι καλύτερο.

Εγώ πάντως, ανακατεύω 1 φορά μετά την μίξη για μισό λεπτό και μετά απο 1 εβδομάδα άλλο τόσο.Μου έχει τύχει να ανακατέψω παραπάνω απο 2 φορές και να αλλάξει η γεύση προς το χειρότερο, πιο αδύναμη και με λιγότερο χτύπημα, επηρεάζεται και η νικοτίνη.Αφήνω το υγρό να ωριμάσει σε σκοτεινό μέρος σε γυάλινο μπουκάλι, είναι φθηνά και βγαίνουν σε 10-30-50-100 ml.

Η ποιότητα της νικοτίνης παίζει μεγάλο ρόλο, έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές.

Το κατάλαβα ειδικά όταν σε 1 συγκεκριμένη συνταγή χρησιμοποίησα διαφορετικές μάρκες.

Πχ η Pink Mule που ήταν η καλύτερη, δυστυχώς δεν την πρόλαβα, την πήρα και ήταν χάλια, έχουν αλλάξει τον τρόπο παρασκευής, η ποιότητας των υλικών.

Η Hexocell είναι καθαρή και πολύ φθηνή, αλλά λίγο αδύναμη, η Atmos Lab balanced που είχα δοκιμάσει 1 φορά μου φάνηκε καλή, τώρα χρησιμοποιώ τις Omerta.

Και η ζέστη πιστεύω ότι είναι εχθρός της νικοτίνης, αλλοιώνεται η γεύση του υγρού.

Επίσης, ποτέ μην αφήνετε υγρό η ηλεκτρονικό τσιγάρο στον ήλιο που περιέχει υγρό, γίνεται οξείδωση της νικοτίνης.

Σχετικά πάλι με την ωρίμανση, όσο πιο ζεστός είναι ο καιρός, τόσο πιο γρήγορα γίνεται η ωρίμανση.Το υγρό όταν δεν έχει ωριμάσει πλήρως, φαίνεται οπτικά όταν δεν είναι ομοιόμορφο.

Τα Shake And Vape, (SNV) ωριμάζουν λίγο πιο γρήγορα, διότι τα αρώματα υπάρχουν ήδη μέσα στο μπουκάλι διαλυμένα σε PG.Προθέτοντας την VG και την νικοτίνη, ξεκινάει η πλήρης ωρίμανση.

Το καπάκι, το ανοίγεις μόνο όταν κάποιο ή κάποια αρώματα περιέχουν αλκοόλη, νομίζω για να μην είναι έντονη η παρουσία τους μετά την ωρίμανση.Είτε στην αρχή μετά την μίξη, είτε και μετά ενδιάμεσα.

Πχ εγώ σε 1 συνταγή με Kentucky Bourbon, δεν το άφησα να αναπνεύσει, γιατί το ποσοστό ήταν όσο μου άρεσε, δεν μου φάνηκε έντονο, εξάλλου κάθε φορά που ανοίγεις το μπουκάλι και όσο το άρωμα μένει στον ατμοποιητή, εξασθενεί κάπως.

Ωραίες οδηγίες. Λοιπόν πήρα το Halo Tribeca με 1.5 νικοτίνη 60μελο. Πόσο είναι το μίνιμουμ που μπορώ να το αφήσω για να είναι έτοιμο για "βρώση"; Περιμένω πως και πως να το δοκιμάσω.

Επεξ/σία από vasim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vasim είπε

Ωραίες οδηγίες. Λοιπόν πήρα το Halo Tribeca με 1.5 νικοτίνη 60μελο. Πόσο είναι το μίνιμουμ που μπορώ να το αφήσω για να είναι έτοιμο για "βρώση"; Περιμένω πως και πως να το δοκιμάσω.

Δεν κάνω snv, μόνο 2-3 έχω δοκιμάσει.Η ουσία, είναι να το αραιώσεις σωστά, δηλαδή στην αναλογία PG/VG που θες.Είτε είναι snv, είτε συμπυκνωμένο άρωμα.

Νομίζω ότι είναι στην κατηγορία καπνικών, θα θέλει 2-3 εβδομάδες.

Να σου στείλω link απο 1 ομάδα στο Facebook που μπορείς να ρωτήσεις ότι χρειάζεσαι;

Η να βάλω εδώ το link, για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

Αυτό έχεις πάρει;Αν ναι, διάβασε τις αξιολογήσεις:

https://www.skroutz.gr/s/25689116/Halo-Flavor-Shot-Tribeca-20ml-60ml.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, AntiCambeR said:

Δεν κάνω snv, μόνο 2-3 έχω δοκιμάσει.Η ουσία, είναι να το αραιώσεις σωστά, δηλαδή στην αναλογία PG/VG που θες.Είτε είναι snv, είτε συμπυκνωμένο άρωμα.

Νομίζω ότι είναι στην κατηγορία καπνικών, θα θέλει 2-3 εβδομάδες.

Να σου στείλω link απο 1 ομάδα στο Facebook που μπορείς να ρωτήσεις ότι χρειάζεσαι;

Η να βάλω εδώ το link, για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

Αυτό έχεις πάρει;Αν ναι, διάβασε τις αξιολογήσεις:

https://www.skroutz.gr/s/25689116/Halo-Flavor-Shot-Tribeca-20ml-60ml.html

Ναι καταλαβα. Μια χαρά.  Θα το αφήσω 7 με 10 μέρες και βλέπουμε. Δοκιμάζω και αν θέλει κιαλλο το αφήνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά, μερικές ερωτήσεις επειδη έχω να ασχοληθω χρονια με το αθλημα:

1) Υπάρχει κανένα e-cig να μπαίνει στο ρεύμα? Κυρίως ατμίζω σε σταθερό χώρο οπότε δε μου χρειάζεται φορητότητα και μου χουν σπάσει τα @@ οι μπαταρίες.

2) Γνωρίζει κανένας κάποιο καπνικό έτοιμο υγρό σχετικά ελαφρύ σε γεύση? Πριν χρόνια έπαιρνα τα American lites απο eliquid.gr τα οποία ήταν φοβερά υγρά σε γεύση (και καλή τιμή 3€). Δυστυχώς μετά το κατάστημα έκλεισε. Είχα ρωτήσει και στην εταιρία στη Βρετανία απ'οπου τα έπαιρναν να μου στείλουν αλλα μου είπαν ήθελαν φωτογραφία διαβατηρίου (λολ) ως αποδειξη ηλικίας.

3) Να τολμησω να φτιάξω δικό μου υγρό? Το κόστος πόσο έρχεται? Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με το σπορ, υπαρχει κάποιος οδηγος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μου έχει περισσέψει 1.5 νικοτίνη εδώ και κανένα μήνα και την έχω σε ένα μπουκαλάκι. Τι μπορώ να ζητήσω για να την βάλω σε ένα 60μελο μπουκάλι από ένα μαγαζί; Δεν έχω κάτι άλλο ούτε γλυκερίνη ούτε τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vasim είπε

Καλημέρα. Μου έχει περισσέψει 1.5 νικοτίνη εδώ και κανένα μήνα και την έχω σε ένα μπουκαλάκι. Τι μπορώ να ζητήσω για να την βάλω σε ένα 60μελο μπουκάλι από ένα μαγαζί; Δεν έχω κάτι άλλο ούτε γλυκερίνη ούτε τίποτα.

 

Βαση θα πάρεις να την σπάσεις PG+VG. Όταν λες 1.5? Εννοείς 15MG ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Petros Electron said:

Βαση θα πάρεις να την σπάσεις PG+VG. Όταν λες 1.5? Εννοείς 15MG ?

μισό μπουκαλάκι από αυτό που βάζουν στα snv 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Petros Electron said:

Είναι πολύ λίγο. Πάρε κανενα snv και ριχτή μεσα.

Εννοείς αρωματάκι (25ml) και να μου προσθέσει γλυκερίνη και να βάλω και το μισό μπουστεράκι και να γίνει 1.5? 

 

Επίσης δεν πιστεύω να έχει χαλάσει η νικοτίνη...

Επεξ/σία από vasim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...