Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ατμίζω και να στήνω τις δικές μου αντιστάσεις (με 4ρι πυρήνα στα 0.35ohm) και ενώ όλα πήγαν καλά με τον RTA (ωραία αεράτη τζούρα και γεύση) ξαφνικά όταν άρχισα να χρησιμοποιώ ένα βαμβάκι που έχω εδώ και χρόνια (το Cotton Gods) δεν έχω γεύση καθόλου στο στόμα. Άλλαξα και γεύσεις και πάλι το ίδιο. Παίζει ρόλο το βαμβάκι που δεν είναι καλό ή έχει περάσει καιρός; Προτείνετε να το αλλάξω και με ποιο; Το Cotton Bacon έχει καλή γεύση και απορροφητικότητα;  

Προσωπικά απεχθάνομαι το Cotton Bacon. Αυτή η βαμβακίλα που βγάζει είναι για εμένα το χειρότερο! Ίσως είμαι από τους ελάχιστους που δεν αρέσει το Cotton Bacon. Αλλά γούστα είναι αυτά!

Δοκίμασε το Mythical Cotton κατά τη γνώμη μου. Πολύ καλό και δε βγάζει καθόλου βαμβακίλα.

Πέρα από αυτό, επίσης δοκιμασμένο βαμβάκι Steampunk που είναι αξιόλογο. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το Cloud 9 χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει.

Τέλος, ίσως να θες να δεις και το Canna Cotton. Το είχα αγοράσει και θυμάμαι ήταν αρκετά τίμιο. Βέβαια σαν βαμβάκι ήταν πολύ αφράτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει περάσει μία ώρα, μετά από 3-4 τανκάκια και δεν έχω γεύση καθόλου.. ούτε λίγο.. Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποιο άλλο από αυτά που προτείνατε και θα επανέλθω. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα το Mythical Cotton που είναι πολύ καλό βαμβάκι και το prime από Cotton Bacon (αυτό μόνο βρήκα τοπικά). Με κανένα δεν είχα βαμβακίλα αλλά εδώ παίζει ρόλο και ο άτμο που έχω ο οποίος είναι μέτριος σε όλα. Λεπτές διακριτικές γεύσεις δεν τις αποδίδει καλά. Σπάνε τα τζαμάκια, κλώτσησε και δύο αλλεν βίδες κλπ. Κάποια στιγμή σκέφτομαι να πάρω άλλον ατμο. 

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά καλύτερο από cloud9 δεν έχω βρεί. Της steampunk είναι το 2ο καλό μου και τώρα τελευταία επειδή βαριέμαι να κόβω πήρα ένα pro vape cotton της bp mods που είναι λωρίδα 2.5mm και παραδόξως, μου βγήκε καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Firebolt από Vapefly που είναι και έτοιμο με λαβές; Πολύ καλό το Μythical cotton, αφράτο απορροφητικό και με διάρκεια και βοήθησε και στην γεύση. Όταν έρθει η ώρα θα δοκιμάσω και άλλα βαμβάκια.

Ερώτηση για τον Dead rabbit V3 RTA, στα πόσα χιλιοστά κόβουμε τα ποδαράκια αν θέλουμε να τον χρησιμοποιήσουμε και με 4ρα μονή αντίσταση; Λίγο παραπάνω από τα 5mm πχ στα 6-7 χιλιοστά ή σταθερά στα 5mm όπως προτείνει στις 3ρες διπλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, qrstuv είπε

Το Firebolt από Vapefly που είναι και έτοιμο με λαβές; Πολύ καλό το Μythical cotton, αφράτο απορροφητικό και με διάρκεια και βοήθησε και στην γεύση. Όταν έρθει η ώρα θα δοκιμάσω και άλλα βαμβάκια.

Ερώτηση για τον Dead rabbit V3 RTA, στα πόσα χιλιοστά κόβουμε τα ποδαράκια αν θέλουμε να τον χρησιμοποιήσουμε και με 4ρα μονή αντίσταση; Λίγο παραπάνω από τα 5mm πχ στα 6-7 χιλιοστά ή σταθερά στα 5mm όπως προτείνει στις 3ρες διπλές;

κράτα το στα 5mm. Γενικά αυτό που σε νοιάζει είναι να είναι σταθερή, δε χρειάζεται να πατάει τέρμα κάτω. Άμα σε δυσκολεύει να την βιδώσεις μπορείς να την ακουμπήσεις στο deck, βίδωσε την και μετά να την τραβάς στο ύψος που θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 8:42 ΜΜ, w95chris είπε

Προσωπικά απεχθάνομαι το Cotton Bacon. Αυτή η βαμβακίλα που βγάζει είναι για εμένα το χειρότερο! Ίσως είμαι από τους ελάχιστους που δεν αρέσει το Cotton Bacon. Αλλά γούστα είναι αυτά!

Δοκίμασε το Mythical Cotton κατά τη γνώμη μου. Πολύ καλό και δε βγάζει καθόλου βαμβακίλα.

Πέρα από αυτό, επίσης δοκιμασμένο βαμβάκι Steampunk που είναι αξιόλογο. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το Cloud 9 χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει.

Τέλος, ίσως να θες να δεις και το Canna Cotton. Το είχα αγοράσει και θυμάμαι ήταν αρκετά τίμιο. Βέβαια σαν βαμβάκι ήταν πολύ αφράτο.

με εξαιρεση την βαρεμαρα δεν βρισκω λογο να αγοραζει κανεις τα μικρα σακουλακια βαμβακιου οποιασδηποτε μαρκας.Απλα αγορασε ιαπωνικο οργανικο muji cotton και με μια αγορα 10-20 ευρω θα εχεις βαμβακι για ηλεκτρονικο ολη σου την ζωη.Προσωπικα πιστευω πως το μονο που προσφερουν ειναι ετοιμο κομενο βαμβακι και την χαρα της διαδικασιας του ανοιγματος καινουργιας συσκευασιας.

Απλα από οτι θυμαμαι οταν εκανα αντιστασεις ηταν οτι αν τυχον παρεις muji pads θα πρεπει να χρησιμοποιησεις το κεντρικο κομματι γιατι το πανω και το κατω ειναι ελαφρως πιεσμενο βαμβακι δεν ειναι το ιδιο απορροφητικο (ναι εχει μια μικρη διαδικασια αλλα μιλαμε οτι με ενα πακετο θα βγαλεις τουλαχιστον 5 χρονια)

2 ώρες πριν, @topos είπε

Έχει κανείς εμπειρία από voopoo drag x pro?

Review

Σκέφτομαι να το πάρω(τώρα έχω το aspire oby~ ένα μήνα)

Τα voopoo μου αρεσαν παρα πολυ ειναι πολυ τιμια για την τιμη τους αλλα μου εχουν βγαλει τα δυο προβλημα με το κουμπι μετα τον εναμιση χρονο χρησης.Παρολα αυτα επειδη ειναι πολυ βολικα και φθηνα δεν τα αλλαζω προτιμω να παρω αλλο (μηπως τα μοντακια που αγορασα 100 ευρω αντεξανε?σκουπιδια πηγαν στα 2-3 χρονια).Και προτιμησα στην τελευταια αγορα το drag s με την ενσωματωμενη μπαταρια γιατι περασαν απο τα χερια μου οι lg,samsung,sony μπαταριες αλλα ολες ειχαν υπερβολικα μη συνεπη χωρητικοτητα και αποδοση (μετα απο ενα μικρο διαστημα κατω απο το 30% ουσιαστικα ηθελε φορτιση γιατι ηταν αδυναμη η μπαταρια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2023 στις 12:57 ΜΜ, chrisxkar είπε

Και προτιμησα στην τελευταια αγορα το drag s με την ενσωματωμενη μπαταρια γιατι περασαν απο τα χερια μου οι lg,samsung,sony μπαταριες αλλα ολες ειχαν υπερβολικα μη συνεπη χωρητικοτητα και αποδοση (μετα απο ενα μικρο διαστημα κατω απο το 30% ουσιαστικα ηθελε φορτιση γιατι ηταν αδυναμη η μπαταρια)

Αυτό που περιγράφεις (μειωμενη απόδοση στο 30%) λογικά πρέπει να έχει με το ίδιο το voopoo περισσότερο παρά με την μπαταρία.

-Από ότι διαβαζω-

Πρακτικά τα παλιο δεν είχε "μετασχηματιστή (?)" τάσης οπότε όσο ξεφορτιζε η μπαταρία δούλευε με αυτά τα volt.Τα καινούργια drag X κ S pro έχουν την δυνατότητα να μπουσταρουν την τάση έως τα 8,4 volt.

Οπως και να έχει παραγγειλα και εγώ το drag X pro μαζί με μια θεωρητικά καλή μπαταρια 21700 efest 3700 και μια αρμαθιά από  αντιστάσεις(μαζί με mtl pod) για να δω τι θα με βολεύει τελικα και να μου λυθούν οι απορίες που έχω για watt,dl/mtl,tc,pnp/tpp αντιστάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκιμάζω τον dead rabbit 3 τον RTA, εύκολο στήσιμο - γέμισμα - είναι πολύ αεράτος κλπ αλλά που είναι η εξαιρετική γέυση του! Τον ατμίζω στα 60w με την ροή του αέρα περίπου στο μισό κλειστή. Με ένα ακριβό υγρό το billy από Omerta, το οποίο έχει ωραίο άρωμα και γέυση όμως μου βγάζει κάτι τελείως άλλο στο άτμισμα.. καμια ιδέα τι πάει λάθος; χρησιμοποιήσα τις αντιστάσεις και το βαμβάκι που είχε μέσα το σακουλάκι στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, qrstuv είπε

Παιδιά δοκιμάζω τον dead rabbit 3 τον RTA, εύκολο στήσιμο - γέμισμα - είναι πολύ αεράτος κλπ αλλά που είναι η εξαιρετική γέυση του! Τον ατμίζω στα 60w με την ροή του αέρα περίπου στο μισό κλειστή. Με ένα ακριβό υγρό το billy από Omerta, το οποίο έχει ωραίο άρωμα και γέυση όμως μου βγάζει κάτι τελείως άλλο στο άτμισμα.. καμια ιδέα τι πάει λάθος; χρησιμοποιήσα τις αντιστάσεις και το βαμβάκι που είχε μέσα το σακουλάκι στο κουτί.

Η γεύση ενός υγρού μπορεί να αλλάξει πολύ από ατμοποιητή σε ατμοποιητή, ανάλογα και πώς είναι σχεδιασμένο. Όταν λες κάτι άλλο τι εννοείς; Υπάρχει περίπτωση να μην έπλυνες τον ατμοποιητή πριν τον στήσεις; Αν ναι, παίζει το κάτι άλλο να είναι λάδια από το εργοστάσιο. Αν το υγρό είναι ένα υγρό που ξέρεις καλα, ρίξε ένα γερό πλύσιμο, βάλε και δικές σου αντιστάσεις και βαμβάκι και ξαναδοκίμασε. Αν όχι, δοκίμασε με ένα υγρό που ατμίζεις πολύ και ξέρεις πώς πρέπει να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, clampro είπε

Η γεύση ενός υγρού μπορεί να αλλάξει πολύ από ατμοποιητή σε ατμοποιητή, ανάλογα και πώς είναι σχεδιασμένο. Όταν λες κάτι άλλο τι εννοείς; Υπάρχει περίπτωση να μην έπλυνες τον ατμοποιητή πριν τον στήσεις; Αν ναι, παίζει το κάτι άλλο να είναι λάδια από το εργοστάσιο. Αν το υγρό είναι ένα υγρό που ξέρεις καλα, ρίξε ένα γερό πλύσιμο, βάλε και δικές σου αντιστάσεις και βαμβάκι και ξαναδοκίμασε. Αν όχι, δοκίμασε με ένα υγρό που ατμίζεις πολύ και ξέρεις πώς πρέπει να είναι.

Πραγματικά μια αχαρακτήριστη γλυκιά γεύση μου αφήνει μόνο στο στόμα που σίγουρα απέχει από το υγρό. Όχι δεν τον έπλυνα καθόλου πριν τον στήσω λες να είναι από εκεί.. τώρα το billy τελειώνει, μου έχει μείνει το timekeeper, μόλις τελείωσει θα τον πλύνω και ξανα δοκιμάζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έπλυνα και ξανά έβαλα το ίδιο υγρό, η γεύση παραμένει ίδια. Πολύ αδύναμη. Δοκίμασα και άλλο υγρό που αναφέρω πιο πάνω η γεύση πάλι αδύναμη. Περίμενα περισσότερα από τον συγκεκριμένο ατμο. Ή τουλάχιστον δεν αποδίδουν μαζί του τα δικά μου υγρά που αναφέρω πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτησεις κρισεως απο αρχαριο:

1) Ειχα παρει καποτε 3 mods (ego One Mega, Eleaf istick Pico και Kanger subox mini 50w), αλλα τελικα περαν μιας αρχικης δοκιμης δεν τα χρησιμοποιησα.

Θελησα τωρα να τα ξαναδοκιμασω (αφου μου αρεσαν καποια ετοιμα νεα προιοντα απο εξωτερικο, disposable και rechargeable με υγρα μιας χρησεως) και ρωτωντας στα μοναδικα δυο τοπικα μαγαζια εδω, μου ειπαν και στα δυο, οτι πρεπει να αλλαξω αντιστασεις γιατι δεν συνιστωνται οι παλιες μετα απο τοσο καιρο. Ηταν σιγουροι γι αυτο. Ισως και επικινδυνο λενε, αν δεν αλλαχθουν.
Ισχυει?
Ρωταω γιατι παλι δοκιμη θελω να κανω, δεν ξερω αν τα συνηθισω.
Στο μεταξυ μονο για το 1 μοντελο υπαρχει μια μικροτερη αντισταση μου ειπαν εως συμβατη, προχωραω?
(Για τα αλλα 2 mods για τις αντιστασεις τους μου ειπαν οτι πρεπει να ψαξω στο ιντερνετ κλπ).

2) Με την ευκαιρια, παλι στο εξωτερικο ειχαν πολλα ετοιμα rechargable με υγρα ανταλλακτικα (refills).
Επειδη εδω δεν κυκλοφορουν (απο οτι μου ειπαν και στα 2 μαγαζια) τα μιας χρησεως/με ενα υγρο επαναφορτιζομενα λογω νομικων περιορισμων στην ποσοτητα του υγρου (εξωτερικο, απειρα προιοντα με τα πιο συνηθη ετοιμα επαναφορτιζομενα να εχουν υγρο ~15ml και τζουρες 6.000-8.000, δεν αγορασα ομως αφου τα υγρα/refills τους κυκλοφορουν εκει και οχι εδω), ποια μαρκα με refills προτεινετε απο αυτες που κυκλοφορουν εδω?
Ειτε σε μαγαζια γενικα μηπως τα βρω εδω, η καλυτερα μεσω σκρουτζ γιατι η περιοχη μου εχει μονο αυτα τα 2 μαγαζια και πιθανοτατα να μην εχουν καποιο προτεινομενο προιον.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nek4d είπε

2 ερωτησεις κρισεως απο αρχαριο:

1) Ειχα παρει καποτε 3 mods (ego One Mega, Eleaf istick Pico και Kanger subox mini 50w), αλλα τελικα περαν μιας αρχικης δοκιμης δεν τα χρησιμοποιησα.

Θελησα τωρα να τα ξαναδοκιμασω (αφου μου αρεσαν καποια ετοιμα νεα προιοντα απο εξωτερικο, disposable και rechargeable με υγρα μιας χρησεως) και ρωτωντας στα μοναδικα δυο τοπικα μαγαζια εδω, μου ειπαν και στα δυο, οτι πρεπει να αλλαξω αντιστασεις γιατι δεν συνιστωνται οι παλιες μετα απο τοσο καιρο. Ηταν σιγουροι γι αυτο. Ισως και επικινδυνο λενε, αν δεν αλλαχθουν.
Ισχυει?
Ρωταω γιατι παλι δοκιμη θελω να κανω, δεν ξερω αν τα συνηθισω.
Στο μεταξυ μονο για το 1 μοντελο υπαρχει μια μικροτερη αντισταση μου ειπαν εως συμβατη, προχωραω?
(Για τα αλλα 2 mods για τις αντιστασεις τους μου ειπαν οτι πρεπει να ψαξω στο ιντερνετ κλπ).

2) Με την ευκαιρια, παλι στο εξωτερικο ειχαν πολλα ετοιμα rechargable με υγρα ανταλλακτικα (refills).
Επειδη εδω δεν κυκλοφορουν (απο οτι μου ειπαν και στα 2 μαγαζια) τα μιας χρησεως/με ενα υγρο επαναφορτιζομενα λογω νομικων περιορισμων στην ποσοτητα του υγρου (εξωτερικο, απειρα προιοντα με τα πιο συνηθη ετοιμα επαναφορτιζομενα να εχουν υγρο ~15ml και τζουρες 6.000-8.000, δεν αγορασα ομως αφου τα υγρα/refills τους κυκλοφορουν εκει και οχι εδω), ποια μαρκα με refills προτεινετε απο αυτες που κυκλοφορουν εδω?
Ειτε σε μαγαζια γενικα μηπως τα βρω εδω, η καλυτερα μεσω σκρουτζ γιατι η περιοχη μου εχει μονο αυτα τα 2 μαγαζια και πιθανοτατα να μην εχουν καποιο προτεινομενο προιον.

1. Ισχύει ακριβώς ό,τι σου είπαν. Εννοείται δεν χρησιμοποιούμε αντίσταση που έχει κάτσει τόσο καιρό, ειδικά οι συσκευές που ανέφερες εσύ είναι πανάρχαιες. Τσάμπα ασχολείσαι, πέραν του ότι δεν έχει νόημα γιατί άντε βρες αντιστάσεις για αυτές πλέον.

2. Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με τον όρο "rechargables με refills". Κλασικό ηλεκτρονικό τσιγάρο με ενσωματωμένη μπαταρία ή μη που χρειάζεται υγρό αναπλήρωσης σαν αυτά που έχουμε όλοι ή κάτι άλλο;

Έχει ένα σωρό πολύ καλά καταστήματα στην Ελλάδα με άπειρες επιλογές, μπες σε ένα και διάλεξε κάτι ή αν δεν έχεις ιδέα, πάρτους τηλέφωνο να σου προτείνουν αυτοί κάποιο. Στο Skroutz έχει καλές τιμές αλλά τα ""Δημοφιλή" του στα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι λίγο ό,τι να 'ναι, για μένα αν δεν έχεις ιδέα πάρε τηλέφωνο σε ένα αξιόπιστο κατάστημα με μεγάλη ποικιλία.

Θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν και αναλόγως τις ανάγκες σου γιατί έχει διάφορους τύπους ηλ. τσιγάρου, μπορεί να θες κάτι απλό σε στυλ pod, μπορεί να βολευτείς με disposable, kit ή μη, τσιγαρίσιος/πνευμονικός. Συν ότι μετά πρέπει να διαλέξεις και υγρό, τι ποσότητα έχεις στο μυαλό σου, 10μελάκια, 60ml/120ml, νικοτίνη, κτλ. Πες τους τι ψάχνεις πάνω κάτω και θα σου προτείνουν αυτοί.

Εκτός και αν μένεις σε κανά ακριτικό νησί, την άλλη μέρα θα το έχεις στα χέρια σου και πιθανώς με δωρεάν μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...