Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο φθηνά boosters παίρνω τώρα που ψωνίζω ονλινε.

Έτρωγα καπέλο 1€ όταν μου το έφτιαχνε και το κατάλαβα όταν ψώνισα τα ίδια πράγματα για να κάνω την μίξη μόνος μου.

Και δεν είχα πάρει μια φορά για να πω ότι δεν θυμάμαι...

Μαγκιά του πωλητή?Διαδικασία του μαγαζιού? Δεν ξέρω αλλά δεν με ενδιαφέρει πλέον.

Δεν ονομάζω και ούτε θα το κάνω. Ούτε έχω να αποδείξω κάτι.

Η αλήθεια είναι ότι ψωνίζεις ονλινε όπου παίζουν ευκαιρίες και δώρα και ρίχνουν το κόστος αρκετά.

Ειδικά σε όσους ,σαν και εμένα βάζουμε 4+ boosters...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, panosvlass είπε

Έτρωγα καπέλο 1€ όταν μου το έφτιαχνε και το κατάλαβα όταν ψώνισα τα ίδια πράγματα για να κάνω την μίξη μόνος μου.

Αν όντως σου έκανε τέτοιο πράγμα το μαγαζί είναι απαράδεκτοι, εκτός αν στο έλεγε εξαρχής. Εκεί δεν μπορείς να πεις κάτι, καθένας τρέχει το μαγαζί του όπως νομίζει. Εγώ θα τους ξεκατίνιαζα, αλλά εγώ είμαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2023 στις 6:44 ΜΜ, panosvlass είπε

Μάθε να τα φτιάχνεις μόνος σου.

Δεν είναι επιστήμη.

Έτσι θα γλυτωσεις νταβαντζιλικια-χρεωσεις για να σου κάνουν μια απλή ανάμιξη. Και θα έχεις πιο πολλές επιλογές σε boosters. Έχω δει διαφορές 20-30% πιο κάτω από την μέρα που αποφάσισα Νάντα φτιάχνω μόνος μου.

Περασα και πηρα 2 μπουκαλακια 60ml ενα -με 9ml νικοτινης( el presidente by aeon) και το αλλο με 6ml(mount vape)- απο 2 διαφορετικα μαγαζια της γειτονιας.

Πληρωσα το καθενα 18ευρω.

Υ.Γ Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι κ οι 2 μου ειπαν πως το oby ειναι πολυ καλο(ενω θα μπορουσαν να μου πλασαρουν κανενα αλλο πιο "περιτεχνο")

Επισης και η φιλη μου μπηκε σε διαδικασια για μεταβαση απο τσιγαρο σε ηλεκτρονικο,

Oπότε παραγγειλα αλλο ενα oby μαζι με 2 μπουκαλακια pg/vg 100ml και 2 υγρα 130ml(scandal el capitano+big mouth) μαζι με 12μπουκαλακια pink mule 20% 50/50 για να δοκιμασω να φτιαξω μονος μου.

Λογικά σήμερα-αύριο θα ρθουν.

Συνολικά θα έχω 380ml που υπολογίζω να μας βγάλουν ένα μήνα τα 3 άτομα.

Κόστος ~ 90 ευρω για υγρα.

Εσείς πόσο υγρό καταναλώνετε/ μήνα?

Υ.Γ2 Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας-> 

Τα aspire oby φορτιζουν με 0,5 amp κ η μπαταρια τους είναι όντως 500mah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, @topos είπε

Υ.Γ Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι κ οι 2 μου ειπαν πως το oby ειναι πολυ καλο(ενω θα μπορουσαν να μου πλασαρουν κανενα αλλο πιο "περιτεχνο")

Γενικά να ξέρεις ότι τα μαγαζιά λεφτά δεν βγάζουν από τις συσκευές. Βγάζουν από τις ανταλλακτικές αντιστάσεις και τα υγρά. Οπότε ναι, θα μπορούσε να σου προτείνει κάτι πολύ πιο ακριβό, αλλά αν σε κρατήσει πελάτη και παίρνεις τα υγρά σου από εκεί, περισσότερο κέρδος θα έχει.

 

9 ώρες πριν, @topos είπε

Εσείς πόσο υγρό καταναλώνετε/ μήνα?

Μην μπαίνεις σε τέτοια τριπάκια και κάνεις συγκρίσεις. Εγώ μπορεί να κάνω πχ 100ml τη βδομάδα, αλλά άλλη νικοτίνη εγώ, άλλος ατμοποιητής, άλλος τρόπος ατμίσματος κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, clampro είπε

Μην μπαίνεις σε τέτοια τριπάκια και κάνεις συγκρίσεις. Εγώ μπορεί να κάνω πχ 100ml τη βδομάδα, αλλά άλλη νικοτίνη εγώ, άλλος ατμοποιητής, άλλος τρόπος ατμίσματος κλπ κλπ.

Δεν είναι σύγκριση, απλά από κάπου θέλω να το πιάσω για έχω ένα scope.

Ας πούμε εάν βρεθώ να κάνω 20ml την μέρα μάλλον θα είναι πολύ(που από ότι καταλαβαίνω ρεαλιστικά/πρακτικά δεν γίνετε με το oby)

Γενικά έχω λίγο το νου μου τώρα που θα φύγω από τα τσιγάρα να μην καταλήξω να είμαι χειρότερα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Απλά ακόμα δεν έχω κατανοήσει τι σημαίνει λίγο/πολύ/μέσος όρος κοκ.

Και προχωρώντας λίγο την κουβέντα, όσοι πήγατε στο ηλεκτρονικό

Α)Σας λείπει το κανονικό τσιγάρο?

Β)Είδατε διαφορά στην αναπνοή/stamina (η όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα ατμιζω τα τελευταια 2,5 χρονια ,τον πρωτο μηνα ειχα και τσιγαρο και ηλεκτρονικο

αλλα οσο περνουσαν οι μερες εφευγε η αναγκη για το τσιγαρο, τις πρωτες μερες ειδικα με τον πρωινο καφε ηθελα τσιγαρο , εστριβα 2 τσιγαρα απανωτα και μετα το ηλεκτρονικο.

Ατμιζω περιπου 10 /12ml την ημερα ,και δεν μου λειπει το τσιγαρο,ισα ισα που με ενοχλη ο τσιγαρισιος καπνος απο τους γυρω μου.

.

 

Επεξ/σία από nek46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, @topos είπε

Α)Σας λείπει το κανονικό τσιγάρο?

Β)Είδατε διαφορά στην αναπνοή/stamina (η όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε)?

Ναι και ΝΑΙ

Μια ιστορία που λέω συχνά είναι το πώς πριν ξεκινήσω το άτμισμα τύχαινε καμιά φορά να γυρίσω σπίτι και να είναι χαλασμένο το ασανσέρ και αντί να ανέβω με τις σκάλες, έφευγα και πήγαινα για καφέ ελπίζοντας ότι θα έχει φτιαχτεί μέχρι να ξαναγυρίσω.

Παρεμπιπτόντως, αυτό με τις συγκρίσεις το λέω γιατί τον πρώτο καιρό κι εγώ όπως κι εσύ, ψαχνόμουν να δω τι κάνουν οι άλλοι, πώς ατμίζουν, με τι ρυθμό πρέπει να μειώσω τη νικοτίνη, μήπως άτμισα περισσότερο από όσο έπρεπε και διάφορα τέτοια. Επικεντρώσου στο ότι αυτή τη στιγμή κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου και αφήνεις το τσιγάρο και όλα τα άλλα θα τα βρεις στην πορεία.

Σου εύχομαι να κόψεις και το άτμισμα κάποτε και να κάνεις unsubscribe από αυτό το νήμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είδα αλλά το πρόσεξα σήμερα και σε ένα χαρτάκι που έχει μέσα το κουτί από το τσιγάρο μου ότι οι μπαταρίες πρέπει να αλλάζονταν με καινούριες αν το περιτύλιγμα τους είναι σκισμένο - φθαρμένο κλπ κλπ. Για ποιον λόγο, για περίπτωση υπερθέρμανσης; έχω 2-3 που είναι φθαρμένες και σκισμένες στον αρνητικό πόλο τους..

Και ακόμη μία ερώτηση, ένα boosterάκι 20mg στα 50pg/50vg πόσα ml νιτοτίνη έχει μέσα; Είναι μία λεπτομέρεια που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα και μόλις έχω αρχίσει να φτιάχνω μείξεις με γεύσεις.. 

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Κάπου είδα αλλά το πρόσεξα σήμερα και σε ένα χαρτάκι που έχει μέσα το κουτί από το τσιγάρο μου ότι οι μπαταρίες πρέπει να αλλάζονταν με καινούριες αν το περιτύλιγμα τους είναι σκισμένο - φθαρμένο κλπ κλπ. Για ποιον λόγο, για περίπτωση υπερθέρμανσης; έχω 2-3 που είναι φθαρμένες και σκισμένες στον αρνητικό πόλο τους..

Και ακόμη μία ερώτηση, ένα boosterάκι 20mg στα 50pg/50vg πόσα ml νιτοτίνη έχει μέσα; Είναι μία λεπτομέρεια που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα και μόλις έχω αρχίσει να φτιάχνω μείξεις με γεύσεις.. 

Ευχαριστώ  

Για να μην γίνει κανένα βραχυκύκλωμα. Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε μπορούν να δώσουν αρκετά αμπέρ. Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος, μπορεί να πάρει φωτιά το μηχανάκι σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις, εκτός από το να προσέχεις πώς βάζεις και βγάζεις τις μπαταρίες σου, είναι να πάρεις καινούρια wrap και να αλλάξεις αυτά που έχουν φθαρεί, δεν είναι ανάγκη να πετάξεις τις μπαταρίες αν είναι κατά τα άλλα καινούριες.

To 20mg που γράφει το μπουστεράκι, σημαίνει ότι είναι 20mg ανά ml υγρού στο οποίο είναι διαλυμμένη η νικοτίνη. Άρα στα 10 ml που είναι όλο το μπουκάλι, θα έχεις 200mg νικοτίνη συνολικά. Δεν μετριέται σε ml. Όταν λες έχεις αρχίσει να φτιάχνεις μείξεις τι εννοείς; Έχεις πάρει αρώματα και προσπαθείς να φτιάξεις συνταγές από πχ το ELR;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το Steam Engine χρησιμοποιώ και προσπαθώ να φτιάξω πχ ένα 24ml/120ml σε μείξη 70/30. Για 3άρα νικοτίνη θέλω 2 boosterάκια 50vg/50pg που είναι περίπου 19.80ml, 24ml pg το άρωμα και το υπόλοιπο γεμίζω με 74ml vg. Τα 2,18 pg που θέλει ακόμα δεν τα βάζω καθόλου. Το κάνω σωστά;

Τις μπαταρίες πως θα τις τυλίξω; Πως θα φέρω καμπύλη το wrap στους πόλους; τις έχω αρκετά χρόνια..

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Ναι το Steam Engine χρησιμοποιώ και προσπαθώ να φτιάξω πχ ένα 24ml/120ml σε μείξη 70/30. Για 3άρα νικοτίνη θέλω 2 boosterάκια 50vg/50pg που είναι περίπου 19.80ml, 24ml pg το άρωμα και το υπόλοιπο γεμίζω με 74ml vg. Τα 2,18 pg που θέλει ακόμα δεν τα βάζω καθόλου. Το κάνω σωστά;

Τις μπαταρίες πως θα τις τυλίξω; Πως θα φέρω καμπύλη το wrap στους πόλους;

Με πιστολάκι μαλλιών.

Εδώ όλη η διαδικασία 

https://www.youtube.com/watch?v=JlosHn_rDbI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qrstuv είπε

Ναι το Steam Engine χρησιμοποιώ και προσπαθώ να φτιάξω πχ ένα 24ml/120ml σε μείξη 70/30. Για 3άρα νικοτίνη θέλω 2 boosterάκια 50vg/50pg που είναι περίπου 19.80ml, 24ml pg το άρωμα και το υπόλοιπο γεμίζω με 74ml vg. Τα 2,18 pg που θέλει ακόμα δεν τα βάζω καθόλου. Το κάνω σωστά;

Τις μπαταρίες πως θα τις τυλίξω; Πως θα φέρω καμπύλη το wrap στους πόλους; τις έχω αρκετά χρόνια..

Σωστά το κάνεις.

Το 30% του 120, είναι 36ml. Θες λοιπόν 36ml PG.

Έχεις ήδη 24 από το άρωμα, σου λείπουν άλλα 12. Παίρνεις άλλα 10ml από τα boosters  (20ml είναι και τα 2 μαζί, αφού είναι 50-50 σημαίνει τα 10ml από τα 20 είναι pg) και τα 2 που σου λείπουν τα αγνοείς, δεν πρόκειται να καταλάβεις την διαφορά, ούτε έπεσε η ζάχαρη στο νερό αν δεν βγει ακριβώς 70/30 το υγρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ατμίζω και να στήνω τις δικές μου αντιστάσεις (με 4ρι πυρήνα στα 0.35ohm) και ενώ όλα πήγαν καλά με τον RTA (ωραία αεράτη τζούρα και γεύση) ξαφνικά όταν άρχισα να χρησιμοποιώ ένα βαμβάκι που έχω εδώ και χρόνια (το Cotton Gods) δεν έχω γεύση καθόλου στο στόμα. Άλλαξα και γεύσεις και πάλι το ίδιο. Παίζει ρόλο το βαμβάκι που δεν είναι καλό ή έχει περάσει καιρός; Προτείνετε να το αλλάξω και με ποιο; Το Cotton Bacon έχει καλή γεύση και απορροφητικότητα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ατμίζω και να στήνω τις δικές μου αντιστάσεις (με 4ρι πυρήνα στα 0.35ohm) και ενώ όλα πήγαν καλά με τον RTA (ωραία αεράτη τζούρα και γεύση) ξαφνικά όταν άρχισα να χρησιμοποιώ ένα βαμβάκι που έχω εδώ και χρόνια (το Cotton Gods) δεν έχω γεύση καθόλου στο στόμα. Άλλαξα και γεύσεις και πάλι το ίδιο. Παίζει ρόλο το βαμβάκι που δεν είναι καλό ή έχει περάσει καιρός; Προτείνετε να το αλλάξω και με ποιο; Το Cotton Bacon έχει καλή γεύση και απορροφητικότητα;  

Το Cotton Gods, σε μένα τουλάχιστον έτσι φαίνεται, έχει αρκετό break time. Θέλει δηλαδή αρκετό χρόνο μέχρι να φύγει η "βαμβακίλα". Συνήθως μου παίρνει μισό τανκάκι ή κάπου εκεί ανάλογα με το υγρό.

Μπορείς να δοκιμάσεις το Cotton Bacon, αλλά όχι το prime. Δεν μου άρεσε καθόλου εκείνο. Συνήθως εγώ παίρνω το V2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...