Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2023 στις 3:46 ΜΜ, giorgos147 είπε

Τελικά μας άφησε χρόνους το μοντάκι. Οκ, λειτουργεί ακόμη, αλλά το κουμπί πάνω από το power νομίζει ότι είναι συνέχεια στη θέση Locked, με αποτέλεσμα να μου ζητάει να το κάνω unlock για να δώσει ρεύμα. Με (πολύ) ζόρισμα που και που παίζει για ελάχιστο χρόνο, ίσα να μην καπνίσω κάνα Α4, αλλά κατά τα άλλα, δεν.

Έχουμε καμία τίμια πρόταση με καλά ρεύματα; Όχι πάνω από 50.

Έχουμε και συνέχεια στο έργο.

Έγινε αντικατάσταση του mod με ένα GeekVape. Βγάζω το νέο mod από το κουτί του, ολοκαίνουριο. Βάζω μπαταρία, πάω να το δοκιμάσω "low battery". Μπαταρία φρεσκότατη (3.95 v.). Αλλάζω μπαταρία, αλλάζει μήνυμα σε "high temp.". Όντως, ήταν λίγο ζεστό συγκριτικά με το πόση ώρα προσπάθησα να το λειτουργήσω, αλλά βγάζοντας την μπαταρία, αυτή ήταν κρύα. Ξανά δοκιμή με μπαταρία φίλου, τα ίδια.

Τι συμβαίνει ρε; Είμαι τόσο άτυχος; Στα 7-8 χρόνια που ατμίζω, πρώτη φορά ζω αυτό το πράγμα.
Πάει κάπου το μυαλό σας (π.χ. μπαταρίες, οτιδήποτε);

** Οι μπαταρίες μου, θεωρητικά, είναι οκ. Ενός έτους, LG. Ο φορτιστής είναι παλιός, ένας Nitecore 6-7ετίας.

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα το πήρα απόφαση πως πρέπει να κόψω το ατμισμα.

Ζω από το 13 στην Γερμανία και πήγα σήμερα να πάρω νικοτίνη από ένα ατμομαγαζο και βλέπω τα ράφια σχεδόν άδεια και ρώτησα και πήρα την εξής απάντηση

Δεν έχουμε παραλαβές εδώ και δύο εβδομάδες γιατί φορολογήθηκαν τα πάντα και περιμένουμε το νέο στοκ με το φόρο ο οποίος είναι 16cent ανά ml σε όλα τα υγρά ανεξαρτήτως αν έχουν η δεν έχουν νικοτίνη και σταδιακά θα ανέβει η φορολογία στα 32 Cent ανά ml ώσπου το 2026 το 1 λίτρο βάσης χωρίς νικοτίνη θα έχει φόρο καπνικου προϊόντος 390€ + 19% φόρο κανονικό+ την αξία του προϊόντος. Δεν πάνε καλά πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει και φοβάμαι μην πάρουν ιδέες οι δικοί μας και αρχίσουν τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mak3don είπε

Δεν πάνε καλά πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει και φοβάμαι μην πάρουν ιδέες οι δικοί μας και αρχίσουν τα ίδια 

Τι εννοείς; Από εμάς πήραν την ιδέα οι Γερμανοί :P
Στην Ελλάδα η νικοτίνη ήδη φορολογείται με 0,1 ευρώ ανά ml, όσο είναι και ο ειδικός φόρος καπνού. Εμείς μάλιστα, επειδή είμαστε και πιο έξυπνοι από τους Γερμανούς, φορολογούμε και τα long fill (τα υγρά που είναι έτοιμα εκτός από νικοτίνη) με ΕΦΚ κι ας μην έχουν σταγόνα νικοτίνη μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει είπαμε να το φορολογισεις αλλά όχι με 16cent το ml προτιμώ να το κόψω παρά να δώσω 200 ευρώ για ένα λίτρο βάση. Και εδώ όλα πήραν φόρο longfil shortfil βάσεις τα πάντα 

 

Και ως το 26 αύξηση στα 32cent το ml αν είναι δυνατόν 

 

Επεξ/σία από mak3don
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mak3don είπε

Εντάξει είπαμε να το φορολογισεις

Όχι να μην το φορολογήσεις. Είναι εντελώς παράλογο να φορολογείς κάτι ως προϊόν καπνού όταν δεν έχει καπνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mak3don είπε

Εντάξει είπαμε να το φορολογισεις αλλά όχι με 16cent το ml προτιμώ να το κόψω παρά να δώσω 200 ευρώ για ένα λίτρο βάση. Και εδώ όλα πήραν φόρο longfil shortfil βάσεις τα πάντα 

 

Και ως το 26 αύξηση στα 32cent το ml αν είναι δυνατόν 

 

400 Ευρώ κάνει στην Ελλάδα 1 λίτρο (100 boosters δηλαδή, γιατί λίτρο δεν επιτρέπεται η πώληση του).

Σε λάθος μέρος γκρινιάζεις. Είμαστε χειρότερα από αυτό που περιγράφεις εδώ και πολλά χρόνια.

Μέσα σε μια νύχτα, η τιμή της νικοτίνης πήγε 50 και 100 φορές πάνω.

Απαγορεύσανε όλες τις νικοτίνες με συγκέντρωση μεγαλύτερη των 20mg/ml, απαγορεύσανε την πώληση από ο,τιδήποτε περιέχει νικοτίνη σε ποσότητα μεγαλύτερη των 10ml, τα πάντα χαρακτηρίστηκαν καπνικά προιόντα και πήρανε επάνω Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης. Έπαιρνες με 30 ευρώ 1 λίτρο νικοτίνης συγκέντρωσης 50mg/ml και τώρα πληρώνουμε 4 ευρώ τα 10ml 20άρας νικοτίνης.

Παίρνουν ΕΦΚ και θεωρούνται καπνικά προιόντα έτοιμα υγρά ΧΩΡΙΣ νικοτίνη.

Θεωρείται υγρό η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ 50-50.

Το ό,τι να 'ναι.

Από εκεί που το άτμισμα ήταν σχεδόν τσάμπα, ξαφνικά για κάποιον που ατμίζει αρκετά έγινε ακριβότερο από το τσιγάρο.

Η νικοτίνη από εκεί που ήταν ένα σχεδόν αμελητέο κόστος, ξαφνικά έγινε απλησίαστη.

Είναι τόσο τρελό και εκτός πραγματικότητας όλο αυτό, που όλοι λέγαμε δεν γίνεται να κρατήσει, ΚΑΠΟΙΟΣ θα νιώσει και θα πει "τι κάνουμε ρε παιδιά;". Τελικά καθιερώθηκε μια χαρά και δεν κουνήθηκε φύλλο. Και τώρα πληρώνεις 4 ευρώ το boosterάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Baator είπε

Και τώρα πληρώνεις 4 ευρώ το boosterάκι.

Ή παίρνεις νικοτίνη από νταμιτζάνα και το παίζεις μικρός χημικός, με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

Παρεμπιπτόντως, τελευταία φορά που πήρα μπουστεράκια ήταν από Alter Smoke 2,08 για όποιον ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Baator είπε

400 Ευρώ κάνει στην Ελλάδα 1 λίτρο (100 boosters δηλαδή, γιατί λίτρο δεν επιτρέπεται η πώληση του).

Σε λάθος μέρος γκρινιάζεις. Είμαστε χειρότερα από αυτό που περιγράφεις εδώ και πολλά χρόνια

Ρε παιδιά μιλάω για βάση για γλυκερίνη και προπυλενογλυκολη με μηδενική νικοτινη πως σε τέσσερις μέρες από σήμερα θα κοστίζει 200€ το λίτρο και ως το 2026 390€ 

Δεν μιλάω για βάση με νικοτίνη η για μπουστερς αυτά και εδώ ακριβά είναι ίσως όχι όσο στην Ελλάδα αλλά έχουν κάποιο κόστος και απαγορεύονται οι συσκευασίες άνω των 10ml όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη

Κοίταξα στο ίντερνετ σήμερα και σε όλα τα Site είχε ρολόι αντίστροφης μέτρησης και έγραφε πως σε τέσσερις μέρες τέρμα οι παλιές τιμές και δεν υπάρχει να αγοράσεις βάση η μπουστερς ούτε για δείγμα πουθενά 

Επεξ/σία από mak3don
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχει δίκιο. Μπήκα σε ένα τυχαίο μαγαζί και έχει τη σκέτη βάση 379 ευρώ το λίτρο!

image.png.c5f4886704a4fc558b674e2134c1927f.png

 

Δεν παίζει να αγοράζετε γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη απο φαρμακεία ή από Amazon;

Edit: Στο amazon.de δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι πάντως

image.png.cf64340c8b7b43f4e64bf9c8de0657f1.png

Επεξ/σία από clampro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτη γλυκερίνη και σκέτη προπυλενογλυκόλη δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ακόμα σχεδόν τσάμπα είναι. (3 ευρώ τα 100ml στα ατμομάγαζα)

Η μίξη 50-50 είναι το πρόβλημα που τα σαίνια της κυβέρνησης το πιάνουν σαν έτοιμο υγρό.

Προφανώς οι πάντες αγοράζουν ξεχωριστά pg και ξεχωριστά vg και κάνουν ό,τι μίξη θέλουν.

Τσάμπα παίδεμα δηλαδή γιατί κάποιοι άσχετοι αγνοούν τα βασικά σε αυτά που νομοθετούν.

Πάντα μιλάμε για μηδενικές βάσεις προφανώς που ΔΕΝ περιέχουν νικοτίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι καθαρα απλος ατμιστης εδω και δεκαπεντε χρονια με 100% vg,4 mg νικοτινη και αρωμα ry4 και tribeca, δεν εχω αλλαξει και ουτε σκοπευω. 

Τα τελευταια εξι χρόνια εχω ενα kangertech subox με μια μπαταρια 18650 και ατμοποιητη τον aspire cleito. 

Τις αντιστασεις τις αγοραζω εδω και χρονια απο τον αλι, ωσπου χθες διαπιστωσα οτι πλεον δεν κυκλοφορει αλλο. 

Επαιρνα τις 5 0.4 αντιστασεις αντιγραφη στα 6€, ενω εδω στα ελληνικα βλεπω η μια κανει 3,5€.

Οποτε αναγκαστικά κοιταω για αλλο atomizer, φθηνο και σχετικα διασημο ωστε να βρισκω αντιστασεις. 

Πχ αυτος https://a.aliexpress.com/_mPccpCi ο ZEUS sub ohm εγκρινεται η μπορειτε να μου προτεινετε αλλον; 

 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. θα ήθελα να μου προτείνεται 4-5 καλά καπνικά υγρά. και να έχουν και λίγη γλυκάδα δεν θα με χαλάσει. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2023 στις 8:51 ΜΜ, Tommygre είπε

Ειμαι καθαρα απλος ατμιστης εδω και δεκαπεντε χρονια με 100% vg,4 mg νικοτινη και αρωμα ry4 και tribeca, δεν εχω αλλαξει και ουτε σκοπευω. 

Τα τελευταια εξι χρόνια εχω ενα kangertech subox με μια μπαταρια 18650 και ατμοποιητη τον aspire cleito. 

Τις αντιστασεις τις αγοραζω εδω και χρονια απο τον αλι, ωσπου χθες διαπιστωσα οτι πλεον δεν κυκλοφορει αλλο. 

Επαιρνα τις 5 0.4 αντιστασεις αντιγραφη στα 6€, ενω εδω στα ελληνικα βλεπω η μια κανει 3,5€.

Οποτε αναγκαστικά κοιταω για αλλο atomizer, φθηνο και σχετικα διασημο ωστε να βρισκω αντιστασεις. 

Πχ αυτος https://a.aliexpress.com/_mPccpCi ο ZEUS sub ohm εγκρινεται η μπορειτε να μου προτεινετε αλλον; 

 

innokin zlide χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια αρκετά καλός, οι αντιστάσεις κάνουν 6-7€ οι 5αδα εδώ Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chios said:

innokin zlide χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια αρκετά καλός, οι αντιστάσεις κάνουν 6-7€ οι 5αδα εδώ Ελλάδα.

Από που τις παίρνεις σε αυτήν την τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vassilis018 είπε

καλησπέρα. θα ήθελα να μου προτείνεται 4-5 καλά καπνικά υγρά. και να έχουν και λίγη γλυκάδα δεν θα με χαλάσει. Ευχαριστώ 

Σήμερα δοκίμασα τα Montreal και συγκεκριμένα το chance και το old-port. Είναι τσιγαρίσια χωρίς γλυκάδες και δυστυχώς 60μελα. Επίσης το Il Capitano είναι μπασταρδεμένο καπνικό αλλά έχω κάνει λίτρα από αυτό. Εάν το αντέχει η τσέπη σου δοκίμασε και τα Azhads Distillati που δεν είναι net όπως τα υπόλοιπα της εταιρείας. Επίσης καπνικό με κεράσι αλλά το έχω κάνει μόνιμο είναι το Gold MZ Cherry. Το ξεκίνησα με επιφύλαξη και μου άρεσε τελικά. Κοίτα και τα Barrels juice επίσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...