Προς το περιεχόμενο

Επιλογή διανομής Linux


Liam Lawrence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα toshiba nb-200 13j μοντελο 2010 με 1gb RAM. Ποια ειναι η καλύτερη διανομη που μπορω να του περασω; Θελω να ειναι οσο ελαφρυ γινεται για να κανω τα τυπικα λιγο browsing, κανα pdf να ανοιγω και καμια επεξεργασια κειμενου γενικα ελαφρια πραγματα. Εχω δοκιμασει αρκετα αλλα θελω βελτιστη. Προτασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα lubuntu εχεις δοκιμασει; Για ενα γιγα είμαι σιγουρα καλυτερο απο xubuntu, mint, κλπ.

Αν θες ακομα πιο ελαφρυ βαλε puppy ή crouchbang και σε επομενο στάδιο slitaz.

Πριν κατι χρονια ειχα δοκιμασει το bodhi linux που ειχε πολλες επιλογες παραμετροποιησης και ηταν και ελαφρυ. Τωρα δεν το εχω δει.

Τελος αμα εισαι μερακλης βαλε arch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με atom και 1gb ram θα σερνεται σε ολες τις καθημερινες εργασιες, επειδη δεν ειναι μονο η διανομη που επιβαλλεται να μην εινια απαιτητικη, εινια και οι εφαρμογες που ειναι βαριες πλεον για αυτο. Πιστευεις οτι αν βαλεις πχ arch και τα βασικα μονο, οτι ο browser δεν θα σερνεται σε σελιδες τιγκα στο js, πχ facebook? Ή οτι το libreoffice θα ανοιγει καλυτερα απο ms office 2010+ σε pentium 4?

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να βάλεις, μόλις ανοίξεις 2-3 καρτέλες θα απογοητευτείς, και δεν θα φταίει η διανομή σου...Αν το πάρεις απόφαση αυτό, lubuntu και από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...