Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικη για αρχαριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. βγάζω φωτογραφίες κυρίως με το κινητο, συνηθως τοπια (π.χ ουρανο θαλασσα graffiti στο δρομο κλπ) και θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με την φωτογραφία. για αυτό το λόγο θα ήθελα να πάρω μια φωτογραφική μηχανή για να κάνω πράξη όσα μαθαίνω και ίσως αργότερα να κάνω και κάποιο σεμινάριο για εξτρα γνωσεις. Το budget που διαθετω ειναι 250-350€. ποια φωτογραφική μηχανή θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλό θα ήταν να πάρεις μια dslr που έχει μεγαλύτερες δυνατότητες και θα είναι απαραίτητη αν πας να κάνεις κάποιο σεμινάριο, αλλά θες γύρω στα 500 ευρώ. Διαφορετικά εγώ έχω μια compact με μεγάλο ζουμ και με έχει βολέψει αρκετά, δεν έχει τις δυνατότητες της dslr, ιδίως στα σκοτεινά, αλλά για γενική χρήση είναι πολύ καλή.

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/171237-sony-dsc-hx350 

Δες αυτή, είχα το προηγούμενο μοντέλο και ήμουνα πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάξε για μεταχειρισμένη Nikon D90 , με μέχρι 40.000 κλικ σε τιμή μέχρι 190 ευρώ σώμα.

Δες δείγματα φωτογαφριών της εδώ (έχει .... 1.000.000+ φωτογραφίες)

Αν βρεις με φακό στα 250-300 που λες, καλύτερα , αλλιώς παίρνεις έναν από τους παρακάτω ή και τους δύο :

https://www.e-infin.com/eu/item/32/nikon_nikkor_af_50mm_f/1.8d_lens

https://www.e-infin.com/eu/item/2936/nikon_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens_(white_box)

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hunter2000 είπε

Καλό θα ήταν να πάρεις μια dslr που έχει μεγαλύτερες δυνατότητες και θα είναι απαραίτητη αν πας να κάνεις κάποιο σεμινάριο, αλλά θες γύρω στα 500 ευρώ. Διαφορετικά εγώ έχω μια compact με μεγάλο ζουμ και με έχει βολέψει αρκετά, δεν έχει τις δυνατότητες της dslr, ιδίως στα σκοτεινά, αλλά για γενική χρήση είναι πολύ καλή.

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/171237-sony-dsc-hx350 

Δες αυτή, είχα το προηγούμενο μοντέλο και ήμουνα πολύ ευχαριστημένος.

Ναι την εχω υποψην μου αλλα θα μπορουσα με αυτη να εχω αρκετες δυνατοτητες για να αξιοποιησω τις τεχνικες και τα υπολοιπα που θα μαθω για την φωτογραφια; 

 

12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ψάξε για μεταχειρισμένη Nikon D90 , με μέχρι 40.000 κλικ σε τιμή μέχρι 190 ευρώ σώμα.

Δες δείγματα φωτογαφριών της εδώ (έχει .... 1.000.000+ φωτογραφίες)

Αν βρεις με φακό στα 250-300 που λες, καλύτερα , αλλιώς παίρνεις έναν από τους παρακάτω ή και τους δύο :

https://www.e-infin.com/eu/item/32/nikon_nikkor_af_50mm_f/1.8d_lens

https://www.e-infin.com/eu/item/2936/nikon_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens_(white_box)

Θα το κοιταξω και αυτο. Αλλα καμια αλλη προταση εχεις να μου κανεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sofia vol είπε

Θα το κοιταξω και αυτο. Αλλα καμια αλλη προταση εχεις να μου κανεις; 

Με μικρή υπέρβαση στη δαπάνη , ανεβαίνοντας στα 365+13 μεταφορικά=378 ευρώ , τούτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με μικρή υπέρβαση στη δαπάνη , ανεβαίνοντας στα 365+13 μεταφορικά=378 ευρώ , τούτη

Ειναι αξιοπιστο αυτο το site; το ακουω πρωτη φορα και δεν ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sofia vol είπε

Ειναι αξιοπιστο αυτο το site; το ακουω πρωτη φορα και δεν ξερω. 

Διάβασε το σχετικό θέμα. Εγώ από εκεί έκανα τα ... τελευταία ψώνια (βλ. υπογραφή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 11:46 ΜΜ, Dr_73 είπε

Διάβασε το σχετικό θέμα. Εγώ από εκεί έκανα τα ... τελευταία ψώνια (βλ. υπογραφή). 

Σε ευχαριστω πολυ θα το εχω υποψην μου το site. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

σε ενδιαφέρει το μέγεθος και η φορητότητα της φωτογραφικής η δε σε πειράζει να κουβαλάς ένα τούβλο με μπουρί (συγγνώμη στους λάτρεις των DSLR, απλά τις θεωρώ τεράστιες ); Σοβαρά τώρα αν το μέγεθος και το βάρος δεν σε νοιάζουν πήγαινε σε DSLR, αλλιώς δες τις λύσεις m43 Panasonic/Olympus.

Γιάννης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

αλλιώς δες τις λύσεις m43 Panasonic/Olympus.

Το budget το είδες ; Με αυτό το budget  τι παίρνει από m4/3 ? Μόνο κάτι ξεχασμένες GF5 - GF7 ...

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Καλησπέρα,

σε ενδιαφέρει το μέγεθος και η φορητότητα της φωτογραφικής η δε σε πειράζει να κουβαλάς ένα τούβλο με μπουρί (συγγνώμη στους λάτρεις των DSLR, απλά τις θεωρώ τεράστιες ); Σοβαρά τώρα αν το μέγεθος και το βάρος δεν σε νοιάζουν πήγαινε σε DSLR, αλλιώς δες τις λύσεις m43 Panasonic/Olympus.

Γιάννης 

Το σκεφτομαι ακομα για το θεμα του ογκου κυριως. Εχω μια mirrorless υποψην μου που ειναι μεσα στο budget αλλα το σκεφτομαι ακομα αν θα παρω αυτη. Αναφερομαι στην camon eos m10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το budget το είδες ; Με αυτό το budget  τι παίρνει από m4/3 ? Μόνο κάτι ξεχασμένες GF5 - GF7 ...

H GF7 με τον 12-32 είναι σίγουρα καλύτερη της Μ10... και όσο ξεχασμένη και αν θεωρείται μπορεί να τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες με γρήγορο AF και RAW support. Το μόνο που της λείπει είναι το 4Κ που δεν ξέρω ποσό το χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Στις 4/6/2018 στις 12:07 ΠΜ, Sofia vol είπε

καλησπέρα. βγάζω φωτογραφίες κυρίως με το κινητο, συνηθως τοπια (π.χ ουρανο θαλασσα graffiti στο δρομο κλπ) και θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με την φωτογραφία. για αυτό το λόγο θα ήθελα να πάρω μια φωτογραφική μηχανή για να κάνω πράξη όσα μαθαίνω και ίσως αργότερα να κάνω και κάποιο σεμινάριο για εξτρα γνωσεις. Το budget που διαθετω ειναι 250-350€. ποια φωτογραφική μηχανή θα μου προτείνατε;

Μπορείς να πάρεις την rx100 της Sony. Εχει αγαπηθεί από όλο το κόσμο  αυτή η κόμπακτ. Για πρώτη σου φωτογραφική μην πάρεις μεταχειρισμένη παλιό μοντέλο αλλά ακόμα κι έτσι δοκίμασε να φωτογραφίσεις με ζουμ φακό (κάτι που δεν έχουν τα κινητά, αν και υπάρχει λύση και στο ζουμ με ανταπτορα). Με ποιο κινητό τραβάς φωτογραφιες και τελικά ποια φωτογραφική πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2018 στις 10:16 ΠΜ, Agraf είπε

Μπορείς να πάρεις την rx100 της Sony. Εχει αγαπηθεί από όλο το κόσμο  αυτή η κόμπακτ. Για πρώτη σου φωτογραφική μην πάρεις μεταχειρισμένη παλιό μοντέλο αλλά ακόμα κι έτσι δοκίμασε να φωτογραφίσεις με ζουμ φακό (κάτι που δεν έχουν τα κινητά, αν και υπάρχει λύση και στο ζουμ με ανταπτορα). Με ποιο κινητό τραβάς φωτογραφιες και τελικά ποια φωτογραφική πήρες;

Βγαζω φωτογραφιες με το κινητο της huawei το p9 lite 2017... Φωτογραφικη δεν εχω παρει ακομα γιατι μαζευω τα λεφτα αλλα κατα 99% θα παρω της canon την eos m10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια όταν την πάρεις, M10 white : ) εγω το αδερφάκι της την M σκέτο ψάχνω αλλά δυσκολάκι να βρεθεί τώρα. Ρώτησε τους εκεί που θα την πάρεις αν μπορούν να σου φέρουν την Μ και σε ποια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...