Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μου ηρθε μηνυμα στο κινητο απο Binance (ναι, με ολο το υπολοιπο προηγουμενο ιστορικο απο συνδεσεις κτλ να φαινεται στο ιδιο τσατ) για συνδεση απο Σιγκαπουρη. Αν λαβατε το ιδιο μηνυμα, ελεγξτε καλου κακου το account activity, εγω δεν ειχα κατι (καλα ισως και να μην προλαβαινα αν ειχα). 

Οσο για το μηνυμα, απο οτι καταλαβαινω μαλλον ειναι σχετικα ευκολο να λαβουμε μηνυμα με αποστολεα "Binance" οποτε λογικο να ειναι μαζι με το υπολοιπο ιστορικο

Ούτε email έχω κάτι 

Screenshot_20240801_210212_Messages.jpg

Λογικα εχει leakarei το email/password σου μαζι με τον αριθμο κινητου σου απο καποιο αλλο ανταλλακτηριο πχ bybit και ετσι σου στελνουν και καλα μηνυμα απο την binance για να πατησεις ουσιαστικα reset στα 2step verifications ωστε να δοκιμασουν να μπουνε με τους κωδικους στο λογαριασμο της binance.Επειδη πολυς κοσμος χρησιμοποιει τους ιδιους κωδικους σε πολλαπλα site σου λεει κατσε να δοκιμασουμε μηπως μπει.

Εγω εκανα το εξης εστω και σε περιπτωση που ξεγελαστω απο τετοιο μηνυμα να μην μπορουν να κανουν κατι.Εχω φτιαξει καθαρα μονο για την binance (επειδη εκει εχω το μεγαλο μου κεφαλαιο) καινουργιο email που δεν το εχω καταχωρησει πουθενα σε κανενα αλλο ανταλλακτηριο ή οποιοδηποτε αλλου ειδους site.Ο μονος τροπος να leakarei το email/Password μου ειναι μονο απο την binance ή την protonmail που ακομη και εκει και τα 2 αυτα site εχουν διαφορετικο password μεταξυ τους χωρια τα 2 step verification google authenticator που εχουν και αυτα κτλ. Απο εκει και περα και να μου χακαρουν πχ το pc το μονο που θα βρουν ειναι στην καλυτερη cookies με το email μου χωρις τους κωδικους.Τα password ειναι αποθηκευμενα μονο στον δικο μου σκληρο-κεφαλι μου και στης γυναικας μου.

Προφανως ακομη και ετσι μπορει να γινει ζημια αλλα σιγουρα εχω σαφως λιγοτερες πιθανοτητες να με χακαρουν-ξεγελασουν απο τον μεσο χρηστη.

Επισης μια τελευταια συμβουλη να βαζετε διαφορετικο εμαιλ οσοι απο εσας ειστε σε πολλα ανταλλακτηρια πραγματικα αν σας χακαρουν αυτο παιζει να σας σωσει απο περισσοτερες ζημιες.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, icenex είπε

Λογικα εχει leakarei το email/password σου μαζι με τον αριθμο κινητου σου απο καποιο αλλο ανταλλακτηριο πχ bybit και ετσι σου στελνουν και καλα μηνυμα απο την binance για να πατησεις ουσιαστικα reset στα 2step verifications ωστε να δοκιμασουν να μπουνε με τους κωδικους στο λογαριασμο της binance.Επειδη πολυς κοσμος χρησιμοποιει τους ιδιους κωδικους σε πολλαπλα site σου λεει κατσε να δοκιμασουμε μηπως μπει.

Απο ότι βλέπετε, αναφέρει ξεκάθαρα σε log in, και ούτε έχει κάποιο λινκ ούτε κάτι. Το email έχει leakαρει εδώ και χρονια, αλλά όχι το pass. Επίσης, σίγουρα δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο περίεργο ανταλλακτηριο. 

Απλά το ανέφερα για να τσεκάρετε σε περίπτωση μια στο τόσο ισχύει ή σε κάποιον έχουν leakαρει παραπάνω πράγματα. Μπορεί και με το κινητό μου να ήταν random 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Όταν έρθει το πραγματικό crash θα χάσεις τον ύπνο σου για μέρες 😅

image.jpeg.496327ad0022f7659a1d851347994885.jpeg

Μεγαλη αληθεια αυτο, προσωπικα εμενα μου ταιριαζει αυτο το meme... Ξεκινησα μελαχρινος με 2-3 ασπρες τριχες και τωρα ο μισος εχω γκριζαρει :P Βεβαια παιζει να εχω γκριζαρει λογω παντρειας γιατι περιπου την ιδια εποχη τα ξεκινησα και τα 2.

Στα σοβαρα τωρα αυτα τα dips δεν ειναι τιποτα οταν πχ βλεπεις το πορτοφολι σου να ειναι 70% κατω ή και παραπανω αν εισαι πιο πολυ χωμενος σε alts.

20220214-145210_1.webp

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Απο ότι βλέπετε, αναφέρει ξεκάθαρα σε log in, και ούτε έχει κάποιο λινκ ούτε κάτι. Το email έχει leakαρει εδώ και χρονια, αλλά όχι το pass. Επίσης, σίγουρα δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο περίεργο ανταλλακτηριο. 

Απλά το ανέφερα για να τσεκάρετε σε περίπτωση μια στο τόσο ισχύει ή σε κάποιον έχουν leakαρει παραπάνω πράγματα. Μπορεί και με το κινητό μου να ήταν random 

Αν ειναι λεακαρισμενο για μενα πηγαινε φτιαξε ενα νεο εμαιλ και αλλαξε το στο ανταλλακτηριο οπως σου γραφω παραπανω μην το βαλεις πουθενα αλλου ωστε να εχεις 2 φορες παραπανω ησυχο το κεφαλι σου.Εμενα τα 2 εμαιλ που τα εχω για οτιδηποτε αλλο, εχουν λεακαρει εδω και χρονια ακομη προσπαθουν να μπουν και μαλιστα καθε μερα εχω πολλαπλες προσπαθειες.Μπορει να ακουγομαι παρανοικος αλλα χιλιες φορες να γινεις παρανοικος με τετοια πραγματα παρα μετα να το φυσας και να μην κρυωνει.Αν δεν ειχε λεακαρει δεν θα σου το προτεινα οποτε Κάλιo γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε ιφ γιου νοου γατ αι μιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, icenex είπε

Αν ειναι λεακαρισμενο

Ναι μεν είναι, αλλά στα mail δεν ήρθε ποτέ ειδοποίηση για log in (αντιθέτως ήρθε το βράδυ όταν μπήκα εγώ από pc). Για αυτό κιόλας δεν θα κάτσω να ασχοληθώ. Δεν ξέρω ποιο είναι το endgame, αλλά σίγουρα δεν έχω κάποιο λόγο να φοβάμαι. Πόσο μάλλον δε αφού για να συνδεθούν θέλουν επιβεβαίωση από συσκευή ή 2fa+sms αν δεν κάνω λάθος 

26 λεπτά πριν, icenex είπε

ακομη προσπαθουν να μπουν και μαλιστα καθε μερα εχω πολλαπλες προσπαθειες.

Τα πιο πάνω μηνύματα είναι από 03/2023 για να καταλάβεις. Και ήταν όντως δικά μου (είχα αλλάξει κάτι στο 2fa/security από ότι βλέπω). Τεσπα, ίσως αλλάξω μόνο κωδικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι μεν είναι, αλλά στα mail δεν ήρθε ποτέ ειδοποίηση για log in (αντιθέτως ήρθε το βράδυ όταν μπήκα εγώ από pc). Για αυτό κιόλας δεν θα κάτσω να ασχοληθώ. Δεν ξέρω ποιο είναι το endgame, αλλά σίγουρα δεν έχω κάποιο λόγο να φοβάμαι. Πόσο μάλλον δε αφού για να συνδεθούν θέλουν επιβεβαίωση από συσκευή ή 2fa+sms αν δεν κάνω λάθος 

Αμα εσυ νιωθεις οτι αυτα απο μονα τους φτανουν και νιωθεις ασφαλης προφανως και περισσευει η δικη μου συμβουλη.Προσωπικα σου ειπα τι θα εκανα γιατι πολυ απλα στο δικο μου το μυαλο η δικη σου περιπτωση εχει ας πουμε 99% πιθανοτητες να σε χακαρουν γιατι να μην την κανω 99.99%. Με λιγα λογια να προστατευτω οσο περισσοτερο γινεται.Αυτο βεβαια αν μιλαμε για πολλα χρηματα, αν εχεις μεσα 2-3 μισθους κλαιν μαιν δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αλλα αν εχεις πχ τους κοπους μια ζωης νομιζω το λιγοτερο που οφειλεις στον εαυτο σου ειναι να παρεις οσον τον δυνατον περισσοτερα μετρα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, icenex είπε

Αμα εσυ νιωθεις οτι αυτα απο μονα τους φτανουν και νιωθεις ασφαλης προφανως και περισσευει η δικη μου συμβουλη.Προσωπικα σου ειπα τι θα εκανα γιατι πολυ απλα στο δικο μου το μυαλο η δικη σου περιπτωση εχει ας πουμε 99% πιθανοτητες να σε χακαρουν γιατι να μην την κανω 99.99%. Με λιγα λογια να προστατευτω οσο περισσοτερο γινεται.Αυτο βεβαια αν μιλαμε για πολλα χρηματα, αν εχεις μεσα 2-3 μισθους κλαιν μαιν δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αλλα αν εχεις πχ τους κοπους μια ζωης νομιζω το λιγοτερο που οφειλεις στον εαυτο σου ειναι να παρεις οσον τον δυνατον περισσοτερα μετρα.

https://www.binance.com/en/square/post/8700439196225

Υπάρχει και πρόσφατο άρθρο. Spoofαραν το κινητό που από ότι βλέπω είναι εύκολο (λίγο που διάβασα στο reddit). Και απλά οποίος τσιμπήσει για να κάνει τις οποίες ενέργειες μάλλον με κάποιο remote desktop? Οπότε δεν συνδέεσαι εκ νέου σε καινούργια συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχώνεστε, 2-3 συνεχόμενοι κόκκινοι μήνες πρέπει να έρθουν. Εκτός και αν ήταν μετοχή της apple που πάει μόνο πάνω 20 χρόνια 😐.

image.png.2ef1d1777df23a320963da2652453310.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2024 στις 10:22 ΠΜ, icenex είπε

Μεγαλη αληθεια αυτο, προσωπικα εμενα μου ταιριαζει αυτο το meme... Ξεκινησα μελαχρινος με 2-3 ασπρες τριχες και τωρα ο μισος εχω γκριζαρει :P Βεβαια παιζει να εχω γκριζαρει λογω παντρειας γιατι περιπου την ιδια εποχη τα ξεκινησα και τα 2.

Στα σοβαρα τωρα αυτα τα dips δεν ειναι τιποτα οταν πχ βλεπεις το πορτοφολι σου να ειναι 70% κατω ή και παραπανω αν εισαι πιο πολυ χωμενος σε alts.

20220214-145210_1.webp

Αν ειναι λεακαρισμενο για μενα πηγαινε φτιαξε ενα νεο εμαιλ και αλλαξε το στο ανταλλακτηριο οπως σου γραφω παραπανω μην το βαλεις πουθενα αλλου ωστε να εχεις 2 φορες παραπανω ησυχο το κεφαλι σου.Εμενα τα 2 εμαιλ που τα εχω για οτιδηποτε αλλο, εχουν λεακαρει εδω και χρονια ακομη προσπαθουν να μπουν και μαλιστα καθε μερα εχω πολλαπλες προσπαθειες.Μπορει να ακουγομαι παρανοικος αλλα χιλιες φορες να γινεις παρανοικος με τετοια πραγματα παρα μετα να το φυσας και να μην κρυωνει.Αν δεν ειχε λεακαρει δεν θα σου το προτεινα οποτε Κάλιo γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε ιφ γιου νοου γατ αι μιν.

Off topic, αν τα email που σου έχουν γίνει leak είναι Microsoft accounts μπορείς να αλλάξεις το primary alias σε κάτι τελείως διαφορετικό, να κόψεις το παλιό alias από login αλλά να το διατηρήσεις σαν mail address. Έτσι σταματάς τα bots από το να προσπαθούν να μπουν και διατηρήσεις και το παλιό σου mail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν είναι crash. Είναι διόρθωση τιμής. Με τα δεδομένα της οικονομίας δεν δικαιολογούνταν με τίποτα οι τιμές κοντά στα 70000. Το ποιο πιθανό είναι ότι κάποιοι που είχαν πολλά btc και θέλαν να τα ξεφορτωθούν έκαναν μια τεράστια δωρεά στον Τραμπ σε btc. Αυτός από εκεί που έλεγε την αλήθεια για το btc, ότι δηλαδή είναι ουσιαστικά άχρηστο με τελείως πλασματική αξία, ξαφνικά άρχισε να το υποστηρίζει!  Και δεδομένου ότι θα έβγαινε πρόεδρος με αντίπαλο τον Μπάιντεν η τιμή ανέβαινε. Ξαφνικά οι μεγάλοι άρχισαν να πουλάνε (κάθε μέρα στις 5-6 μμ ώρα Ελλάδος) , η τιμή άρχισε να πέφτει, ακολούθησαν όσοι μικροί είχαν αγοράσει κοντά στα 60000 και φοβήθηκαν και έχουμε τα αποτελέσματα αυτά. Κανονικά οι τιμές για τις συνθήκες της αγοράς είναι 24-32Κ. Αυτές τις τιμές είχαμε όταν η παγκόσμια οικονομία ήταν στις ίδιες συνθήκες. Οπότε μαζέψτε λεφτά και περιμένετε για να αγοράσουμε. Μέχρι τις εκλογές στο usa. Αν βγει ο Τραμπ θα έχει πάλι ένα καλό ξέσπασμα. Μέχρι να αποκαλυφθεί βέβαια ότι δεν έχει καμία όρεξη να στηρίξει τα crypto. Αν δεν βγει θα έρθει πάλι ένας χειμώνας μέχρι την επόμενη κερδοσκοπία. 

Επεξ/σία από Yannis35
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Yannis35 είπε

Αυτό δεν είναι crash. Είναι διόρθωση τιμής.

29/7 --> 70K

5/8   --> 49K

30% πτώση στο BTC (και 50-60% στα alts) μέσα σε μια εβδομάδα δεν το λες διόρθωση τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πούμε βίαιη διόρθωση? Πέρα από την πλάκα είναι μια καλή ευκαιρία για αυτούς που θέλουν να αγοράσουν. Θα κοιταμε για λίγες μέρες 5 6 η ώρα το απόγευμα που θα σταματήσει η κατρακύλα.Και αυτοί που ήδη έχουν δεν είναι για να ανησυχούν αφού είναι σχεδόν σίγουρο ότι στο μέλλον θα ξαναχτυπήσει ψηλές τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...