Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, sebaskourk είπε

Nα ρωτήσω βρε παιδιά, ένας αρχάριος με πολύ γενικές γνώσεις και κατανόηση από που θα συμβουλεύατε να ξεκινήσει ;

Γνωρίζω χονδρικά τα περι κρυπτο κλπ, προσπαθώ να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις εδω και δυσκολεύομαι ξα καταλάβω κάποια πράγματα και ορολογίες κυρίως ... 

ανοίγω πορτοφόλι ; παω binance ; ποια θα ήταν μια σχετικά ασφαλής επιλογή για έναν αρχάριο  και για ένα βασικο κεφάλαιο πχ 1-2 χιλιάρικα για ξεκίνημα ;

Μην μου πείτε τετριμμένα του στυλ έχουν ρίσκο δεν είναι καλή εποχή γιατί αυτά τα έχω κατανοήσει ήδη

Ποια είναι η ερώτηση ακριβώς; Τι θες να πετύχεις; Ποιος είναι ο ορίζοντας που σκοπεύεις να πάρεις κέρδη; Ξεκίνα από το binance(με ελάχιστο ψάξιμο θα πάρεις κι κάποιο promo code για εκπτώσεις )με btc και διάβαζε όσο μπορείς αριστερά δεξιά. Στον πρώτο σου κύκλο λογικά θα αγοράσεις ακριβά και θα πουλήσεις φθηνά και θα κάνεις και άλλα  λάθη. Από αυτά ίσως να μάθεις ίσως και όχι. Άκουγε youtubers αλλά μην τους παίρνεις τοις μετρητοίς. Ζούνε από τα κλικς και τα ποσοστά από τα ανταλλακτηρια οπότε δεν τους νοιάζει τόσο να κερδίσεις όσο το να κάνεις τζίρο.Και να θυμάσαι πως για οτιδήποτε ψάχνεις κάποιος έχει ήδη κάνει ένα how to στο youtube .

 

Με το ποσό που θες να παίξεις (να είναι ποσό που να μην το χρειάζεσαι άμεσα  και να μην σε επηρεάσει ακόμη και αν το χάσεις) αξίζει να επενδύσεις σε ένα cold Wallet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

cold Wallet

μια συσταση για cold wallet ? επίσης μια σύσταση για κρυπτο ; κοιταω solanas ethereum bnb και theter φυσικα και bit που ειναι απλησίαστο μεν "ασφαλες" δε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sebaskourk είπε

Nα ρωτήσω βρε παιδιά, ένας αρχάριος με πολύ γενικές γνώσεις και κατανόηση από που θα συμβουλεύατε να ξεκινήσει ;

Γνωρίζω χονδρικά τα περι κρυπτο κλπ, προσπαθώ να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις εδω και δυσκολεύομαι ξα καταλάβω κάποια πράγματα και ορολογίες κυρίως ... 

ανοίγω πορτοφόλι ; παω binance ; ποια θα ήταν μια σχετικά ασφαλής επιλογή για έναν αρχάριο  και για ένα βασικο κεφάλαιο πχ 1-2 χιλιάρικα για ξεκίνημα ;

Μην μου πείτε τετριμμένα του στυλ έχουν ρίσκο δεν είναι καλή εποχή γιατί αυτά τα έχω κατανοήσει ήδη

Θα πω την δικη μου αποψη που ισως διαφερει απο καποιους.Καταρχας εφοσον μιλαμε για 1-2 χηνες για μενα δεν αξιζει να πας να σκασεις γυρω στα 100€ για cold wallet γιατι εκει παιζουν ολα τα cold wallets.Οποτε για μενα πηγαινε στην binance ανοιξε εναν λογαριασμο και μην μπλεξεις με cold wallets απο τωρα.

Απο εκει και περα επειδη δεν μας αναφερεις αν θελεις να βγαλεις λεφτα μακρυπροθεσμα ή βραχυπροθεσμα θα υποθεσω οτι θελεις να βγαλεις λεφτα σε αυτο το bullrun δηλαδη μιλαμε απο σημερα μεχρι τον Σεπτεμβρη/Οκτωμβρη του 2025(Αν παει βαση προιστοριας το bullrun).

Οποτε το ερωτημα ειναι ποσο θελεις να κανεις τα λεφτα που θα επενδυσεις. x2? x3? x5?

Γιατι αν το πας συντηρητικα και πεις οτι θα βαλεις μεγαλο μερος του κεφαλαιου στο Btc αντε να κανεις στην καλυτερη το κεφαλαιο σου x2 θα αγορασεις τωρα bitcoin στα 61+ αντε να παει 120-150k το bitcoin δεν πιστευω οτι θα παει κατι 180-250κ που βλεπω απο youtubers/αναλυτες.

Οποτε αν θες πες μας ποσο θελεις να τα κανεις τα 1-2 χιλιαρικα που θα βαλεις και ποσα ρισκα εισαι διατεθιμενος να παρεις.Εγω στην θεση σου θα εβαζα αυτα τα λεφτα σε τοπ50 alt coins αντε και ενα 25% του κεφαλαιου στο eth.

Επισης μια χαρα μπορεις να παρεις btc δεν ειναι απλησιαστο.

Και ενα τελευταιο εφοσον θελεις να μπλεξεις με το συγκεκριμενο αθλημα θα σου δωσω μια συμβουλη.Τα λεφτα που θα βαλεις εχετε ξεγραμμενα απο την πρωτη στιγμη που θα τα βαλεις, παιζει να τα χασεις ανα πασα ωρα και στιγμη.Να εχεις τετοιο σκεπτικο, δεν λεμε οτι θα γινει στραβη σιγουρα αλλα καλυτερα να εισαι ετοιμος ψυχολογικα.Οποτε εχοντας υποψιν αυτο το σκεπτικο να βαλεις λεφτα που δεν θα σου λειψουν ή θα τα χρειαστεις.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sebaskourk είπε

μια συσταση για cold wallet ? επίσης μια σύσταση για κρυπτο ; κοιταω solanas ethereum bnb και theter φυσικα και bit που ειναι απλησίαστο μεν "ασφαλες" δε

Εγώ έχω ledger δεν έχω δοκιμάσει κάποιας άλλης εταιρείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2024 στις 10:35 ΠΜ, icenex είπε

Θα πω την δικη μου αποψη που ισως διαφερει απο καποιους.Καταρχας εφοσον μιλαμε για 1-2 χηνες για μενα δεν αξιζει να πας να σκασεις γυρω στα 100€ για cold wallet γιατι εκει παιζουν ολα τα cold wallets.Οποτε για μενα πηγαινε στην binance ανοιξε εναν λογαριασμο και μην μπλεξεις με cold wallets απο τωρα.

Απο εκει και περα επειδη δεν μας αναφερεις αν θελεις να βγαλεις λεφτα μακρυπροθεσμα ή βραχυπροθεσμα θα υποθεσω οτι θελεις να βγαλεις λεφτα σε αυτο το bullrun δηλαδη μιλαμε απο σημερα μεχρι τον Σεπτεμβρη/Οκτωμβρη του 2025(Αν παει βαση προιστοριας το bullrun).

Οποτε το ερωτημα ειναι ποσο θελεις να κανεις τα λεφτα που θα επενδυσεις. x2? x3? x5?

Γιατι αν το πας συντηρητικα και πεις οτι θα βαλεις μεγαλο μερος του κεφαλαιου στο Btc αντε να κανεις στην καλυτερη το κεφαλαιο σου x2 θα αγορασεις τωρα bitcoin στα 61+ αντε να παει 120-150k το bitcoin δεν πιστευω οτι θα παει κατι 180-250κ που βλεπω απο youtubers/αναλυτες.

Οποτε αν θες πες μας ποσο θελεις να τα κανεις τα 1-2 χιλιαρικα που θα βαλεις και ποσα ρισκα εισαι διατεθιμενος να παρεις.Εγω στην θεση σου θα εβαζα αυτα τα λεφτα σε τοπ50 alt coins αντε και ενα 25% του κεφαλαιου στο eth.

Επισης μια χαρα μπορεις να παρεις btc δεν ειναι απλησιαστο.

Και ενα τελευταιο εφοσον θελεις να μπλεξεις με το συγκεκριμενο αθλημα θα σου δωσω μια συμβουλη.Τα λεφτα που θα βαλεις εχετε ξεγραμμενα απο την πρωτη στιγμη που θα τα βαλεις, παιζει να τα χασεις ανα πασα ωρα και στιγμη.Να εχεις τετοιο σκεπτικο, δεν λεμε οτι θα γινει στραβη σιγουρα αλλα καλυτερα να εισαι ετοιμος ψυχολογικα.Οποτε εχοντας υποψιν αυτο το σκεπτικο να βαλεις λεφτα που δεν θα σου λειψουν ή θα τα χρειαστεις.

φιλε μου, ρωτάς κάτι που με απασχολεί όλο το σαββατοκύριακο κι ίσως η δική μου η απορία σας φανεί χαζή. εξηγούμαι :

Αντε και τα εβαλα τα ΄'οποια χρήματα  το κέρδος έρχεται με την πώληση σε υψηλότερη τιμή ;

Αυτο το bullrun που λες τι ακριβως σημαίνει;

επίσης από κάποιες άλλες μελέτες που έχω κάνει έχω καταλάβει (νομίζω) ότι 

(Α) Αυτές τις εποχές έτρεξε μια διαδικασία μέσω binance που θα οδηγούσε σε κέρδος ή ζημιά όσων είχαν κρύπτο δίχως αγοραπωλησίες.  Παραπάνω δεν έχω καταλάβει ακόμα.

(Β) Υπάρχουν αυτομαποιημένες διαδικασίες με τιςοποίες δεν παρακολουθείς κάτι αλλά λες πχ οταν φτασει στο Χ ποσό πούλα (σωστά;) κοκ.

Το πόσο έχω σκοπό να κάνω τα 1- 2 χιλ ή αν ρίξω μάξιμουμ ακόμα ενα δυο χιλιάρικα δεν το ξέρω. Άλλωστε όπως λέτε κι όλοι είμαι έτοιμος ότι αυτά τα χρήματα ίσως τα "πετάξω από το παράθυρο" . Θα αναφέρω όμως μια ιστορία που ίσως φανεί αφελής αλλά ίσως ελπίζω να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου. :

Όταν έπαιζε το Californication σε κάποιο επεισόδιο μια τύπισσα είπε στον πρωταγωνιστή ότι κάποια χρήματα ήθελε να τα επενδύσει σε bitcoin που αναπτύσσεται τώρα (τότε). Παρόλο που μου κίνησε το ενδιαφέρον κι αν κι από τότε μεγάλη συζήτηση γινόταν, λόγω ανασφάλειας κλπ δεν προχώρησα. Όλο χτυπάω το κεφάλι μου λοιπόν αν τότε (με ισοτιμία 1  €> btc) έριχνα ενα οποιο ποσό τι θα είχα τώρα.

Τέλος, αν κατάλαβα καλά πιστεύεις ότι μέχρι Σεπτέμβρη θα έχουμε μόνιμα άνοδο ; γιατι απ αυτά που έχω διαβάσει, σχημάτισα την εντύπωση ότι συνήθως το καλοκαίρι η αγορά μένει κάπως στάσιμη η πέφτει.

Ευχαριστώ για όποια απάντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, sebaskourk said:

Αντε και τα εβαλα τα ΄'οποια χρήματα  το κέρδος έρχεται με την πώληση σε υψηλότερη τιμή ;

Κατά κανόνα ναι. Υπάρχουν και airdrops, liquidity pools κτλ αλλά για αρχή ξέχνα τα

11 hours ago, sebaskourk said:

Αυτο το bullrun που λες τι ακριβως σημαίνει;

Παρατεταμένη περίοδος που η τιμή μόνο ανεβαίνει

11 hours ago, sebaskourk said:

(Α) Αυτές τις εποχές έτρεξε μια διαδικασία μέσω binance που θα οδηγούσε σε κέρδος ή ζημιά όσων είχαν κρύπτο δίχως αγοραπωλησίες.  Παραπάνω δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Δε νομίζω πως έπαιξε κάτι τέτοιο

11 hours ago, sebaskourk said:

(Β) Υπάρχουν αυτομαποιημένες διαδικασίες με τιςοποίες δεν παρακολουθείς κάτι αλλά λες πχ οταν φτασει στο Χ ποσό πούλα (σωστά;) κοκ.

Ναι, βάζεις ένα limit order και θα ενεργοποιηθεί μόνο του αν φτάσει εκεί η τιμή

11 hours ago, sebaskourk said:

Όταν έπαιζε το Californication σε κάποιο επεισόδιο μια τύπισσα είπε στον πρωταγωνιστή ότι κάποια χρήματα ήθελε να τα επενδύσει σε bitcoin που αναπτύσσεται τώρα (τότε). Παρόλο που μου κίνησε το ενδιαφέρον κι αν κι από τότε μεγάλη συζήτηση γινόταν, λόγω ανασφάλειας κλπ δεν προχώρησα. Όλο χτυπάω το κεφάλι μου λοιπόν αν τότε (με ισοτιμία 1  €> btc) έριχνα ενα οποιο ποσό τι θα είχα τώρα.

Μην σκας. Καταρχάς είναι 2 τα αν. Αν είχες αγοράσει τότε και αν δεν είχες πουλήσει μέχρι τώρα. Γιατί το πιθανότερο είναι πως αν είχες αγοράσει τότε, θα είχες πουλήσει αρκετό καιρό πριν

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια μέρα έμεινε να τελειώσει το Launchpool της binance για το Notcoin. Υπολογίζω τιμή $0,02 έως $0,05. Θα εκπλαγώ από την χαρά αν φτάσει στα $0,1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Ακόμα μια μέρα έμεινε να τελειώσει το Launchpool της binance για το Notcoin. Υπολογίζω τιμή $0,02 έως $0,05. Θα εκπλαγώ από την χαρά αν φτάσει στα $0,1.

Ρε ας δωσει οτι θελει απο αυτα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για δωρεαν χρηματα.Αλλα αν οντως φτασει 0.1 θα βγαλω καλα λεφτα :P

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, icenex είπε

Ρε ας δωσει οτι θελει απο αυτα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για δωρεαν χρηματα.Αλλα αν οντως φτασει 0.1 θα βγαλω καλα λεφτα :P

Εντωμεταξύ με τόσα που έχει δώσει και δίνει η binance συν την άνοδο του BNB, μιλάμε για BTC killer :lol:.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, icenex είπε

Τι φαση μου εδωσε ενα τοκεν που λεγεται BounceBit ξερει κανεις τι ειναι αυτο?

Είναι Megadrop, στο έδωσε γιατί είχες/έχεις στακαρισμένο BNB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Είναι Megadrop, στο έδωσε γιατί είχες/έχεις στακαρισμένο BNB.

Επειδη πήρα και εγω BounceBit και δεν τα εχω σε locked αλλα σε Vault. Μηπως παιρνεις και αν εχεις τα BNB σε Vault ? Ή παίζει και αλλο νομισμα ρόλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Είναι Megadrop, στο έδωσε γιατί είχες/έχεις στακαρισμένο BNB.

Σημερα τα πηρα ειδηση και τα εστειλα δεν βαριεσαι...Εβγαλα 350€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, runner69 είπε

Επειδη πήρα και εγω BounceBit και δεν τα εχω σε locked αλλα σε Vault. Μηπως παιρνεις και αν εχεις τα BNB σε Vault ? Ή παίζει και αλλο νομισμα ρόλο ;

image.png.04b7ee9eb547acb5b5223f0879f79ac0.png

26 λεπτά πριν, icenex είπε

Σημερα τα πηρα ειδηση και τα εστειλα δεν βαριεσαι...Εβγαλα 350€

Τα κράτησα επειδή έχει πιασάρικο όνομα :lol:.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...