Προς το περιεχόμενο

Virtualbox πρόβλημα με φωτεινότητα


jokerakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο καιρό επέστρεψα σε virtualbox και εγκατέστησα linuxmint18.3(guest).Πραγματοποίησα updates και guest additions αλλά μου έχουν δημιουργηθεί κάποια θεματάκια με πρώτο και σημαντικότερο στο οτι η οθόνη γίνεται πολύ φωτεινή σχεδόν ξεθωριασμένη.Αυτο λύνεται αν κάνω resize το παράθυρο ή αν απενεργοποιήσω το 3d acceleration αλλά εμφανίζεται το γνωστό μήνυμα με το rendering mode.

Δευτερο πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να ξεφορτωθώ στο shutdown το μνμ gnome keyring daemon.

Έχουμε κάποια λύση για αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα με τη φωτεινοτητα ισως να φταιει ο driver της καρτας γραφικων στο host os. Σε τι λειτουργικο εισαι?

Για το αλλο θεμα με το gnome keyring, βγαλε ενα screenshot για να δουμε που το δειχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 pro 64bit(host) και Linux mint 18.3 cinnamon (guest)

Στο δεύτερο ,όπως ανέφερα,στον τερματισμό.Αν θες φωτό θα ανεβάσω το απόγευμα γιατί τώρα είμαι στην δουλειά.Βασικα επειδή έχω εγκαταστήσει το mint σε άλλον υπολογιστή σαν κύριο λειτουργικό μου εμφάνιζε το ίδιο μήνυμα αλλά εκεί έκανες log out και log in και λυνόταν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω πως εινια στα 10, αλλα ενα παρομοιο προβλημα στα 7 λυνοταν αν απενεργοποιουσα το aero απο την συντομευση της εφαρμογης.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα και στο net λύση δεν βρήκα ή μάλλον βρήκα αλλά ήθελε κάποιο software για να φτιάξει. Επέστρεψα σε VMware και βρήκα την υγεία μου και στα δυο θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...