Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικη καμερα ή εξωτερικος φακος για το κινητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ειμαι αρχαρια στην φωτογραφια αλλα βγαζω αρκετες φωτογραφιες με το κινητο κυριως τοπια. Θα ηθελα ομως να ασχοληθω περισσοτερο με την φωτογραφια, ομως εχω ενα διλημμα. Να αγορασω καλυτερα μια φωτογραφικη η εναν εξωτερικο φακο για το κινητο; Κυριως βγαζω φωτογραφιες με το κινητο οταν ειμαι στο δρομο για βολτα ή γυρνωντας απο μαθημα και δω κατι που μου αρεσει. Απο την μια η φωτογραφικη μηχανη ισως ειναι καλυτερη και στην ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα για την χρηση που θα κανω ειναι λιγο δυσκολο να την εχω παντα μαζι. Ενω με τον εξωτερικο φακο κινητου θα μπορω να το εχω παντα στην τσαντα μου και να το βγαζω οταν θελω να βγαλω κατι αλλα μπορει να μην ειναι το ιδιο με την φωτογραφικη. Εσεις τι μου προτείνετε; να αγορασω φωτογραφικη μηχανη ή να παρω εναν εξωτερικο φακο για το κινητο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι εξωτερικοί φακοί θα αλλάξουν το κάδρο σου. Υπάρχουν πιο ευρυγώνιοι και τηλεφακοί. Η ποιότητα των φώτο θα είναι παρόμοια.

Τώρα ειδικά για τα τοπία, μια κανονική μηχανή μάλλον θα έχει υψηλότερης ανάλυσης αισθητήρα, αν πχ. θες να κροπάρεις μια φώτο σου, η απλά για να δεις περισσότερες λεπτομέρειες στο ίδιο κάδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αρχιζω να μαθαινω περισσοτερα για την φωτογραφια και το iso κλπ. Θελω να την χρησιμοποιω για να βγαζω τοπια και να χρησιμοποιω τις λειτουργιες της για τον φωτισμο κλπ. Εχεις να μου προτείνεις κατι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώτο βήμα θα σου έλεγα κάτι δωρεάν. Κατέβασε μια εφαρμογή όπως το Lightroom που επιτρέπει manual ρυθμίσεις στο κινητό σου αλλά και να επεξεργαστείς μετά τις φώτο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου.

Άμα θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την φωτογραφία τότε θα πας για dslr ή compact camera σε περίπτωση που δεν θέλεις μεγάλος βάρος. Σε καμία περίπτωση μην πάρεις φακό για κινητό γιατί τζάμπα λεφτά θα δώσεις αν δεν βγάζει καλές φωτογραφίες και ειδικά αν το κινητό σου δεν βγάζει raw αρχεία.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα αγόραζα φωτογραφική μηχανή. Έχω και κινητό και DSLR. Το κινητό το βγάζω μόνο όταν το έχω ανάγκη σε περίπτωση που δεν έχω την κάμερα ή όταν προκύπτει μια στιγμή που πρέπει να βγάλω φωτογραφίες άμεσα με το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Sofia vol είπε

αρκετες φωτογραφιες με το κινητο κυριως

... για να πάρεις κάποιες ουσιαστικες απαντήσεις στα ερωτήματά σου, διευκρίνισε καλύτερα τα δεδομένα όπως 

1. τι κινητό χρησιμοποιεις

2. πόσα χρήματα διαθέτεις για τις αναβαθμίσεις που σκέφτεσαι

Φιλικά, 📸

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, L-Griever είπε

Γεια σου.

Άμα θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την φωτογραφία τότε θα πας για dslr ή compact camera σε περίπτωση που δεν θέλεις μεγάλος βάρος. Σε καμία περίπτωση μην πάρεις φακό για κινητό γιατί τζάμπα λεφτά θα δώσεις αν δεν βγάζει καλές φωτογραφίες και ειδικά αν το κινητό σου δεν βγάζει raw αρχεία.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα αγόραζα φωτογραφική μηχανή. Έχω και κινητό και DSLR. Το κινητό το βγάζω μόνο όταν το έχω ανάγκη σε περίπτωση που δεν έχω την κάμερα ή όταν προκύπτει μια στιγμή που πρέπει να βγάλω φωτογραφίες άμεσα με το κινητό.

Θα μου προτεινες καποια συγκεκριμενη καμερα; 

46 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

... για να πάρεις κάποιες ουσιαστικες απαντήσεις στα ερωτήματά σου, διευκρίνισε καλύτερα τα δεδομένα όπως 

1. τι κινητό χρησιμοποιεις

2. πόσα χρήματα διαθέτεις για τις αναβαθμίσεις που σκέφτεσαι

Φιλικά, 📸

Χρησιμοποιω το κινητο της huawei το p9 lite του 2017 και διαθετω 250-350 ευρω. 

Επεξ/σία από Sofia vol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωραία! 

Κατ' αρχήν, οι φωτογραφικές διαφέρουν από πλευράς κρατήματος και στόχευσης. Θα έλεγα λοιπόν - προτού καταλήξεις σε αγορά - να πας σε κάποιο μεγάλο κατάστημα για να δεις πως κάθεται η μηχανή στο χέρι σου και πως μπορείς εσύ να δεις μέσα από το σκόπευτρο διότι εκτιμώ ότι αυτό ειναι που αλλάζει τα πράγματα. 

Σε τρίτο επίπεδο, ο αισθητήρας μιας φωτογραφικής θα σου προσφέρει πολύ ανώτερης ποιότητας φωτογραφίες και με ένα Lightroom (ή το software της μηχανής που θα αγοράσεις) και λίγο διάβασμα για το πως δουλεύει και τι μπορείς να κάνεις μ' αυτό, θα μπορέσεις να δεις εντελώς διαφορετικά πράγματα. 

Κοίταξε, για τη χρήση που αναφέρεις - και εφόσον δεν είσαι ακόμα πωρωμένη φωτογράφος - μάλλον μια DSLR είναι άβολη και υπερβολική. Μάλλον λοιπόν, θα σου πρότεινα κάτι σε compact ή mirrorless [και με βάση το Budget σου] entry level

Με βάση αυτά - στο skroutz προκύπτει ένας τέτοιος πίνακας στις compact μηχανές 

Για mirrorless - και καθώς προσωπικά είμαι ... της Canon - και πιο συγκεκριμένα θα έλεγα αυτήν

Αν τώρα θέλεις να δοκιμάσεις κάτι πιο φθηνό - δοκίμασε πρώτα ένα selfie stick για το κινητό σου την ώρα που βγάζεις φωτογραφίες (με την κύρια κάμερα εννοώ). Θα σου επιτρέψει να έχεις διαφορετικές γωνίες για τις φωτογραφίες σου χωρίς να ξοδευτείς. Δε ξέρω τι ποιότητας φωτό δίνει το συγκεκριμένο αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις > 500 ευρώ για να πάρεις πχ το P20 ώστε να έχεις κάπως καλύτερες φωτό. Το πρόβλημα των κινητών είναι (και νομίζω ότι θα παραμένει για κάμποσο καιρό ακόμα) ο μικρός αισθητήρας που αναγκάζει σε πάρα πολύ ψηφιακή πρόσθεση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Ωραία! 

Κατ' αρχήν, οι φωτογραφικές διαφέρουν από πλευράς κρατήματος και στόχευσης. Θα έλεγα λοιπόν - προτού καταλήξεις σε αγορά - να πας σε κάποιο μεγάλο κατάστημα για να δεις πως κάθεται η μηχανή στο χέρι σου και πως μπορείς εσύ να δεις μέσα από το σκόπευτρο διότι εκτιμώ ότι αυτό ειναι που αλλάζει τα πράγματα. 

Σε τρίτο επίπεδο, ο αισθητήρας μιας φωτογραφικής θα σου προσφέρει πολύ ανώτερης ποιότητας φωτογραφίες και με ένα Lightroom (ή το software της μηχανής που θα αγοράσεις) και λίγο διάβασμα για το πως δουλεύει και τι μπορείς να κάνεις μ' αυτό, θα μπορέσεις να δεις εντελώς διαφορετικά πράγματα. 

Κοίταξε, για τη χρήση που αναφέρεις - και εφόσον δεν είσαι ακόμα πωρωμένη φωτογράφος - μάλλον μια DSLR είναι άβολη και υπερβολική. Μάλλον λοιπόν, θα σου πρότεινα κάτι σε compact ή mirrorless [και με βάση το Budget σου] entry level

Με βάση αυτά - στο skroutz προκύπτει ένας τέτοιος πίνακας στις compact μηχανές 

Για mirrorless - και καθώς προσωπικά είμαι ... της Canon - και πιο συγκεκριμένα θα έλεγα αυτήν

Αν τώρα θέλεις να δοκιμάσεις κάτι πιο φθηνό - δοκίμασε πρώτα ένα selfie stick για το κινητό σου την ώρα που βγάζεις φωτογραφίες (με την κύρια κάμερα εννοώ). Θα σου επιτρέψει να έχεις διαφορετικές γωνίες για τις φωτογραφίες σου χωρίς να ξοδευτείς. Δε ξέρω τι ποιότητας φωτό δίνει το συγκεκριμένο αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις > 500 ευρώ για να πάρεις πχ το P20 ώστε να έχεις κάπως καλύτερες φωτό. Το πρόβλημα των κινητών είναι (και νομίζω ότι θα παραμένει για κάμποσο καιρό ακόμα) ο μικρός αισθητήρας που αναγκάζει σε πάρα πολύ ψηφιακή πρόσθεση. 

Σε ευχαριστω πολυ. Θα την εχω υποψην μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sofia vol είπε

Κυριως βγαζω φωτογραφιες με το κινητο οταν ειμαι στο δρομο για βολτα ή γυρνωντας απο μαθημα και δω κατι που μου αρεσει. Απο την μια η φωτογραφικη μηχανη ισως ειναι καλυτερη και στην ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα για την χρηση που θα κανω ειναι λιγο δυσκολο να την εχω παντα μαζι.

Η καλυτερη επιλογή σου για την χρηση που θελεις και στα χρηματα που διαθετεις ειναι μια prime compact SONY RX100.

Τοσο μικρή που μπαινει στην τσεπη του τζιν σου ωστε να την εχεις σχεδον παντα μαζι σου και αισθητηρας 1" με φωτεινο φακό ωστε να σου αποδίδει αξιολογη ποιοτητα φωτογραφιας ακομη και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Ειναι ο καλύτερος συμβιβασμος που μπορεις να κανεις. Πηγαινε να την δεις θα ελεγα. Οτιδηποτε αλλο θα πρεπει να εχεις και μια επιπλεον τσαντα (μικρη ή μεγαλη) μαζι σου κατι που δεν μπορεις να πεις οτι ειναι βολικο.

Εαν καποια στιγμη δεν σε καλυπτει τοτε πας σε mirrorless ή compact αναλογα με τις τοτε αναγκες σου και κρατας και την RX100 σαν απλη compact για καθημερινες φωτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Η καλυτερη επιλογή σου για την χρηση που θελεις και στα χρηματα που διαθετεις ειναι μια prime compact SONY RX100.

Τοσο μικρή που μπαινει στην τσεπη του τζιν σου ωστε να την εχεις σχεδον παντα μαζι σου και αισθητηρας 1" με φωτεινο φακό ωστε να σου αποδίδει αξιολογη ποιοτητα φωτογραφιας ακομη και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Ειναι ο καλύτερος συμβιβασμος που μπορεις να κανεις. Πηγαινε να την δεις θα ελεγα. Οτιδηποτε αλλο θα πρεπει να εχεις και μια επιπλεον τσαντα (μικρη ή μεγαλη) μαζι σου κατι που δεν μπορεις να πεις οτι ειναι βολικο.

Εαν καποια στιγμη δεν σε καλυπτει τοτε πας σε mirrorless ή compact αναλογα με τις τοτε αναγκες σου και κρατας και την RX100 σαν απλη compact για καθημερινες φωτο.

Σς ευχαριστω πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Αν είναι να ξεφύγεις απ' το κινητό για να μάθεις φωτογράφιση τότε ένα καλό κίνητρο είναι ένας φακός ζουμ. Στο οποίο υστερούν τα κινητά. Επίσης ένα ακόμη κίνητρο είναι το οπτικό σκόπευτρο όπως προαναφέρθηκε. Για αισθητηρες τα γνωστά. Όμως δοκίμασε και κάποια apps λήψης φωτογραφίας. Εγώ έχω έναν ultra wide στο τηλέφωνο και αν και φτηνός έχει πολύ πλάκα : )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω έδωσα 10 ευρώ απο σκρουτζ και τι έγινε! Eίναι σαν toy lens της Forever, το μόνο προβληματικό του ειναι το κούμπωμα και τι έγινε

αλήθεια; jumbo ε;

https://moondoglabs.com

https://www.shopmoment.com

τα ξέρεις αυτά; και για κάποιον/κάποια που θέλει κάτι το παραπάνω. Απλά δεν νομίζω να κυκλοφορούν εδώ. Εσεις ίσως γνωρίζετε. Καταρχην υπάρχει και καινούριο θέμα και εδώ.. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...