Προς το περιεχόμενο

Μελάνια εκτυπωτή και ημερομηνία λήξης.


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναφέρομαι στους Inkjet.

τα μελάνια εκτυπωτή έχουν ημερομηνία λήξης στην πράξη; 

θέλω να πάρω κάτι μελάνια (γνήσια) για εκτυπωτές canon, τα οποία μπορεί να χρησιμοποιηθούν και σε 1-2 χρόνια. να το κάνω ή όχι;

προς το παρόν έχω αγοράσει χύμα μελάνι και οποίο δε θυμάμαι πόσο καιρό το έχω και γεμίζω όποτε χρειαστεί. δεν είχα πρόβλημα.

στο Internet διαβάζω διάφορα:

  • ότι το μελάνι λήγει και η εκτύπωση είναι χάλια
  • όταν λήξει μπορεί να μη το αναγνωρίζει ο εκτυπωτής (κρατάει ο εκτυπωτής ημερομηνία, πως το αναγνωρίζει;)
  • στην ουσία δε λήγει το μελάνι αλλά φθείρεται το σφουγγάρι που έχει μέσα

τι ισχύει; 

εγώ όπως είπα έχω χύμα μελάνι και τα γεμίζω. κάποια στιγμή όμως αυτά χαλάνε, δε γεμίζουν επ άπειρον και θα χρειαστούν αλλαγή τα cartridges με άλλα. το τελευταίο νομίζω μου κράτησε και 3-4 γεμίσματα, μετά ήθελε πέταμα

βρήκα από γνωστό κάποια γνήσια σε πάρα πολύ καλή τιμή και λέω να τα πάρω ώστε να τα έχω για όταν χρειαστούν αλλαγή. 

να το κάνω ή όταν τα χρειαστώ θα είναι άχρηστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πολλά έχουν ημερομηνία λήξης.

Το μελάνι δεν λήγει και δεν παθαίνει τίποτε αν είναι καλά κλεισμένο και φυλάγεται σε κλειστό χώρο.Πολλά κάντριτζ όμως έχουν πάνω ημερομηνία λήξης και μετά από αυτή τερματίζουν και δεν τα αναγνωρίζει ο εκτυπωτής. Και εγώ τα γεμίζω και μετά από 1-2 χρόνια σταματάνε και πάω για καινούργια.

Δεν αγοράζω σφραγισμένα.Απλά όταν λήξουν έχω βρει ένα κατάστημα που πουλάει γνήσια τα οποία έχει γεμίσει αυτός για πρώτη φορά  τα παίρνω με 5 ευρώ και μετά τα ξαναγεμίζω μόνος.

1 ώρα πριν, JoooJ είπε

αναφέρομαι στους Inkjet.

τα μελάνια εκτυπωτή έχουν ημερομηνία λήξης στην πράξη; 

θέλω να πάρω κάτι μελάνια (γνήσια) για εκτυπωτές canon, τα οποία μπορεί να χρησιμοποιηθούν και σε 1-2 χρόνια. να το κάνω ή όχι;

προς το παρόν έχω αγοράσει χύμα μελάνι και οποίο δε θυμάμαι πόσο καιρό το έχω και γεμίζω όποτε χρειαστεί. δεν είχα πρόβλημα.

στο Internet διαβάζω διάφορα:

  • ότι το μελάνι λήγει και η εκτύπωση είναι χάλια
  • όταν λήξει μπορεί να μη το αναγνωρίζει ο εκτυπωτής (κρατάει ο εκτυπωτής ημερομηνία, πως το αναγνωρίζει;)
  • στην ουσία δε λήγει το μελάνι αλλά φθείρεται το σφουγγάρι που έχει μέσα

τι ισχύει; 

εγώ όπως είπα έχω χύμα μελάνι και τα γεμίζω. κάποια στιγμή όμως αυτά χαλάνε, δε γεμίζουν επ άπειρον και θα χρειαστούν αλλαγή τα cartridges με άλλα. το τελευταίο νομίζω μου κράτησε και 3-4 γεμίσματα, μετά ήθελε πέταμα

βρήκα από γνωστό κάποια γνήσια σε πάρα πολύ καλή τιμή και λέω να τα πάρω ώστε να τα έχω για όταν χρειαστούν αλλαγή. 

να το κάνω ή όταν τα χρειαστώ θα είναι άχρηστα;

Επίσης και το σφουγγάρι αν το δοχείο μείνει άδειο για καιρό ξεραίνεται και χαλάει.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακριβώς το ίδιο κάνουμε.

απλά τώρα λέω να πάρω τα γνήσια επειδή τα βρήκα σκότωμα

αν όντως ισχύει αυτό με την ημερομηνία και σταματάει η αναγνώριση τους από το μηχάνημα μετά από κάποια ημερομηνία είναι μεγάλη κοροϊδία 

Επεξ/σία από JoooJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2018 στις 10:23 ΠΜ, JoooJ είπε

θέλω να πάρω κάτι μελάνια (γνήσια) για εκτυπωτές canon, τα οποία μπορεί να χρησιμοποιηθούν και σε 1-2 χρόνια. να το κάνω ή όχι;

Για ποιά μελάνια πρόκειται; Π.χ. CLI-526.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα μελάνια που αναφέρεις είναι μελάνια με ενσωματωμένη κεφαλή και εσωτερικό σφουγγάρι(α).
Δεν γνωρίζω αν τα κουτιά τους έχουν γραμμένη πάνω ημερομηνία λήξης. Νομίζω πως όχι. Έχουν όμως έναν κωδικό που μάλλον για την Canon αντιστοιχεί σε ημερομηνία λήξης.
Αν είναι έτσι, δεν γνωρίζεις αν είναι παλιά και πόσο. Έτσι, δεν θα σκεφτόμουν να τα αγόραζα. Θα τα αγόραζα μόνο αν θα τα χρησιμοποιούσα άμεσα και αφού πρώτα δοκίμαζα τουλάχιστον 1-2 ενδεικτικά. Αν τα ανοίξεις για να τα δοκιμάσεις δεν ξέρω αν μετά θα άντεχαν άλλα 1-2 χρόνια. Ή θα άνοιγα να δοκιμάσω 1-2 (ειδικά τους παλιότερους κωδικούς) και αν είναι καλά θα υπέθετα ότι και τα άλλα είναι καλά.

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2018 στις 12:17 ΜΜ, JoooJ είπε

ακριβώς το ίδιο κάνουμε.

απλά τώρα λέω να πάρω τα γνήσια επειδή τα βρήκα σκότωμα

αν όντως ισχύει αυτό με την ημερομηνία και σταματάει η αναγνώριση τους από το μηχάνημα μετά από κάποια ημερομηνία είναι μεγάλη κοροϊδία 

Από την άλλη άντε να πούμε ότι τα συγκεκριμένα αν είναι κλειστά δεν θα πάθουν τίποτε.

Σκέφτηκες όμως αν  πριν προλάβεις να τα χρησιμοποιήσεις χαλάσει ο εκτυπωτής γιατί και αυτοί πλέον έχουν όριο ζωής και δεν συμφέρει επισκευή τους.Εγώ αν χαλάσει στην ανακύκλωση και καινούργιο.Έναν hp έχω που έχω πάρει πριν 3 χρόνια 39 ευρώ σε προσφορά.

Θα βρεις καινούργιο να παίρνει τα συγκεκριμένα μελάνια;;;;;; Μάλλον όχι γιατί όλοι οι κατασκευαστές τα αλλάζουν βγάζουν καινούργια και καταργούν τα παλιά.Οπότε θα έλεγα μην το ρισκάρεις. Καλύτερα αυτό που κάνουμε και όσο πάει.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...