Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται ότι είναι θετικό το bc αλλά οκ η αλήθεια είναι ότι με τόσα νέα games που κυκλοφορούν λίγοι έχουν τον απαραίτητο χρόνο να γυρνούν σε παλαιότερα. Προφανώς και είναι μεγάλο πλεονέκτημα να βγει PS5 και να υπάρχει η δυνατότητα να μπορείς να κρατήσεις την συλλογή του PS4 και γιατί όχι να τρέξεις τα παλιά σου games με καλύτερο framerate ή υψηλότερη ανάλυση.

Δεν ξέρω όμως πόσο εύκολο είναι για την sony να φτιάξει το bc. ΟΚ μπορεί η αρχιτεκτονική και στο νέο μηχάνημα να είναι χ86, τα games όμως δεν γράφονται σε direct x όπως στο xbox και ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τον low level kωδικα και την μεταφορά του στο next gen playstation. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Εννοείται ότι είναι θετικό το bc αλλά οκ η αλήθεια είναι ότι με τόσα νέα games που κυκλοφορούν λίγοι έχουν τον απαραίτητο χρόνο να γυρνούν σε παλαιότερα. Προφανώς και είναι μεγάλο πλεονέκτημα να βγει PS5 και να υπάρχει η δυνατότητα να μπορείς να κρατήσεις την συλλογή του PS4 και γιατί όχι να τρέξεις τα παλιά σου games με καλύτερο framerate ή υψηλότερη ανάλυση.

Δεν ξέρω όμως πόσο εύκολο είναι για την sony να φτιάξει το bc. ΟΚ μπορεί η αρχιτεκτονική και στο νέο μηχάνημα να είναι χ86, τα games όμως δεν γράφονται σε direct x όπως στο xbox και ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τον low level kωδικα και την μεταφορά του στο next gen playstation. 

το θέμα όπως ειπώθηκε είναι πάνω στην αλλαγή της γενιάς

 

αν άλλαζε αύριο ας πούμε η γενιά, έχεις εσύ τελειώσει όλα σου τα παιχνίδια στο ps4? όχι. θα έχει αρκετά καινούρια το ps5? όχι 

 

άρα δεν θα υπάρχει λόγος για καμιά 2ετια στην καλύτερη (για τη σονυ) να πάρει ο μέσος χρήστης νέα κονσόλα

 

αν όλα όσα έχεις σήμερα δουλεύουν, απλά παίρνεις καλύτερο hw και η ζωή συνεχίζεται

 

έτσι φτιάχνεται πολύ γρήγορα μια νέα βάση χρηστών στη νέα πλατφόρμα και οι devs μπορούν πιο άνετα να δημιουργήσουν τεχνικά ανώτερα παιχνίδια πιο γρήγορα, δεν θα έχουν τη δικαιολογία των λίγων κονσολών 

 

η ομαλή μετάβαση είναι το ζητούμενο, όχι να θυμηθείς μετά από 5 χρόνια να παίξεις god of war, αλλά στην τελική γιατί να μην είναι και αυτό; πόσοι που δεν έχουν αυτή τη στιγμή ps3 ενδεχομένως θέλουν να παίξουν κάτι από ps3 και δεν μπορούν και καθόμαστε και περιμένουμε remasters??

 

τα remaster βγαίνουν σωρηδόν ακόμα (που δεν χρειάζεται να καλύψουν το κενό έλλειψης τίτλων) γιατί έχουν ζήτηση, αλλά στο onex για παράδειγμα πολλοί δεν έχουν αυτό το θέμα, βάζουν το ac του 2007 και παίζει 4Κ/60 χωρίς μα μου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το θέμα όπως ειπώθηκε είναι πάνω στην αλλαγή της γενιάς

αν άλλαζε αύριο ας πούμε η γενιά, έχεις εσύ τελειώσει όλα σου τα παιχνίδια στο ps4? όχι. θα έχει αρκετά καινούρια το ps5? όχι 

άρα δεν θα υπάρχει λόγος για καμιά 2ετια στην καλύτερη (για τη σονυ) να πάρει ο μέσος χρήστης νέα κονσόλα

αν όλα όσα έχεις σήμερα δουλεύουν, απλά παίρνεις καλύτερο hw και η ζωή συνεχίζεται

έτσι φτιάχνεται πολύ γρήγορα μια νέα βάση χρηστών στη νέα πλατφόρμα και οι devs μπορούν πιο άνετα να δημιουργήσουν τεχνικά ανώτερα παιχνίδια πιο γρήγορα, δεν θα έχουν τη δικαιολογία των λίγων κονσολών 

η ομαλή μετάβαση είναι το ζητούμενο, όχι να θυμηθείς μετά από 5 χρόνια να παίξεις god of war, αλλά στην τελική γιατί να μην είναι και αυτό; πόσοι που δεν έχουν αυτή τη στιγμή ps3 ενδεχομένως θέλουν να παίξουν κάτι από ps3 και δεν μπορούν και καθόμαστε και περιμένουμε remasters??

τα remaster βγαίνουν σωρηδόν ακόμα (που δεν χρειάζεται να καλύψουν το κενό έλλειψης τίτλων) γιατί έχουν ζήτηση, αλλά στο onex για παράδειγμα πολλοί δεν έχουν αυτό το θέμα, βάζουν το ac του 2007 και παίζει 4Κ/60 χωρίς μα μου 

Προφανώς και συμφωνω σε ολα τα παραπάνω. 

Σε περιπτωση bc εγω προσωπικά δεν θα εχω ενδοιασμούς για day one, next gen playstation.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω για εσάς τους δύο συγκεκριμένα, αλλά καιρό πριν υπήρχαν αρκετά μέλη που έβρισκαν άχρηστο το BC.

 

Οκ αλλα ο Νικ ειπε οτι καποιοι ελεγαν ετσι και μετα ελεγαν αλλα. 100 like απο κατω και σχολια μετα για 2 μετρα και 2 σταθμα κτλ για κατι που δεν ισχυει.

Πριν 6 μηνες και χωρις να εχουμε καμια ενδειξη για BC στο PS4, σε μια συζητηση στο PS4forums για το BC του XBOX1X είχα γραψει.

Μακαρι να ακολουθησει και η Sony τον ιδιο δρομο. Eιναι εντυπωσιακο το αποτελεσμα.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17195-Xbox-One-X?p=645748&viewfull=1#post645748

To BC μπορει να μην ειναι λογος να επιλεξω κονσολα μεταξυ xbox-ps4, ειναι ομως λογος για να παρω το PS5 day one.
Θα υπαρχουν πολλα παιχνιδια που θελω να παιξω στο Ps4 πριν κανω την μεταβαση και αν μπορουσα να τα ειχα ολα μαζεμενα στο PS5(με καποια μικρα-μεγαλα upgrades) θα ημουν πολυ ευχαριστημενος.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17195-Xbox-One-X?p=645810&viewfull=1#post645810

Κατι που θα ελεγα και σημερα(οπως και ειπα σε ενα βαθμο). Δεν αλλαζει η αποψη μου.

Ασε που αυτοι οι καποιοι που υποθετουμε οτι θα εκαναν κωλοτουμπα δεν ποσταραν εδω και ακομα και αν ποσταραν παιζει πραγματι να τους ηταν αδιαφορο και σημερα το BC. Είναι αδικο και για αυτους! Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε ''τσουβαλι' αλλα εχουμε προσωπικη αποψη και προσωπικες προτιμησεις.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Οκ αλλα ο Νικ ειπε οτι καποιοι ελεγαν ετσι και μετα ελεγαν αλλα. 100 like απο κατω και σχολια μετα για 2 μετρα και 2 σταθμα κτλ για κατι που δεν ισχυει.

Πριν 6 μηνες και χωρις να εχουμε καμια ενδειξη για BC στο PS4, σε μια συζητηση στο PS4forums για το BC του XBOX1X είχα γραψει.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17195-Xbox-One-X?p=645748&viewfull=1#post645748

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/17195-Xbox-One-X?p=645810&viewfull=1#post645810

Κατι που θα ελεγα και σημερα(οπως και ειπα σε ενα βαθμο). Δεν αλλαζει η αποψη μου.

Ασε που αυτοι οι καποιοι που υποθετουμε οτι θα εκαναν κωλοτουμπα δεν ποσταραν εδω και ακομα και αν ποσταραν παιζει πραγματι να τους ηταν αδιαφορο και σημερα το BC. Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε ''τσουβαλι' αλλα εχουμε προσωπικη αποψη και προσωπικες προτιμησεις.

Ετσι ειναι ,αλλα δεν νομιζω οτι κολλαει στην συγκεκριμενη περιπτωση τι εγραφες σε αλλο forum μιας και ουτως ή αλλως ο λογος εγινε για το τι γραφτηκε σε αυτο το forum :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ετσι ειναι ,αλλα δεν νομιζω οτι κολλαει στην συγκεκριμενη περιπτωση τι εγραφες σε αλλο forum μιας και ουτως ή αλλως ο λογος εγινε για το τι γραφτηκε σε αυτο το forum :P

Ε προφανως δεν θα αλλαζα αποψη στo insomnia. Aσε που στο PS4forums θα ηταν και πιο ασφαλες να κραξω το BC του XBOX και εδω να στο παιξω αντικειμενικουλης 😛

Εδω αλλωστε ειναι ολοι αντικειμενικοι-ανεξαρτητοι, δεν θα σου πει κανεις οτι ειναι fan μιας εταιριας ή οτι δεν συμπαθει καποια.

Παιζει να ειμαι ο μονος που δηλωνω PS fan εδω μεσα :P

Σε αυτο που θα διαφωνουσα θα ηταν με καποιον που θα υποστηριξει οτι το ΒC ειναι σημαντικοτερο απο τα καινουρια παιχνιδια. Εκτος αν ξεκινησε το gaming σημερα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ε προφανως δεν θα αλλαζα αποψη στo insomnia. Aσε που στο PS4forums θα ηταν και πιο ασφαλες να κραξω το BC του XBOX και εδω να στο παιξω αντικειμενικουλης:p

Σε αυτο που θα διαφωνουσα θα ηταν με καποιον που θα υποστηριξει οτι το ΒC ειναι σημαντικοτερο απο τα καινουρια παιχνιδια. Εκτος αν ξεκινησε το gaming σημερα.

Καπως ετσι εν μερη ημουν και εγω πιο παλια αλλα ενας συμφορουμιτης( ο οποιος δυστηχως εφαγε ban απο τα vs)μου ειχε τοτε πει μια σωστη κουβεντα πανω σε αυτο το κομματι.

Το Insomnia καλως ή κακως δεν ειναι gaming site/forum,ειναι τεχνολογικο forum γιαυτο και αυτες οι γενικες κουβεντες ή πιο παλια οι κουβεντες περι ps4 pro vs ps4 slim.

Γιαυτο και πλεον βλεπουμε και ελαχιστα reviews παιχνιδιων σε αυτο ή ελαχιστα θεματα αποκλειστικα για νεα παιχνιδια περαν απο exclusives ή κανα δυο παιχνιδια τυπου Red Dead/GTA/AC.

Τα παραπανω τα γραφω υπο την εννοια οτι ελαχιστη εως καθολου σημασια λοιπον εχει για τους περισσοτερους τι λεει και τι δεν λεει ο καθενας.

Καθηστε να διαβασετε στο προηγουμενο θεμα του ps4 τον πρωτο καιρο τι κλαψα που ειχε πεσει για το online επι πληρωμη και τι κραξιμο για αυτο,με κουβεντες του τυπου ''δεν αγοραζω ps4 επειδη χρεωνουν το online''.

Εν μερη μια απο τα ιδια και περυσι οταν ανακοινωθηκε η αυξηση τιμης του στα 60ευρω.

Μετα απο 5χρονια ομως απο την εν λογω αλλαγη στην χρεωση του,και το online εχει βελτιωθει αισθητα,και το store εχει κανει βηματα προς το καλυτερο και με το που πεφτει σε εκπτωση ολοι πεφτουν με τα μουτρα να αγορασουν+ τις απειρες προσφορες σε ψηφιακα παιχνιδια.

This is how internet works :D

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η κωλοτουμπα σε καποιο βαθμο ειναι θεμιτη. Αυτο θα ελειπε να μην αλλαζουμε αποψεις. Οταν γινεται κανονας το 2 μετρα και 2 σταθμα ειναι το προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σχεδόν πάντα έπαιζα story-driven παιχνίδια, από τις απαντήσεις εδώ μέσα μάλλον βλέπω πως δεν το κάνουν πολλοί.
Γιατί ένα παιχνίδι που βασίζεται στην καλή του ιστορία και στη δική σου προσπάθεια να μπεις μέσα σε αυτή, όπως κάνουν πολύ περισσότερο τα adventure games, σίγουρα σε προκαλεί να το ξαναπιάσεις, όπως μια καλή ταινία.
Αν παίξεις ένα παιχνίδι, το λιώσεις για ένα χρονικό διάστημα και μετά δεν έχεις ποτέ σου την όρεξη να το ξαναπιάσεις, δεν έχει πραγματική αξία για μένα, αλλά αυτό είναι κάτι προσωπικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Kαι η κωλοτουμπα σε καποιο βαθμο ειναι θεμιτη. Αυτο θα ελειπε να μην αλλαζουμε αποψεις. Οταν γινεται κανονας το 2 μετρα και 2 σταθμα ειναι το προβλημα.

Σε αυτο συμφωνώ απόλυτα, επειδή ειπες κατι 5 χρονια πριν δεν σημαίνει οτι πρεπει να εχεις ακριβώς την ίδια άποψη 5 χρόνια αργότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κωλοτουμπα αν ησουν καθετως-οριζοντιως και πλαγιως αντιθετος με κατι και μετα το βαπτιζεις πλεονεκτημα, να με συγχωρειτε οτι μια χαρα πειραζει και δεν αναφερομαι σε οσους γραψει σημερα. Δεν θυμαμαι ποιοι ηταν αυτοι που λοιδωρουσαν το BC του ΧΒΟΧ βεβαια, αλλα δεν νομιζω οτι ηταν ο Λογιστουλης ή ο PDS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ADHD είπε

Σε αυτο συμφωνώ απόλυτα, επειδή ειπες κατι 5 χρονια πριν δεν σημαίνει οτι πρεπει να εχεις ακριβώς την ίδια άποψη 5 χρόνια αργότερα. 

Aτακα μου για το PS1 σε φιλο το 1995-96(Segaκιας εγω): ''Aπο που και ως που η Sony μωρε ξερει απο παιχνιδια. Μπρικια φτιαχνει και walkman''

1997-98 Κατοχος playstation: ''MGS1! το καλυτερο παιχνιδι ever!''  😛

Η μεγαλυτερη κωλοτουμπα εβερ στην gaming ζωη μου ειναι το οτι γουσταρω sony. Κυριως γιατι την εκραζα τρελα!. Εχω βαλει μυαλο και δεν κανω το ιδιο σημερα με MS-Nintendo.

9 λεπτά πριν, kostiger είπε

Η κωλοτουμπα αν ησουν καθετως-οριζοντιως και πλαγιως αντιθετος με κατι και μετα το βαπτιζεις πλεονεκτημα, να με συγχωρειτε οτι μια χαρα πειραζει και δεν αναφερομαι σε οσους γραψει σημερα. Δεν θυμαμαι ποιοι ηταν αυτοι που λοιδωρουσαν το BC του ΧΒΟΧ βεβαια, αλλα δεν νομιζω οτι ηταν ο Λογιστουλης ή ο PDS..

Κωλοτουμπα απο κωλοτουμπα διαφερει. Υπαρχουν καποιοι που θα εβρισκαν το BC αθλιο και ξαφνικα θα το βρουν θεικο. Σιγουρα θα υπαρχουν τετοιοι. Απλα δεν εχουν ποσταρει εδω νομιζω. Αυτη ηταν η διαφωνια μου με το post του Nικου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aτακα μου για το PS1 σε φιλο το 1995-96(Segaκιας εγω): ''Aπο που και ως που η Sony μωρε ξερει απο παιχνιδια. Μπρικια φτιαχνει και walkman''

1997-98 Κατοχος playstation: ''MGS1! το καλυτερο παιχνιδι ever!''  😛

Καπως ετσι και εγω μονο που ημουν nintendakias και ff vii αντι mgs1.. :P (οχι οτι δεν το ελιωσα το mgs1 και δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου games ever)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aτακα μου για το PS1 σε φιλο το 1995-96(Segaκιας εγω): ''Aπο που και ως που η Sony μωρε ξερει απο παιχνιδια. Μπρικια φτιαχνει και walkman''

1997-98 Κατοχος playstation: ''MGS1! το καλυτερο παιχνιδι ever!''  😛

Κωλοτουμπα απο κωλοτουμπα διαφερει. Υπαρχουν καποιοι που θα εβρισκαν το BC αθλιο και ξαφνικα θα το βρουν θεικο. Σιγουρα θα υπαρχουν τετοιοι. Απλα δεν εχουν ποσταρει εδω νομιζω. Αυτη ηταν η διαφωνια μου με το post του Nικου.

Το ιδιο πραγμα με αλλη διατυπωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Το ιδιο πραγμα με αλλη διατυπωση..

Ναι ουσιαστικα ηθελα να πω οτι συμφωνω μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...