Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Που έχετε δει γιουτουμπερ, να θάβει το  gow; είτε το τελευταίο ου δεν είναι  gow για μένα είτε όλη την προγενέστερη σειρά.

 το gow δεν θάβεται (παρόλο που έχει κάμποσα προφανέστατα αρνητικά) για μια σειρά λόγων με τους 2 πιο βασικούς να είναι ότι ανανεώθηκε μια κουρασμένη σειρά (και μην πει κανείς το αντίθετο) συν ότι έγινε σημαία του single player gaming

 

εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό και ειλικρινά το ευχαριστήθηκα πολύ το παιχνίδι, αλλά οφείλω να διαφωνήσω πώς είναι ο,τι καλύτερο έχω παίξει ποτέ στη ζωή μου όπως πολλοί βγαίνουν και λένε 

 

επίσης ρε παιδιά το κάθε παιχνίδι καλό είναι να το βλέπουμε και να το κρίνουμε για αυτό που είναι.. το όποιο uncharted έχει το ρόλο που έχει ένα blockbuster δράσης στο σινεμά, αυτό είναι το ανάλογό του. και αυτό το ρόλο τον φέρνει εις πέρας με το παραπάνω.. κάθεσαι παίζεις πολύ στο χαλαρό, γίνεται χαμός , όλα όμορφα, ρίχνεις και μπόλικο πιστολίδι  και δεν σκέφτεσαι.. είναι ξεκάθαρα το παιχνίδι που θα παίξεις για να χαλαρώσεις , να δεις μια ιστοριούλα και να θα θαυμάσεις τα γραφικά..

αυτό είναι και τέλος, τίποτα παραπάνω

δεν είναι πχ nier να σε προβληματίσει με βαθύτερα νοήματα και να δεις ανορθόδοξα πράγματα στο gameplay

σίγουρα ας πούμε ένα παιχνίδι όπως το automata είναι πιο σπουδαίο σαν παιχνίδι και ας το παίξει το 1/100 αυτών που θα παίξει το uncharted, αλλά το καθένα καλείται να επιτελέσει κάποιον διαφορετικό ρόλο και καλό θα ήταν αυτό να το αναγνωρίζουμε

 

επίσης όλοι μας έχουν βρεθεί σε θέση να μη μας αρέσουν παιχνίδια που αρέσουν σε πολύ κόσμο είτε δημοφιλή είτε λιγότερο  δημοφιλή, εντάξει δεν έγινε και κάτι 

 

και τα παραπάνω δεν είναι διπλωματικές απαντήσεις, είναι απλά η πραγματικότητα, δεν είναι όλα άσπρα-μαύρα πολλά πράγματα είναι τελείως υποκειμενικά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Που έχετε δει γιουτουμπερ, να θάβει το  gow; είτε το τελευταίο ου δεν είναι  gow για μένα είτε όλη την προγενέστερη σειρά.

Ο Ελληνας Ζοκ του σχεδιου Β το εθαψε στο περιπου(γενικα δεν του αρεσε καθολου),βεβαια απο οτι καταλαβα ουτε καν το τερματησε .

Τωρα το γιατι εστειλαν σε αυτον review copy του παιχνιδιου παρολο που δεν ανεβαζει καν reviews παιχνιδιων ειναι αποριας αξιο :P

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

είτε το τελευταίο ου δεν είναι  gow για μένα είτε όλη την προγενέστερη σειρά.

Διόρθωση, το τελευταιο δεν ειναι μονο το καλυτερο gow που εχει υπαρξει αλλα ειναι το gow 100% οπως θα επρεπε να ειναι εν ετη 2018 με όλη την ενοια του "god of war"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 το gow δεν θάβεται (παρόλο που έχει κάμποσα προφανέστατα αρνητικά) για μια σειρά λόγων με τους 2 πιο βασικούς να είναι ότι ανανεώθηκε μια κουρασμένη σειρά (και μην πει κανείς το αντίθετο) συν ότι έγινε σημαία του single player gaming

εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό και ειλικρινά το ευχαριστήθηκα πολύ το παιχνίδι, αλλά οφείλω να διαφωνήσω πώς είναι ο,τι καλύτερο έχω παίξει ποτέ στη ζωή μου όπως πολλοί βγαίνουν και λένε 

επίσης ρε παιδιά το κάθε παιχνίδι καλό είναι να το βλέπουμε και να το κρίνουμε για αυτό που είναι.. το όποιο uncharted έχει το ρόλο που έχει ένα blockbuster δράσης στο σινεμά, αυτό είναι το ανάλογό του. και αυτό το ρόλο τον φέρνει εις πέρας με το παραπάνω.. κάθεσαι παίζεις πολύ στο χαλαρό, γίνεται χαμός , όλα όμορφα, ρίχνεις και μπόλικο πιστολίδι  και δεν σκέφτεσαι.. είναι ξεκάθαρα το παιχνίδι που θα παίξεις για να χαλαρώσεις , να δεις μια ιστοριούλα και να θα θαυμάσεις τα γραφικά..

αυτό είναι και τέλος, τίποτα παραπάνω

δεν είναι πχ nier να σε προβληματίσει με βαθύτερα νοήματα και να δεις ανορθόδοξα πράγματα στο gameplay

σίγουρα ας πούμε ένα παιχνίδι όπως το automata είναι πιο σπουδαίο σαν παιχνίδι και ας το παίξει το 1/100 αυτών που θα παίξει το uncharted, αλλά το καθένα καλείται να επιτελέσει κάποιον διαφορετικό ρόλο και καλό θα ήταν αυτό να το αναγνωρίζουμε

επίσης όλοι μας έχουν βρεθεί σε θέση να μη μας αρέσουν παιχνίδια που αρέσουν σε πολύ κόσμο είτε δημοφιλή είτε λιγότερο  δημοφιλή, εντάξει δεν έγινε και κάτι 

και τα παραπάνω δεν είναι διπλωματικές απαντήσεις, είναι απλά η πραγματικότητα, δεν είναι όλα άσπρα-μαύρα πολλά πράγματα είναι τελείως υποκειμενικά 

Η σειρά πήγε όπως έπρεπε να πάει, αναφέρομαι στα αρχικά.να ξένισε κάποιον το ascension να το δεχτώ, πάντως ήταν καλό.είδαμε όλη την ιστορία του Κράτος και γιατί έγιναν όλα.τα έχω παίξει/πλατινιασει όλα στο 3 και το ΙΙΙ στο 4.Δεν τα έχω βαρεθεί καθόλου.το τελευταίο δεν το έχω παίξει ακόμη ούτε το απαξιώνω γιατί κάποια στιγμή θα το αρχίσω.Δεν κολλάει όμως η έννοια του με όλα τα προηγούμενα, μπορούσαν να το βάφτιζαν αλλιώς ή να έβαζαν άλλον ήρωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Η σειρά πήγε όπως έπρεπε να πάει, αναφέρομαι στα αρχικά.να ξένισε κάποιον το ascension να το δεχτώ, πάντως ήταν καλό.είδαμε όλη την ιστορία του Κράτος και γιατί έγιναν όλα.τα έχω παίξει/πλατινιασει όλα στο 3 και το ΙΙΙ στο 4.Δεν τα έχω βαρεθεί καθόλου.το τελευταίο δεν το έχω παίξει ακόμη ούτε το απαξιώνω γιατί κάποια στιγμή θα το αρχίσω.Δεν κολλάει όμως η έννοια του με όλα τα προηγούμενα, μπορούσαν να το βάφτιζαν αλλιώς ή να έβαζαν άλλον ήρωα.

φίλε εμένα με νοιάζει να παίξω ένα καλό παιχνίδι, δεν με νοιάζει ούτε αν το gow πρέπει να λέγεται gow ούτε αν το odyssey πρέπει να λέγεται ac , ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου (παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις, αν πχ σφάξουν το remake του ff vii, αλλά εκεί είναι ειδική περίπτωση και πιο προσωπικό ίσως.. ) 

 

το μόνο βέβαιο πάντως σε ο,τι αφορά το άτομό μου είναι ότι αν το reboot το gow ήταν σαν το ΙΙΙ θα το προσπερνούσα, ενώ τώρα το έπαιξα και το έπαιξα ευχάριστα

 

παρόλα αυτά απέχει πάρα πολύ από το τέλειο που πολλοί το θεώρησαν, πάρα πάρα πολύ 

είναι όμως προς τη σωστή κατεύθυνση πιστεύω, ελπίζω σε μελλοντικές προσθήκες να το βρουν καλύτερα.. 

 

απλά δεν θεωρώ σωστή την αντίδραση σε κάτι που εκθειάζεται παραπάνω από όσο πρέπει να το θεωρούμε ντε και καλά "κακό" για να πάμε στο άλλο άκρο και να διαφέρουμε από τη μάζα.. δεν είναι κακό παιχνίδι σε καμία περίπτωση, απλά δεν είναι και τόσο καλό όσο παρουσιάζεται. σίγουρα πάντως είναι ένα δυνατό exclusive στη φαρέτρα του ps4 και όχι μόνο επειδή προβλήθηκε και έκανε πωλήσεις, αλλά επειδή είναι ένα από τα παιχνίδια για τα οποία αξίζει να έχεις την κονσόλα 

 

από κει και πέρα βέβαια μπορούμε να πάμε και στη σφαίρα του υποκειμενικού και να λέει ο καθένας τα δικά του, εμένα πχ με τρέλανε το persona 5 και έχω γράψει ότι θα έπαιρνα κονσόλα μόνο και μόνο για αυτό το παιχνίδι μιας και το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχω παίξει στην πλατφόρμα. αν απευθυνθώ σε άτομα μη ιάπωνες θα πάρω την αναμενόμενη και λογική απάντηση "τι λες αγόρι μου;" ή στην καλύτερη "είσαι υπερβολικός" 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Ούτε καν όμως. 

 

Αν πας να ζητησεις θεση σε ενα απο τα reviews site του metacritic θα φας ευκολο ακυρο. Και εγω.

Επειδη πραγματι εχουμε γνωσεις σε καλο επιπεδο, μας κανει να σκεφτομαστε εγωιστικα και το καταλαβαινω. Αλλα 150 reviews του MC vs 150 ''παντογνωστες'' του καθε insomnia ειναι 3-0 απο το ημιχρονο...

Μονο και μονο αν κατσεις και γραψεις/συνταξεις ΕΣΥ ενα review θα δεις οτι πανω στην διαδικασια θα σου βγουν διαφορετικα πραγματα/διαφορετικη κριτικη απο οτι θα εγραφες στις 3 σειρες εδω. Ποσο μαλλον οταν αυτοι μπαινουν σε αυτην την διαδικασια οντας επαγγελματιες που εχουν επιλεχθει για αυτη τη δουλεια.

οι 9/10 εδω μεσα δεν εχουν το βασικο skill που περιγραφει ο logistoulis.

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

επίσης ρε παιδιά το κάθε παιχνίδι καλό είναι να το βλέπουμε και να το κρίνουμε για αυτό που είναι.. το όποιο uncharted έχει το ρόλο που έχει ένα blockbuster δράσης στο σινεμά, αυτό είναι το ανάλογό του. και αυτό το ρόλο τον φέρνει εις πέρας με το παραπάνω.. κάθεσαι παίζεις πολύ στο χαλαρό, γίνεται χαμός , όλα όμορφα, ρίχνεις και μπόλικο πιστολίδι  και δεν σκέφτεσαι.. είναι ξεκάθαρα το παιχνίδι που θα παίξεις για να χαλαρώσεις , να δεις μια ιστοριούλα και να θα θαυμάσεις τα γραφικά..

αυτό είναι και τέλος, τίποτα παραπάνω

 

Που πας ρε -καθε- καραμητρο να κρινεις και παιχνιδι? Aς ξεκαβαλησουμε λιγο...

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Επισης μου κανει εντυπωση που γραφεις αυτο το πραγμα,παρολο που πιο παλια υπηρχαν παρα πολλα δειγματα reviewer που εγραφαν θετικα reviews για να σπρωξουν πωλησεις.

 

Ξερεις ποσοι γιατροι εχουν πλαστο πτυχιο?Οχι παλια...τωρα.  Γαμα την Ιατρικη λοιπον, γιατι ειναι πολλα δειγματα γιατρων μπλα μπλα μπλα. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ξερεις ποσοι γιατροι εχουν πλαστο πτυχιο?Οχι παλια...τωρα.  Γαμα την Ιατρικη λοιπον, γιατι ειναι πολλα δειγματα γιατρων μπλα μπλα μπλα. 

Ε ναι ρε παιδι μου ενω οι Ελληνες reviewers που ειναι στα Ελληνικα sites και ανεβαζουν reviews ειναι ολοι του Πολυτεχνειου.

Για πες και τι σχολη χρειαζεται να πας να σπουδασεις για να γινεις reviewer σε ενα Ελληνικο site 😄😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Noμιζω οτι ο διαλογος σε ενα gaming forum ειναι σαν βαδιζεις σε ναρκοπεδιο, με expectations οτι θα κανεις περιπατο.

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε ναι ρε παιδι μου ενω οι Ελληνες reviewers που ειναι στα Ελληνικα sites και ανεβαζουν reviews ειναι ολοι του Πολυτεχνειου.

Για πες και τι σχολη χρειαζεται να πας να σπουδασεις για να γινεις reviewer σε ενα Ελληνικο site 😄😄

Παμε παλι

υδραυλικοι...

ποσοι υδραυλικοι δεν ξερουν την δουλεια τους? Δεν υπαρχει αυτη η υπηρεσια λοιπον. Ακυρη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PDS13 είπε

Aυτο για τις γνωσεις δεν μπορει να ισχυει ομως, γιατι οι reviewers κανουν την δουλεια τους και εχουν επιλεχθει με Χ κριτηρια, εχουν δωσει βιογραφικο κτλ και ενα απο αυτα τα κριτηρια ειναι να μπορουν να κρινουν αν ενα παιχνιδι ειναι καλο ανεξαρτητα απο το αν τους αρεσει η οχι. Skill που δεν εχεις :p.

Προφανως και θα υπαρχουν κακοι σε αυτοι του δουλεια. Αλλα 150 reviewers >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>απο 150 gamers πχ του insomnia. Λογικο δεν ειναι? Οι μεν εχουν επιλεχθει με κριτηρια συνεντευξεις κτλ και οι δε απλα εκφραζουν μια αποψη σε ενα φορουμ και δεν θα τους κρινει και κανενας(παλι στην δουλεια τους θα πανε).

Σε σχεση με τον μεσο ορο των gamers μπορει να εισαι σε καλο επιπεδο, δεν το αμφισβητω. Επισης οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να υπαρχει ανθρωπος με ''καλυτερο γουστο''. Ειναι εξ ορισμου λαθος να το λεμε αυτο.

Αυτο που εχω πει για αλλους που λες, στανταρακι* το εκαναν 2006-2010 εδω. Ολα(OΛΑ!) ηταν χαλια στο PS3 αλλα ειχαν PS3. E αυτο δεν γινεται. Εσυ εισαι πολυ light σε σχεση με αυτες τις εποχες παντως. 😛 Aλλα με γυρνας συχνα εκει. Ειχα ρωτησει χαρακτηριστικα οτι ''αφου υποφερεις με την κονσολα γιατι κρατας την κονσολα'?' σε καποιον/καποιους δεν θυμαμαι.

*Εκτος αν το απολαμβαναν και το επαιζαν τρελιτσα εδω. Παιζει και αυτο το σεναριο.

Αρα δηλαδη παραδεχεσαι οτι στην ουσια δεν εκφράζουν τοσο προσωπικη αποψη, απλα κρινουν ενα παιχνιδι με 5 generic κατηγοριες βαζουν και ενα βαθμο κοντα στο avg που εχουν βαλει οι συνάδελφοι τους για να μην εκτεθουν και τελειώσαμε ας προχωρήσουμε στο επομενο. Πραγματικα δεν θελω να ακουστω υπερβολικος αλλα τι βιογραφικα κτλπ? Δεν κρίνεις τέχνη κρίνεις παιχνίδια, βασικες γνωσεις να εχεις και να διαβασεις τι γραφουν στο internet μπορεις να βγάλεις ενα αξιοπρεπές review σε ελαχιστο χρονο.

Θα σου πω ενα παραδειγμα, το καλυτερο παιχνιδι του ps4 για εμενα ειναι το bloodborne το θεωρω γενικα ενα απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο μεχρι στιγμης σε αυτη τη γενια, αν κατσω να διαβασω reviews (κατι που δεν κανω ποτε) θα εκτιμήσω πολυ περισσοτερο καποιον ο οποιος του εχει δωσει χαμηλο βαθμο και εκφραζει τη δικη του γνωμη παρα καποιον απο τους 150 οπως λες που εβαλε ενα 9/10 λεγοντας γενικότητες και καθαρισε. Για παράδειγμα μπορει να μην του αρεσε το art, το fast paced combat system, το level design, τα bosses w/e αλλο και να εδωσε χαμηλη βαθμολογια, προσεχε ομως υπαρχει ενα catch εδω, δεν θα του δωσω καμια σημασία αν δεν εχει παιξει DeS/DS και γενικα αυτο το genre και απλα δικαιολογεί τη χαμηλη βαθμολογια λογο δυσκολιας και αλλα τετοια αστεια, θα πρεπει να εχεις τις γνωσεις και την εμπειρια να το κρίνει σωστά. Αυτο δεν ειναι κατι ευκολο να το βρεις.

Για το τελευταιο τι να σου πω αλλες εποχες, ωραιοτερες για εμενα, τουλαχιστον υπηρχε ανταγωνισμος. :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Noμιζω οτι ο διαλογος σε ενα gaming forum ειναι σαν βαδιζεις σε ναρκοπεδιο, με expectations οτι θα κανεις περιπατο.

Παμε παλι

υδραυλικοι...

ποσοι υδραυλικοι δεν ξερουν την δουλεια τους? Δεν υπαρχει αυτη η υπηρεσια λοιπον. Ακυρη.

Μα εσυ το ξεκινησες ολο αυτο με το metacritic και ποσο δυσκολο ειναι για καποιον να μπει σε αυτο(που δεν μπαινεις μονος σου σαν reviewer αλλα μεσω site ουτως ή αλλως). Και αυτο για να τονιστει ποσο κορυφαιο ειναι το Uncharted 4 επειδη μαζεψε βαθμολογιες στο Θεο και ποσο βαρος εχει(σε ενα forum)αν καποιος εχει αντιθετη αποψη.

Η μηπως καταλαβα λαθος,γιατι στις προηγουμενες σελιδες απο τον διαλογο σου με τον ADHD αυτα γραφτηκαν.

Και ξαναρωτα λοιπον εγω αν γνωριζεις.Τι ακριβως χρειαζεται για να γινεις reviewer σε ενα Ελληνικο site απο αυτα που βλεπουμε στο metacritic οπως το ragequit,gameover,eternity κλπ?

Πως ακριβως αποκτας ενα βιογραφικο για να τους το στειλεις?

Τα παραδειγματα σου με τους Ιατρους και τους υδραυλικους ειναι τελειως ασχετα με αυτο που μιλαμε γιατι δεν μιλαμε γενικα και αοριστα αλλα συγκεκριμενα σε κατι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ADHD Oχι δεν λεω αυτο.

Η προσωπικη αποψη ειναι μεσα στα βασικα κριτηρια του καθε reviewer. 

Αν πας oμως στα user score στο metacritic(διπλα ειναι) θα δεις βαθμολογιες ''0'' η ''10'' στο 90% των scores. Τι συζηταμε και τι συγκρινουμε ακριβως. 

Για το οτι ειναι δουλεια τους κτλ. Εχω γραψει στα επομενα ποστ απο αυτο που quotαρες καποια πραγματα δεν χρειαζεται να επαναλαμβανομαι.

Για το δευτερο δεν διαφωνω. Για αυτο και εμπιστευομαι το συνολικο score(50-150 reviews) περισσοτερο απο την γνωμη καποιου εδω στο φορουμ.

Τωρα για εκεινες τις εποχες, οχι δεν μου αρεσαν. Ησυχασαμε πλεον και παρακολουθω πιο ευχαριστα το φορουμ. Το hating ηταν εξωπραγματικο:p Αν παει καλα το xbox στην επομενη γενια θα ξαναγινει χαμος λογικα. Γιατι το hating κατα βαση προερχεται απο εκει(+pc gamers) και εχει δεκτη την sony. Τουλαχιστον αυτο μου εμαθε το insomnia. Mπορει και να πεσω εξω.

Fulgore ολα αυτα που ρωτας εχουν απαντηθει. Ευχαριστω.

ΥΓ. Ουτε καν btw αυτο που λες για το Uncharted 4. Mην προβαλεις σε μενα αυτα που κανεις εσυ. Εγω δεν το εχω παιξει καν. Το Uncharted 4 ηταν ενα παραδειγμα που χρησιμοποιηθηκε για το βασικο ποιντ που ειχε να κανει με το μετακριτικ. Βαλε το Halo στην θεση του Uncharted 4. Και το ειχα γραψει διαολε για το Halo(παραπανω) οτι υποστηριζω τα metactic scores του και ας μην μου αρεσει το παιχνιδι!!!.

Iσχυει για το ναρκοπεδιο.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζητάμε για extreme values 0 η 10, αυτο ειναι στα πλαίσια του fanboyism/hating, μιλαμε για ενα φυσιλογικο score. Εγω πλεον παρακολουθω 2-3 streamers που ξερω οτι έχουμε τα ιδια γούστα (πχ ο ενας τελειωσε το spiderman 100% αλλα δεν του άρεσε καθόλου και παιζοντας ελεγε και τι δεν του αρεσει, αυτο για εμενα ηταν το καλύτερο review :P ) και κάποιους απο εδω και τους εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο απο τους 150 reviewers του metacritic γιατι θα πιασουν το αδύναμο σημειο το οποιο θα αναγνώριζα και εγω αλλα αγνοησαν παντελως οι επαγγελματιες reviewers (η δεν το κατάλαβαν ποτε) προς χαρη της μαζας.

Προσωπικη αποψη πλεον σε αυτα που διαβαζεις δεν υπαρχει αυτο θελω να σου πω με λιγα λογια, ειναι απλα εύπεπτα politically correct reviews αλλα πιο critical αλλα λιγοτερο, γραφικα: τελεια, gameplay: φοβερο, performance: μια χαρα ιστορια: καλη, συνολο: 9/10 και ζήτω σαρωσε στο metacritic..

Δεν κανει μονο η αντιπαλη πλευρα hating μην τρελαθουμε αυτο δεν μπορει να στέκει και το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλα κανεις και εχεις τον δικο σου τροπο να κρινεις(ΥΤ δεν ξερω τι αλλο). Οπως και εγω εχω τον δικο μου κ εμπιστευομαι περισσοτερο το metacritic για οποιοδηποτε παιχνιδι απο 150 ''PDS, ADHD, Fulgore''. 

Θεωρω οτι τελικα βγαινει ΄΄δικαιοσυνη΄΄ στο τελικο score. H μαλλον η ανωτερη δυνατη δικαιοσυνη. Παρολο που μου αρεσει περισσοτερο ο τροπος που βαθμολογουν τις ταινιες. Δλδ με λογικη μ.ο ενα-δυο ποντους πιο κατω απο τα παιχνιδια. Σε αυτο συμφωνω μαζι σου.

 

ΥΓ. Μπορει και να κανω λαθος για το Hating γενικα. Αλλα οπως ειπα αυτο εμαθα εδω. Νομιζω οτι το hating με εκανε περισσοτερο φανατικο με το PS.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Kαλα κανεις και εχεις τον δικο σου τροπο να κρινεις(ΥΤ δεν ξερω τι αλλο). Οπως και εγω εχω τον δικο μου κ εμπιστευομαι περισσοτερο το metacritic για οποιοδηποτε παιχνιδι απο 150 ''PDS, ADHD, Fulgore''. 

Μια ερωτηση που μου δημιουργηθηκε με βαση το παραπανω.

Αν ειναι να εμπιστευεσαι το metacritic τοσο πολυ και τις γνωμες των ατομων ενος forum που συμμετεχεις να μην σε ενδιαφερουν ή να μην τις εμπιστευεσαι,σε forum τοτε για ποιο λογο να μπεις να σχολιασεις/κουβεντιασεις,αφου σε καλυπτει και με το παραπανω το metacritic?

Το παραπανω φυσικα ειναι γενικο σχολιο για οποιον αλλον ακολουθει τοσο πολυ το metacritic παραπανω απο τις γνωμες των ιδιων των χρηστων.

Α καταλαβα κατι λαθος,ζητω συγνωμη απο τωρα αλλα με βαση το παραπανω που εγραψες αυτη την εικονα μου σχηματιζει στο μυαλο.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτος απο το οτι εγραψα ''περισσοτερο το metacritic'' που σημαινει οτι δεν απορριπτω την αποψη σου (οσον αφορα το τι μου λεει εμενα, ετσι και αλλιως ειναι σεβαστη), τα Gaming forums μου καλυπτουν το κομματι της πληροφοριας αλλα και της συζητησης περι hardware, παρασκηνιου κτλ. Μου αρεσει οταν βλεπω ενθουσιασμο επισης για καποια games. Παρασυρομαι με τον κοσμο στα φορουμς απο το hype μεχρι να βγει η ταδε κονσολα, το παιχνιδι. Παρολο που ξερω οτι πολλες φορες δεν εχει βαση κτλ. Εχει τον χαβαλε του.

Παρα πολλοι οπως ειχες διαπιστωσει και εσυ μιλανε για τα γυρω γυρω και οχι μονο για εντυπωσεις παιχνιδιων κτλ.

Αυτο που με χαλαει στα φορουμς ειναι το hating. Eιναι ο μονος λογος για να χαλαστω. Kανε praise οσο θες, μπορει να μου πουλησεις κονσολα. game κτλ.:p

 Το gaming ειναι κατι που αγαπαω και ενθουσιαζομαι . Δεν χωραει μιζερια εδω. Αν υποφερω θα ασχοληθω με κατι αλλο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...