Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
39 minutes ago, orck said:

Ναι αλλα σε κινητο και τηλεοραση εχεις και αλλες εναλλακτικες (και καλυτερες) λυσεις. Στην κονσολα ΔΕΝ εχεις αλλη επιλογη. Καποια παιχνιδια ειναι μονο εδω. Περα απο την κονσολα δεν εχω αγορασει και ουτε σκοπευω αλλο προιον αυτης της εταιριας για συγκεκριμενους λογους, μυστικα δεν ειναι. Και που πηρα ps4 πολυ ειναι.

Φυσικά και έχεις κι άλλες επιλογές, κάθε κονσόλα έχει τα αποκλειστικά της, όπως και το πισί έχει τα αποκλειστικά του. Προφανώς τα παιχνίδια της Sony υπάρχουν μόνο στο PS4, αλλά αυτό δεν κάνει το PS4 μονοπώλιο.

Από εκεί και πέρα, η Sony μπορεί να κάνει ηλίθιες κινήσεις στις υπηρεσίες του PS4 και μπορεί το σέρβις της να είναι για τα μπάζα, αλλά σε αυτά που πραγματικά μετράνε (games στο PS4, επιδόσεις στις τηλεοράσεις και χαρακτηριστικά στα κινητά της) πηγαίνει τραίνο. Και αυτό είναι πολύ σημαντικός λόγος να προτιμούνται οι συσκευές της έναντι του ανταγωνισμού. Αν αγόραζα τηλεόραση, πάλι Sony θα αγόραζα, όπως μετάνιωσα που άλλαξα εταιρεία στο κινητό μου και από Sony πήγα σε Huawei, η μέρα με τη νύχτα μιλάμε σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά.

9 minutes ago, Rafinha said:

εν τω μεταξυ μετα απο ποση ωρα ειναι νορμαλ να ειναι ζεστο στο πισω μερος?

Όση ώρα παίζεις θα είναι ζεστό. Μόλις το κλείσεις ρίχνει θερμοκρασία σταδιακά μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία δωματίου, εάν και εφόσον δεν το έχεις rest mode, δεν κάνει updates κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Φυσικά και έχεις κι άλλες επιλογές, κάθε κονσόλα έχει τα αποκλειστικά της, όπως και το πισί έχει τα αποκλειστικά του. Προφανώς τα παιχνίδια της Sony υπάρχουν μόνο στο PS4, αλλά αυτό δεν κάνει το PS4 μονοπώλιο.

Από εκεί και πέρα, η Sony μπορεί να κάνει ηλίθιες κινήσεις στις υπηρεσίες του PS4 και μπορεί το σέρβις της να είναι για τα μπάζα, αλλά σε αυτά που πραγματικά μετράνε (games στο PS4, επιδόσεις στις τηλεοράσεις και χαρακτηριστικά στα κινητά της) πηγαίνει τραίνο. Και αυτό είναι πολύ σημαντικός λόγος να προτιμούνται οι συσκευές της έναντι του ανταγωνισμού. Αν αγόραζα τηλεόραση, πάλι Sony θα αγόραζα, όπως μετάνιωσα που άλλαξα εταιρεία στο κινητό μου και από Sony πήγα σε Huawei, η μέρα με τη νύχτα μιλάμε σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά.

Όση ώρα παίζεις θα είναι ζεστό. Μόλις το κλείσεις ρίχνει θερμοκρασία σταδιακά μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία δωματίου, εάν και εφόσον δεν το έχεις rest mode, δεν κάνει updates κλπ.

Πως καταλαβαινεις αν ειναι σε rest mode, ανάβει καποιο φωτακι? Που υπαρχει αυτη η ρύθμιση στο μενου?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Φυσικά και έχεις κι άλλες επιλογές, κάθε κονσόλα έχει τα αποκλειστικά της, όπως και το πισί έχει τα αποκλειστικά του. Προφανώς τα παιχνίδια της Sony υπάρχουν μόνο στο PS4, αλλά αυτό δεν κάνει το PS4 μονοπώλιο.

Από εκεί και πέρα, η Sony μπορεί να κάνει ηλίθιες κινήσεις στις υπηρεσίες του PS4 και μπορεί το σέρβις της να είναι για τα μπάζα, αλλά σε αυτά που πραγματικά μετράνε (games στο PS4, επιδόσεις στις τηλεοράσεις και χαρακτηριστικά στα κινητά της) πηγαίνει τραίνο. Και αυτό είναι πολύ σημαντικός λόγος να προτιμούνται οι συσκευές της έναντι του ανταγωνισμού. Αν αγόραζα τηλεόραση, πάλι Sony θα αγόραζα, όπως μετάνιωσα που άλλαξα εταιρεία στο κινητό μου και από Sony πήγα σε Huawei, η μέρα με τη νύχτα μιλάμε σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά.

Όση ώρα παίζεις θα είναι ζεστό. Μόλις το κλείσεις ρίχνει θερμοκρασία σταδιακά μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία δωματίου, εάν και εφόσον δεν το έχεις rest mode, δεν κάνει updates κλπ.

Τα χαρακτηριστικά στις επιδόσεις των τηλεοράσεων, επιτυγχάνονται με την βάφτιση των  mtk ως x1 extreme; όσο για τα κινητά,ο ορισμός της κακογουστιάς σχεδιαστικά και υπερτιμολογημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, vrwmiaris said:

Τα χαρακτηριστικά στις επιδόσεις των τηλεοράσεων, επιτυγχάνονται με την βάφτιση των  mtk ως x1 extreme; όσο για τα κινητά,ο ορισμός της κακογουστιάς σχεδιαστικά και υπερτιμολογημένα.

Στην τηλεόραση με ενδιαφέρει να κάνω τη ζωή μου εύκολη με χαμηλό input lag και με ένα OS που υποστηρίζει αρκετές χιλιάδες εφαρμογές. Στο κινητό δεν έχω να προσθέσω κάτι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εγώ θέλω stereo ηχεία και remote play, εσύ θες να είναι όμορφο, γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι όμως αν ήταν μόνο η ομορφιά το πλεονέκτημα των άλλων κατασκευαστών κινητών δεν θα ήταν εκεί η Sony. 

Πάντως remote play είχα την εντύπωση πως μπορείς να έχεις με όλα τα Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, NickTG είπε

Η αλήθεια είναι όμως αν ήταν μόνο η ομορφιά το πλεονέκτημα των άλλων κατασκευαστών κινητών δεν θα ήταν εκεί η Sony. 

Πάντως remote play είχα την εντύπωση πως μπορείς να έχεις με όλα τα Android. 

όχι out of the box, με πατέντες

τα sony όπως είναι και με το ps controller να δουλεύει μπόμπα

 

όσο για τα κινητά τους ενώ θέλω να τα υποστηρίζω και το έχω κάνει μέχρι πρόσφατα δυστυχώς απογοητεύουν πολύ συχνά και ποιοτικά και στο ελ σερβις... 

 

τα ps4 είναι ψευτοκατασκευές, δεν περιμένω κάτι το ιδιαίτερο από άποψη αντοχής, αλλά τι να κάνουμε που θέλουμε τα exclusive 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 minutes ago, NickTG said:

Η αλήθεια είναι όμως αν ήταν μόνο η ομορφιά το πλεονέκτημα των άλλων κατασκευαστών κινητών δεν θα ήταν εκεί η Sony.

Δεν μου λέει απολύτως τίποτα το ότι βρίσκεται εκεί όταν πρώτη εταιρεία είναι η Apple. Αν η Sony είχε στα κινητά της το marketing που έχει ρίξει στο PS4, θα μιλούσαμε με άλλους όρους. Δεν το κάνει και επομένως είναι εκεί που είναι.

38 minutes ago, NickTG said:

Πάντως remote play είχα την εντύπωση πως μπορείς να έχεις με όλα τα Android. 

Πλέον όχι, το έχει κάνει drop το support ο dev του app που άνοιγε το remote play σε όλες τις συσκευές.

19 minutes ago, logistoulis said:

όσο για τα κινητά τους ενώ θέλω να τα υποστηρίζω και το έχω κάνει μέχρι πρόσφατα δυστυχώς απογοητεύουν πολύ συχνά και ποιοτικά και στο ελ σερβις...

Είχα Z3, μετά είχα Z5 και μετά έκανα το τεράστιο λάθος να πάω σε Mate 9. Μόλις βγει το XZ3 και πέσει λίγο ακόμα το XZ2, το τσιμπάω κατευθείαν και πάει για φούντο το Mate 9.

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι συγκεκριμένα, πάντως ότι έχω πιάσει στα χέρια μου δεν συγκρίνεται ποιοτικά με τις συσκευές της Sony. Ναι, το σέρβις είναι ένα χάλι μαύρο, σε ποιότητα είναι top πάντως (και στα specs που με ενδιαφέρουν).

7 minutes ago, NickTG said:

Ακόμα και το τελευταίο τους ενώ μου αρέσει γενικά έχει για μένα ελλείψεις που το χαλάνε. 

Ξενέρωσα με την κυρτή οθόνη του XZ3 (γι' αυτό κοιτάζω για XZ2), αλλά στα υπόλοιπα είμαι στο ακριβώς αντίθετο άκρο από εσένα: σαν συσκευή έχει ακριβώς όσα ζητάω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα το g4 μου εκανε bootloop Και το support μου αλλαξε χωρις πολλα πολλα μητρικη και τωρα φυσαει.Ωπ λαθος ειμαστε σε ps4 θεμα νομιζα ημασταν σε θεμα με κινητα......

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthador

 

εγώ έχω πάρει ένα xz1 ( για τη γυναίκα, εγώ κινεζάρα) και είναι οκ, όλα καλά, πρότεινα λοιπόν σε φίλο να πάρει το ίδιο γιατί είχε πέσει αρκετά η τιμή ξεκολλάει χωρίς λόγο το πλαστικό επάνω που έχει τις κεραίες ενώ το είχε σε θήκη (αποφάσισε μια φορά να τη βγάλει να καθαρίσει σκόνες κτλ) το στέλνει για επισκευή και του λένε έτσι από τον κώλο τους δεν καλύπτουν και πρέπει να αλλάξουν KAI οθόνη  (που δουλεύει μια χαρά, δεν έχει σχέση και αν δεις πώς είναι συναρμολογημένο το xz1 είναι και το το τελευταίο πράγμα που αφαιρείς, για να φτάσεις οθόνη τα έχεις βγάλει όλα πρώτα).. τρέλα δηλαδή ήθελαν να το βάλουν να πληρώσει το 200κατι..

 

και εντάξει το service που του το έστειλε το μαγαζί που το πήρε είναι κακό (Αν και εγώ με άρβατο, στη περίπτωση του φίλου δεν ήταν η άρβατο όμως, έβγαλα άκρη με προκαταβολικές φωνές ),το κινητό τι δουλειά έχει να του φεύγουν πράγματα; και η αντιπροσωπεία έκανε τον κινέζο.. ο,τι πει το σέρβις.. και ο πωλητής (μεγάλη αλυσίδα) του το έπαιζαν και αυτοί κινέζοι και του λένε ναι φίλε έχεις δίκιο τι να πούμε (που κανονικά αυτούς πρέπει να κυνηγήσει) 

το z1 που είχα εγώ παλιά είναι το μοναδικό κινητό στην ιστορία του κόσμου που ξέρω που χάλασε το μοτέρ της δόνησης.. αστεία πράγματα δηλαδή 

 

ναι είναι φανταστικές κατασκευές, οπτικά, στο χέρι κτλ.. αλλά εγώ τα φοβάμαι, όπως φοβάμαι και τα lg με τα οποία έχω επίσης πολλή εμπειρία που από ένα σημείο και μετά έγινε πολλή κακή 

 

για αυτό κινεζάρα σε τιμή χώμα και άμα χαλάσει παίρνω άλλα 3 δε με νοιάζει καν πλέον 

 

το ps4 μου δεν θα μου χαλάσει στο άμεσο μέλλον γιατί έχω φροντίσει να βρίσκεται όσο πιο δροσερά γίνεται και το καλοκαίρι το βαράει και επιπλέον a/c κατευθείαν πάνω του.. τα 2-3 χρόνια θα τα βγάλει, αλλά αν μου πεις 5+ θα σου πω όχι.. το pc μου που είναι από τα χεράκια μου με ο,τι πιο ποιοτικό υπήρχε στην κατηγορία του (όχι σε performance σε ποιότητα αναφέρομαι πάντα) βάζω όσο μεγάλο στοίχημα θες ότι περνάει τα 10 χρόνια χωρίς κιχ άνετα.. βέβαια είναι άδικο να συγκρίνω κάτι με το 1/7 του κόστους, αλλά όπως και το κινέζικο κινητό έτσι και το ps4 δεν με πολυνοιάζει ξέρω ότι είναι γτπ και αν χαλάσει χάλασε 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Τετάρτη έγινε καθαρισμός και αλλαγή πάστας στην κονσόλα μου (CUH-1116) από τον  @mikele13- 

Όπως θα δείτε και στις εικόνες παρακάτω, μετά από 4 χρόνια η σκόνη είχε παστώσει στο fan, στο heatsink, και σε μέρη του εσωτερικού πράγμα που ανέβαζε την ταχύτητα του ανεμιστήρα σε ανησυχητικά επίπεδα, ειδικά τον τελευταίο χρόνο. Μετά τον καθαρισμό και την νέα πάστα (χρησιμοποιήθηκε Arctic Silver Ceramique 2), ο ανεμιστήρας δουλεύει εντελώς αθόρυβα σε idle καταστάσεις, ενώ στο God of War (μακράν το βαρύτερο παιχνίδι του PS4) δεν αρχίζει να σπινάρει παρα μόνο μετά απο 2-3 λεπτά gameplay και πάλι μένει σε ένα σταθερό επίπεδο χωρίς αυξομειώσεις και χωρίς πλέον να ενοχλεί το αυτί. Σε άλλα δύο games που δοκίμασα (DMC4SE και GTAV), ο θόρυβος έχει μειωθεί αισθητά σε σημείο που να πρέπει να χαμηλώσεις εντελώς την ένταση της TV για να ακούσεις τον ανεμιστήρα. Η κονσόλα φοράει επίσης τον "καλό" φαν της Nidec και όχι Delta, οπότε παίζει κι αυτό τον ρόλο του.

Πλέον ουσιαστικά μπορώ να απολαύσω ξανά την κονσόλα μου άφοβα καθώς λειτουργεί ουσιαστικά σαν καινούργια, αν όχι καλύτερα, μετά απο την εξαιρετική δουλειά που έκανε ο φίλος Μιχάλης. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

 


Πρίν:

(Η εφαρμογή είναι λές και έγινε απο 2χρονο παιδάκι, και όχι απο το εργοστάσιο της Foxconn, έλεος).

uJIUuZA.jpg
mGc6l7s.jpg
2CeoBEM.jpg
Tjv4ZO7.jpg
jq2vtCU.jpg
e1jSgcy.jpg

Μετά:

8HYQAFb.jpg

me3cvFh.jpg
9e7qIKw.jpg
1oYsceu.jpg
HFw9SgH.jpg
gMpAsdX.jpg

 

Επεξ/σία από Tilemaxx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή φάση και συμφωνώ με την πάστα στο κέντρο, αλλά δεν μπήκε κάπως μπόλικη; Εκτός αν δε βλέπω καλά από τη φωτό, αλλά μου φαίνεται αρκετή για να χυθεί ξανα τριγύρω (Βέβαια όπως και να χει πολύ καλύτερα από το εργοστασιακό χαλί)

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...