Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Και όλα θα ήταν πολύ πιο απλοποιημένα εάν χρησιμοποιούσαν το γυροσκόπιο που έχει μέσα το DS4 και το οποίο το έχουμε πληρώσει ακριβά, χωρίς να χρησιμοποιείται σε κανέναν τίτλο για στόχευση...

Αυτο το εχουμε σκεφτει ολοι. Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι δυνατον σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου να εχεις το χειριστηριο στον αερα χωρις να το στηριζεις πουθενα (στο γραφειο, στα ποδια σου), δοκιμασε το για 10λεπτα και ελα πες μου πως ειναι τα χερια σου.
Αυτο βολευει σε παιχνιδια που εχει περιστασιακα τοξο οπως Zelda (ισως και Horizon, Witcher) αλλα σαν κυριο οπλο ειναι το σπαθι/κονταρι που απλα πλησιαζεις και πατας κουμπια.
Δοκιμασα Splatoon2 με πληρη  motion control και μου φανηκε περιεργο. Βεβαια ισως στο ενδιαμεσο να συνηθισα καλυτερα το μοχλακι για στοχευση με το ps4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
47 minutes ago, orck said:

Αυτο το εχουμε σκεφτει ολοι. Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι δυνατον σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου να εχεις το χειριστηριο στον αερα χωρις να το στηριζεις πουθενα (στο γραφειο, στα ποδια σου), δοκιμασε το για 10λεπτα και ελα πες μου πως ειναι τα χερια σου.
Αυτο βολευει σε παιχνιδια που εχει περιστασιακα τοξο οπως Zelda (ισως και Horizon, Witcher) αλλα σαν κυριο οπλο ειναι το σπαθι/κονταρι που απλα πλησιαζεις και πατας κουμπια.
Δοκιμασα Splatoon2 με πληρη  motion control και μου φανηκε περιεργο. Βεβαια ισως στο ενδιαμεσο να συνηθισα καλυτερα το μοχλακι για στοχευση με το ps4

Wii είχες ποτέ; Ήμουν φοιτητής όταν το είχα πρωτοπάρει και έκανα πολύωρα sessions (του τύπου 10ωρα-12ωρα). Δεν με κούρασε ποτέ να κρατάω τα χειριστήρια στον αέρα.

Επίσης, ακόμα και στα games που απαιτούν βαριά χρήση σε στόχευση, δεν σημαίνει ότι χρησιμοποιείς συνέχεια gyro controls. Όταν περπατάς χρησιμοποιείς το analogue, μόλις μπαίνεις στη μάχη σηκώνεις το gamepad και πυροβολάς.

Splatoon 2 με το αναλογικό δεν μπορώ να παίξω προσωπικά, μόνο motion controls, τίποτ' άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AnimaTronic είπε

Προσφατα μετακομισα απο PC gaming σε PS4 Pro και εχω ενα θεματακι με το controller...

Σε παιχνιδια οπως Witcher 3, Dark Souls, Horizon Zero Dawn, God of War, Uncharted κλπ ειναι ολα ΟΚ.

Το θεμα ειναι στα first person shooters... Ενω εχω μαθει καλα πως να κινω τον παιχτη, δυσκολευομαι στο aiming...

Μπορει καποιος να δωσει κανενα tip σχετικα?

Επίσης αξιζει η αγορα ενος Razer Raiju ή κατι παρομοιου ή απλα θα πεταξω 140€ στα σκουπιδια?

Το πραγμα ειναι λιγο πιο απλο στη πραγματικότητα, σε καμια περιπτωση δε παιζεις fps σε κονσολα, ειναι απαγορευτικό, ντε φακτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Το πραγμα ειναι λιγο πιο απλο στη πραγματικότητα, σε καμια περιπτωση δε παιζεις fps σε κονσολα, ειναι απαγορευτικό, ντε φακτο.

ε ναι λογικο, γι αυτο ειχαμε το καλυτερο fps overall στις κονσολες, το Destiny με εκατομμυρια λαο, γιατι δεν παιζεις fps σε κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεμα συνηθειας καθαρα και μονο.

Παλιοτερα δεν επαιζα fps και επαιζα μονο στον υπολογιστη με Πληκτρολογιο+ ποντικι δεν φανταζομουν οτι θα μπορω με controller,

μετα οταν τα shooters αυξηθηκαν στις κονσολες(Ps3/xbox) ειχα σταματησει ηδη να ασχολουμαι με pc και επαιζα με χειριστηριο και δεν φανταζομουν τον εαυτο μου να παιζω με ποντικι. Μου φαινοταν αστειο.

Τωρα που ασχολουμαι με shooters κυριως σε VR μου φαινονται αστεια και το ποντικι και ο κοντρολερ(εκτος αν το παιχνιδι υποστηριζει την motion κινηση του, δλδ λαμπα/γυροσκοπιο/καμερα σε 3d περιβαλλον).

 

Οποτε ολα δουλευουν και ειναι θεμα συνηθειας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω μια χιλιο ειπωμενη ερωτηση.... το PS4 pro το χει κανεις σε ορθια σταση??? Βρηκα official stand και επειδη θα παιξει Lifting στο σαλονι σκεφτομουν μπας και το βαλω ορθιο/καθετα....

*Update : βρηκα αυτην : https://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/playstation-4/periferiaka-ps4/183720-trust-gxt-710-for-ps4-pro-vertical-stand και λεω να την τσιμπησω

Επεξ/σία από vag.patrick
εδιτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Το πραγμα ειναι λιγο πιο απλο στη πραγματικότητα, σε καμια περιπτωση δε παιζεις fps σε κονσολα, ειναι απαγορευτικό, ντε φακτο.

Ενταξει, κατανοω τι λες (20 χρονια στα PC) αλλα αυτο δεν ειναι λυση... Διαθετω πια ενα PS4 Pro, οποτε προσπαθω να μαθω να παιζω με controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 hours ago, PDS13 said:

Θεμα συνηθειας καθαρα και μονο.

Παλιοτερα δεν επαιζα fps και επαιζα μονο στον υπολογιστη με Πληκτρολογιο+ ποντικι δεν φανταζομουν οτι θα μπορω με controller,

μετα οταν τα shooters αυξηθηκαν στις κονσολες(Ps3/xbox) ειχα σταματησει ηδη να ασχολουμαι με pc και επαιζα με χειριστηριο και δεν φανταζομουν τον εαυτο μου να παιζω με ποντικι. Μου φαινοταν αστειο.

Τωρα που ασχολουμαι με shooters κυριως σε VR μου φαινονται αστεια και το ποντικι και ο κοντρολερ(εκτος αν το παιχνιδι υποστηριζει την motion κινηση του, δλδ λαμπα/γυροσκοπιο/καμερα σε 3d περιβαλλον).

Οποτε ολα δουλευουν και ειναι θεμα συνηθειας.

Κι εγώ αυτή την κατάταξη βάζω motion controls > Μ+Κ combo > gamepad. Ειδικά σε αυτή τη γενιά που έχουν φτιάξει τα dead zones στα gamepads τους σε σχέση με το χάλι που ήταν η προηγούμενη γενιά. Όντως είναι θέμα συνήθειας, αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην γίνεται integrated το γυροσκόπιο στον χειρισμό, όταν υπάρχει ήδη μέσα στο gamepad, ειδικά στα exclusives του PS4, και μετά ο καθένας ας επιλέγει play style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS βοήθεια.

Το ps4 φίλου κλείνει ξαφνικά όταν παίζει και μετά ή δεν παίρνει μπροστά ή παίρνει και ξανακλείνει μετά από λίγο.

Είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 2016 από Κωτσόβολο, ισχύει η εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, vag.patrick είπε

Να ρωτησω μια χιλιο ειπωμενη ερωτηση.... το PS4 pro το χει κανεις σε ορθια σταση??? Βρηκα official stand και επειδη θα παιξει Lifting στο σαλονι σκεφτομουν μπας και το βαλω ορθιο/καθετα....

*Update : βρηκα αυτην : https://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/playstation-4/periferiaka-ps4/183720-trust-gxt-710-for-ps4-pro-vertical-stand και λεω να την τσιμπησω

Αν εχεις ορεξη να περιμενεις παρε αυτη. https://www.ebay.com/itm/Black-Vertical-Non-Slip-Stand-Base-Mount-Holder-Fr-Playstaion-4-PS4-Pro-Console-/302772478310?hash=item467ea56166

Την εχω αγορασει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

14 λεπτά πριν, tiniakos είπε

SOS βοήθεια.

Το ps4 φίλου κλείνει ξαφνικά όταν παίζει και μετά ή δεν παίρνει μπροστά ή παίρνει και ξανακλείνει μετά από λίγο.

Είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 2016 από Κωτσόβολο, ισχύει η εγγύηση;

Οχι ενα χρονο εγγυηση εχει.Ισως με τσαμπουκα και φωνες κατι να καταφερει.

 Υπερθερμανση.Πες του φιλου να μη το ανοιγει μεχρι να το παει σε μαστορα.Μπορει να εχει χαλασει ο ανεμιστηρας ,να μη γυρναει και να ανεβαζει θερμοκρασια.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Αν εχεις ορεξη να περιμενεις παρε αυτη. https://www.ebay.com/itm/Black-Vertical-Non-Slip-Stand-Base-Mount-Holder-Fr-Playstaion-4-PS4-Pro-Console-/302772478310?hash=item467ea56166

Την εχω αγορασει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Οχι ενα χρονο εγγυηση εχει.Ισως με τσαμπουκα και φωνες κατι να καταφερει.

 Υπερθερμανση.Πες του φιλου να μη το ανοιγει μεχρι να το παει σε μαστορα.Μπορει να εχει χαλασει ο ανεμιστηρας ,να μη γυρναει και να ανεβαζει θερμοκρασια.

Ευχαριστω. Πηγα τσιμπησα αυτη που ειπα γιατι εκατσε καλα (ετυχε να βρισκομαι διπλα στον κωτσο) θα την τοποθετησω σημερα να δω τι παιζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tiniakos είπε

Αν δε βρεθεί λύση με τη Sony ποιο μάστορα προτείνετε; 

Απο καταστηματα που αναλαμβανουν επισκευες σε κονσολες ειναι το easytechnology.gr.Η μιλα με mikele, Hacked που ασχολουνται με επισκευες και ειναι αξιοπιστα μελη του φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν φτιάξω εγγλέζικο account στην κονσόλα μου, μπορώ να βάλω PS Now; 

Λογικα μπορείς να το κάνεις.  Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...