Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giannisag17 είπε

Μάλλον η συγκεκριμένη ερώτηση θα έχει γίνει και παλιότερα.. Ps4 slim αξίζει σε 4k τηλεόραση ή θα υπάρχει πρόβλημα? 

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για α. Εγώ πιστεύω ότι η διαφορά είναι αστεία. Αλλά θα διαβασεις ότι το pro είναι πολύ καλύτερο.

Ότι θα δουλέψει και θα παίξεις παιχνιδια είναι το μόνο σίγουρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, The_Prodigy είπε

To PS4 Pro είναι μια μεγάλη απάτη. ΟΙ διαφορές από το base και το slim είναι αμελητέες.

καλα μη λεμε οτι να ναι. Απατη δεν ειναι αν εχεις την τηλεοραση. Εγω ειμαι με απλο fat και ζηλευω τον κολλητο μου πολλες φορες, ειδικα dark souls 3 ειναι η μερα με τη νυχτα. Και στο ΝΙΟΗ, ειναι εμφανης η διαφορα. To mhw εχει κ αυτο καποια διαφορα, που νομιζω ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο τα αλλα 2 που αναφερα. Μιλαω καθαρα για παιχνιδια που εχω παρα πολλες ωρες, και εχω δει τις διαφορες. Υπαρχουν κ αλλα, ισως με μεγαλυτερες διαφορες απο τα παραπανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το pro ειναι "μερα με τη νυχτα" αναβάθμιση σε σχεση με το αρχικό μοντέλο; 

 

Whatever dude. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Prodigy είπε

To PS4 Pro είναι μια μεγάλη απάτη. ΟΙ διαφορές από το base και το slim είναι αμελητέες.

Οχι ρε γαμωτο πως την πατησαμε ετσι ?

Να κανουμε μηνυση στην Sony για εξαπατηση ?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Prodigy είπε

Το pro ειναι "μερα με τη νυχτα" αναβάθμιση σε σχεση με το αρχικό μοντέλο; 

Whatever dude. 

Μιλαω για συγκεκριμενα παιχνιδια, η μιλαω κινεζικα? Σιγουρα υπαρχουν περισσοτερα οπως ειπα και ναι ειναι η μερα με τη νυχτα, οταν μιλαμε για 20+ fps

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Οχι ρε γαμωτο πως την πατησαμε ετσι ?

Να κανουμε μηνυση στην Sony για εξαπατηση ?

Τα λεφτα μας πισω..

Το οτι το απλο πσ4 προσφερει απειρο vfm, δεν θα επρεπε να ακυρωνει ή να εξαφανιζει την αδιαμφισβητητη τεχνολογικη ανωτεροτητα του προ.  Ο καθενας αναλογα με τις προτιμησεις και το βαλαντιο του πρεπει να κανει τις επιλογες του χωρις να καταφευγει στο μηδενισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Μάλλον η συγκεκριμένη ερώτηση θα έχει γίνει και παλιότερα.. Ps4 slim αξίζει σε 4k τηλεόραση ή θα υπάρχει πρόβλημα? 

Προσωπικά, έχω 4k τηλεόραση και έχω προσβάσιμο το πρώτο PS4 κι έχω αγοράσει το PS4 Pro. 

Η διαφορά είναι εμφανής κι αξίζει εφόσον έχεις τα χρήματα. 

Τώρα όσοι βγάζουν συμπεράσματα, από βίντεο, συγκριτικά κι άρθρα, δε μου λένε τίποτα.

Ειδικά αν είναι 65+ ιντσών η τηλεόραση, μην το σκέφτεσαι καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fytotech είπε

Προσωπικά, έχω 4k τηλεόραση και έχω προσβάσιμο το πρώτο PS4 κι έχω αγοράσει το PS4 Pro. 

Η διαφορά είναι εμφανής κι αξίζει εφόσον έχεις τα χρήματα. 

Τώρα όσοι βγάζουν συμπεράσματα, από βίντεο, συγκριτικά κι άρθρα, δε μου λένε τίποτα.

Ειδικά αν είναι 65+ ιντσών η τηλεόραση, μην το σκέφτεσαι καν. 

Παντως βιντεο που μας "δειχνει" την διαφορα του Pro με το απλο εβαλε μελος που θεωρει οτι ειναι η μερα με την νυχτα. Αυτα τα βιντεο σπανια δειχνουν καποια διαφορα.
Εχουμε τις αποψεις μας δεν εχει νοημα να τσακωθουμε για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, orck είπε

Παντως βιντεο που μας "δειχνει" την διαφορα του Pro με το απλο εβαλε μελος που θεωρει οτι ειναι η μερα με την νυχτα. Αυτα τα βιντεο σπανια δειχνουν καποια διαφορα.
Εχουμε τις αποψεις μας δεν εχει νοημα να τσακωθουμε για αυτο.

Και ξαναλέω. Όποιος κρίνει από βίντεο, δε μου λέει τίποτα. Στο κάτω κάτω να πάτε να το δείτε. Τόσα χρήματα θα χαλάσετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, orck είπε

Παντως βιντεο που μας "δειχνει" την διαφορα του Pro με το απλο εβαλε μελος που θεωρει οτι ειναι η μερα με την νυχτα. Αυτα τα βιντεο σπανια δειχνουν καποια διαφορα.
Εχουμε τις αποψεις μας δεν εχει νοημα να τσακωθουμε για αυτο.

Στο βιντεο που εβαλα, η διαφορα ειναι μεγαλη, ειναι παρα πολυ smooth στο pro και τρεχει με 45+frames, οταν στο απλο με το ζορι κραταει 27-28. Και οπως ξαναεγραψα, εχω δει τις διαφορες στα παιχνιδια που ανεφερα, με τα ματια μου, δε λεω αρλουμπες που ειδα σε καποιο βιντεο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fytotech είπε

Και ξαναλέω. Όποιος κρίνει από βίντεο, δε μου λέει τίποτα. Στο κάτω κάτω να πάτε να το δείτε. Τόσα χρήματα θα χαλάσετε. 

Εξαρτάται τα παιχνίδια που παίζει κάποιος. Η διαφορά του Dark Souls 3 παράδειγμα είναι πάρα πολύ μεγάλη σε σχέση με το απλό PS4. Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν μικρές ή και ανύπαρκτες διαφορές. Συνεπώς πρέπει να βάλεις κάτω τα παιχνίδια που θέλεις και να αποφασίσεις αν τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο. 100 ευρώ διαφορά πάντως δεν είναι μικρή. Για εμένα που παίζω πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια προτιμώ να τα δώσω τα 100 επιπλέον σε επιπλέον τίτλους. Αλλος όμως που θα ασχοληθεί με παιχνίδια που θα δώσουν μια καλή ώθηση στην ποιότητα των παιχνιδιών του τότε ναι αξίζει η διαφορά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εξαρτάται τα παιχνίδια που παίζει κάποιος. Η διαφορά του Dark Souls 3 παράδειγμα είναι πάρα πολύ μεγάλη σε σχέση με το απλό PS4. Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν μικρές ή και ανύπαρκτες διαφορές. Συνεπώς πρέπει να βάλεις κάτω τα παιχνίδια που θέλεις και να αποφασίσεις αν τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο. 100 ευρώ διαφορά πάντως δεν είναι μικρή. Για εμένα που παίζω πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια προτιμώ να τα δώσω τα 100 επιπλέον σε επιπλέον τίτλους. Αλλος όμως που θα ασχοληθεί με παιχνίδια που θα δώσουν μια καλή ώθηση στην ποιότητα των παιχνιδιών του τότε ναι αξίζει η διαφορά. 

Αυτό είναι απόλυτα σεβαστό. Το να λες όμως πως δεν έχει διαφορά το Pro από το παλιό, χωρίς καν να τα έχεις δει, είναι παράλογο.

Επίσης, αυτό που περιγράφεις είναι ένα μικρό ποσοστό χρηστών. Οι περισσότεροι θέλουν να παίξουν GoW, Spiderman, FIFA κι NBA. Εκεί έχει τεράστια διαφορά. 

Και σε μια ερώτηση τόσο γενική όπως αυτή που ξεκίνησε τη συζήτηση (πάλι), το να προτείνεις το PS4 Pro, είναι η καλύτερη απάντηση. Αν ήθελε συγκεκριμένα παιχνίδια, ας το είχε γράψει στην ερώτηση. Εφόσον δεν το έγραψε, δεν μπορούμε να απαντάμε με βάση το μικρό ποσοστό που δεν παίζει τα ΑΑΑ παιχνίδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι αληθεια οτι καθε ενα απο τα εκατοσταευρα που δινεις για το απλο PS4 αξιζει περισσοτερο απο το παραπανω εκατοσταευρω που θα δωσεις για το PRO.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει διαφορα. Σε γενικα γραμμες τα γραφικα ειναι ολοιδια(προφανως), ομως οπως ειπαν και οι υπολοιποι σε καποια παιχνιδια κερδιζεις λιγα εως Χ2 frames, αλλα και μεγαλυτερες αναλυσεις που σε μεγαλη TV κανουν μια σημαντικη διαφορα στο crispness. Ξαναλεω στα ιδια γραφικα.

Στην 37αρα 1080p που εχω τωρα(ετοιμαζομαι με το καλο για 65) δεν υπαρχει διαφορα στην αναλυση. Ακομα και το supersampling το καταλαβαινω οταν κολλησω το προσωπο μου στην TV. Eκει φαινεται εντυπωσιακο το οτι δεν εχει καθολου σκαλοπατακια η εικονα οκ. Δεν εχει νοημα ομως.

Σε 65αρα 4K HDR σε λογικη αποσταση, το απλο ps4 θα εχανε σιγουρα σε συγκριση με το PRO. 

Eιναι καθαρα θεμα αναγκων. Τι TV εχεις, αν εχεις αναγκη τα διπλασια frames η το πιο σταθερο 30αρι κτλ κτλ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...