Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχει σημασία το physical ή το digital. Ναι μεν δεν θα κερδίσει χώρο, αλλά θα κερδίσει χρόνο, μιας και δεν θα χρειάζεται να περιμένει μια αιωνιότητα και μια μέρα για να κατέβουν 50 GB απο τον server ετσι ωστε να μπορεσει να παίξει το όποιο game. 

Είναι πολύ πιο εύκολη η απόφαση να κάνεις uninstall ένα game όταν το έχεις σε δισκάκι. 

Ναι συμφωνώ. Μιλούσα μόνο για την χωρητικότητα. Επίσης με το physical έχεις και την επιλογή της μεταπώλησης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ναι συμφωνώ. Μιλούσα μόνο για την χωρητικότητα. Επίσης με το physical έχεις και την επιλογή της μεταπώλησης. 

Και της ενοικιασης και του δανεισμου σε ενα τριτο χωρις να χρειαστει να δωσεις ολο το account :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζω πάντως δέκα ευρώ την ημέρα, το απλό και το Pro μαζί, γιατί εδώ μέσα βγάζουν όλοι συμπεράσματα χωρίς καν να έχουν δει τη διαφορά live. 

Πραγματικά, η διαφορά είναι αισθητή. Τώρα αν κάποιος θέλει να δώσει εκατό ευρώ λιγότερα για να πάρει κάτι χειρότερο είναι επιλογή του. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Σχεδόν όλο το community, YouTubers, gaming sites συμφωνούν κι εδώ έχουμε κάνει τη διαφορά αμελητέα, χωρίς να τα έχουμε δει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, fytotech said:

Νοικιάζω πάντως δέκα ευρώ την ημέρα, το απλό και το Pro μαζί, γιατί εδώ μέσα βγάζουν όλοι συμπεράσματα χωρίς καν να έχουν δει τη διαφορά live. 

Πραγματικά, η διαφορά είναι αισθητή. Τώρα αν κάποιος θέλει να δώσει εκατό ευρώ λιγότερα για να πάρει κάτι χειρότερο είναι επιλογή του. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Σχεδόν όλο το community, YouTubers, gaming sites συμφωνούν κι εδώ έχουμε κάνει τη διαφορά αμελητέα, χωρίς να τα έχουμε δει. 

Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά ο φίλος πιο πάνω μιλάει για Full HDTV. 

Είναι αισθητή η διαφορά και στα 1080p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως μιλάω για Full HD 1080p τηλεόραση και δεν προβλέπεται να πάω σε 4K για κάμποσα χρόνια.

Πάντως, επειδή η δουλειά μου έχει να κάνει με το βίντεο (κάμερα και μοντάζ) και γνωρίζω περί αναλύσεων κλπ, η λογική λέει πως η μεγαλύτερη ανάλυση πχ. 4K θα έχεις ως αποτέλεσμα καλύτερη εικόνα όταν την προσαρμόσεις σε οθόνη 1080p σε σύγκριση με μια ανάλυση 1080p που θα προσαρμοστεί σε οθόνη 1080p.

Βέβαια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γίνεται με το PS4, το Σάββατο ποσταρίστηκε εδώ ένα βίντεο που έλεγε πως ακριβώς λειτουργεί το 4K rendring και ότι δεν είναι στην πραγματικότητα 4K αλλά περισσότερο μια σειρά από έξυπνες πατέντες που καμουφλάρουν την κατάσταση μα δεν είχα χρόνο να το πάω μέχρι τέλους οπότε σταματάω εδώ για να μην πω καμια πατάτα.

Το ζήτημα πάντως είναι ένα, αξίζει αυτή η διαφορά στην εικόνα για μια Full HD 1080p τηλεόραση και δικαιολογεί τα λεφτά για το pro;

Από ό,τι έχω καταλάβει όχι ακριβώς, πάντως νομίζω περισσότερο με προβληματίζει πως θα τρέχουν τα μελλοντικά απαιτητικά παιχνίδια τύπου Death Stranding και Red Dead Redemption 2 στο slim παρά το πως παίζουν αυτά που έχουν βγει μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Το ζήτημα πάντως είναι ένα, αξίζει αυτή η διαφορά στην εικόνα για μια Full HD 1080p τηλεόραση και δικαιολογεί τα λεφτά για το pro;

Απο θεμα εικονας οχι δεν αξιζει,απο θεμα αποδοσης παλι εκει αλλαζουν τα πραγματα οπως το λες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σνομπάρετε τα 15 παραπάνω frames, που βγάζουν τα παιχνίδια με performance mode;

Από 30 (κι αυτά όχι σταθερά), πάμε στα 45+

Δεν είναι μικρή αύξηση, το 50%. Είναι σαφώς αισθητό στο flow. Τόσο, που ακόμα και στην 4k τηλεόραση, σχεδόν όλοι προτιμούν το performance mode σε 1080, από το να έχουν 4k ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, fytotech said:

Γιατί σνομπάρετε τα 15 παραπάνω frames, που βγάζουν τα παιχνίδια με performance mode;

Από 30 (κι αυτά όχι σταθερά), πάμε στα 45+

Δεν είναι μικρή αύξηση, το 50%. Είναι σαφώς αισθητό στο flow. Τόσο, που ακόμα και στην 4k τηλεόραση, σχεδόν όλοι προτιμούν το performance mode σε 1080, από το να έχουν 4k ανάλυση. 

Εγώ προσωπικά, όπως δεν θα έδινα 100 ευρώ παραπάνω για κάρτα γραφικών ώστε να κερδίσω 10-15 καρέ, έτσι δεν θα τα έδινα και για κονσόλα. Αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να έχω την επιλογή να παίζω με 60 καρέ σταθερά σε sub-HD ανάλυση, που το Pro δεν προσφέρει κάτι τέτοιο δυστυχώς.

Επίσης, το performance mode στο Pro (από βιντεάκια ότι έχω δει, μην παρεξηγηθώ, δεν έχω ιδία άποψη) δεν κρατάει σταθερά καρέ. Το GoW για παράδειγμα μοιάζει με τσίρκο με καρέ που παίζουν από 40 μέχρι 60 (ίσως να έχει φτιαχτεί αυτό το αίσχος πλέον με patch, δεν το γνωρίζω). Προφανώς τα -σχεδόν- σταθερά 30 που κρατάει το PS4 Slim μου είναι προτιμότερα από ένα τέτοιο performance mode που θα με έκανε να θέλω να βγάλω τα μάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το GoW για παράδειγμα μοιάζει με τσίρκο με καρέ που παίζουν από 40 μέχρι 60 (ίσως να έχει φτιαχτεί αυτό το αίσχος πλέον με patch, δεν το γνωρίζω). 

Δεν έχει φτιαχτεί. Το παιχνίδι έχει ακόμα τραγικά spikes στο performance mode (έχω το Pro). Ακόμα και τα 30fps είναι choppy σε αυτό το παιχνίδι. Πχ τα 30fps του Horizon Zero Dawn μου φένονται πολύ πιο smooth σε κίνηση. Το GoW είναι στα όρια του unplayable για μένα και είναι το μόνο παιχνίδι στο PS4 που μου έδωσε αυτή την εντύπωση, πέρα από τα κορυφαία γραφικά του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "performance mode" στο pro είναι το αντίστοιχο με το να προσπαθείς να παίξεις ανθρώπινα με μια 580 και ένα bristol ridge apu. Σίγουρα μπορείς να παίξεις οτιδήποτε σε 1080p αλλά η μπουκάλα θα είναι τόσο χοντρή που τα frametimes θα πάνε περίπατο κάθε φορά που θα συμβαίνουν πράγματα και θα χρειάζεσαι draw calls. Σε τίποτα indies ή walk simulators θα τη βγάζεις καθαρή πάντως.

Με το ps5 αν δε καβαλήσουν οι devs πάλι το καλάμι με 4k, Real Time Ray Tracing και λοιπά φρου φρού θα έχουμε την ευκαιρία για ακατέβατα 60 με τους zen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Το "performance mode" στο pro είναι το αντίστοιχο με το να προσπαθείς να παίξεις ανθρώπινα με μια 580 και ένα bristol ridge apu. Σίγουρα μπορείς να παίξεις οτιδήποτε σε 1080p αλλά η μπουκάλα θα είναι τόσο χοντρή που τα frametimes θα πάνε περίπατο κάθε φορά που θα συμβαίνουν πράγματα και θα χρειάζεσαι draw calls. Σε τίποτα indies ή walk simulators θα τη βγάζεις καθαρή πάντως.

Στο GoW πάντως, ίσως κάτι θα μπορούσε να γίνει με το performance mode αν έριχναν λίγο το AA σε αυτό το setting. Ομολογουμένως το παιχνίδι δεν έχει κανένα jaggie και η εικόνα είναι αψεγάδιαστη ακόμα και στα 1080p χωρίς downsample. Ίσως και να παίζαμε πολύ πιο κοντά στα 60 αν γινόταν μια παραχώρηση στο IQ μιας και το average είναι κάπου στα 45fps σε αυτή την ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατι δεν ξεκλειδώνουν την ανάλυση, αφού έχουν ξεκλείδωτα τα καρε σε performance mode ούτως ή άλλως. 

Γιατί δεν βάζουν ένα ultra performance mode, που να ρίχνει την ανάλυση στα 720p ή στα 900p ώστε να πιάνονται τα σταθερά 60 καρέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Εγώ αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατι δεν ξεκλειδώνουν την ανάλυση, αφού έχουν ξεκλείδωτα τα καρε σε performance mode ούτως ή άλλως. 

Γιατί δεν βάζουν ένα ultra performance mode, που να ρίχνει την ανάλυση στα 720p ή στα 900p ώστε να πιάνονται τα σταθερά 60 καρέ;

Γιατί και πάλι θα είναι rollercoaster τα frametimes με τον jaguar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, ilos said:

Γιατί και πάλι θα είναι rollercoaster τα frametimes με τον jaguar.

Αφού το GoW ήδη πιάνει 1080p60 σε ορισμένα σημεία. Εννοείς ότι στα βαριά σημεία θα τρώει και πάλι μπουκάλα από τον Jaguar, ακόμα και αν έτρεχε στα 720p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Αφού το GoW ήδη πιάνει 1080p60 σε ορισμένα σημεία. Εννοείς ότι στα βαριά σημεία θα τρώει και πάλι μπουκάλα από τον Jaguar, ακόμα και αν έτρεχε στα 720p;

Ακριβώς θα τρώει ντρόπες όταν θα απαιτούνται draw calls.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...