Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/7/2018 στις 4:38 ΜΜ, Malthador είπε

 

Φυσικά όλα αυτά θα άλλαζαν εάν το Pro είχε δικά του exclusives γραμμένα στο μέταλλο του (που δεν θα έτρεχαν στο Slim), όπως θα γίνει με το PS5. Σε αυτή την περίπτωση φυσικά και θα είχε νόημα το pseudo-4K προκειμένου να κερδίζουμε σε performance πρωτίστως και σε οπτικό τομέα σε δεύτερη φάση. Όπως έχω ξαναπεί, κατά την γνώμη μου είναι λάθος της Sony που δεν επέτρεψε στους devs να βγάλουν exclusives για το Pro. Θα είχαμε δει θαύματα τώρα. 

Δεν νομίζω ότι θα είχαμε κανένα απολύτως θαύμα με exclusives του Pro γιατί η CPU είναι ακριβώς το ίδιο potato chip με το standard απλώς ελαφρά υπερχρονισμένο. Η GPU του Pro αν και αρκετά πιο δυνατή, από μόνη της δεν αρκεί για να κάνει τη διαφορά. Πέρα από την ανάλυση, το μόνο που μπορεί να προσφέρει το συγκεκριμένο build είναι λίγο καλύτερο AF, AA, DoF, άντε και καμιά γυαλιστερή επιφάνεια παραπάνω και αυτά μόνο αν τα games τρέχουν στα 1080p. 

To "θαύμα" θα έρθει μόνο με τον Ryzen που θα μπει στο PS5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Όλα τα exclusives είναι γραμμένα στο μέταλο του OG PS4, επομένως όλα τα exclusives είναι σχεδόν ίδια οπτικά τόσο στο Slim όσο και στο Pro. Αφού λες ότι έχεις FHDTV, αυτό που θα κερδίσεις με το Pro στα exclusives είναι το performance mode, το οποίο θα κάνει τα games να τρέχουν με 40-45 καρέ αντί για 30. Να ξέρεις ότι τα exclusives της Sony είναι πολύ προσεγμένα και όταν λέμε 30 ή 45 καρέ εννοούμε σχεδόν ακατέβατα. Απ' όσο έχω δει δεν υπάρχουν spikes.

Από εκεί και πέρα εσύ κρίνεις αν αξίζουν 10-15 καρέ παραπάνω για να δώσεις 100 ευρώ. Εγώ που ήμουν στην ίδια φάση με εσένα προτίμησα να πάρω Slim και τα υπόλοιπα 100 ευρώ τα έδωσα για να πάρω σχεδόν όλα τα exclusives που με ενδιέφεραν, πλέον τα βρίσκεις καινούρια για €15-20 το καθένα.

Η αλήθεια είναι πως για καμια δεκαριά frames παραπάνω δεν αξίζει το 100ευρω.

Αυτό που λες σκέφτομαι κι εγώ, καλύτερα να πάνε στα παιχνίδια που πλέον είναι αρκετά φθηνά, πόσο μάλλον και μεταχειρισμένα.

Άλλη μια ερώτηση, επειδή είμαι του physical, η έκδοση με τα 500gb θα μου είναι αρκετή ή τα install από αυτά τα παιχνίδια θέλουν παραπάνω οπότε πάω στην 1tb;

Δεν θέλω να μπλεχθώ καθόλου με έξτρα δίσκους για αυτή τη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, EverythingYouBelieve said:

Η αλήθεια είναι πως για καμια δεκαριά frames παραπάνω δεν αξίζει το 100ευρω.

Αυτό που λες σκέφτομαι κι εγώ, καλύτερα να πάνε στα παιχνίδια που πλέον είναι αρκετά φθηνά, πόσο μάλλον και μεταχειρισμένα.

Άλλη μια ερώτηση, επειδή είμαι του physical, η έκδοση με τα 500gb θα μου είναι αρκετή ή τα install από αυτά τα παιχνίδια θέλουν παραπάνω οπότε πάω στην 1tb;

Δεν θέλω να μπλεχθώ καθόλου με έξτρα δίσκους για αυτή τη φάση.

Εάν σε ενδιαφέρουν μόνο τα exclusives της Sony, τότε θα είσαι μια χαρά με τα 500GB. Μην δώσεις παραπάνω χρήματα για περισσότερα GB, δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εάν σε ενδιαφέρουν μόνο τα exclusives της Sony, τότε θα είσαι μια χαρά με τα 500GB. Μην δώσεις παραπάνω χρήματα για περισσότερα GB, δεν αξίζει.

Εγω λεω οτι αυτο με τον δισκο αξιζει. Γεμιζουν για πλακα τα Gb ειτε εχεις δισκακι ειτε τα παρεις ηλεκτρονικα. Τι διαφορα εχει; 30ευρω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ακόμα και με δισκάκι κάνει full installation και καταλήγει να πιάνει όσο ακριβώς και το digital.

Πάντως ακόμα και για τα exclusives μόνο, μου φένεται πολύ λίγος ο 500άρης. Με average install στα 45Gb ο δίσκος θα γεμίσει με μόλις 10 παιχνίδια.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ουσιαστικά με ενδιαφέρουν καμια 15αριά παιχνίδια πάνω-κάτω, άντε πες 20 για να είμαστε μέσα, κατά κύριο λόγο single player.

Από την μια είναι αυτά που βγήκαν μόνο στο PS4 (horizon, god of war, bloodborne, last guardian, κλπ... και φυσικά κάποια που έρχονται το 2019)

Από την άλλη είναι παιχνίδια από εποχές ps3 που βγήκαν σαν remasters (shadow of colossus, heavy rain, last of us, god of war 3, uncharted, κλπ...)

Όλα θα πάνε physical, κανένα σε digital, δεν με καλύπτουν τα 500gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τέλειωσα το Wonder Boy: The Dragons Trap και άφησα το Rise of the Tomb Raider στα δύο τρίτα.γιατί ένιωθα έναν κορεσμό άρχισα σήμερα το Gravity Rush remastered. Ρε πόσο διασκεδαστικό είναι το άτιμο; Νομίζω οτί κόλλησα και θα το τελειώσω στο πι και φι το συγκεκριμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Όλα θα πάνε physical, κανένα σε digital, δεν με καλύπτουν τα 500gb;

Δεν έχει καμία σημασία που θα πάνε physical μιας και όπως είπα, δεν θα κερδίσεις χώρο με αυτό τον τρόπο. Όλα τα physical κάνουν install ολόκληρο τον φάκελο του game στο σκληρό.

Εφόσον όπως λες θες 15-20 games (+remasters), πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψουν τα 500Gb.

Εκτός αν δεν σε πειράζει να κάνεις απεγκατάσταση τα games που τελειώνεις...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν έχει καμία σημασία που θα πάνε physical μιας και όπως είπα, δεν θα κερδίσεις χώρο με αυτό τον τρόπο. Όλα τα physical κάνουν install ολόκληρο τον φάκελο του game στο σκληρό.

Εφόσον όπως λες θες 15-20 games (+remasters), πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψουν τα 500Gb.

Εκτός αν δεν σε πειράζει να κάνεις απεγκατάσταση τα games που τελειώνεις...

Κατανοητό, έβλεπα ότι μεταξύ 500gb και 1tb έχουν ελάχιστη διαφορά στην τιμή στα σκρουτζομάγαζα, τύπου 10-20 ευρώ.

Αυτό εδώ ωραίο πακετάκι δεν είναι στα 350 με 2ο χεριστήριο;

https://www.skroutz.gr/s/10274161/Sony-PlayStation-4-Slim-1TB-DualShock-4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Εμένα ουσιαστικά με ενδιαφέρουν καμια 15αριά παιχνίδια πάνω-κάτω, άντε πες 20 για να είμαστε μέσα, κατά κύριο λόγο single player.

Από την μια είναι αυτά που βγήκαν μόνο στο PS4 (horizon, god of war, bloodborne, last guardian, κλπ... και φυσικά κάποια που έρχονται το 2019)

Από την άλλη είναι παιχνίδια από εποχές ps3 που βγήκαν σαν remasters (shadow of colossus, heavy rain, last of us, god of war 3, uncharted, κλπ...)

Όλα θα πάνε physical, κανένα σε digital, δεν με καλύπτουν τα 500gb;

Την δουλεια σου θα την κανεις εαν το παρεις το πραγμα με μια σειρα, εαν βαλεις 5 παιχνιδια παιξεις λιγο και βαλεις αλλα 5 για να παιξεις λιγο τοτε θα εχεις προβλημα.
Εαν ομως ξεκινησεις 4-5 παιχνιδια και τελειωσεις καποιο για να περασεις το επομενο τοτε θα εισαι οκ, μολις τερματιζεις κατι απλα σβηνεις τα δεδομενα του και κανεις χωρο για το επομενο.
Δεν ειναι κατι τραγικο σαν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, orck είπε

Την δουλεια σου θα την κανεις εαν το παρεις το πραγμα με μια σειρα, εαν βαλεις 5 παιχνιδια παιξεις λιγο και βαλεις αλλα 5 για να παιξεις λιγο τοτε θα εχεις προβλημα.
Εαν ομως ξεκινησεις 4-5 παιχνιδια και τελειωσεις καποιο για να περασεις το επομενο τοτε θα εισαι οκ, μολις τερματιζεις κατι απλα σβηνεις τα δεδομενα του και κανεις χωρο για το επομενο.
Δεν ειναι κατι τραγικο σαν προβλημα.

Καλά σαφώς, έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να παίζω πολλά παιχνίδια ταυτόχρονα, νιώθω ότι βγαίνω εκτός της ατμόσφαιράς τους, άσε που ξεχνάω και το σενάριο.

Απλά μου αρέσει η ιδέα να είναι όλα σεταρισμένα ready to go και να μην περιμένω εκείνη τη στιγμή install κλπ, μπορεί να το έχω συνηθίσει και λόγο της Nintendo.

Αλλά ναι, όπως λες κι εσύ δεν είναι σημαντικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Καλά σαφώς, έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να παίζω πολλά παιχνίδια ταυτόχρονα, νιώθω ότι βγαίνω εκτός της ατμόσφαιράς τους, άσε που ξεχνάω και το σενάριο.

Απλά μου αρέσει η ιδέα να είναι όλα σεταρισμένα ready to go και να μην περιμένω εκείνη τη στιγμή install κλπ, μπορεί να το έχω συνηθίσει και λόγο της Nintendo.

Αλλά ναι, όπως λες κι εσύ δεν είναι σημαντικό πρόβλημα.

Ασε την Nintendo, εντελως αλλη φιλοσοφια.
Εδω θα λιωσεις να περιμενεις να κανει το update για να παιξεις, μου εχει μεινει οτι πηγα και πηρα απογευμα το cod ww2 και βαζω να παιξω, π@π@ρια επαιξα εκεινο το βραδυ, εβλεπα την μπαρα να κατεβαζει το update, μην φανταστεις οτι εχω ρημαδι γραμμη, καθαρη 24αρα ειναι. Επισης θυμαμαι το αλλο cod black ops3 να περιμενω να κανει εγκατασταση πανω απο ωρα.
Τι εχει και αργει τοσο πολυ για να τελειωσει, κοκκαλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, D.Luffy said:

Δεν έχει καμία σημασία που θα πάνε physical μιας και όπως είπα, δεν θα κερδίσεις χώρο με αυτό τον τρόπο. Όλα τα physical κάνουν install ολόκληρο τον φάκελο του game στο σκληρό.

Έχει σημασία το physical ή το digital. Ναι μεν δεν θα κερδίσει χώρο, αλλά θα κερδίσει χρόνο, μιας και δεν θα χρειάζεται να περιμένει μια αιωνιότητα και μια μέρα για να κατέβουν 50 GB απο τον server ετσι ωστε να μπορεσει να παίξει το όποιο game. 

Είναι πολύ πιο εύκολη η απόφαση να κάνεις uninstall ένα game όταν το έχεις σε δισκάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...