Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Θα είχαμε θαύματα και το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών κλασμένο γτ οι περισσότεροι δεν έχουν Pro 

+ οτι με την καμια δεν θα μπορουσαμε να εχουμε παιχνιδια με production values TLOUS part 2 etc.

Παλι δεν θα βλεπαμε γραφικα δλδ, λογο μικρης εγκατεστημενης βασης του Pro.

Οι ''Pro'' κονσολες(αν συνεχισουν) θα ειναι καταδικασμενες δυστυχως να μην βγαζουν παιχνιδια στο μεταλλο. Στο απλο ps4 γινεται ολη η δουλεια καλως η κακως. Eκει γινονται τα θαυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, PDS13 said:

Οι ''Pro'' κονσολες(αν συνεχισουν) θα ειναι καταδικασμενες δυστυχως να μην βγαζουν παιχνιδια στο μεταλλο.

Και γι' αυτό το λόγο δεν θα αξίζει η αγορά μιας Pro κονσόλας, εκτός κι αν κάποιος θέλει πολύ εξεζητημένα πράγματα, όπως PSVR πχ. 

Το Χ1Χ αξίζει περισσότερο ως αγορά για όποιον έχει 4Κ τηλεόραση (από τεχνικής άποψης πάντα, γιατί σε αυτά που πραγματικά μετράνε, τα exclusives δηλαδή, τρώει σκόνη). 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι την απαντηση την εχει ο καθενας για τον εαυτο του αναλογα τις αναγκες του.

Για μενα οριακα αξιζε για Χ λογους. Τωρα που θα παρω 4Κ TV θα αξιζει περισσοτερο.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου εχοντας κανει το αντιστοιχο βημα πριν περιπου εναμιση χρονο, ειναι να δειτε σε δικη σας τηλεοραση, με την ανεση χρονου και ενασχολησης που αυτο το γεγονος προσφερει και επειτα να αξιολογησετε τις αναβαθμισμενες κονσολες. Εγω προσωπικα δεν μετανιωσα. Ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα ξεκαθαρα, απλως καταθετω κι εγω τη δικη μου εμπειρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kostiger είπε

Η γνωμη μου εχοντας κανει το αντιστοιχο βημα πριν περιπου εναμιση χρονο, ειναι να δειτε σε δικη σας τηλεοραση, με την ανεση χρονου και ενασχολησης που αυτο το γεγονος προσφερει και επειτα να αξιολογησετε τις αναβαθμισμενες κονσολες. Εγω προσωπικα δεν μετανιωσα. Ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα ξεκαθαρα, απλως καταθετω κι εγω τη δικη μου εμπειρια.

Αυτό που έγραψα παραπάνω. Ούτε που συζητάω πόσο μεγάλη διαφορά έχει το Pro από το απλό σε 65άρα 4k HDR. Τα 100€ είναι τίποτα μπροστά στη διαφορά. Ας γραφτούν όσες θεωρίες θέλουν. Για όποιον έχει αντίστοιχη τηλεόραση, ούτε που να σκέφτεται να μην πάει στο Pro. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα PS4, για τα exclusive games και μόνο, αυτή η όποια διαφορά στην ποιότητα της εικόνας που κάνει η Pro έκδοση φαίνεται ακόμα και σε Full HD 1080p τηλεόραση ή μόνο στις 4Κ;

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το slim ειναι το ιδιο καλο. Εκανα αναβαθμιση σε προ (εχω 1080). Δεν εχει καμια διαφορα.

Εγω το κανα απλα γιατι το βρηκα σε πολυ καλη προσφορα

Τα exclusives της sony ειναι τοσοοο καλοφτιαγμενα που και απλα σε fullhd ειναι χαρμα οφθαλμων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα PS4, για τα exclusive games και μόνο, αυτή η όποια διαφορά στην ποιότητα της εικόνας που κάνει η Pro έκδοση φαίνεται ακόμα και σε Full HD 1080p τηλεόραση ή μόνο στις 4Κ;

Υπάρχουν παιχνίδια όπως το God of War, που έχει επιλογή για performance, έναντι της ανάλυσης.

Δηλαδή, μπορείς να το τρέξεις σε 1080 αλλά με το framerate σαφώς ανώτερο. 

Για εμένα είναι πιο future proof αγορά. Δηλαδή αν θες να το κρατήσεις για τρία χρόνια πχ, πιστεύω είναι καλή αγορά. Τώρα αν θες απλά να δοκιμάσεις κάποια exclusives και μετά να το δώσεις, πάρε μέχρι και το απλό. Δεν είναι τραγική διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fytotech είπε

Υπάρχουν παιχνίδια όπως το God of War, που έχει επιλογή για performance, έναντι της ανάλυσης.

Δηλαδή, μπορείς να το τρέξεις σε 1080 αλλά με το framerate σαφώς ανώτερο. 

Για εμένα είναι πιο future proof αγορά. Δηλαδή αν θες να το κρατήσεις για τρία χρόνια πχ, πιστεύω είναι καλή αγορά. Τώρα αν θες απλά να δοκιμάσεις κάποια exclusives και μετά να το δώσεις, πάρε μέχρι και το απλό. Δεν είναι τραγική διαφορά.

Όποια κονσόλα παίρνω την κρατάω, δεν μου πάει να τη δώσω, εκτός βέβαια αν παίξει οικονομικό ζήτημα...

Απλά επειδή παρ' ότι είμαι παιδί της Nintendo από τις παλιές εποχές και ικανοποιημένος με τα exclusive της, δεν μου αρέσει που "χάνω" κάποια παιχνίδια που φαίνονται ενδιαφέροντα από τις υπόλοιπες εταιρίες και πήρα την απόφαση να τσιμπίσω PS4 (και XBOX One) μόλις πέσουν οι τιμές τους.

Υπάρχει κάποια σοβαρή διαφορά ανάμεσα στις εκδόσεις ή μόνο στα γραφικά είναι όλη η ιστορία;

Τα γραφικά ποτέ δεν με πείραζαν αν θα είναι τα καλύτερα, έχω και PC αν θέλω κάτι τέτοιο.

Το art direction μου λέει περισσότερα, απλά το αν θα έχει και καλά γραφικά πάντα το έβλεπα σαν κάτι μπόνους.

Για μένα η ουσία βρίσκεται στο gameplay, στο σενάριο και στον ήχο (μουσική/ηχητικός σχεδιασμός) κατά βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι βλεπεις στο youtube πατωντας ps4 pro gameplay για ενα παιχνιδι ειναι αυτο που θα δεις στο απλο ps4 γιατι απο το προ βγαζεις βιντεο 1080 για να ανεβασεις στο youtube.  Νομιζω μονο οταν ερθει το ps5 ισως παρει καποιο προβαδισμα το προ. Γενικα ομως και η σονυ στηριζει κανονικα ακομα το απλο. Τα αποκλειστικα της σονη ειναι πανεμορφα παντου..ασε που αν εχεις hdr tv και το σλιμ το υποστηριζει. Ολοι λενε οτι το hdr κανει παραπανω διαφορα απο το 4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, fytotech είπε

Αυτό που έγραψα παραπάνω. Ούτε που συζητάω πόσο μεγάλη διαφορά έχει το Pro από το απλό σε 65άρα 4k HDR. Τα 100€ είναι τίποτα μπροστά στη διαφορά. Ας γραφτούν όσες θεωρίες θέλουν. Για όποιον έχει αντίστοιχη τηλεόραση, ούτε που να σκέφτεται να μην πάει στο Pro. 

Ετσι ειναι ακριβως .

Απλα αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι πως πρεπει να υπαρχουν αρκετοι ημιτυφλοι η' με σοβαρα προβληματα ορασης αλλιως δεν εξηγειται  πως γραφονται τοσο παραλογα πραγματα.

Η' μπορει να ειναι απλα ζητημα αυθυποβολης  εχεις ο αλλος το απλο και σου λεει δεν εχει καμμια απολυτως διαφορα με το pro και ετσι υποθετω κοιμαται ησυχα τα βραδια ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, EverythingYouBelieve said:

Όποια κονσόλα παίρνω την κρατάω, δεν μου πάει να τη δώσω, εκτός βέβαια αν παίξει οικονομικό ζήτημα...

Απλά επειδή παρ' ότι είμαι παιδί της Nintendo από τις παλιές εποχές και ικανοποιημένος με τα exclusive της, δεν μου αρέσει που "χάνω" κάποια παιχνίδια που φαίνονται ενδιαφέροντα από τις υπόλοιπες εταιρίες και πήρα την απόφαση να τσιμπίσω PS4 (και XBOX One) μόλις πέσουν οι τιμές τους.

Υπάρχει κάποια σοβαρή διαφορά ανάμεσα στις εκδόσεις ή μόνο στα γραφικά είναι όλη η ιστορία;

Τα γραφικά ποτέ δεν με πείραζαν αν θα είναι τα καλύτερα, έχω και PC αν θέλω κάτι τέτοιο.

Το art direction μου λέει περισσότερα, απλά το αν θα έχει και καλά γραφικά πάντα το έβλεπα σαν κάτι μπόνους.

Για μένα η ουσία βρίσκεται στο gameplay, στο σενάριο και στον ήχο (μουσική/ηχητικός σχεδιασμός) κατά βάση.

Όλα τα exclusives είναι γραμμένα στο μέταλο του OG PS4, επομένως όλα τα exclusives είναι σχεδόν ίδια οπτικά τόσο στο Slim όσο και στο Pro. Αφού λες ότι έχεις FHDTV, αυτό που θα κερδίσεις με το Pro στα exclusives είναι το performance mode, το οποίο θα κάνει τα games να τρέχουν με 40-45 καρέ αντί για 30. Να ξέρεις ότι τα exclusives της Sony είναι πολύ προσεγμένα και όταν λέμε 30 ή 45 καρέ εννοούμε σχεδόν ακατέβατα. Απ' όσο έχω δει δεν υπάρχουν spikes.

Από εκεί και πέρα εσύ κρίνεις αν αξίζουν 10-15 καρέ παραπάνω για να δώσεις 100 ευρώ. Εγώ που ήμουν στην ίδια φάση με εσένα προτίμησα να πάρω Slim και τα υπόλοιπα 100 ευρώ τα έδωσα για να πάρω σχεδόν όλα τα exclusives που με ενδιέφεραν, πλέον τα βρίσκεις καινούρια για €15-20 το καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...