Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 minutes ago, Fotis13 said:

Εγω ειμαι πολυ υπερ του  pro /απλη εκδοση .

Νομιζω πως ειναι ιδανικο ετσι ,βγαινει πρωτα η κονσολα νεας γενιας απλη εκδοση και μετα απο 2-3 χρονια βγαινει και η ισχυροτερη εκδοση διοτι η τεχνολογια κανει αλματα και δεν μπορουν οι κονσολες να μενουν τοσο πισω οπως γινοταν τις προηγουμενες γενιες που κρατουσε το ιδιο hardware 6-7 χρονια .

Ετσι μικραινει η ψαλιδα και στο τεχνολογικο τομεα   και απολαμβανουμε περα απο τους πολυ καλου τιτλους (που παντα ειχαν οι κονσολες ) και αρτιοτερο τεχνικο αποτελεσμα  με τους απαραιτητους συμβιβασμους φυσικα λογω κοστους .

Αλλιως  η διαφορα ειναι χαωδης και για αρκετους απο εμας αυτο ειναι ιδιατερα ενοχλητικο  για την εμπειρια μας .

Κι εγώ είμαι υπέρ της διετούς αναβάθμισης με δύο όρους όμως:

1) Η ανανεωμένη κονσόλα να μπορεί να πάρει τίτλους που δεν θα μπορεί να πάρει η OG μετά από κάποιο καιρό. Π.χ. βγαίνει η κονσόλα Α και μετά από δύο χρόνια η Α+ και μετά από δύο χρόνια η Β. Όταν βγει η Β και γίνει abandoned η Α, να μπορεί η Α+ να παίζει τα games της Β που δεν θα τα παίζει η Α. Έτσι θα έχει ουσία να αγοράσει κάποιος το ανανεωμένο σύστημα ακόμα και αν κατείχε το OG.

2) Θα πρέπει να αντιμετωπιστεί το θέμα του fragmentation στο multiplayer. Και για μένα η σωστή οδός σε αυτό είναι το performance πάνω απ' όλα. Να παίζουν όλοι στα 60 καρέ, ακόμα κι αν παίζουν σε 720p ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εγω ειμαι πολυ υπερ του  pro /απλη εκδοση .

Νομιζω πως ειναι ιδανικο ετσι ,βγαινει πρωτα η κονσολα νεας γενιας απλη εκδοση και μετα απο 2-3 χρονια βγαινει και η ισχυροτερη εκδοση διοτι η τεχνολογια κανει αλματα και δεν μπορουν οι κονσολες να μενουν τοσο πισω οπως γινοταν τις προηγουμενες γενιες που κρατουσε το ιδιο hardware 6-7 χρονια .

Ετσι μικραινει η ψαλιδα και στο τεχνολογικο τομεα   και απολαμβανουμε περα απο τους πολυ καλου τιτλους (που παντα ειχαν οι κονσολες ) και αρτιοτερο τεχνικο αποτελεσμα  με τους απαραιτητους συμβιβασμους φυσικα λογω κοστους .

Αλλιως  η διαφορα ειναι χαωδης και για αρκετους απο εμας αυτο ειναι ιδιατερα ενοχλητικο  για την εμπειρια μας .

Συμφωνώ και να προσθέσω, πως αν δε γινόταν έτσι, τότε απλά θα είχαμε νέα κονσόλα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πραγματικά δεν πίστευα πως θα υπάρχει έστω κι ένας να μην είναι υπέρ κάτι τέτοιου αλλά διαψεύστηκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κι εγώ είμαι υπέρ της διετούς αναβάθμισης με δύο όρους όμως:

1) Η ανανεωμένη κονσόλα να μπορεί να πάρει τίτλους που δεν θα μπορεί να πάρει η OG μετά από κάποιο καιρό. Π.χ. βγαίνει η κονσόλα Α και μετά από δύο χρόνια η Α+ και μετά από δύο χρόνια η Β. Όταν βγει η Β και γίνει abandoned η Α, να μπορεί η Α+ να παίζει τα games της Β που δεν θα τα παίζει η Α. Έτσι θα έχει ουσία να αγοράσει κάποιος το ανανεωμένο σύστημα ακόμα και αν κατείχε το OG.

2) Θα πρέπει να αντιμετωπιστεί το θέμα του fragmentation στο multiplayer. Και για μένα η σωστή οδός σε αυτό είναι το performance πάνω απ' όλα. Να παίζουν όλοι στα 60 καρέ, ακόμα κι αν παίζουν σε 720p ανάλυση.

Συμφωνω με το 2  απολυτα .

Το 1 μου ειναι αδιαφορο,δεν με απασχολει ας κανουν οτι θελουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφωνω εντελως με το να βγάζουν καθε 2 ή 3 ή δε ξερω εγω νεα κονσολα, δεν εχει κανενα νοημα αυτο διοτι το 99,9% αγοραζει κονσολα για να παιζει για 10 χρόνια παιχνίδια που δε θα επαιζε ποτε μιας και δεν εχει pc ή δε μπορει να αποκτησει καλο pc ουτε να αναβαθμίζει καθε τρεις και λιγο οποτε απ το να μη παίξεις καθολου θα συμβιβαστεις και με 10 fps θες δε θες οπως συμβιβαζοσουν παλιοτερα.

Στο κάτω κατω καθαρα κοροϊδία και κλοπη είναι ολο αυτο, είμαστε καλα ρε παιδια, δλδ θελετε να μου πειτε πως οταν κυκλοφόρησε το απλο ps4 δεν ειχαν την τεχνολογια να φτιάξουνε το pro? Οχι απλα την ειχαν, αλλα ειχαν ήδη έτοιμο το pro, ομως σου πλασαραν πρωτα το απλο για να φανε τα ωραια λεφτακια σου, ξερουν τι κανουν ;)

Το ιδιο ισχυει και για το xbox, οποτε οχι, ή θα σεβαστουν το καταναλωτη και θα βγαζουν μια και καλη μια ΚΑΛΗ κονσολα που θα κρατησει οσο περισοτερο γίνεται και θα μεινει 10 με 15 χρονια η ΙΔΙΑ ή απλα να βγαλουν "sony pc" με δυνατότητα αναβαθμισης στα πάντα ξεκαθαρα απ την αρχη, ουε και αλοιμονο για τη βιομηχανια και τον καταναλωτη αν καθιερωθεί ολο αυτο το στημένο κολπακι για να "κλεβουν" τα λεφτα σου. Εδω ειμαι και εδω ειστε αυτο εχω να πω.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το "ιδανικό" (εφ'όσον είναι εφικτό απο άποψη υπάρχουσας τεχνολογίας) θα ήταν η επόμενη γενιά να σχεδιαστεί με future-proofing κάποιου είδους - κάτι αντίστοιχο είχε κάνει το N64 πριν απο χρόνια με το Expansion Pak (στην πράξη μεγαλύτερο RAM module).

Συγκεκριμένα, θα ήθελα να δω κονσόλα με πιο modular design, με ειδικά σχεδιασμένους μηχανισμους plug n' play για τα GFX/memory modules (το PS4 ήδη κάνει κάτι αντίστοιχο με το storage, καθώς ο HDD είναι εύκολα προσβάσιμος για αντικατάσταση).

Απο επιχειρηματική άποψη πιστεύω είναι πιο κερδοφόρο (καθώς η παραγωγή εξαρτημάτων θεωρώ πως είναι πιο οικονομική/έχει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους παρα το design/production δεύτερης έκδοσης κονσόλας), ενώ απο πλευρά καταναλωτή επιτρέπει σταδιακή αναβάθμιση με όλα τα πλεονεκτήματα που συνεπάγονται (μικρότερη επένδυση για αναβάθμιση κ.τ.λ.). Βέβαια, φαντάζομαι πως τέτοια κίνηση δημιουργεί προβλήματα σε άλλους τομείς (σχεδιαστικά δημιουργούνται προβλήματα όταν έχεις πολλά "αποσπώμενα" κομμάτια παρά ένα ενιαίο σύνολο, ενώ και η "αγορά" των μεταχειρισμένων κονσόλων θα έβλεπε πτώση) οπότε... εξαρτάται I guess :P .

(Εννοείται πως "έχουμε ήδη τα PC που κάνουν αυτή τη δουλειά" κ.τ.λ. κ.τ.λ., αλλά νοουμένου ότι στο current gen οι περισσότερες κονσόλες είναι στην πράξη mini PCs, τότε why not :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Greygore είπε

(Εννοείται πως "έχουμε ήδη τα PC που κάνουν αυτή τη δουλειά" κ.τ.λ. κ.τ.λ., αλλά νοουμένου ότι στο current gen οι περισσότερες κονσόλες είναι στην πράξη mini PCs, τότε why not :P )

Not! 😋 ας εξακολουθησουμε να εχουμε τα pc για τη δουλεια που προοριζοντουσαν απο παντα και τις κονσολες το ιδιο, δε χρειαζεται να μπερδευεται το πραγμα, αλλη κατηγορια η κονσολα αλλη το pc, και η κονσολα ποτε δε θα γινει pc οσες γενιές και αν περασουν, αυτο ας μη το ξεχναμε. Και το λεω αυτο χωρις φανμποισμους αλλα εντελως αντικειμενικα και σαν πρωιν χρηστης κονσολας παλαιοτερης γενιας.

Τα περι αναβαθμισεων και περι επανακυκλοφορίας ανανεωμενης κονσολας θεωρω οτι χανετε η μπαλα και δε πρεπει να συμβαινει ακομη και εποχες xbox360 που και παλι δε συμφωνουσα σε αυτο.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Rafinha said:

ναι οκ
αλλα δεν μου απαντατε

στα ερωτηματα μου

Επιλέγεις ότι προτιμάς εάν σου δίνει την επιλογή το παιχνίδι. Επίσης, δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλο hdmi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα της επιλογής στα frames και online...στο ppt της παρουσίασης του ps4 pro (για τους devs οδηγίες) μίλαγαν για υποχρεωτικά ίδια frames στα multiplayer games. Δεν μπορεί δλδ να παίζει ένας με 30 και ο άλλος με 60. Αν υπάρχει τέτοιο παιχνίδι τότε απλά δεν τήρησαν αυτό που ζητησαν από τους devs. Υπάρχει τέτοιο παράδειγμα δλδ η υποθέτουμε ότι υπάρχει? Δεν έχω ιδέα γιατί δεν παίζω mp.

Τα single player games είναι άλλη ιστορία...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Για το θέμα της επιλογής στα frames και online...στο ppt της παρουσίασης του ps4 pro (για τους devs οδηγίες) μίλαγαν για υποχρεωτικά ίδια frames στα multiplayer games. Δεν μπορεί δλδ να παίζει ένας με 30 και ο άλλος με 60. Αν υπάρχει τέτοιο παιχνίδι τότε απλά δεν τήρησαν αυτό που ζητησαν από τους devs. Υπάρχει τέτοιο παράδειγμα δλδ η υποθέτουμε ότι υπάρχει? Δεν έχω ιδέα γιατί δεν παίζω mp.

 Τα single player games είναι άλλη ιστορία...

dark souls 3 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

To ps5 πιστεύω πως θα βγει στα ιδια με τo xbox one x σε perfomance ισως και λιγο καλυτερο αλλα ακομα και ιδιο να βγει το 60αρι θα το έχει για αστειο στα 1080p.

 

αχαχαχαχαχ απο+κλείεται να είναι στα ίδια με το xbonex. Από cpu 8α έχει κάτι σε low powered zen2. Φαντάσου πχ τον 2700u με zen2 αρχιτεκτονική και ίσως περισσότερα cores. Έτη φωτός μπροστά από jaguar σε ipc, stp και mtp. Σε gpu περιμένουμε κάτι σε navi με gddr6. Αν τα desktop θα έχουν κάπου ~gtx1080 performance όπως φημολογείται, ακόμα και "κομμένη" να τη βάλουν θα είναι αρκετά πιο δυνατή από αυτή του xbonex.

5 ώρες πριν, Rafinha είπε

εαν παρω το ps4 pro για τηλεοραση 1080p

τι να επιλεξω resolution ή perfomance

γινεται και τα δυο?
επισης hdmi καλωδιο

θα μου κανει ή να αγορασω αλλο
η τηελοραση μου γραφει οτι υποστηριζει 200hz

Δεν υπάρχει 200/400/800 Hz τηλεόραση. Όλες 60ρες είναι σχεδόν και κάποιες ελάχιστες είναι 120Hz.

4 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Στο κάτω κατω καθαρα κοροϊδία και κλοπη είναι ολο αυτο, είμαστε καλα ρε παιδια, δλδ θελετε να μου πειτε πως οταν κυκλοφόρησε το απλο ps4 δεν ειχαν την τεχνολογια να φτιάξουνε το pro? Οχι απλα την ειχαν, αλλα ειχαν ήδη έτοιμο το pro, ομως σου πλασαραν πρωτα το απλο για να φανε τα ωραια λεφτακια σου, ξερουν τι κανουν ;)

 

Δεν υπήρχε polaris ή έστω ήταν στα σκαριά όταν βγήκε το απλό ps4. Αντίστοιχο performance του ps4 pro στα ίδια nm με την gpu του ps4 θα είχε μια 290. Οπότε θα ξεφεύγαμε κάργα από το power envelope του συστήματος αλλά και το κόστος. Και αυτό που έγινε με το x360 να βγει δηλαδή το xenos πρώτα και μετά να ακολουθήσουν oi Radeon HD 2xxx είναι δύσκολο να ξανασυμβεί.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, najinblue3 είπε

dark souls 3 

Eχει καποιον ανταγωνισμο ή συνεργασια?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Eχει καποιον ανταγωνισμο ή συνεργασια?

το μισο παιχνιδι και παραπανω μην πω ειναι το pvp του, μαζι με τα speedruns. Για μενα παντα, και ετσι μου κατεστρεψε την εμπειρια, για καποιον που δεν παιζει pvp δεν θα τον χαλασει ιδιαιτερα, οποτε εχει 2 πλευρες το συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν στο ps store 2 εξτρα DLC-πίστες για το Crash Bandicoot: N'Sane Trilogy:

1) https://store.playstation.com/en-gr/product/EP0002-CUSA07399_00-CRASHNSANELEVEL1

2) https://store.playstation.com/en-gr/product/EP0002-CUSA07399_00-CRASHNSANELEVEL2

H 1η μέχρι σήμερα κόστιζε 2.99€, τώρα είναι δωρεάν. Η 2η κυκλοφόρησε χθες και είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...