Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

60ρια καρφωτά θα δούμε με την νέα γενιά που θα μπουν zen πυρήνες. Τώρα ακόμα και το performance στο pro έχει χοντρά drops και πολλές φορές είναι χειρότερη εμπειρία από ότι αν κράταγε σταθερά τα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
39 minutes ago, ilos said:

60ρια καρφωτά θα δούμε με την νέα γενιά που θα μπουν zen πυρήνες. 

Κοίτα να δεις σύμπτωση, το ίδιο φακιν πράγμα λέγαμε και στην προηγούμενη γενιά, ότι στην τωρινή θα βλέπαμε ακατέβατα 60 καρέ. 

Οπότε όχι, ο στόχος θα είναι πάντα τα pixels και όχι το performance και θα μένουμε στην απέξω εμείς με τα βιονικά ματιά που καταφέρνουμε να δούμε πάνω από 30 καρέ. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κοίτα να δεις σύμπτωση, το ίδιο φακιν πράγμα λέγαμε και στην προηγούμενη γενιά, ότι στην τωρινή θα βλέπαμε ακατέβατα 60 καρέ. 

Οπότε όχι, ο στόχος θα είναι πάντα τα pixels και όχι το performance και θα μένουμε στην απέξω εμείς με τα βιονικά ματιά που καταφέρνουμε να δούμε πάνω από 30 καρέ. :(

Hγγικεν η ωρα ομως .

Εκτιμω πως θα δουμε στην επομενη γενια 60 fps  αλλα οχι σε 4κ το πιο πιθανο ειναι να τα δουμε σε 1080 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

 Κοίτα να δεις σύμπτωση, το ίδιο φακιν πράγμα λέγαμε και στην προηγούμενη γενιά, ότι στην τωρινή θα βλέπαμε ακατέβατα 60 καρέ. 

Οπότε όχι, ο στόχος θα είναι πάντα τα pixels και όχι το performance και θα μένουμε στην απέξω εμείς με τα βιονικά ματιά που καταφέρνουμε να δούμε πάνω από 30 καρέ. :(

ειμαι σχεδον βεβαιος δε θα το δουμε ουτε στην επομενη γεννια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν ειναι να επιλεξουν μεταξυ ενος εκ των 30-60 fps θα επιλεξουν 30fps και στο PS5 και στο PS100...

Απο την αλλη ισως και να δινουν την επιλογη 1080p60 και με κανα PS5pro το αυξήσουν sub4K60...

Oσο δεν θα χρειαζομαστε περισσοτερη αναλυση στο μελλον τοσο πιο πιθανο να επικεντρωθουν στο frame rate. Oποτε οκ το ps100 ειναι υπερβολη:P

Αμφιβαλλω αν θα προχωρησουμε ποτε πανω απο 16Κ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

ελπιζω αυτο το απλο-προ να το σταματησουν, και να βγαλουν μια κονσολα, και ας ειναι ακριβοτερη

Γιατι να μην εχουν μια φτηνη και μια ακριβη; Εγω που θελω απλα το παιχνιδι περνω το φτηνο, καποιος που το εχει φετιχ και βλεπει τις διαφορες περνει το ακριβο. Καλυτερα δεν ειναι ετσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, orck είπε

Γιατι να μην εχουν μια φτηνη και μια ακριβη; Εγω που θελω απλα το παιχνιδι περνω το φτηνο, καποιος που το εχει φετιχ και βλεπει τις διαφορες περνει το ακριβο. Καλυτερα δεν ειναι ετσι;

γτ ο περισσοτερος κοσμος παιζει online παιχνιδια, με τετοιες ηλιθιες τακτικες κοβει το community στη μεση. Ειναι ο μοναδικος λογος που δε θελω να ξαναγινει παλι αυτη η αηδια. Φαντασου ενα pvp παιχνιδι, ο ενας με pro 60fps ο αλλος με το απλο 30fps. To βρισκεις λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, PDS13 said:

Απο την αλλη ισως και να δινουν την επιλογη 1080p60 και με κανα PS5pro το αυξήσουν sub4K60...

Εάν ήθελαν να το κάνουν αυτό, θα μπορούσαν να το κάνουν και από αυτή τη γενιά, θα μπορούσε το PS4 να είχε δύο επιλογές στα games του, μια για 1080p30 και μια για 720p60. Αφού δεν το έχουν δώσει ήδη σαν επιλογή, δεν νομίζω ότι θα το δώσουν στην επόμενη γενιά (μακάρι να κάνω λάθος φυσικά). Ο λόγος είναι ο παρακάτω:

1 hour ago, najinblue3 said:

γτ ο περισσοτερος κοσμος παιζει online παιχνιδια, με τετοιες ηλιθιες τακτικες κοβει το community στη μεση. Ειναι ο μοναδικος λογος που δε θελω να ξαναγινει παλι αυτη η αηδια. Φαντασου ενα pvp παιχνιδι, ο ενας με pro 60fps ο αλλος με το απλο 30fps. To βρισκεις λογικο?

Τέτοιες επιλογές δημιουργούν fragmentation στο multiplayer. Δεν νομίζω ότι θα καταφέρουν να διαχειριστούν την community. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthadorπραγματικα ειναι σιχαμενο, ευτυχως στα παιχνιδια που παιζω δεν το συναντησα, εκτος απο το dark souls 3 που κυριως σε αυτα ασχολουμαι με το pvp, εγινε unplayable και το παρατησα. Και η διαφορα εκει ειναι χαοτικη, στο απλο με το ζορι κραταει το 30αρι, και ο αλλος με εσκαγε με 20 frames παραπανω. Αυτο ηταν και η αιτια που το παρατησα. 

Μολις τσεκαρα το store -25% στην 3μηνη plus και εχει weekend offer σε indies, καλοβλεπω τα dlc του darkest dungeon 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ilos είπε

Τώρα ακόμα και το performance στο pro έχει χοντρά drops και πολλές φορές είναι χειρότερη εμπειρία από ότι αν κράταγε σταθερά τα 30.

Φαντασου τι drops θα εχει το LOUS2 αν οντως τα γραφικα και τα physics ειναι οπως τα παρουσιασαν στην e3. 

To ps5 πιστεύω πως θα βγει στα ιδια με τo xbox one x σε perfomance ισως και λιγο καλυτερο αλλα ακομα και ιδιο να βγει το 60αρι θα το έχει για αστειο στα 1080p.

Βασικα θέλω ενα "xbox one x" με τα exclusives του ps4, απλα αυτο. Και δε με χαλανε και τα 1080p, μιας και σε κονσόλα θα αργησουμε πολυ να δουμε 4k με ακατεβατα 60 καρε προτιμω την ισορροπία μεταξυ frames και αναλυσης παρα ενα console 4k (ο θεος να το κανει) στα 20-30 fps και με framedrops στο θεο σε έναν ΑΑΑ τίτλο. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω ότι το ps4 pro μας προέκυψε από την ανασφάλεια της Sony μήπως κάνει ντόρο το xbox X και γυρίσει το παιχνίδι υπερ της στο τέλος. Βγήκε απλά για αντίπαλο δέος και τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το PS4 Pro όμως βλέπουμε ότι έχει games με επιλογή Performance/Resolution. Οπότε για εμένα αυτό αποτελεί ένα θετικό βήμα για το μέλλον, μπάς και δούμε επιτέλους επιλογή graphics/30fps και performance 60fps.

Είναι τραγικό να μιλάμε ακόμα για 30fps, όταν έχουμε πλέον τηλεοράσεις που υποστηρίζουν είσοδο 1080p/120Hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν παρω το ps4 pro για τηλεοραση 1080p

τι να επιλεξω resolution ή perfomance

γινεται και τα δυο?
επισης hdmi καλωδιο

θα μου κανει ή να αγορασω αλλο
η τηελοραση μου γραφει οτι υποστηριζει 200hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειμαι πολυ υπερ του  pro /απλη εκδοση .

Νομιζω πως ειναι ιδανικο ετσι ,βγαινει πρωτα η κονσολα νεας γενιας απλη εκδοση και μετα απο 2-3 χρονια βγαινει και η ισχυροτερη εκδοση διοτι η τεχνολογια κανει αλματα και δεν μπορουν οι κονσολες να μενουν τοσο πισω οπως γινοταν τις προηγουμενες γενιες που κρατουσε το ιδιο hardware 6-7 χρονια .

Ετσι μικραινει η ψαλιδα και στο τεχνολογικο τομεα   και απολαμβανουμε περα απο τους πολυ καλους τιτλους (που παντα ειχαν οι κονσολες ) και αρτιοτερο τεχνικο αποτελεσμα  με τους απαραιτητους συμβιβασμους φυσικα λογω κοστους .

Αλλιως  η διαφορα ειναι χαωδης και για αρκετους απο εμας αυτο ειναι ιδιατερα ενοχλητικο  για την εμπειρια μας .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...