Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειχε πριν λιγο καιρο το Beyond,βγηκε και τον προηγουμενο μηνα το Detroit και σου λενε ευκαιρια ειναι να βαλουμε και το heavy rain.

Σιγουρα εχουμε δει και καλυτερους μηνες με πιο ενδιαφεροντα παιχνιδια βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειχε πριν λιγο καιρο το Beyond,βγηκε και τον προηγουμενο μηνα το Detroit και σου λενε ευκαιρια ειναι να βαλουμε και το heavy rain.

 Σιγουρα εχουμε δει και καλυτερους μηνες με πιο ενδιαφεροντα παιχνιδια βεβαια.

καλα αντε να το καταπιω το hr, το αλλο ειναι τραγικο απ οσο εχω διαβασει και μονο, βεβαια δεν εχω ιδεα περι τινος προκειται αλλα μπορει να ναι και διαμαντακι. Κλασσικος μηνας θα ελεγα ουτε καλος ουτε κακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα μπορουσε να εδινε και καλυτερα παιχνιδια ας μην κοροιδευομαστε,αλλα κραταω το εξτρα παιχνιδι του προηγουμενου μηνα το Black Ops 3 που μαλλον το βγαλανε απο αυτο το μηνα για να το δωσουνε στον προηγουμενο καθαρα για λογους διαφημισης περι Ε3.

Το καλο παντως που εχουν αυτου του ειδους τα παιχνιδια ειναι οτι ειναι λουκουμι για δωρεαν παιχνιδια.Εμεινα παραπανω απο ικανοποιημενος απο το τελευταιο Batman της Telltales πχ που εδωσαν δωρεαν οπως και εν μερη απο το Beyond.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παρακολουθήσει αρκετα την Ε3 και διαφορα trailer τις τελευταιες ημερες και αναρωτιεμαι, καταφερε τελικα το ps4 να ξεπερασει σε ΑΑΑ τιτλους, τεχνικα και σε gameplay τα παιχνιδια του pc αλλα και ολα τα third party's games με τα exclusives του?

Και καλα για το gameplay δεν ειναι κατι, αλλα τεχνικα πως εξηγηται εσεις το οτι εχει βγαλει και θα βγαλει παιχνιδια τοσο αρτια και καλοφτιαγμενα σε γραφικα που δε βλεπεις ουτε σε pc με τη καλυτερη καρτα γραφικων στο κοσμο(1000€+) πλην 1-2 παιχνίδια σε pc που πρεπει να εχεις τουλαχιστον gtx 1080ti για να μη τρεχει σπασμενο και χαλια το game.

Πια ειναι η δικη σας εκδοχη-εξηγηση για τον ασύλληπτο τεχνικο τομεα του ps4 αλλα και για το γεγονός οτι εχει καταφερει μια κονσόλα 300-400 μολης ευρω να κραταει τοσο ζωντανο το gaming σε μια εποχη που αργοπεθαίνει ειδικα σε third parti games ή μη (ps4) exclusives

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να μειωσω το παραπανω σχολιο θα πω ενα πραγμα που με χαλαει με την εν λογω κονσολα και βασικα ολες τις κονσολες γενικοτερα μιας και τα περισσοτερα παιχνιδια παιζουν 30 καρε και στην καλυτερη 60.Σε εμενα επειδη εχω και οθονη 144 hz κανει περισοτερο μπαμ η διαφορα και επειδη προσφατα πηρα τηλεοραση 4κ και εχω το pro μπορω να πω οτι σε πολλους τιτλους αν βαλω το 4κ η κονσολα τα βρισκει σκουρα και ριχνει πολυ τα καρε και φαινεται οτι τραβαει ζορια για να εχεις το οπτικο αποτελεσμα οποτε για μενα στις περισσοτερες περιπτωσεις διαλεγω το perfomance Option για περισσοτερα καρε σε αυτο φταιει και το γεγονος οτι το ματι μου εχει συνηθισει τα παραπανω καρε που εχω στο pc και μου κακοφαινεται οταν παιζω στο ps4.Αλλα δυσκολο να πιασει το Pc στα γραφικα αλλα σιγουρα ειναι value for money το οπτικο αποτελεσμα σε συγκριση που με το pc θες 3-5 φορες πανω τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, icenex είπε

Χωρις να θελω να μειωσω το παραπανω σχολιο θα πω ενα πραγμα που με χαλαει με την εν λογω κονσολα και βασικα ολες τις κονσολες γενικοτερα μιας και τα περισσοτερα παιχνιδια παιζουν 30 καρε και στην καλυτερη 60.Σε εμενα επειδη εχω και οθονη 144 hz κανει περισοτερο μπαμ η διαφορα και επειδη προσφατα πηρα τηλεοραση 4κ και εχω το pro μπορω να πω οτι σε πολλους τιτλους αν βαλω το 4κ η κονσολα τα βρισκει σκουρα και ριχνει πολυ τα καρε και φαινεται οτι τραβαει ζορια για να εχεις το οπτικο αποτελεσμα οποτε για μενα στις περισσοτερες περιπτωσεις διαλεγω το perfomance Option για περισσοτερα καρε σε αυτο φταιει και το γεγονος οτι το ματι μου εχει συνηθισει τα παραπανω καρε που εχω στο pc και μου κακοφαινεται οταν παιζω στο ps4.Αλλα δυσκολο να πιασει το Pc στα γραφικα αλλα σιγουρα ειναι value for money το οπτικο αποτελεσμα σε συγκριση που με το pc θες 3-5 φορες πανω τα λεφτα.

Ride the bandwagon

ets2_00035_ModLandNet_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Ride the bandwagon

ets2_00035_ModLandNet_2.png

παιχνιδια ομως σαν του ps4 δε παιζεις 😛 ακομα εισαι στο περιμενε για monster hunter XD 

@icenex δε ξερω γτ καν να το αναφερεις το εχουμε πει πολλες φορες, το pc εχει καλυτερα γραφικα και ειναι πιο smooth δε το συζηταμε καν, αλλα πολλα παιχνιδια της κονσολας ειναι απλα τρομερα. Παρε το horizon, δεν νομιζω να υπαρχει κατι αντιστοιχο στο pc, και ειναι ποσα ακομα οχι 1 και 2. Εγω παντως μετα απο  16 χρονια pc gamer μια χαρα την εχω καταβρει με το ταπεινο fat ps4, εχω αμετρητες ωρες, και τα 30καρε δεν με απασχολουν πλεον. Σιγουρα δεν τα προτιμω, αλλα δεν τρελαινομαι κ ολας. Monster hunter ουτε καν 30 fps, και κοντευω 300 ωρες και θα κλεισω σιγουρα αλλες τοσες 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Πια ειναι η δικη σας εκδοχη-εξηγηση για τον ασύλληπτο τεχνικο τομεα του ps4 αλλα και για το γεγονός οτι εχει καταφερει μια κονσόλα 300-400 μολης ευρω 

 

Οσο προχωρα η τεχνολογια τοσο περισσοτερο ανεβαινει το κοστος του development. Χρειαζεται λοιπον πολυ περισσοτερος χρονος και χρημα σε σχεση το παρελθον, για να φτιαξεις εναν πχ open world κοσμο. Aλλο το GTA3 και αλλο το horizon zero down. Mονο η Aloy παιζει να χρειαζεται ενα μεγαλο οικοδομικο τετραγωνο του GTA3.

Απο δω και περα(αν και συνεβαινε σε ενα βαθμο και παλιοτερα) μεγαλο ρολο για τα γραφικα θα παιζουν τα production values, το ταλεντο και το ξεζουμισμα της κονσολας που θα ερχεται απο τα exclusives, παρα το ιδιο το hardware.

Oταν ο Drake λυγιζει ρεαλιστικα τα δαχτυλα του (οπως γινεται σε μια πραγματικη παλαμη/ δαχτυλα) για να πιαστει απο πλατφορμα, αυτο δεν εχει να κανει με την ισχυ του PS4, αλλα με τα production νalues/ταλεντο/ ξεζουμισμα του κλειστου συστηματος...

Για αυτο και τα GoT, DS, TLOUS2(exclusives) της Ε3...για αυτο και καθε χρονο τα καλυτερα γραφικα της χρονιας ερχονται απο καποιο exclusive του PS4. (Eκει που μενει πισω ακομα ειναι το frame rate, μεχρι να σου δινουν την επιλογη στις επομενες κονσολες)

ΥΓ. Για να μη πω οτι στο μελλον- ετσι οπως παει- μονο απο production values θα βλεπεις γραφικα και πετα τα ολα τα αλλα στον καλαθο...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Οσο προχωρα η τεχνολογια τοσο περισσοτερο ανεβαινει το κοστος του development. Χρειαζεται λοιπον πολυ περισσοτερος χρονος και χρημα σε σχεση το παρελθον, για να φτιαξεις εναν πχ open world κοσμο. Aλλο το GTA3 και αλλο το horizon zero down. Mονο η Aloy παιζει να χρειαζεται ενα μεγαλο οικοδομικο τετραγωνο του GTA3.

Απο δω και περα(αν και συνεβαινε σε ενα βαθμο και παλιοτερα) μεγαλο ρολο για τα γραφικα θα παιζουν τα production values, το ταλεντο και το ξεζουμισμα της κονσολας που θα ερχεται απο τα exclusives, παρα το ιδιο το hardware.

Oταν ο Drake λυγιζει ρεαλιστικα τα δαχτυλα του (οπως γινεται σε μια πραγματικη παλαμη/ δαχτυλα) για να πιαστει απο πλατφορμα, αυτο δεν εχει να κανει με την ισχυ του PS4, αλλα με τα production calues/ταλεντο/ ξεζουμισμα του κλειστου συστηματος...

Για αυτο και τα GoT, DS, TLOUS2(exclusives) της Ε3...για αυτο και καθε χρονο τα καλυτερα γραφικα της χρονιας ερχονται απο καποιο exclusive του PS4. (Eκει που μενει πισω ακομα ειναι το frame rate, μεχρι να σου δινουν την επιλογη στις επομενες κονσολες)

ΥΓ. Για να μη πω οτι στο μελλον- ετσι οπως παει- μονο απο production values θα βλεπεις γραφικα και πετα τα ολα τα αλλα στον καλαθο...

Με λιγα λογια πλεον ετσι οπως παει και δυστηχως θα βλεπουμε καλα και τεχνικα αρτια παιχνιδια μονο σε exclusive καποιας κονσολας ειτε λεγεται ps4 ειτε οπως αλλιως θα λεγεται την εκαστοτε εποχη και γενια.

Ο μονος λογος που με κραταει ακομα και δεν εχω αγορασει ps4 με τοσο ποιοτικα exclusives που δε θα παιξω ποτε στο pc ειναι το τελευταιο που ειπες σχετικα με το framerate που καλως ή κακος οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω οταν το ματακι σου εχει μαθει στα 60 ακατεβατα ασχετως αν μιλαμε για 1080p ή για 4k ειναι λιγο δυσκολο να μαθεις αλλιως και ακομα και το pro δε νομιζω να παει με 60 ακατεβατα εστω και στα exclusives του μονο που με ενδιαφερουν, εξαιρεση το TLOUS2 που θα μπορουσα να το παιξω και με 10 fps αν οντως ειναι οπως στη παρουσιαση γιατι μου επεσαν τα σαγονια στο πατωμα οταν το ειδα.

Πιθανων να παω σε αγορα ps4 pro στη κυκλοφορια του ps5 (δε νομιζω να παρει πανω απο 1.5 ή το πολυ 2 χρονια) που η τιμη θα εχει πεσει αρκετα αισθητα και σε μεγαλο βαθμο το ιδιο και οτι exclusive εχει βγει το οποιο θα εχω επιπλεον την ευκαιρια να ξεζουμισω εφοσον θα εχω ενα πληθος επιλογων μιας και δεν εχω ασχοληθει ουτε με ενα στο παρελθον, θα μου πεις θα ειμαι μια γενια πισω αλλα.. οπως τη βρισκει ο καθενας.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Με λιγα λογια πλεον ετσι οπως παει και δυστηχως θα βλεπουμε καλα και τεχνικα αρτια παιχνιδια μονο σε exclusive καποιας κονσολας ειτε λεγεται ps4 ειτε οπως αλλιως θα λεγεται την εκαστοτε εποχη και γενια.

Πιθανοτατα εκει θα βλεπεις την διαφορα. Οχι οτι τα αλλα δεν θα ειναι καλα οπτικα αλλα καταλαβαινεις τι λεω.

Γενικα οπου πεσει χρημα στο μελλον εκει θα ειναι και τα γραφικα(ειτε ειναι κονσολα αυτο ειτε κατι αλλο). Προφανως μετραει και το ταλεντο, ξεζουμισμα  και το ιδιο το hardware. Αλλα απο μονο του πχ το hardware δεν μπορει να σου κανει το τελειο motion capture/ animation, να σου δωσει τις τελειες ερμηνειες απο τους αψογους ηθοποιους ή ξερω γω να σου δωσει τον χρονο(εργατικο δυναμικο) να ασχοληθεις με το πως ανεμιζουν η τριχες στο στηθος ενος χαρακτηρα κτλ. Καποιος πρεπει να πληρωσει για να βγει ενα ωραιο αποτελεσμα σε ολους τους τομεις. 

 

Ειναι αρκετα πιθανον να μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια του PS4 στο PS5 ετσι οπως το πανε, με καπως καλυτερο frame rate. Oποτε στην θεση σου, αν ειναι να περιμενω τοσο πολυ θα πηγαινα για ps5(εφοσον θα ισχυει το παραπανω).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το frantics απο το ps store(ελληνικο) αλλα δε βλεπω επιλογη για ελληνικα. Ξερει καποιος αν μπορει να αλλαξει μεσα απο το παιχνιδι (και πως) ή αν μπορω να κατεβασω καποιο update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, najinblue3 είπε

παιχνιδια ομως σαν του ps4 δε παιζεις 😛 ακομα εισαι στο περιμενε για monster hunter XD 

@icenex δε ξερω γτ καν να το αναφερεις το εχουμε πει πολλες φορες, το pc εχει καλυτερα γραφικα και ειναι πιο smooth δε το συζηταμε καν, αλλα πολλα παιχνιδια της κονσολας ειναι απλα τρομερα. Παρε το horizon, δεν νομιζω να υπαρχει κατι αντιστοιχο στο pc, και ειναι ποσα ακομα οχι 1 και 2. Εγω παντως μετα απο  16 χρονια pc gamer μια χαρα την εχω καταβρει με το ταπεινο fat ps4, εχω αμετρητες ωρες, και τα 30καρε δεν με απασχολουν πλεον. Σιγουρα δεν τα προτιμω, αλλα δεν τρελαινομαι κ ολας. Monster hunter ουτε καν 30 fps, και κοντευω 300 ωρες και θα κλεισω σιγουρα αλλες τοσες 

Παραδοξως το horizon ειναι που λιωνω αυτον τον καιρο και εκει παρατηρησα τα λιγα καρε και το αναφερω.Ενω το παιχνιδι ειναι φοβερο σε ολους τους τομεις εκει που υστερει για μενα ειναι τα λιγα καρε και ειδικα αν το βαλεις σε 4κ.Το αναφερα οχι για να κανω συγκριση με το pc αλλα πιο πολυ στο σχολιο που εκανε το παιδι πιο πανω οτι ναι μεν ισχυουν ολα αυτα που αναφερει και βλεπουμε φοβερους τιτλους και ενω ξεζουμιζουν για να βγαλουν αυτα τα γραφικα αυτο ερχεται με ενα συγκεκριμενο κοστος και δεν ειναι αλλο απο τα λιγα καρε.Εξου και το σχολιο μου και δεν ητανε ενα σχολιο ps4 vs pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...