Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JohnHacked είπε

Εχει βάλει κάποιος στο PS4 3TB δίσκο; Εχει κάποιο θέμα;

Αν ρωτάς για εσωτερικό δίσκο λόγο πάχους δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο των 2tb.

Αν τώρα ρωτάς για εξωτερικό usb3 δίσκο νομίζω το όριο είναι τα 6tb.

 

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό που έχω προτείνει άπειρες φορές σε αυτό το τοπικ και το έχω κάνει κι εγώ και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος.

Στις 1/5/2019 στις 12:40 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Όχι το θέμα είναι να βρούμε μια χρυσή τομή ανάμεσα σε αυτά τα δυο.

Κάτι δηλαδή που θα κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα και τα δυο και όχι μόνο το ένα από τα δυο.

Και αν θέλουμε σωστή σύγκριση θα μου κάνεις έναν απλό μηχανικό δίσκο με τον hybrid γιατί κατά βάση ο hybrid είναι ένας μηχανικός δίσκος που ένα πολύ μικρο του μέρος είναι ssd.

Δεν μπορείς λοιπόν να μου συγκρίνεις έναν hybrid δίσκο με έναν καθαρό ssd είναι άνιση μάχη.

Στις 30/4/2019 στις 3:21 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Για εμένα προσωπικά ναι.

Θα πρέπει αν μεταφέρεις καμιά φορά τη κονσόλα να μεταφέρεις και το δίσκο.

Εννοείτε ότι σαν εσωτερικός δίσκος θα είναι πιο γρήγορος απ' ότι σαν εξωτερικός usb3 εξυπακούεται αρκεί να είναι όντως γρήγορος sata3(ps4pro) ο δίσκος που θα βάλεις στη κονσόλα.

Και άλλα πολλά.

Στις 29/4/2019 στις 8:45 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον εσωτερικό δίσκο της κονσόλας αφού στο επιτρέπει η ίδια η Sony και δεν χάνεις καμιά εγγύηση ή οτιδήποτε έχεις ήδη στο δίσκο που έχεις αυτή τη στιγμή στη κονσόλα σου.

https://www.playstation.com/el-gr/get-help/help-library/system---hardware/storage---data/upgrade-playstation-4-hdd/

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν ρωτάς για εσωτερικό δίσκο λόγο πάχους δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο των 2tb.

Αν τώρα ρωτάς για εξωτερικό usb3 δίσκο νομίζω το όριο είναι τα 6tb.

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό που έχω προτείνει άπειρες φορές σε αυτό το τοπικ και το έχω κάνει κι εγώ και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος.

Άντε πάλι... Και κάθε που το γράφεις αυτό σου λέμε πολύ απλά ότι δεν ισχύει παρά μόνο σε πάρα πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Με benchmark, θεωρίες, κλπ, αλλά εκεί εσύ, συνεχίζεις να προσπαθείς να παραπλανήσεις κοσμο με την χαζομάρα αυτή, απλά επειδή ΕΣΥ την έχεις και νομίζεις ότι όντως δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Άντε πάλι... Και κάθε που το γράφεις αυτό σου λέμε πολύ απλά ότι δεν ισχύει παρά μόνο σε πάρα πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Με benchmark, θεωρίες, κλπ, αλλά εκεί εσύ, συνεχίζεις να προσπαθείς να παραπλανήσεις κοσμο με την χαζομάρα αυτή, απλά επειδή ΕΣΥ την έχεις και νομίζεις ότι όντως δουλεύει.

Δεν παραπλανώ κανέναν.

Και θα σε παρακαλέσω όπως εγώ είμαι ευγενικός απέναντι σου και δεν χαρακτηρίζω αυτά που λες έτσι να πράξεις κι εσύ.

Λέω απλά την άποψη μου όπως κι εσύ την δική σου.

Το ότι εσύ πιστεύεις ότι ο εξωτερικός δίσκος usb3 είναι πιο γρήγορος από τον εσωτερικό είναι άποψη σου όπως κι εμένα είναι η αντίθετη.

Και το έχουν δείξει αυτό στο κανάλι digital foundry στο youtube με νούμερα και με απ' όλα, αν εσύ δεν τους πιστεύεις είναι αναφέρετο δικαίωμα σου όπως κι εμένα επίσης είναι αναφέρετο δικαίωμα μου να τους πιστεύω.

Δεν σημαίνει ότι η δίκη σου άποψη είναι σωστή και η δική μου λάθος αλλά ούτε και το αντίθετο.

Ο κάθε ένας διαβάζει στο νετ πληροφορίες σχετικές με το θέμα και με βάση και τις εμπειρίες που έχει κρίνει και κανει.

Αν θες να συνεχίσουμε αυτήν την συζήτηση θα σε παρακαλέσω να την κάνουμε μέσω προσωπικών μηνυμάτων για να μην κουράζουμε το τοπικ με όλα αυτά.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Το ότι εσύ πιστεύεις ότι ο εξωτερικός δίσκος usb3 είναι πιο γρήγορος από τον εσωτερικό είναι άποψη σου όπως κι εμένα είναι η αντίθετη.

 

Μα και οι δύο στο ίδιο usb interface καταλήγουν για λόγους ... πειρατείας? 

Αυτά τα interfaces που έχουν κατακλύσει τους εξωτερικούς φορητούς, τώρα τελευταία.

 

Sata to usb > usb to Sata και άλλα τέτοια όμορφα.

Η θεωρία που διαφωνείτε ποια είναι αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πολύ απλά λόγια αν έχω καταλάβει καλά(Με κάθε επιφύλαξη) ο non-serviam πιστευει οτι με τον εξωτερικό usb3 δίσκο θα έχει καλύτερες ταχύτητες loading times των παιχνιδιών και όχι μόνο και εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο ότι δηλαδή με τον εσωτερικό sata3 δίσκο θα έχει καλύτερες ταχύτητες loading times των παιχνιδιών και όχι μόνο.

Κάτι που μπορούμε να δούμε πολύ εύκολα σε οποιοδήποτε υπολογιστή με sata3 & usb3.

Ακόμα και με βάση τις θεωρητικές ταχύτητες που στην πράξη σχεδόν ποτέ δεν τις πιάνουν θα δούμε ότι η θήρα sata3 είναι πιο γρήγορη από την usb3.

 

Και στο κάτω - κάτω της γραφής πολύ το αναλύουμε ο κάθε ένας ας κάνει ότι θέλει με βάση τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Inside X είπε

Μα και οι δύο στο ίδιο usb interface καταλήγουν για λόγους ... πειρατείας? 

Αυτά τα interfaces που έχουν κατακλύσει τους εξωτερικούς φορητούς, τώρα τελευταία.

Sata to usb > usb to Sata και άλλα τέτοια όμορφα.

Η θεωρία που διαφωνείτε ποια είναι αν επιτρέπεται?

Εγώ αναφέρομαι αποκλειστικά στο γεγονός ότι οι hybrid είναι γτπ, που συνέχεια τους προτείνει. Μόνο κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες και καταστάσεις θα δει διαφορά σε σχέση με τον απλό, και η τιμή τους ούτε για αστείο δεν τους δικαιολογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε, forum είναι ας το συζητήσουμε.

Στην πράξη από ότι ξέρω (και ας με διορθώσει κάποιος) ο non-serviam έχει δίκιο γιατί:

- Ότι δίσκο και να βάλεις καταλήγει στο ίδιο USB-host controller γιατί υποθέτω ότι ένα proprietary usb host controller είναι πιο anti-tinker friendly ειρωνικά σε σχέση με το universal του δίαυλου.

(Λύση που υιοθετήθηκε στις κονσόλες αυτής της γενιάς).

- Το Spider Man π.χ. σε tech ανάλυση/παρουσίαση φτιάχτηκε για να κάνει steaming το web-slinging στα 20MB/S οπότε ότι δίσκο να βάλει και να κανένα κουλάδι καλύπτεται σε διαμεταγωγή εδώ και ... 10 χρόνια?

(για αυτό το SPIDER MAN PS5 έριξε σαγόνια).

- Και nvme να μπορούσες να βάλεις, η CPU θα ήταν bottleneck. (SSD-σαγόνια Νο2).

Αυτά από εμένα :) 

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω δεν έχεις δίκιο σε αυτό άλλο το usb controller του ps4 και άλλο το sata3 controller του ps4 εξου και η διαφορά στις ταχύτητες(Έστω και θεωρητικές γιατί στη πράξη δεν πιάνουν πάντα τις θεωρητικές τους ταχύτητες)

Εγώ προσωπικά είδα διαφορά(Όσο και αν ο norn-serviam δεν το πιστεύει) και τεράστια με βάση τον αρχικά 1tb sata3 που είχε το ps4pro μου με τον seagate sshd 2tb που του έβαλα εγώ μετά.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Εγώ αναφέρομαι αποκλειστικά στο γεγονός ότι οι hybrid είναι γτπ, που συνέχεια τους προτείνει. Μόνο κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες και καταστάσεις θα δει διαφορά σε σχέση με τον απλό, και η τιμή τους ούτε για αστείο δεν τους δικαιολογεί.

Για να είμαι δίκαιος γτπ, δεν τους λες τους sshd αναλογικά με το value for money το οποίο ήταν ίδιο με τους hdd.

Τώρα που έπεσαν οι τιμές στις Nand ναι τα πράγματα όντως αλλάξαν.

 

Το αστείο είναι ότι η Sony θα υιοθετήσει μια hybrid λύση από ότι διαβάζω (+HBCC) αλλά από την πλευρά των server. (Δεν κάνω cache - μεταφέρω ολόκληρα κομμάτια ή και το Game αν χωράει στον SSD) και μεταφέρω το rot υλικό πίσω στον HDD.

 

Διαφορετικά την κόβω να κάνουμε install 5 games όλα και όλα στον 1TB SSD του PS5. Άντε 10 αν έχει 2TB.

14 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Νομίζω δεν έχεις δίκιο σε αυτό άλλο το usb controller του ps4 και άλλο το sata3 controller του ps4 εξου και η διαφορά στις ταχύτητες(Έστω και θεωρητικές γιατί στη πράξη δεν πιάνουν πάντα τις θεωρητικές τους ταχύτητες)

Εγώ προσωπικά είδα διαφορά(Όσο και αν ο norn-serviam δεν το πιστεύει) και τεράστια με βάση τον αρχικά 1tb sata3 που είχε το ps4pro μου με τον seagate sshd 2tb που του έβαλα εγώ μετά.

Ναι στα παιχνίδια που παίζεις συχνά θα είδες κάποια διαφορά. Όπως θα έβλεπες και με ένα ssd.

Όχι όμως ίδια με το αν είχες PC. Ειρωνικά αυτό θα αλλάξει. <---> Θα παρακαλάνε στα PC να δουν διαφορά με τον SSD τους και δεν παν να είναι m2 gen 4, αλλά με τόση ποικιλία στα hardware configurations εκεί έξω, ο θεός να τους(μας) βοηθήσει.

14 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Νομίζω δεν έχεις δίκιο σε αυτό άλλο το usb controller του ps4 και άλλο το sata3 controller του ps4 εξου και η διαφορά στις ταχύτητες(Έστω και θεωρητικές γιατί στη πράξη δεν πιάνουν πάντα τις θεωρητικές τους ταχύτητες)

Εγώ προσωπικά είδα διαφορά(Όσο και αν ο norn-serviam δεν το πιστεύει) και τεράστια με βάση τον αρχικά 1tb sata3 που είχε το ps4pro μου με τον seagate sshd 2tb που του έβαλα εγώ μετά.

Και σου κάνω και 2ο quote για να σου γράψω και την άλλη άποψη: To sustained transfer rate, όσο καλά και να γράψουν τα παιχνίδια το τερματίζει και το USB3 αλλά και το Sata 2....ούτε καν 3. Να μην πω και για το 1 αλλά οι βελτιώσεις είναι και στο interface (NCQ) το οποίο αμφιβάλλω αν το υποστηρίζουν οι κονσόλες με host controller αποκλειστικό μεν (όπως τα παιχνίδια τους) γτπ δε - της πλάκας δηλαδή/cheap πως το λένε..... (Όπως και το TRIM).

Οι διαφορές που βλέπεις είναι στο random seek ΟΤΑΝ αυτό χτυπήσει nand KAI δεν υπάρχει CPU bottleneck και και και.

 

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο αφορά τον ssd όπως και όπου(μέχρι και σε φορητό υπολογιστή 10 ετιας)και να τον  συνδέσεις οι διαφορές που θα δεις είναι τεράστιες σε σχέση με οποιονδήποτε μηχανικο ή υβριδικό δίσκο.

Δεν υπάρχει καν συγκρίση. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε Παράγοντα Χ.... θα καταντήσουμε γραφικοί εδώ μέσα, επιμένεις αλλά δεν βλέπω την τεκμηρίωση σε αυτά που λες.

Και εγώ έχω αναβαθμίσει ένα κάρο laptop γνωστών μου μέχρι και DELL SFF PC με Core 2 Duo που πήραν για το σπίτι από τα "refurbished" και ναι η διαφορά είναι αποκαλυπτική του στυλ πατάω το power button και το σύστημα είναι online σε κάτι δεύτερα από το πατώ το power button, βάζω τα υλικά στο τοστ, βάζω τον κωδικό στο login και πάω να ψήσω το τοστ, το τρώω και μετά παίζει να ανοίξει το word μέχρι να πιω και την κόκα-κόλα....

ΑΛΛΑ οι κονσόλες ΔΕΝ είναι PC πως το λένε. Είναι φτιαγμένες να κάνουν αυτό που κάνουν είτε βάλεις δίσκο με επιδόσεις 5 1/4 floppy είτε SSD.

Είναι πως στο καλό το λένε purpose built μηχανήματα. Για αυτό και βλέπεις να τρέχουν παιχνίδια που σε όρους PC δεν θα το τόλμαγες καν να τα κάνεις install.

Βελτιώσεις θα υπάρχουν αλλά αυτές είναι στα όρια είτε του στατιστικού λάθους, είτε χειρότερες, είτε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Μην πάμε μακριά .. τι διαφορά βλέπει στο loading στο game Steam π.χ ο πλέμπα Sata SSD με τα και καλά 500 mb/s με τον nvme των 3gb/s.

Καμία ή ελάχιστη.

Στο next gen από ότι φαίνεται και λένε και οι ίδιοι οι system architects θα υπάρχει τρανταχτή διαφορά γιατί δεν θα είναι μόνο το game και το interface που θα αλλάξει. Θα είναι όλη η φιλοσοφία διαφορετική. Κυριότερα όμως, στο file system - εκεί θα γίνει, αν γίνει το μπαμ. Purpose built for gaming και αυτό.

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω απαντήσει ήδη πιο πάνω. 

Και ούτε εσύ με τη σειρά σου έχεις δείξει καμία απόδειξη για αυτά που λες όμως. 

Μην λέμε τα ίδια και γινόμαστε κουραστικοί. 

Πίστευε ότι θέλεις και άσε με να πιστεύω ότι θέλω. 

 

Όπως είπα και πιο πάνω ο κάθε ένας έχει την άποψη του με βάση τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Σου έχω απαντήσει ήδη πιο πάνω. 

Και ούτε εσύ με τη σειρά σου έχεις δείξει καμία απόδειξη για αυτά που λες όμως. 

Μην λέμε τα ίδια και γινόμαστε κουραστικοί. 

Πίστευε ότι θέλεις και άσε με να πιστεύω ότι θέλω. 

Όπως είπα και πιο πάνω ο κάθε ένας έχει την άποψη του με βάση τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.

Στα 0 και 1 που γίνεται η διαμεταγωγή των games στην RAM για να την επεξεργαστεί η CPU (APU) δεν χωράνε προσωπικές απόψεις.

Μόνο αποτελέσματα.

Το μόνο που μπορεί να διαφέρει είναι η προσωπική εμπειρία, συζήτηση επί της οποίας είναι σαν μιλάμε για κωλό...κυθόπιτες! :P

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kon1to είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω PS4... για "απλή" χρήση, έχει κάποια ουσιαστική διαφορά το Slim από το Pro;

Αν εχεις 4Κ tv, πηγαινε στο pro. Εχει εμφανεις διαφορες και αξιζει η διαφορα στην τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...