Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Fulgore said:

λογω του fortnite που ο μονος λογος που εχει παρει τοση εκταση ενα free to play παιχνιδι κιολας ειναι επειδη οι κατοχοι του Switch βαρανε μυγες φετος και εψαχνας αφορμη να κραξουν για κατι παρολο που η Sony δεν ειχε ταξει τιποτα πανω σε αυτο

Μπράβο, ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που κράζουμε τη Sony για το Fortnite, όχι το γεγονός ότι είναι αδίστακτοι καπιταλιστές που θα σε κρατήσουν ακόμα και όμηρο αν χρειαστεί προκειμένου να μην κερδίσει έδαφος ο ανταγωνισμός. Εγώ πάντως ήδη έχω backlog καμιά 10αριά games στο Switch μου (στο PS4 μόλις 6) και την κράζω παρόλο που δεν μου καίγεται καρφί για το Fortnite, σε 3 λεπτά είχε γίνει uninstalled.

Δεν πειράζει, είναι ευλογημένη η Sony με τα δωρεάν games που χαρίζει κάθε μήνα στο PS+, λεπτομέρειες είναι αυτά τα παραστρατήματα

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μπράβο, ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που κράζουμε τη Sony για το Fortnite, όχι το γεγονός ότι είναι αδίστακτοι καπιταλιστές που θα σε κρατήσουν ακόμα και όμηρο αν χρειαστεί προκειμένου να μην κερδίσει έδαφος ο ανταγωνισμός. Εγώ πάντως ήδη έχω backlog καμιά 10αριά games στο Switch μου (στο PS4 μόλις 6) και την κράζω παρόλο που δεν μου καίγεται καρφί για το Fortnite, σε 3 λεπτά είχε γίνει uninstalled.

Δεν πειράζει, είναι ευλογημένη η Sony με τα δωρεάν games που χαρίζει κάθε μήνα στο PS+, λεπτομέρειες είναι αυτά τα παραστρατήματα

Εγραψα πουθενα μπραβο στην Sony για την εν λογω κινηση?

Βασικα ειναι μια κινηση που εμεις σαν καταναλωτες/πελατες παιρνουμε μια μονο θεση μιας και προφανως ειναι κατι που δεν μας οφελει(αρα αυτονοητα χωρις να χρειαστει να το γραψουμε εδω ειναι κατακριτεο). Το υπολοιπο μου σχολιο περι nintendo βεβαια ισχυει οχι γιατι το λεει ο Fulgore,αλλα τι βλεπει ενας τριτος απο κυκλοφοριες τι εχει ηδη κυκλοφορησει φετος(+αυτα που εχουν ανακοινωθει)σε σχεση με το 2017,οτι ακριβως ισχυε και για το ps4 την περιοδο 2014 με αρχες 2015.

Και για το Fortnite που αναφερετε εν μερη για ποιο λογο να κατσω να το κραξω στο insomnia αφου για το εν λογω παιχνιδι στις κονσολες κανεις δεν ενδιαφερεται ανεξαρτητως εκδοσης?Απλα για να εχουμε κατι να κραζουμε την εν λογω εταιρεια?

Το Cross platform γενικα στις κονσολες ειναι πονεμενη ιστορια,οχι μονο τωρα λογω του δημοφιλους Fortnite ή πιο παλια παλι που ειχε αναφερθει με το τοτε γνωστο Rocket League.

Αν ηταν να κανω καποιο παραπονο για κατι θα ηταν που δεν βλεπουμε περισσοτερα cross platform παιχνιδια.
 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Fulgore said:

Το υπολοιπο μου σχολιο περι nintendo βεβαια ισχυει οχι γιατι το λεει ο Fulgore,αλλα σε σχεση με τι εχει ηδη κυκλοφορησει περυσι σε σχεση με φετος(+αυτα που εχουν ανακοινωθει)οτι ακριβως ισχυε και για το ps4 την περιοδο 2014 με αρχες 2015.
 

Και σου ξαναλέω, ότι δεν ισχύει αυτό που λες, δεν κράζουμε την Sony γιατί δεν έχουμε τι να παίξουμε στο Switch, την κράζουμε γιατί η κίνηση της είναι εξωφρενικά απαράδεκτη ακόμα και γι' αυτούς που αγγίζουν επίπεδα ΕΑ στην απληστία.

Εντωμεταξύ μέσα στο 2018 ας πούμε το PS4 είναι φίσκα στους τίτλους ε, έχει τρεις ολόκληρους τίτλους (GoW, RDR2 και Spider-man) να παίξουμε, το Switch σε μάρανε.

7 minutes ago, Fulgore said:

Και για το Fortnite που αναφερετε εν μερη για ποιο λογο να κατσω να το κραξω στο insomnia αφου για το εν λογω παιχνιδι στις κονσολες κανεις δεν ενδιαφερεται ανεξαρτητως εκδοσης?Απλα για να εχουμε κατι να κραζουμε την εν λογω εταιρεια?

Το Cross platform γενικα στις κονσολες ειναι πονεμενη ιστορια,οχι μονο τωρα λογω του δημοφιλους Fortnite ή πιο παλια παλι που ειχε αναφερθει με το τοτε γνωστο Rocket League.

Αν ηταν να κανω καποιο παραπονο για κατι θα ηταν που δεν βλεπουμε περισσοτερα cross platform παιχνιδια.
 

Πρώτον, κράζουμε την κίνηση της εταιρείας, όχι το σημαντικότερο σκουπίδι παιχνίδι της γενιάς του.

Δεύτερον, τι σχέση έχει το cross-platform gaming με το να σου κλειδώνει η Sony τον λογαριασμό; Μάλλον δεν έχεις εντοπίσει τι έχει συμβεί με το Fortnite.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Malthador είπε

Εντωμεταξύ μέσα στο 2018 ας πούμε το PS4 είναι φίσκα στους τίτλους ε, έχει τρεις ολόκληρους τίτλους (GoW, RDR2 και Spider-man) να παίξουμε, το Switch σε μάρανε.

Το οτι εσυ προσωπικα εχεις ολες τις κονσολες+pc δεν σημαινει οτι ολοι στο θεμα του ps4 ειναι με κονσολα και pc για να συμφωνησουν στο παραπανω και να κοιταζουν μονο exclusives.

Κοινως το tomb raider,το ni no kuni,το Monster Hunter,το Far Cry,το dragon quest,το Battlefield V και παει λεγοντας στο ps4 θα τα παιξουν.

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεύτερον, τι σχέση έχει το cross-platform gaming με το να σου κλειδώνει η Sony τον λογαριασμό; Μάλλον δεν έχεις εντοπίσει τι έχει συμβεί με το Fortnite.

Spoiler

 

Ξερω πολυ καλα τι εχει κανει η Sony απλα δεν νομιζω οτι με το να αναφερουν 2-3 ατομα στο Insomnia αυτο θα αλλαξει κατι προς το καλυτερο.Αν θελει καποιος οντως να κραξει με την ελπιδα για κατι καλυτερο το κανει στα επισημα forum.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που πεφτει κραξιμο στο forum για μια αναλογου μεγεθους κινηση(ανεξαρτητως πλατφορμας/εταιρειας)στο forum τις πρωτες μερες οσο ειναι δημοφιλες το θεμα και μετα απο λιγο καιρο να μην ασχολειται κανεις(στο forum).

Η κουβεντα πιο πισω δεν ξεκινησε απο το Fortnite στο ps4,αλλα καποιες πρωτες προβλεψεις γυρω απο το επομενο Playstation.

Θυμαμαι περυσι και για την συνδρομη του ps4 οταν ανεβηκε στα 60ευρω στην Ευρωπη(και αρα σε μας)τα πρωτα σχολια που ηταν αναλογα στο forum.

-Απαραδεκτη Sony-

-Ντροπη και αισχος-

-Αντε και του χρονου 100ευρω-

Και παει λεγοντας.Φετος ομως μετα απο μερικους μηνες ολοι το εχουν αποδεχθει πλεον και ισα ισα που τρεχουν να αγορασουν τωρα την προσφορα με 42ευρω(η ιδια που περυσι ηταν στα 35..)και κανεις δεν ασχολειται με την αυξηση αυτη...

Γιαυτο λεω οτι ολα αυτα περι κραξιματος ή γινονται μαζικα εκει που πρεπει ή δυστηχως ειναι ανουσια οταν αναφερονται απο λιγα ατομα σε ενα ακυρο(απο πλευρας gaming)forum μιας χωρας οπως η Ελλαδα.

Θελω να δω απο τον Σεπτεμβριο και μετα που θα αρχισουν να βγαινουν παιχνιδια για ολες τις πλατφορμες ποσοι θα ασχολουνται ακομα με το θεμα αυτο(ειδικα οταν βγει και το Smash)σε σχεση με τωρα που ειναι νεκρη περιοδος απο πλευρας κυκλοφοριων λογω του καλοκαιριου.

7 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Αλλα δε μπορω να καταλαβω γτ κλειδωνει το account, μου φαινεται πολυ ηλιθια κινηση και ενα μεγαλο μεσσαιο δαχτυλο που δειχνει η σονυ στους κατοχους και των 2 κονσολων. Εγω που εχω switch δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα γτ δεν παιζω fortnite

Ο προφανης λογος που λενε οτι το κανει ειναι για να μην προτιμησει ο κοσμος του δημοφιλους αυτου παιχνιδιου την αλλη πλατφορμα,αρα οικονομικος(για αυτην).

Το θεμα ομως ξερεις ποιο ειναι?Οτι ειμαστε στο θεμα που υποτιθεται οτι αφορα το ps4 και τα 4 ατομα(μαζι με εμενα)που το εχουμε αναφερει το εν λογω περιστατικο και το αναφερουμε στο λαθος θεμα(αφου ειναι κατι που αφορα κυριως την εκδοση του Switch αυτο με την μεταφορα του account),και δεν μας ενδιαφερει το ιδιο το παιχνιδι αυτο καθαυτο(και ουτε και τους περισσοτερους στο forum αν κρινω γενικα την αναφορα/κουβεντα για το εν λογω παιχνιδι στο ps4).

Αρα τι ακριβως κουβεντες/παραπονα/κραξιμο περιμενετε να γινουν και σας κακοφανηκαν αυτα που εγραψα παραπανω?

 

Ανοιξτε αν θελετε ενα ξεχωριστο θεμα που να αφορα αυτο το περιστατικο να δειτε τι συμμετοχη που θα υπαρχει απο ολο το forum,για να δειτε ποσους τους ενδιαφερει πραγματικα αυτο που εγινε.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, Fulgore said:

αφου ειναι κατι που αφορα κυριως την εκδοση του Switch αυτο με την μεταφορα του account

Διαφωνώ εντελώς με αυτό. Το lockout των accounts στο NSw (και στο X1, για να μην ξεχνιόμαστε) αφορά πρωτίστως τους PS4 owners. Δείχνει το χαρακτήρα που κρατάει η Sony σε τι βαθμό σέβεται τους καταναλωτές που τη στηρίζουν με τα λεφτά τους. Αυτές τις πίπες κάνει η Sony κλασικά και με έχει κάνει να της δίνω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα μπορώ να διαθέσω. Δεν έχω συνδρομή και games αγοράζω μόνο physical σε προσφορές ή μεταχειρισμένα (με εξαιρέσεις πάντα κάτι GoW, SotC κλπ). Και σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί ξενερωμένοι σαν εμένα που τα σκάνε στη βιομηχανία.

Από εκεί και πέρα, δεν είναι μόνο στο PS department εταιρεία του κώλου, πριν δύο χρόνια είχα θέμα με το κινητό μου και δεν έβγαλα άκρη, τώρα έχω θέμα με την τηλεόρασή μου και κάνουν τους Κινέζους οι Ιάπωνες (καλά τώρα με την TV θα το τραβήξω όσο δεν πάει, δεν τους τη χαρίζω). Γενικότερα σαν εταιρεία έχει μηδέν σεβασμό στον πελάτη της, #4theplayers κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Malthador είπε

Από εκεί και πέρα, δεν είναι μόνο στο PS department εταιρεία του κώλου, πριν δύο χρόνια είχα θέμα με το κινητό μου και δεν έβγαλα άκρη, τώρα έχω θέμα με την τηλεόρασή μου και κάνουν τους Κινέζους οι Ιάπωνες (καλά τώρα με την TV θα το τραβήξω όσο δεν πάει, δεν τους τη χαρίζω). Γενικότερα σαν εταιρεία έχει μηδέν σεβασμό στον πελάτη της, #4theplayers κλπ.

Δεν διαφωνω στο παραπανω(εχω αναφερθει σε αλλα θεματα αναλυτικα για αυτο και αλλα ζητηματα) αλλα ειναι κουβεντα ασχετη με το παραπανω θεμα για να την αναλυσουμε και σιγουρα δεν εχει σχεση με το τελευταιο που γραφεις στο τελος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ερωτηση εγκυκλοπαιδική ,μετα το master system ξαναπηγα σε κονσολα σταθερη το ps4 pro εδώ και ένα χρονο αυτά ποσο αντεχουν σε μεσες ακρες? βγαζουν 2-3τια? ο ανεμιστήρας της πάει στο τέρμα αυτές τις ήμερες ,τι χαλαει πιο συχνα τροφοδοτικα η τα chip ξεκολλάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Malthador είπε

 Και σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί ξενερωμένοι σαν εμένα που τα σκάνε στη βιομηχανία.

Το πιο λογικο ειναι να κανουν παραπονα οι ιδιοι οι κατοχοι πρωτα απο ολα που τους αφορα αυτο και οχι αυτοι που δεν τους αφορα καθολου,ποσο μαλλον οταν δεν τους ενδιαφερει το παιχνιδι αυτο και το εχουν τελειως αδιαφορο.

Spoiler

 

Ξερεις τι μου θυμιζει αυτο που περιγραφεις παραπανω απο πλευρας αντιδρασης?Ορισμενους στο forum στο θεμα αυτο που εκραζαν για την αυξηση της συνδρομης του ps4 και στο τελος σου πεταγαν την κορυφαια ατακα(δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε συνδρομη γιατι την θεωρω κοροιδια)και εμενες καγκελο.....

Με λιγα λογια αυτοι που τους αφορα πραγματικα το εν λογω θεμα(κοινως εχουν ps4 και switch και το σημαντικοτερο ασχολουνται με το Fortnite και εχουν παιξει παρα πολλες ωρες,και εχουν ακουμπησει χρηματα)πρωτα αυτοι να βγουν να κραξουν(που εχουν καθε δικαιωμα και μαλιστα να το κανουν και στα επισημα forum μηπως και ακουστουν μαζικα και γινει τιποτα),και μετα ολοι εμεις οι υπολοιποι που απλα θα σχολιασουμε και απλα θα το αναφερουμε.

Εκτος αν καποιος απο εδω εχει αγορασει μετοχες οι οποιες με το περιστατικο αυτο επεσαν,αρα οκ ειναι και αυτοι μεσα.

Και για το αλλο που γραφεις θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω με τα περι 4theplayers και νοοτροπιας πολυεθνικης εταιρειας. Δεν εισαι ουτε 15χρονων μικρο παιδι για να ενθουσιαζεσαι με τα παντα,ουτε νεος στον χωρο/πιατσα των video games για να ''ψαρωνεις'' με τα 4theplayers.

Το ps4 το επελεξες για μια συγκεκριμενη κατηγορια(κυριως τα exclusives ας πουμε) του οπως πχ ο Najin που το επελεξε για το ενεργο(λογω παρεας)online.

Αυτα τα ''δεν δινω χρηματα στην χ εταιρεια για αυτες τις κινησεις της και ειμαι σιγουρος οτι ειναι και αλλοι σαν και μενα'' ξερεις ποσες φορες τα εχω διαβασει να γραφονται στο εδω forum και οχι μονο?

Και για την Sony,και για την ΕΑ,Activision,και για την Microsoft,και για την Nintendo και για την Bethesda,και για την Ubisoft και για την Square και γενικα για ολες τις μεγαλες εταιρειες.

Δεν υπερβαλω με το παραπανω,το εχω διαβασει κυριολεκτικα να γραφεται ετσι για καθε μια απο τις εταιρειες αυτες(αναλογα την περισταση παντα).

Το περιβοητο Vote with your wallet ειναι μια κουβεντα που λειτουργει μονο στην θεωρια δυστηχως,τουλαχιστον οχι οπως το φανταζομαστε οι 10-20 που συμμετεχουμε στα διαφορα forum.

Και για την Bungie ξερεις τι ακουγα τοτε για το always online των Destiny ή για την Blizzard με το τοτε Diablo 3 στο Pc ή ακομα και για το Battlefront 1?Το αποτελεσμα σε βαθος χρονου να βγαλουν ενα σκασμο απο χρηματα.

 

10 ώρες πριν, NEKROMA είπε

 το ps4 pro εδώ και ένα χρονο αυτά ποσο αντεχουν σε μεσες ακρες? βγαζουν 2-3τια? ο ανεμιστήρας της πάει στο τέρμα αυτές τις ήμερες ,τι χαλαει πιο συχνα τροφοδοτικα η τα chip ξεκολλάνε?

To Ps4 pro κυκλοφορει στην αγορα εδω και περιπου 1.5χρονο.Πως θα σου απαντησουμε λοιπον στο παραπανω?

Σε συγκριση με ποιο,με το αρχικο ps4 που δεν εχουν τα ιδια εσωτερικα?

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NEKROMA είπε

Παιδες ερωτηση εγκυκλοπαιδική ,μετα το master system ξαναπηγα σε κονσολα σταθερη το ps4 pro εδώ και ένα χρονο αυτά ποσο αντεχουν σε μεσες ακρες? βγαζουν 2-3τια? ο ανεμιστήρας της πάει στο τέρμα αυτές τις ήμερες ,τι χαλαει πιο συχνα τροφοδοτικα η τα chip ξεκολλάνε?

Τα hdmi όταν τα βαζω-βγάζεις. 😛Τα πρώτα ps4 είχαν θέμα είτε με την apu είτε με το chip του hdmi, για τα pro δεν έχω ακούσει κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/06/2018 at 03:26, najinblue3 said:

φαινεται τρομερο

Βασικά Touhou με ukiyo-e art style ε; Καλή φάση φαίνεται (αν και απο το thumbnail αρχικά υπολόγιζα να είναι κανένα sequel του Muramasa: Demon Blade :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ίσως είμαι εκτός θέματος αλλά χρειάζομαι βοήθεια. Η ερώτηση μου είναι αν με ένα ps4 μπορώ να σερφαρω στο διαδίκτυο... Εννοώ με κάποια ευκολία. Ρωτάω γιατί λόγω Pro το οποίο είναι το μόνο παιχνίδι που παίζω είμαι σε δίλημμα να πάρω η/υ ή ps4.  (η διαφορά στα χρήματα είναι μεγάλη...) το θέλω ταινίες, σερφαρισμα και Pro τίποτα αλλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rafinha είπε

σκεφτομαι ν αλλαξω στρατοπεδο
και απο τη νιντυ και το switch να

παω στη sony και το ps4
τι λετε να το κανω το βημα?

Δεν υπάρχει επαφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...