Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες μου σε παρακαλώ πολύ πόσο κοστίζει ένας 2tb ssd δίσκος?

 

Αν μου βρεις έναν 2tb ssd δίσκο στην τιμή που έχει ο hybrid seagate 2tb δίσκος τότε ναι είμαι μαζί σου και θα προτείνω σε όλο το κόσμο αυτόν τον ssd που θα μου προτείνεις.

 

Αλλά δυστυχώς στη τιμή μέχρι 100 ευρώ με το ζόρι να βρεις έναν 500-600gb όχι 2tb ssd δίσκο.


 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Paragontas-x είπε

Πες μου σε παρακαλώ πολύ πόσο κοστίζει ένας 2tb ssd δίσκος?

Αν μου βρεις έναν 2tb ssd δίσκο στην τιμή που έχει ο hybrid seagate 2tb δίσκο τότε ναι είμαι μαζί σου και θα προτείνω σε όλο το κόσμο αυτόν τον ssd που θα μου προτείνεις.

Αλλά δυστυχώς στη τιμή μέχρι 100 ευρώ με το ζόρι να βρεις έναν 500-600gb οχι 2tb.

Ναι οκ δεν έχεις άδικο σε αυτό , αλλά το θέμα είναι αν συζητάμε για ταχύτητα ή για χωρητικότητα. 

Εγώ ας πούμε δεν παίζω πάνω απο 5 παιχνίδια ταυτόχρονα , οπότε μου αρκούν 500GB και ας έχω σε εξωτερικό τα χαζοπαιχνιδάκια για να μην πιάνουν χώρο και που δεν έχουν μεγάλα loading times οπότε δεν σε απασχολεί να τα έχεις στον SSD. Τώρα αν έχεις πάνω απο 10 ΑΑΑ τίτλους και θές να παίζεις ταυτόχρονα τότε ναι είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι οκ δεν έχεις άδικο σε αυτό , αλλά το θέμα είναι αν συζητάμε για ταχύτητα ή για χωρητικότητα. 

Εγώ ας πούμε δεν παίζω πάνω απο 5 παιχνίδια ταυτόχρονα , οπότε μου αρκούν 500GB και ας έχω σε εξωτερικό τα χαζοπαιχνιδάκια για να μην πιάνουν χώρο και που δεν έχουν μεγάλα loading times οπότε δεν σε απασχολεί να τα έχεις στον SSD. Τώρα αν έχεις πάνω απο 10 ΑΑΑ τίτλους και θές να παίζεις ταυτόχρονα τότε ναι είναι πρόβλημα.

Όχι το θέμα είναι να βρούμε μια χρυσή τομή ανάμεσα σε αυτά τα δυο.

Κάτι δηλαδή που θα κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα και τα δυο και όχι μόνο το ένα από τα δυο.

 

 

Και αν θέλουμε σωστή σύγκριση θα μου κάνεις έναν απλό μηχανικό δίσκο με τον hybrid γιατί κατά βάση ο hybrid είναι ένας μηχανικός δίσκος που ένα πολύ μικρο του μέρος είναι ssd.

Δεν μπορείς λοιπόν να μου συγκρίνεις έναν hybrid δίσκο με έναν καθαρό ssd είναι άνιση μάχη.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Paragontas-x είπε

Και αν θέλουμε σωστή σύγκριση θα μου κάνεις έναν απλό μηχανικό δίσκο με τον hybrid γιατί κατά βάση ο hubrid είναι ένας μηχανικός δίσκος που ένα πολύ μικρο του μέρος είναι ssd.

Δεν μπορείς λοιπόν να μου συγκρίνεις έναν hybrid δίσκο με έναν καθαρό ssd είναι άνιση μάχη.

Εχμ ? Γιατί ? Το θέμα μας δεν είναι να είναι ο γρηγορότερος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείτε πως όχι.

Δηλαδή εσένα θα σε χαλάσει πάρα πολύ αν τα παιχνίδια φορτώνουν απλά μερικά λεπτά περισσότερο έτσι?

 

Όπως είπα και πριν. Χρυσή τομή.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Εννοείτε πως όχι.

Δηλαδή εσένα θα σε χαλάσει πάρα πολύ αν τα παιχνίδια φορτώνουν απλά μερικά λεπτά περισσότερο έτσι?

Όπως είπα και πριν. Χρυσή τομή.

Προσωπικά ναι θα με χαλάσει , αλλά είπαμε δεν έχει και πολύ νόημα αυτό που συζητάμε τώρα μεταξύ μας , αν κάποιος θέλει ταχύτητα παίρνει SSD , αλλιώς ας μείνει με τον μηχανικό εγώ αυτό λέω.

Ότι καλή η χρυσή τομή που λές αλλά δεν αξίζει να δώσεις κοντά 100ε για να έχει λίγα δευτερόλεπτα διαφορά . Με τον SSD μπορεί να πέφτεις και στον μισό χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι από τη στιγμή που κάποιος θα θέλει να αλλάξει τον μαμά δίσκο με έναν 2tb τότε είναι μονόδρομος ο μηχανικός δίσκος.

Γιατί λοιπόν να μην δώσει απλά άλλα 10-20 ευρώ και να πάρει έναν hybrid δίσκο που θα κερδίσει κάποια λεπτά στο loading times.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι από τη στιγμή που κάποιος θα θέλει να αλλάξει τον μαμά δίσκο με έναν 2tb τότε είναι μονόδρομος ο μηχανικός δίσκος.

Γιατί λοιπόν να μην δώσει απλά άλλα 10-20 ευρώ και να πάρει έναν hybrid δίσκο που θα κερδίσει κάποια λεπτά στο loading times.

Ρε μαν , γιατί δλδ να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι? Είπαμε ανάλογα τις ανάγκες , εγώ θα άλλαζα μόνο για SSD . 

Ο καθένας κάνει ότι θέλει , συζήτηση κάνουμε και απλά είπα ότι μόνο με τον SSD βλέπεις μεγάλη διαφορά. Τώρα όποιος θέλει ας πάρει hybrids ή ας μείνει με τους απλούς. Δεν τίθεται θέμα κατανόησης

Προφανώς αν κάποιος θέλει ταχύτητα πάει σε SSD , αν κάποιος θέλει χωρητικότητα τότε κοιτάει hybrid ή μηχανικό.

Ένας απλός 2ΤΒ έχει 55ε , ενώ ο hybrid που έβαλες πρίν έχει 90ε οπότε δεν ξέρω αν αξίζει το 40% της αξίας του απλού σε σχέση με τον χρόνο που γλυτώνεις.

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Γιατί λοιπόν να μην δώσει απλά άλλα 10-20 ευρώ και να πάρει έναν hybrid δίσκο που θα κερδίσει κάποια λεπτά στο loading times.

Γιατι αυτα τα 10-20 ευρο ειναι απλα πεταμενα λεφτα...εφοσον δεν παιρνεις οχι εστω την μιση ταχυτητα του SSD αλλα σε πολλες περιπτωσεις δεν παιρνεις καθολου παραπανω ταχυτητα απο τον μηχανικο δισκο τοτε γιατι να δωσεις τα παραπανω λεφτα? Ετσι και αλλιως μετα απο τοσα χρονια με PS4 καποιος εχει συνηθισει τα loadings. Οποτε η θελει χωρο η σκαει λεφτα και παει για κανονικο SSD στην χωρητικοτητα που γουσταρει. Χρυση τομη θα ηταν αν επαιρνες με αυτα τα 10-20-30 ευρο ενα  50% ταχυτητας απο τον ssd...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε μαν , γιατί δλδ να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι? Είπαμε ανάλογα τις ανάγκες , εγώ θα άλλαζα μόνο για SSD . 

Ο καθένας κάνει ότι θέλει , συζήτηση κάνουμε και απλά είπα ότι μόνο με τον SSD βλέπεις μεγάλη διαφορά. Τώρα όποιος θέλει ας πάρει hybrids ή ας μείνει με τους απλούς. Δεν τίθεται θέμα κατανόησης

Προφανώς αν κάποιος θέλει ταχύτητα πάει σε SSD , αν κάποιος θέλει χωρητικότητα τότε κοιτάει hybrid ή μηχανικό.

Ένας απλός 2ΤΒ έχει 55ε , ενώ ο hybrid που έβαλες πρίν έχει 90ε οπότε δεν ξέρω αν αξίζει το 40% της αξίας του απλού σε σχέση με τον χρόνο που γλυτώνεις.

Που είδες 2.5 ιντσών 2tb δίσκο μόνο με 55 ευρώ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. 

Μάλλον σε απλό θα πάω απλά αν μπορείτε βοηθήστε με λίγο με τα rpm. 

Θα είναι οκ στα 5.400; Αξίζει η χρηματική διαφορά για 7.200;

Αλλιώς ίσως απλά πάρω έναν εξωτερικό usb 3.0 να τελειώνω. Απαράδεκτη η Sony όμως που έχει μόνο 2 μπροστινά ports στο ps4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω έχει 3 θήρες usb αφού έχει και μια πίσω.

Αλλά ακόμα και 2 να είχε μπορείς να συνδέσεις ένα usb hub με δικό του ρεύμα και να συνδέσεις σε μια θήρα usb μέχρι και 5 συσκευές.

 

Προτίμησε 7200rpm δίσκο.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...