Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όλα φταίει το γκαζόν .... Επίσης η μπάλα δε φαίνεται απόλυτα στρογγυλή :P Και μου δώσανε το Pro + ultimate edition για καλό ...

Btw πόσο κοντά κάθεσαι  γιατί στο 1 μέτρο σε 50ρα + δε βλέπω τίποτα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, markoliaz είπε

ξερει καποιος να απαντησει στο παρακατω ερωτημα...γιατι η μπαλα στο παρακαρω λινκ φενεται ετσι? δηλαδη με πολυγωνα? εν ετη 2019? φταιει οτι οι κονσολες δεν μπορουν να αποδωσουν? φταινε οι τηλεορασεις οτι δεν μπορουν ακομα να παιξουν κατι τοσο huge, φταiει παραδειγμα η συγκεκριμενη εταιρια KONAMI και δεν μπορουν εκει μεσα να φτιαξουν μια στρογγυλη μπαλα? γενικα γιατι ακομα στα παιχνιδια υπαρχει αυτο το προβλημα? να φενονται δηλαδη πολυγωνα και γενικα ασχημα οπτικα αποτελεσματα...ρωταω οσο πιο απλα μπορω, δεν ειμαι γνωστης γραφικων και τα σχετικα...

παντως οσο το εψαξα λιγο, ειναι το ιδιο με τα bit που εχω απο κατω η καμια σχεση?

δωστε τα φωτα σας!!!

2v9xfef.jpg

Colour_banding_example01.png

Είναι ολόκληρη επιστήμη αυτό το πράγμα. Από το πιο απλό δομικό πρόβλημα (βλέπε πίξελ), μέχρι τους πιο περίπλοκους αλγόριθμους σχεδίασης. Μην το ψάχνεις απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό για να αποθήκευση των games, γιατί έχω το παλιό 500αρι fat ps4 και έχει γεμίσει και έχω αρκετές απορίες.

1. Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στην αγορά του δίσκου;

2. Τα games θα τρέχουν το ίδιο σωστά/γρήγορα όπως με τον μαμίσιο δίσκο του PS4;

3. Ιδανικά θα πρέπει να είναι USB 3.0;

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον εσωτερικό και να τον κουμπώσω σε θήκη που μετατρέπεται σε usb:
https://www.skroutz.gr/s/11871310/Toshiba-P300-3TB-Bulk.html για να τον έχω και αργότερα που ίσως κουμπωθεί μέσα στο PC μελλοντικά.
Ή να πάω σε κάποιον εξωτερικό με την μία καλύτερα: https://www.skroutz.gr/s/8285746/Western-Digital-Elements-Portable-3TB.html


4. Από ότι διάβασα ο δίσκος θα πρέπει να γίνει format σε exFAT ή FAT32 για να αναγνωρίζεται σωστά από το PS4.
Ποιο είναι προτιμότερο από τα 2;

5. Θα μπορώ να συνδέω ανά τακτά χρονικά διαστήματα κανονικά τον δίσκο και στο PC για backup ή μεταφορά αρχείων ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος για corrupt στα αρχεία του PS4;

 

Ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες.
Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Για όλα φταίει το γκαζόν .... Επίσης η μπάλα δε φαίνεται απόλυτα στρογγυλή :P Και μου δώσανε το Pro + ultimate edition για καλό ...

Btw πόσο κοντά κάθεσαι  γιατί στο 1 μέτρο σε 50ρα + δε βλέπω τίποτα .

καθομαι περιπου 50 ποντους απο την οθονη...το θεμα ειναι οτι πλεον δεν επρεπε να υπαρχουν αυτα τα θεματα...επρεπε η μπαλα να ειναι θεοστρογγυλη οπως ειναι στην πραγματικοτητα...δηλαδη παραδειγμα σκεφτομαι να παρω oled tv, 3000Ε παραδειγμα, αν ειναι να την παρω και να βλεπω μπαλες με γωνιες τοτε ξενερωνω...στο ps5 παντως πιστευω οτι εν θα υπαρχει αυτο το θεμα...αντε να δουμε...υπομονη

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

 

Επεξ/σία από markoliaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό για να αποθήκευση των games, γιατί έχω το παλιό 500αρι fat ps4 και έχει γεμίσει και έχω αρκετές απορίες.

1. Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στην αγορά του δίσκου;

2. Τα games θα τρέχουν το ίδιο σωστά/γρήγορα όπως με τον μαμίσιο δίσκο του PS4;

3. Ιδανικά θα πρέπει να είναι USB 3.0;

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον εσωτερικό και να τον κουμπώσω σε θήκη που μετατρέπεται σε usb:
https://www.skroutz.gr/s/11871310/Toshiba-P300-3TB-Bulk.html για να τον έχω και αργότερα που ίσως κουμπωθεί μέσα στο PC μελλοντικά.
Ή να πάω σε κάποιον εξωτερικό με την μία καλύτερα: https://www.skroutz.gr/s/8285746/Western-Digital-Elements-Portable-3TB.html


4. Από ότι διάβασα ο δίσκος θα πρέπει να γίνει format σε exFAT ή FAT32 για να αναγνωρίζεται σωστά από το PS4.
Ποιο είναι προτιμότερο από τα 2;

5. Θα μπορώ να συνδέω ανά τακτά χρονικά διαστήματα κανονικά τον δίσκο και στο PC για backup ή μεταφορά αρχείων ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος για corrupt στα αρχεία του PS4;

Ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες.
Ευχαριστώ!

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον εσωτερικό δίσκο της κονσόλας αφού στο επιτρέπει η ίδια η Sony και δεν χάνεις καμιά εγγύηση ή οτιδήποτε έχεις ήδη στο δίσκο που έχεις αυτή τη στιγμή στη κονσόλα σου.

https://www.playstation.com/el-gr/get-help/help-library/system---hardware/storage---data/upgrade-playstation-4-hdd/

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον εσωτερικό δίσκο της κονσόλας αφού στο επιτρέπει η ίδια η Sony και δεν χάνεις καμιά εγγύηση ή οτιδήποτε έχεις ήδη στο δίσκο που έχεις αυτή τη στιγμή στη κονσόλα σου. 

https://www.playstation.com/el-gr/get-help/help-library/system---hardware/storage---data/upgrade-playstation-4-hdd/

Θα προτιμούσα εξωτερικό.

Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα προσωπικά ναι.

Θα πρέπει αν μεταφέρεις καμιά φορά τη κονσόλα να μεταφέρεις και το δίσκο.

Εννοείτε ότι σαν εσωτερικός δίσκος θα είναι πιο γρήγορος απ' ότι σαν εξωτερικός usb3 εξυπακούεται αρκεί να είναι όντως γρήγορος sata3(ps4pro) ο δίσκος που θα βάλεις στη κονσόλα.

Και άλλα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό για να αποθήκευση των games, γιατί έχω το παλιό 500αρι fat ps4 και έχει γεμίσει και έχω αρκετές απορίες.

1. Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στην αγορά του δίσκου;

2. Τα games θα τρέχουν το ίδιο σωστά/γρήγορα όπως με τον μαμίσιο δίσκο του PS4;

3. Ιδανικά θα πρέπει να είναι USB 3.0;

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον εσωτερικό και να τον κουμπώσω σε θήκη που μετατρέπεται σε usb:
https://www.skroutz.gr/s/11871310/Toshiba-P300-3TB-Bulk.html για να τον έχω και αργότερα που ίσως κουμπωθεί μέσα στο PC μελλοντικά.
Ή να πάω σε κάποιον εξωτερικό με την μία καλύτερα: https://www.skroutz.gr/s/8285746/Western-Digital-Elements-Portable-3TB.html


4. Από ότι διάβασα ο δίσκος θα πρέπει να γίνει format σε exFAT ή FAT32 για να αναγνωρίζεται σωστά από το PS4.
Ποιο είναι προτιμότερο από τα 2;

5. Θα μπορώ να συνδέω ανά τακτά χρονικά διαστήματα κανονικά τον δίσκο και στο PC για backup ή μεταφορά αρχείων ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος για corrupt στα αρχεία του PS4;

Ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες.
Ευχαριστώ!

Αν δεν βαριέσαι την βαβούρα να περνάς firmware και ότι είχε ο παλιός εσωτερικός σκληρός (παιχνίδια κλπ), παρε έναν εσωτερικό να ξενοιασεις.

Υπάρχει thread αν θυμάμαι καλά ποιους εσωτερικούς δοκιμασμένους από τά παιδιά σκληρούς μπορείς να βάλεις.

Αν θες ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ εξωτερικό ο WD είναι μια χαρά.

Οποιονδήποτε βάλεις είτε εσωτερικός είτε εξωτερικός, θα τον κάνει φορμάτ η κονσόλα σύμφωνα με το λογισμικό της, οπότε η ανάγνωση η μεταφορά αρχείων σε υπολογιστή είναι αδύνατη...

Τον έχεις αποκλειστικά και μόνο για την κονσόλα....

Επεξ/σία από mikele13-
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου είχα δει πως να κάνεις μτφ αρχείων ανάμεσα σε 2 δίσκους ps4 αν θυμάμαι καλά θέλει ίδιο firmware  ; και direct ftp κλώνο ότι έχει η παλιά στη καινούργια ; Λέω να μεταφέρω έτσι δε θέλω να χάσω το PT που έχω στον παλιό δίσκο .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Κάπου είχα δει πως να κάνεις μτφ αρχείων ανάμεσα σε 2 δίσκους ps4 αν θυμάμαι καλά θέλει ίδιο firmware  ; και direct ftp κλώνο ότι έχει η παλιά στη καινούργια ; Λέω να μεταφέρω έτσι δε θέλω να χάσω το PT που έχω στον παλιό δίσκο .

Αν αλλαχτεί ο εσωτερικός θα ζητηθεί το firmware που είχε η κονσόλα.

Backup and restore ακολουθεί...

Στην δική σου περίπτωση δεν θυμάμαι τον τρόπο, ίσως ίδιο με του ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα το εξής πριν καιρό. Αγόρασα έναν σκληρό 1ΤΒ για το PS4 και τον δικό του τον 500άρη τον έκανα εξωτερικό με ένα απλό case USB-3. Οπότε έχω 1,5TB και χωρίζω τα παιχνίδια αναλόγως σε αυτά που παίζω και σβήνω πχ τα singleplayer/indie κλπ (στον εξωτερικό) και σε αυτά της παρέας ή τα multiplayer που παίζω συνέχεια (εσωτερικό)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν πάρω εσωτερικό για αλλαγή του μαμίσιου, να προτιμήσω τουλάχιστον 7.200rpm ή και στα 5.400 δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά;

 

Επεξ/σία από Cyberdemon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις τον εσωτερικό τότε πάρε αυτόν που τον έχω βάλει κι εγώ και όλος ο κόσμος και τα sites προτείνουν αυτόν γιατί είναι ένας συνδυασμός της τεχνολογίας ssd και μηχανικού δίσκου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν αλλάξεις τον εσωτερικό τότε πάρε αυτόν που τον έχω βάλει κι εγώ και όλος ο κόσμος και τα sites προτείνουν αυτόν γιατί είναι ένας συνδυασμός της τεχνολογίας ssd και μηχανικού δίσκου.

Το έχουμε ξαναπεί, αλλά δεν λες να το καταλάβεις. Αν παίζει Dark Souls και πεθαίνει συνέχεια, τότε κάτι θα κερδίσει. Αλλιώς ότι δεν είναι στην cache, γιατί αυτό είναι, πάλι από το μηχανικό τμήμα θα φορτωθεί και δεν θα έχει κανένα κέρδος. Μόνο επαναλήψεις δεδομένων που έχει ήδη στην cache. Και υπάρχουν άπειρα reviews που δείχνουν αυτό ακριβώς το πράγμα, καθόλου αξιόλογη απόδοση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν αλλάξεις τον εσωτερικό τότε πάρε αυτόν που τον έχω βάλει κι εγώ και όλος ο κόσμος και τα sites προτείνουν αυτόν γιατί είναι ένας συνδυασμός της τεχνολογίας ssd και μηχανικού δίσκου.

Αν δεις reviews απλά είναι λίγο πιο γρήγορος απο τον μηχανικό αλλά καμία σχέση με το SSD

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...