Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα ακουστικά αν δεν καίγεστε για μικρόφωνο, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.

Εγώ που απλά δε θέλω να ενοχλώ και παίζω λίγα παιχνίδια που θέλουν μικρόφωνο έχω πάρει ακουστικά που δεν είναι gaming.

Πέρα από τη σαφώς ανώτερη ποιότητα (στα ίδια χρήματα μιλάμε πάντα), έχεις και πολλές επιλογές για αλλαγή σε μαξιλαράκια, που είναι απίστευτα σημαντικό αν παίζεις αρκετές ώρες. Πρέπει να δώσεις ένα εικοσάρικο για να πάρεις κορυφαία αλλά είναι σα να φοράς ακουστικά του χιλιάρικου μετά.

Εννοείται σε αυτήν την περίπτωση το μεγαλύτερο αρνητικό είναι πως έχεις στερεοφωνικό ήχο κι όχι surround αλλά πραγματικά η άνεση αξίζει το συμβιβασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SOS παιδιά αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

Εκανα αλλαγή δίσκου και μετά από αρκετό κόπο μεταφορά καμμια 1000GB παιχνιδιών σε αυτόν.

Όλα καλά μέχρι που είχα τη φαεινή ιδέα να κάνω restore settings από το system για να μην κάνω τον κόπο να ξαναφτιάχνω τους φακέλους των παιχνιδιών.

... και μετά το restore εξαφανιστηκαν ολα τα παιχνίδια... 

(εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Υπάρχει τρόπος να τα βρω ή πάλι download?

Επεξ/σία από gregdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gregdel είπε

SOS παιδιά αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

Εκανα αλλαγή δίσκου και μετά από αρκετό κόπο μεταφορά καμμια 1000GB παιχνιδιών σε αυτόν.

Όλα καλά μέχρι που είχα τη φαεινή ιδέα να κάνω restore settings από το system για να μην κάνω τον κόπο να ξαναφτιάχνω τους φακέλους των παιχνιδιών.

... και μετά το restore εξαφανιστηκαν ολα τα παιχνίδια... 

Υπάρχει τρόπος να τα βρω ή πάλι download?

Πολύ φοβάμαι πως δεν γλιτώνεις το download.☹️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "πλάκα" είναι ότι ούτε σαν υποψία πέρασε αυτό απο το μυαλό μου ότι μπορεί να συμβεί...

Κουφό όμως δεν είναι; Τα settings μου μόνο επανέφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Επαναφορα πατησες??Factory defaults που λεμε??

εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Αναλυτικοτερα:

1. Πηρα αντιγραφο ασφαλειας απο τον αρχικο δίσκο τα πάντα εκτος απο παιχνιδια

2. Περασα τα παιχνίδια στον εξωτερικο

3. Αλλαξα δισκο

4. εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

5. Μετεφερα όλα τα παιχνιδια στον εσωτερικό

6. Ξαναεκανα (ντουγάνι γαρ): "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Στο (6) τα έχασα όλα

Λογαριασμός, Themes, settings όλα καλά... τα παιχνίδια εξαφανιστηκαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω τα λεει αναλυτικα εδω..

https://manuals.playstation.net/document/gb/ps4/settings/backup.html

Φανταζομαι εχει και την περιπτωση σου....

Στο 1o βημα που πηρες το αντιγραφο? σε usb??Aν σε αυτο το backup δεν υπηρχαν τα παιχνιδια τοτε ναι τα εχασες ολα σου εκανε restore μονο οτι ειχες στο αρχειο backup.

Επεξ/σία από icenex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gregdel είπε

εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Αναλυτικοτερα:

1. Πηρα αντιγραφο ασφαλειας απο τον αρχικο δίσκο τα πάντα εκτος απο παιχνιδια

2. Περασα τα παιχνίδια στον εξωτερικο

3. Αλλαξα δισκο

4. εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

5. Μετεφερα όλα τα παιχνιδια στον εσωτερικό

6. Ξαναεκανα (ντουγάνι γαρ): "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Στο (6) τα έχασα όλα

Λογαριασμός, Themes, settings όλα καλά... τα παιχνίδια εξαφανιστηκαν 

Δεν έχεις τα παιχνίδια στον εξωτερικό ή τα έσβησες και εκεί;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gregdel είπε

εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Αναλυτικοτερα:

1. Πηρα αντιγραφο ασφαλειας απο τον αρχικο δίσκο τα πάντα εκτος απο παιχνιδια

2. Περασα τα παιχνίδια στον εξωτερικο

3. Αλλαξα δισκο

4. εκανα: "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

5. Μετεφερα όλα τα παιχνιδια στον εσωτερικό

6. Ξαναεκανα (ντουγάνι γαρ): "Σύστημα --> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά ps4 (από αντίγραφο ασφαλείας)

Στο (6) τα έχασα όλα

Λογαριασμός, Themes, settings όλα καλά... τα παιχνίδια εξαφανιστηκαν 

Το πρόβλημα έγινε από τη στιγμή που έκανες αντιγραφή/επικόλληση τα παιχνίδια στους δίσκους. Απ΄όσο γνωρίζω, τα αγορασμένα παιχνίδια (με download) δεν τα αναγνωρίζει με αντιγραφή δίσκο σε άλλον δίσκο, παρά μόνο στο νέο δίσκο θα τα ξανά κατεβάσεις από τον λογαριασμό σου. Δεν είμαι φυσικά και 100% σίγουρος. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Το πρόβλημα έγινε από τη στιγμή που έκανες αντιγραφή/επικόλληση τα παιχνίδια στους δίσκους. Απ΄όσο γνωρίζω, τα αγορασμένα παιχνίδια (με download) δεν τα αναγνωρίζει με αντιγραφή δίσκο σε άλλον δίσκο, παρά μόνο στο νέο δίσκο θα τα ξανά κατεβάσεις από τον λογαριασμό σου. Δεν είμαι φυσικά και 100% σίγουρος. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος.

Θεωρητικά εφόσον έχει βάλει το account θα πρέπει να τα παίξει ξανά, το πολύ πολύ να θέλει restore τα licenses να γίνουν (στα settings το κάνεις αυτό).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δεν έχεις τα παιχνίδια στον εξωτερικό ή τα έσβησες και εκεί;

τα ειχα αλλα τα μετεφερα στον εσωτερικο (εβαλα 2TB).

7 λεπτά πριν, icenex είπε

Παντως δεν ειναι και τρελη ζημια βαλε την κονσολα να τα κατεβαζει ακομη και σε rest mode το κανει.

Συμφωνώ, τα settings τα εχω, αλλα είναι η τσατιλα γιατί εβαλα-εβγαλα 3-4 φορες τον καινουριο με τον παλιο για να κανω ολες τις μεταφορες... και στο τέλος για να μην κάνω το πιο απλο (φτιαξιμο φακελων στην αρχικη οθονη και μεταφορα των εικονιδίων, έκανα το αυτοκτονικό)... τεσπα... υγεία και να ειμαστε καλά...

1ο download το fortnite γιατί δε μας ξεπλένει ούτε ο Δούναβης!!! :)

Ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, icenex είπε

Παντως δεν ειναι και τρελη ζημια βαλε την κονσολα να τα κατεβαζει ακομη και σε rest mode το κανει.

Kαι αν έχει adsl, σε rest mode ειδικά θα κατεβάσει το 1TB σε περίπου δύο ζωές. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Kαι αν έχει adsl, σε rest mode ειδικά θα κατεβάσει το 1TB σε περίπου δύο ζωές. 😛

Κοιτα ουτως η αλλως η κονσολα θα ητανε κλειστη αρα γιατι να μην αξιοποιησει αυτον τον χρονο να κατεβασει οτι κατεβασει σε εκεινον τον χρονο.Οταν κατεβαζει σε rest mode κατεβαζει με λιγοτερη ταχυτητα?Αν ναι δεν το ηξερα αλλα και παλι κατι θα κατεβασει και οταν την ανοιγει να παιξει συνεχιζει κανονικα οποτε ολα καλα.Ουτως η αλλως ποιος παιζει 100 παιχνιδια ταυτοχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Κοιτα ουτως η αλλως η κονσολα θα ητανε κλειστη αρα γιατι να μην αξιοποιησει αυτον τον χρονο να κατεβασει οτι κατεβασει σε εκεινον τον χρονο.Οταν κατεβαζει σε rest mode κατεβαζει με λιγοτερη ταχυτητα?Αν ναι δεν το ηξερα αλλα και παλι κατι θα κατεβασει και οταν την ανοιγει να παιξει συνεχιζει κανονικα οποτε ολα καλα.Ουτως η αλλως ποιος παιζει 100 παιχνιδια ταυτοχρονα...

Ναι δυστυχώς. Τσεκαρισμένο ότι σε rest mode κατεβάζει αρκετά πιο αργά. Στο λέει άτομο με adsl που πρόσφατα κατέβασε 500GB περίπου μετά από αλλαγή σκληρού.
Ναι μωρέ, κουβέντα να γίνεται. Ας βάλει σε προτεραιότητα ποια παιχνίδια θέλει να κατέβουν πρώτα και ποια παίζει αυτήν την περίοδο. 2-2 κάθε φορά να κατεβάζει και σιγά σιγά θα τα έχει όλα.

 

 

BTW σε προηγούμενο μήνυμα μου έγραφα για τα Gold Wireless Headsets. Μετά από μία ταλαιπωρία με το Public, τα αγόρασα και τα δοκίμασα χθες ένα 2ωράκι. Πολύ καλά λόγια έχω να πω. Το 7,1 δουλεύει άψογα. Ακούς ήχους να έρχονται από το βάθος, από ψηλά από χαμηλά. 😛   Δεν μπορώ να πω ότι με κούρασαν καθόλου. είναι πανάλαφρο headset και τα μαξιλαράκια ρυθμίζονται σε πολλές σκάλες. Όταν τα φοράς και παίζεις παιχνίδι με πολλούς ήχους πραγματικά δεν ακούς τι γίνεται γύρω σου.
Μόνο αρνητικό (αν μπορούμε να το πούμε) ότι δεν έχει πολλά profiles έτοιμα να φορτώσεις σε αυτο το headset ενώ στο προηγούμενο (αυτά με τον μπλε βραχίωνα) έχει πάρα πολλά παιχνίδια/profiles. Εγώ που παίζω κυρίως shooters φόρτωσα το profile "shooting" και μπορώ να πω ότι είμαι τέρμα ικανοποιημένος και από ήχο  και από ένταση. Επίσης δεν μπορώ να παραβλέψω ότι έστω και σπάνια κόβεται ο ήχος όταν παρεμβάλεις ανάμεσα στο usb και τα ακουστικά κάτι. Πχ όταν είχα το λάπτοπ ανάμεσα και κουνιόμουν από τη θέση μου μερικές φορές στιγμιαία έχανα τον ήχο. Αλλά είναι κάτι σπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...