Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχνάτε το σχεδόν βέβαιο ότι το ps5 θα μπορεί να παίζει όλα τα παιχνίδια του ps4.

Και ίσως το κάνει με τον τρόπο που το κάνει τώρα το xbox one x για τα xbox360 παιχνίδια, δηλαδή να αναβαθμίζει προς το καλύτερο τα παιχνίδια του ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν το PS5 έχει BC θα πουλήσει αν όχι δύσκολο γιατί έχουν πουληθεί πολλά PS4 και δύσκολα θα αφήσει κάποιος τα παιχνίδια του ιδίως αν έχει αρκετά για να πάει σε μιά νέα κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά θα έχει αλλά θα αναβαθμίζει και τα παιχνίδια του ps4 να παίζουν σε καλύτερη ανάλυση κ.τ.λ. κάτι που κατά τη γνώμη μου ήδη θα έπρεπε να έχει κάνει τ ps4 για τα ps3 και πριν παιχνίδια.

Είναι δεδομένο ότι θα έχει bc το ps5 αποκλείεται να μην εκμεταλλευτεί την πάρα πολύ καλή πορεία του ps4 η Sony στο ps5.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεδομενο που λετε πως το εξαγεται σαν συμπερασμα? 

Υπαρχει καποια επισημη πηγη της Sony που το εχει πει?Γιατι αν οχι δεν καταλαβαινω πως ειναι δεδομενο...Πολυ πιθανο λογω ανταγωνισμου το καταλαβαινω. Το "δεδομενο" δυσκολευομαι να καταλαβω...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Έχουμε πει πολλές φορές, μην παραπλανάτε κόσμο!

Είναι πάρα πολύ πιθανό λόγο ίδιας αρχιτεκτονικής (παρόμοια με pc φάση) αλλά μέχρι εκεί. Ειδικά όταν μιλάμε για Σονυ, που είναι σε πολλά θέματα καρκίνος, και μπορεί πχ μην γουστάρει να το ξεκλειδώσει από την αρχή για να μην σκοτώσει εντελώς το PS4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Έχουμε πει πολλές φορές, μην παραπλανάτε κόσμο!

Είναι πάρα πολύ πιθανό λόγο ίδιας αρχιτεκτονικής (παρόμοια με pc φάση) αλλά μέχρι εκεί. Ειδικά όταν μιλάμε για Σονυ, που είναι σε πολλά θέματα καρκίνος, και μπορεί πχ μην γουστάρει να το ξεκλειδώσει από την αρχή για να μην σκοτώσει εντελώς το PS4.

ε ναι,

εγώ πχ αν ήμουν Sony, και βγάζοντας το PS5 στην αγορά, είχα ακόμη στόκ Χ εκατομμύρια μονάδες PS4 απούλητες, σε καμία περίπτωση δεν θα την έκανα BC με τα παιχνίδια του 4, για να μην μου μείνουν οι κονσόλες αμανάτι. 

Οι επιχειρηματικές αποφάσεις δεν λαμβάνονται από gamers αλλά από χαρτογιακάδες γιάπηδες ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το δεδομενο που λετε πως το εξαγεται σαν συμπερασμα? 

Υπαρχει καποια επισημη πηγη της Sony που το εχει πει?Γιατι αν οχι δεν καταλαβαινω πως ειναι δεδομενο...Πολυ πιθανο λογω ανταγωνισμου το καταλαβαινω. Το "δεδομενο" δυσκολευομαι να καταλαβω...

Eχεις δικιο ,απο  την στιγμη που  δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση απο την Sony  δεν μπορει να θεωρειται δεδομενο .Αλλα εχει νοημα πλεον  λογω αρχιτεκτονικης  της κονσολας   και δεσποζουσας θεσης στην αγορα και ολες οι φημες ,εκτιμησεις συγκλινουν προς τα εκει .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ας μην βάλει αμέσως bc στο ps5 η Sony και θα φάει το κράξιμο της αρκούδας ειδικά τη στιγμή που το αντίπαλο στρστοπεδο θα το έχει αμέσως με το αντίστοιχο Netflix στυλ παιχνιδιών. 

 

Εγώ το λέω και κρατήστε το με το που βγει το ps5 θα έχει αμέσως και bc αλλά και ενοικίαση παιχνιδιών ανά μήνα στη τιμή των 10 ευρώ περίπου για να χτυπήσει τον ανταγωνισμό που θα το έχει ήδη. 

Και όλα αυτά γιατί στη νέα γενεια κονσολων δεν την παίρνει να κάνει μαγκιές γιατί εκεί δεν θα έχει κερδίσει το παιχνίδι από τα αποδυτήρια όπως έγινε με το ps4 επειδή έκανε χοντρά λαθει η ms

 

2 ώρες πριν, MetalPrime είπε

ε ναι,

εγώ πχ αν ήμουν Sony, και βγάζοντας το PS5 στην αγορά, είχα ακόμη στόκ Χ εκατομμύρια μονάδες PS4 απούλητες, σε καμία περίπτωση δεν θα την έκανα BC με τα παιχνίδια του 4, για να μην μου μείνουν οι κονσόλες αμανάτι. 

Οι επιχειρηματικές αποφάσεις δεν λαμβάνονται από gamers αλλά από χαρτογιακάδες γιάπηδες ;) 

Ναι αλλά λαμβάνουν υπόψιν τι θέλουν οι gamers γιατί αυτοί σε ανεβάζουν ή σε ρίχνουν στην τελική. 

Και θα ήταν ένα τεράστιο λάθος που θα έκανες. 

Σαν αυτά που έκανε η ms όταν ανακοίνωσε το xbox one και γι αυτό πήγε όπως πήγε σε πωλήσεις το xbox one. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Ναι αλλά λαμβάνουν υπόψιν τι θέλουν οι gamers γιατί αυτοί σε ανεβάζουν ή σε ρίχνουν στην τελική. 

Και θα ήταν ένα τεράστιο λάθος που θα έκανες. 

Σαν αυτά που έκανε η ms όταν ανακοίνωσε το xbox one και γι αυτό πήγε όπως πήγε σε πωλήσεις το xbox one. 

Ίσως μου έχει, λανθασμένα, δημιουργηθεί η εντύπωση (τονίζω πως πρόκειται για εντύπωση και όχι τεκμηριωμένη με στοιχεία άποψη) πως δεν δίνουν ιδιαίτερη βάση στους gamers και τις επιθυμίες τους. Ή αν θέλουν, τότε κάνουν κάκιστη έρευνα αγοράς.

Αντίστοιχα πχ, το PS4 γιατί δεν το έκανε η Sony να είναι BC με τα παιχνίδια του PS3; 

Τέλος πάντων, ναι, και εγώ θα ήθελα ιδανικά, BC γενικά στις κονσόλες. Έχω πάνω από 60 τίτλους για PS3 οι οποίοι σκονίζονται ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι οτι η Sony αυτη την στιγμη καθεται φαρδια πλατια στον θρονο της χωρις να νιωθει απειλη γι αυτο και κανει τα τσαλιμακια που κανει. Κατι παρομοιο εκανε και η MS στην αρχη της τρεχουσας γενιας(επειδη την ειδε ιστορια με το 360) και τωρα τρεχει και δεν φτανει.

Με την ελευση ομως της νεας γενιας, που στην ουσια ξεκινανε παλι απο την ιδια αφετηρια, θα αναγκαστει να αλλαξει τακτικη. Και bc θα δουμε και στροφη 180 μοιρων για το crossplay. Αναγκαστικα πρεπει να γινει πιο consumer-friendly για να αποφυγει το στραβοπατημα με το καλημερα.

Αυτη ειναι τουλαχιστον η ταπεινη μου αποψη, εντελως λαικα, χωρις να ειμαι κανενας bussiness analyst η να ξερω τι γινεται στη Sony.

 

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Το θεμα ειναι οτι η Sony αυτη την στιγμη καθεται φαρδια πλατια στον θρονο της χωρις να νιωθει απειλη γι αυτο και κανει τα τσαλιμακια που κανει. Κατι παρομοιο εκανε και η MS στην αρχη της τρεχουσας γενιας(επειδη την ειδε ιστορια με το 360) και τωρα τρεχει και δεν φτανει.

Με την ελευση ομως της νεας γενιας, που στην ουσια ξεκινανε παλι απο την ιδια αφετηρια, θα αναγκαστει να αλλαξει τακτικη. Και bc θα δουμε και στροφη 180 μοιρων για το crossplay. Αναγκαστικα πρεπει να γινει πιο consumer-friendly για να αποφυγει το στραβοπατημα με το καλημερα.

Αυτη ειναι τουλαχιστον η ταπεινη μου αποψη, εντελως λαικα, χωρις να ειμαι κανενας bussiness analyst η να ξερω τι γινεται στη Sony.

μακάρι αγαπητέ RedAlert539.

ίσως το πιο σημαντικό θα ήταν για εμένα το cross platform support. Γιατί δηλαδή να μην μπορώ να παίξω πχ. For Honor με το φιλαράκι μου που παίζει από PC κ.ο.κ.

Καταλαβαίνω πως στα fps οι κονσόλες έχουν handicap αλλά υπάρχουν ΤΟΣΑ παιχνίδια πια που φωνάζουν για cross platform!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αλλο δεν καταλαβαινω. Ακομα δεν εχω παρει φραγκο πισω αλλα η SONY ηδη εχει προβει σε ban του account και της κονσολας. Επισης λεει καποιος οτι θα παρω πισω τα χρηματα μου. Ειναι 100% σιγουρο αυτο? Στην τραπεζα που εχω καλεσει ηδη 3 φορες ακομα λενε το αιτημα ειναι προς επεξεργασια. Τεσπα. ΑΝ παρω πισω τα χρηματα μου (και δεν ειναι μονο 200ε, 200ε ειναι σαν οφειλη στην SONY γιαυτο θελουν τοσα για το unban) θα τους τα δωσο τα 200 για το unban. Η αληθεια ειναι οτι ψηνομουνα να παρω κανα XBOX αλλα να ξεκιναω account απο την αρχη δεν λεει εκτος και αν πουλουντε accounts μαζι με κονσολες τοτε ισως το σκεφτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony δεν προκοιτε να σου δωσει τιποτα πισω καθως δεν εχεις καμια αντιδικια μαζι της. Οι αγορες γιναν στην ΕΑ και απο αυτην κανονικα πρεπει να παρεις επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, primeragt είπε

Η sony δεν προκοιτε να σου δωσει τιποτα πισω καθως δεν εχεις καμια αντιδικια μαζι της. Οι αγορες γιναν στην ΕΑ και απο αυτην κανονικα πρεπει να παρεις επιστροφη.

Κανεις λαθος φιλε μου. Ολες οι αγορες γινανε μεσω του PS Store. Ειχα μιλησει ηδη με την ΕΑ και μου ειχανε πει οι ιδιοι οτι πρεπει να απευθυνθω στην SONY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...