Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, gust είπε

Παιδιά μάλλον έχω θέμα με τη θύρα hdmi στο πρώτο μοντέλο ps4. Δε δίνει εικόνα/ηχο και μετα την εκκινηση μένει αναμμένο λευκο φως.

Τι παίζει με επισκευή? Sony - ιδιώτης τα φώτα σας και προτάσεις...……….

Καλύτερα ιδιώτης, στην sony δεν παίζει να σου κάνουν επισκευή.

Πάρε τηλ σε μαγαζιά και ρώτα, λογικά κάπου στο 50αρι θα σου βγει. Αν είχα κάνει περισσότερη εξάσκηση θα στο άλλαζα εγώ, όλο και όλο μια φορά το έχω κάνει (βέβαια σε ps4 που είχε θέμα γενικά 😛 )

Σου φαίνεται σπασμένη ή χαλαρή η θύρα του hdmi; Αν όχι τότε υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το τσιπ του HDMI, το παθαίνουν αρκετά τα πρώτα μοντέλα. Ειδικά μάλιστα αν δεν μεταφέρεις καθόλου το ps4 ή έστω να βάζεις-βγάζεις το hdmi συνέχεια τότε κατά πάσα πιθανότητα τα έφτυσε το chip του HDMI.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον για chip το βλέπω γιατί πρέπει να τα τιναξε σε βγάλε βάλε καλωδίου από hdmi splitter. 

Παίζει κάνας ιδιώτης δοκιμασμένος αρχικά Σαλονικα η Ιωαννινα και μετά αν δε κάτσει Αθήνα με αποστολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Καλύτερα ιδιώτης, στην sony δεν παίζει να σου κάνουν επισκευή.

Πάρε τηλ σε μαγαζιά και ρώτα, λογικά κάπου στο 50αρι θα σου βγει. Αν είχα κάνει περισσότερη εξάσκηση θα στο άλλαζα εγώ, όλο και όλο μια φορά το έχω κάνει (βέβαια σε ps4 που είχε θέμα γενικά 😛 )

Σου φαίνεται σπασμένη ή χαλαρή η θύρα του hdmi; Αν όχι τότε υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το τσιπ του HDMI, το παθαίνουν αρκετά τα πρώτα μοντέλα. Ειδικά μάλιστα αν δεν μεταφέρεις καθόλου το ps4 ή έστω να βάζεις-βγάζεις το hdmi συνέχεια τότε κατά πάσα πιθανότητα τα έφτυσε το chip του HDMI.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι αν δεν πειράζεις το hdmi καλώδιο, υπάρχει περίπτωση να βγάλει πρόβλημα η θύρα ή το chip; WTF;! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι αν δεν πειράζεις το hdmi καλώδιο, υπάρχει περίπτωση να βγάλει πρόβλημα η θύρα ή το chip; WTF;! 

Το chip, για την θύρα λίγο δύσκολο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Το chip, για την θύρα λίγο δύσκολο. 😛

Δηλαδή να μπαινωβγάζω το καλώδιο για να κρατάω fit το τσιπ. Μην μας πάθει και τίποτα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, JohnHacked είπε

Μπορεί να μην είναι ούτε η θύρα ούτε το τσιπάκι. Εχει συμβεί να αλλάξουμε και τα 2 και το πρόβλημα να παραμένει.

Ισχύει αλλά θεωρώ είναι σπάνιο να μην είναι κανένα από τα δύο. Νομίζω κάτι τα φτύνει εκεί που συνδέεται το 13ο ποδαράκι από το hdmi. Σε κάποιο video του ο αναφέρει ο AndrewPaul.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παντως κατα καιρους ανοιγω το ps4 pro και καμια φορα δεν δινει σημα στην τηλεοραση και βγαζω τελειως το καλωδιο και το ξαναβαζω και δουλευει.Τωρα δεν ξερω αν ειναι σημαδι οτι παει να τα παιξει η απλα το καλωδιο παει προς τα κατω και λογω βαρυτητας μιας και εχω το ps4 κατω απο την τηλεοραση με αποτελεσμα να χανει την επαφη.Δεν βαριεσαι ειπαν στις ειδησεις οτι θα δωσουν κοινωνικο μερισμα για να εχουν ολοι ps4 ή xbox στα σπιτια τους. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παικτες. Διαβαστε αλλο θεμα τεχνικης φυσεως που αντιμετωπιζω εγω. Εχω στην κατοχη μου Ps4 Pro, αγορα 8/3/17. Το Μαρτιο του τρεχοντος τα παιζει το bluray drive και μου το αντικαθιστα χωρις χρεωση η Κομετρον, το εξουσιοδοτημενο service κοινως. Βασικα αντικατασταση με αλλη refurbished κονσολα μου παρειχαν. Τελευταιο δισκακι που εισηγαγα στην κονσολα ηταν πριν 2 μηνες, το Detroit που ειναι και της μοδα αυτες τις μερες ενεκα της χαμηλης τιμης του. 

Εκτοτε δεν το ξαναχρησιμοποιησα μεχρι την περασμενη εβδομαδα οπου και διαπιστωσα οτι η συσκευη παλι δεν μου διαβαζει δισκακια. Απευθυνθηκα στον Κωτσό απο οπου το αγορασα και μου ειπαν πως ειναι ευθυνη του κατασκευαστη και πως εφοσον αυτη εχει παρελθει δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο, ενω οταν αναφερθηκα σε υποχρεωτικη διετη εγγυηση, μου απαντησε ο Διευθυντης οτι προκειται για οδηγια και οχι για νομο του κρατους... Επειδη δεν το ειχα σκαλισει το θεμα με τις εγγυησεις πολυ εφυγα αδιαμαρτυρητα.

Καλεσα σημερα το πρωι στο Ινστιτουτο Καταναλωτη και μου ειπαν οτι κοινοτικη οδηγια περι ελαχιστης διετους εγγυησης εγινε νομος του κρατους στις 18 Απριλιου του τρεχοντος ετους και συνεπως δεν καλυπτομαι γιατι η αγορα μου ειναι προγενεστερη της εναρξης εφαρμογης του νομου. Αραγε αυτη τη στιγμη εχω καθισει στο παγωτο οπως ολα δειχνουν. Να συμπληρωσω οτι το δικο μου ps4 pro ανηκει στις πρωτες (πολυ) θορυβωδεις παρτιδες..

Ειχε καποιος αλλος αντιστοιχη εμπειρια και τι εκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όσοι αγοράσουν κονσόλα ps4 μετά της 18 Απριλίου θα έχουν 2ετη εγγύηση?

 

Γιατί κατά καιρούς υπάρχουν άπειρες διαφωνίες κι εγώ έχω ξανά ποσταρει εδώ γι' αυτό το λόγο και ενώ έχω μιλήσει και με cometron(Sony official support greek center) αλλά και με την Sony europe και οι δυο μου είπαν αυτό που σου είπαν κι εσένα ότι η 2ετής εγγύηση είναι οδηγία και όχι εντολή επομένως η Sony δεν είναι υποχρεωμένη να προσφέρει 2ετής εγγύηση αλλά 1 έτος και αυτό κάνει σε όλο το κόσμο.

Το θέμα είναι όμως αν η κονσόλα κάποιου κάτι μετά τον 1 χρόνο τι κάνει?

Τρέχα γύρευε και κυνηγητό για να του δώσουν 2ετη εγγύηση ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ισχύει αλλά θεωρώ είναι σπάνιο να μην είναι κανένα από τα δύο. Νομίζω κάτι τα φτύνει εκεί που συνδέεται το 13ο ποδαράκι από το hdmi. Σε κάποιο video του ο αναφέρει ο AndrewPaul.

Σωστός. Ο Άγγλος είναι τρομερός έχει κάνει πολύ καλές επισκευές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος απο Σαλονικα παιδια για την επισκευη......

 

Ps Γιαννη εισαι αθηνα; Επισκευαζεις; Στειλε αν ειναι πμ

Επεξ/σία από gust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, icenex είπε

Εμένα παντως κατα καιρους ανοιγω το ps4 pro και καμια φορα δεν δινει σημα στην τηλεοραση και βγαζω τελειως το καλωδιο και το ξαναβαζω και δουλευει.Τωρα δεν ξερω αν ειναι σημαδι οτι παει να τα παιξει η απλα το καλωδιο παει προς τα κατω και λογω βαρυτητας μιας και εχω το ps4 κατω απο την τηλεοραση με αποτελεσμα να χανει την επαφη.Δεν βαριεσαι ειπαν στις ειδησεις οτι θα δωσουν κοινωνικο μερισμα για να εχουν ολοι ps4 ή xbox στα σπιτια τους. 🤣

Το ιδιο μου εκανε κι εμενα και εγω ο εξυπνος εβγαλα του ρευματος. Με αποτελεσμα μετα να μην μπουταρει και να αναγκαστω να περασω το λογισμικο του απ την αρχη. 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...