Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τσιμπησα το Bloodborne GOY! Ενα horizon μενει και κλεισαμε για διακοπες Χριστουγεννων!

@najinblue3 @Paragontas-x Παιδια εγω απλα αποψεις ηθελα...οχι να φαγωθουμε.Ο καθενας εχει την γνωμη - εμπειρια του...Εξ αρχης ειχα προβλημα μιας και μου φανηκε πολυ πιο δυσκολο να ψωνισω για το PS4 σε σχεση με το PC που ψωνιζω αρκετα...Μετα ειδα οτι τα "φτηνα" ειναι ουσιαστικα accounts και οι κωδικοι των παιχνιδιων εχουν πανω κατω ιδια τιμη με κουτατα...Για αυτο ηθελα να ρωτησω εδω τι παιζει με τα accounts. Αλλα αφου εστω και 1 στο εκατομμυριο να υπαρχει θεμα τοτε δεν προχαραω ακομα και αν αυτη η ελαχιστη πιθανοτητα ειναι ενα ψεμα απο καποιον ασχετο στο reddit...

Καλά εννοείτε ότι αν πάρεις accounts με παιχνίδια τον πιο πιθανό μετά από κάποιο καιρό να σου μπαναρουν αυτό το account όχι τη κονσόλα ή το δικό σου account. 

 Εγώ μίλησα για κωδικούς που βάζεις στο δικο σου profile - psn id - account και κατεβάζεις το παιχνίδι όχι για λογαριασμους με παιχνίδια γιατί τις περισσότερες φορές αυτοί οι λογαριασμοί είναι απάτη. 

4 ώρες πριν, Stefan0os είπε

Καλημέρα έχω ps4 slim 500 gb, δεν παίζω αρκετά άλλα έχω αρχίσει να νοικιάζω- αγοράζω παιχνίδια. Το θέμα μ είναι τ εξής, συμφέρει να βάλω 1tera σκληρό δίσκο κ αν ναι ssd; θα μπουταρει πιο γρήγορα; κ αν ναι είναι εύκολη διαδικασία να αλλάξω μόνος μ τον μαμισιο σκληρό με τον καινούργιο χωρίς να χάσω data;

Εννοείτε ότι με ssd θα είναι ποιο γρήγορη η κονσόλα σε όλα αλλά δεν νομίζω να συμφέρει οικονομικά να πάρεις έναν ssd 1tb.

Δες το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις τι εννοώ

Εγώ προτείνω να πάρεις τον seagate firecuda 2tb που στην ουσία είναι μια μίξη και των δυο τεχνολογιών μηχανικών δίσκων αλλά και ssd και λέγεται sshd.

 

Όσο για το πως μπορείς να βάλεις έναν εσωτερικό δίσκο στη κονσόλα διάβασε εδώ:

https://www.playstation.com/el-gr/get-help/help-library/system---hardware/storage---data/upgrade-playstation-4-hdd/

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Καλά εννοείτε ότι αν πάρεις accounts με παιχνίδια τον πιο πιθανό μετά από κάποιο καιρό να σου μπαναρουν αυτό το account όχι τη κονσόλα ή το δικό σου account. 

 Εγώ μίλησα για κωδικούς που βάζεις στο δικο σου profile - psn id - account και κατεβάζεις το παιχνίδι όχι για λογαριασμους με παιχνίδια γιατί τις περισσότερες φορές αυτοί οι λογαριασμοί είναι απάτη. 

Εννοείτε ότι με ssd θα είναι ποιο γρήγορη η κονσόλα σε όλα αλλά δεν νομίζω να συμφέρει οικονομικά να πάρεις έναν ssd 1tb.

Δες το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις τι εννοώ

Εγώ προτείνω να πάρεις τον seagate firecuda 2tb που στην ουσία είναι μια μίξη και των δυο τεχνολογιών μηχανικών δίσκων αλλά και ssd και λέγεται sshd.

Όσο για το πως μπορείς να βάλεις έναν εσωτερικό δίσκο στη κονσόλα διάβασε εδώ:

https://www.playstation.com/el-gr/get-help/help-library/system---hardware/storage---data/upgrade-playstation-4-hdd/

Εγώ αυτό που κατάλαβα απο το βίντεο είναι οτι προτείνεις στο παιδί που ψάχνει να κάνει το ps4 πιο γρήγορο, να πάρει έναν σκληρό δίσκο που πλησιάζει τις επιδόσεις των ssd μετα το 5ο συνεχόμενο boot του παιχνιδιού χωρίς να κλείσει την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν συστήνω για κανέναν λόγο λογαριασμό να αγοράσει κανείς με παιχνίδια είχα πάρει στην αρχή για δοκιμή δίχως να ξέρω και την έφαγα για τα καλά τζάμπα χρήματα μετά από ένα διάστημα το καταλαβαίνουν και αλλάζουν τον κωδικό με αποτέλεσμα να τα χάσεις όλα καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να σου μείνουν για πάντα. 

Μετά ο ssd στην κονσολα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το να το βάλεις σε pc στην κονσόλα θα κερδίσεις ελάχιστα δευτερόλεπτα που δεν αξίζει καν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα απο το βίντεο είναι οτι προτείνεις στο παιδί που ψάχνει να κάνει το ps4 πιο γρήγορο, να πάρει έναν σκληρό δίσκο που πλησιάζει τις επιδόσεις των ssd μετα το 5ο συνεχόμενο boot του παιχνιδιού χωρίς να κλείσει την κονσόλα.

Εγώ του προτείνω κάτι οικονομικότερο από έναν ssd που στη χωρητικότητα του 1tb ξεκινάνε στη τιμή των 140 ευρώ και άνω ενώ ο υβριδικός δίσκος sshd των 2tb ξεκινάει από 90 ευρώ.

Αν έχει λεφτά ας πάρει και 2tb ssd κανένα πρόβλημα με εμένα αλλά για να έχει πάρει το ps4slim δεν νομίζω να είναι τόσο άνετος και να αγοράσει έναν ssd που έχει τη μίση τιμή της κονσόλας ps4slim.

Δικά του είναι τα λεφτά ότι θέλει τα κάνει. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά απλά για να γλιτώσεις μερικά δευτερόλεπτα από τα loading times της κονσόλας και ειδικά αν η κονσόλα αυτή είναι το απλό ps4slim και όχι το pro που έχει sata3 θήρα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Εγώ του προτείνω κάτι οικονομικότερο από έναν ssd που στη χωρητικότητα του 1tb ξεκινάνε στη τιμή των 150 ευρώ και άνω ενώ ο υβριδικός δίσκος sshd των 2tb ξεκινάει από 90 ευρώ.

Αν έχει λεφτά ας πάρει και 2tb ssd κανένα πρόβλημα με εμένα αλλά για να έχει πάρει το ps4slim δεν νομίζω να είναι τόσο άνετος και να αγοράσει έναν ssd που έχει τη μίση τιμή της κονσόλας ps4slim.

Δικά του είναι τα λεφτά ότι θέλει τα κάνει. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά απλά για να γλιτώσεις μερικά δευτερόλεπτα από τα loading times της κονσόλας και ειδικά αν η κονσόλα αυτή είναι το απλό ps4slim και όχι το pro που έχει sata3 θήρα.

Συμφωνώ απόλυτα ήθελα να βάλω ssd στο ps4 δεν αξίζει ούτε καν στο xbox one x δεν αξίζει να βάλεις θα έχεις μηδαμινή διάφορα και θα λες μετά γιατί μα είναι ssd μπορεί ένας ssd έναν υπολογιστή παλιό λάπτοπ να τον κάνει να πετάει αλλά σε κονσόλα απλά κερδίζεις δευτερόλεπτα τίποτα παραπάνω υπάρχουν και συγκριτικά βίντεο ίσως στην επόμενη γενιά να αξιζει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Συμφωνώ απόλυτα ήθελα να βάλω ssd στο ps4 δεν αξίζει ούτε καν στο xbox one x δεν αξίζει να βάλεις θα έχεις μηδαμινή διάφορα και θα λες μετά γιατί μα είναι ssd μπορεί ένας ssd έναν υπολογιστή παλιό λάπτοπ να τον κάνει να πετάει αλλά σε κονσόλα απλά κερδίζεις δευτερόλεπτα τίποτα παραπάνω υπάρχουν και συγκριτικά βίντεο ίσως στην επόμενη γενιά να αξιζει. 

Εδώ φίλε μου θα σε διορθώσω, γιατί τίποτα από όσα λες δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα. 

 

Στο Χ το οποίο έχω και είναι η κύρια κονσόλα μου, έχω δει διαφορά τουλάχιστον 50% στα load times και στο boot του παιχνιδιού. Ιδίως στο Destiny 2, ακόμα και ο χρόνος που ανοίγουν τα μενού in game, δεν έχουν καμία σχέση με τον εσωτερικό σκληρό που έχει. 

Επεξ/σία από DarthGRE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Εδώ φίλε μου θα σε διορθώσω, γιατί τίποτα από όσα λες δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα. 

Στο Χ το οποίο έχω και είναι η κύρια κονσόλα μου, έχω δει διαφορά τουλάχιστον 50% στα load times και στο boot του παιχνιδιού. 

Αν έχεις δει τόση διαφορά καλός θα το δοκιμάσω κι εγώ από μερικούς που έβαλαν δεν έχω δει διαφορά αλλά ps4 απλό xbox one για κανένα λόγο τζάμπα χρήματα. 

 

Είδα τώρα ένα βίντεο κάποιος εδώ το ανέβασε για ps4 ο ocz έχει πολύ γρήγορη φόρτιση στα παιχνίδια σε σχέση με τον κανονικό δεν ξέρω πόσο ισχύει. 

 

Εγώ έναν 4 τέρα θέλει να πάρω αλλά για το ps4 και μπορεί να πάρω και έναν ssd για δοκιμή αλλιώς στο pc τον βάζω αλλά 150 για 480 είναι αρκετά. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Αν έχεις δει τόση διαφορά καλός θα το δοκιμάσω κι εγώ από μερικούς που έβαλαν δεν έχω δει διαφορά αλλά ps4 απλό xbox one για κανένα λόγο τζάμπα χρήματα. 

Είδα τώρα ένα βίντεο κάποιος εδώ το ανέβασε για ps4 ο ocz έχει πολύ γρήγορη φόρτιση στα παιχνίδια σε σχέση με τον κανονικό δεν ξέρω πόσο ισχύει. 

Εγώ έναν 4 τέρα θέλει να πάρω αλλά για το ps4 και μπορεί να πάρω και έναν ssd για δοκιμή αλλιώς στο pc τον βάζω αλλά 150 για 480 είναι αρκετά. 

Επειδή εγώ δεν παίζω πολλά παιχνίδια ταυτόχρονα, έχω πάρει είναι Samsung EVO 8600 250 GB στα 60 ευρώ προσφορά κι έχω βρει την υγεία μου. Έχω ρίξει επάνω το Destiny και το RDR2 και δεν έχεις ιδέα για τι διαφορά μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Επειδή εγώ δεν παίζω πολλά παιχνίδια ταυτόχρονα, έχω πάρει είναι Samsung EVO 8600 250 GB στα 60 ευρώ προσφορά κι έχω βρει την υγεία μου. Έχω ρίξει επάνω το Destiny και το RDR2 και δεν έχεις ιδέα για τι διαφορά μιλάμε. 

Θα κοιτάξω να πάρω έναν δεν σου έβγαλε κανένα μήνυμα η κονσόλα για την χωρητικότητα επειδή είναι μικρός ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Θα κοιτάξω να πάρω έναν δεν σου έβγαλε κανένα μήνυμα η κονσόλα για την χωρητικότητα επειδή είναι μικρός ? 

250 είναι το ελάχιστο για το Χ, και μου έκατσε μια χαρά. Εξωτερικά το σύνδεσα με θήκη USB3 και έτοιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Θα κοιτάξω να πάρω έναν δεν σου έβγαλε κανένα μήνυμα η κονσόλα για την χωρητικότητα επειδή είναι μικρός ? 

Ο ocz που κοίταξα ο 480 είναι πανάκριβος να δώσω 130 και 150 ευρώ δεν είναι λίγα 60 ευρώ δεν είναι πολλά έχω έναν 250 αλλά τον έβαλα σε ένα παλιό λάπτοπ. Αν βάλω και έναν εξωτερικό 4 τέρα βγαίνουν πολλα. 

 

Μόλις τώρα, DarthGRE είπε

250 είναι το ελάχιστο για το Χ, και μου έκατσε μια χαρά. Εξωτερικά το σύνδεσα με θήκη USB3 και έτοιμος. 

Ωραία μόνο στο ps4 επιχείρησα να βάλω αλλά κανονικό 2 τέρα. Μου έμεινε κι ένας 320 γιγα θα τον κάνω εξωτερικό για το xbox 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Αν έχεις δει τόση διαφορά καλός θα το δοκιμάσω κι εγώ από μερικούς που έβαλαν δεν έχω δει διαφορά αλλά ps4 απλό xbox one για κανένα λόγο τζάμπα χρήματα. 

Είδα τώρα ένα βίντεο κάποιος εδώ το ανέβασε για ps4 ο ocz έχει πολύ γρήγορη φόρτιση στα παιχνίδια σε σχέση με τον κανονικό δεν ξέρω πόσο ισχύει. 

Εγώ έναν 4 τέρα θέλει να πάρω αλλά για το ps4 και μπορεί να πάρω και έναν ssd για δοκιμή αλλιώς στο pc τον βάζω αλλά 150 για 480 είναι αρκετά. 

Αν εννοείς το βίντεο που που είπα εγώ από το digital foundry κανάλι τότε πίστεψε με είναι πολύ αξιόπιστο κανάλι στο youtube και δεν παίζει να λένε κάτι σε βίντεο τους και να μην το έχουν διπλό-τριπλοτσεκαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν εννοείς το βίντεο που που είπα εγώ από το digital foundry κανάλι τότε πίστεψε με είναι πολύ αξιόπιστο κανάλι στο youtube και δεν παίζει να λένε κάτι σε βίντεο τους και να μην το έχουν διπλό-τριπλοτσεκαρει.

Ότι βίντεο έχω δει και εχώ διαβάσει λένε ότι δεν έχουν δει διαφορά τουλάχιστον σε όλα εκτός του X θα καθίσω να το δοκιμάσω κι εγώ να δω ειδικά στο βίντεο με το ocz σε σχέση με τον απλο που έχει μέσα είναι διπλάσιος χρόνος και όχι μισώ με 1 δευτερόλεπτο διαφορά από όλα όσα έχω δει. 

 

Πρόσφατα έβαλα και εναν ανταπτορα να το πω hama ultimate και συνδεσα πληκτρολόγιο και ποντίκι πάνω. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε, θα το κοιτάξω, ευχαριστώ καλημέρα 

Το σλιμ το πήρα λόγω ότι τ βρήκα προσφορά στα 250 πέρσι κ επειδή δεν παίζω αρκετά τ χτύπησα, με παίρνει να αγοράσω κ ssd, κοτζάμ μαντραχαλος ειμαι

Αφού διάβασα τις γνωμες όλων κατέληξα στο ότι ο οcz προφανώς κ είναι ο πιο γρήγορος(ως. Ssd) ωστόσο σ δίνει μόνο 480gb, να τονίσω σ αυτό τ σημείο ότι τη κονσόλα τη χρησιμοποιώ περισσότερο για fortnite, παίζω κ αλλά παιχνίδια πλέον αλλά λιγότερο και εδω κ λίγο καιρό έχω βάλει νετφλιξ, άρα ο σκοπός μ ήταν να βοηθήσω γενικώς τη συσκευή κ όχι να τη κάνω πολύ πιο γρήγορη καθώς δεν ειναι καν τ προ που όλοι λένε ότι βλέπουν διαφορά 

Επεξ/σία από Stefan0os
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, νέος στο άθλημα (ps4) η πρώτη sony κονσόλα ever, μια ερώτηση θέλω να αγοράσω αυτό εδώ https://www.kinguin.net/category/56320/nba-2k19-us-ps4-cd-key/ το πρόβλημα είναι ότι είναι κωδικός για αμερικάνικο account. 

1. φτιάχνω απλά ένα δεύτερο αμερικάνικο account το κατεβάζω μετά κάνω login με το δικό μου και όλα οκ παίζει κανονικά;
2. με το online θα έχω θέμα; 
3. με τα updates;

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...