Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ειμαι λαθος οταν εγραψα ακριβως το ιδιο πραγμα?

Και για το expansion pack του dishonored ειναι και αυτο μια μορφη dlc ή αλλιως επιπλεον περιεχομενου πανω στο βασικο παιχνιδι,το οτι κυκλοφορει ξεχωριστα δεν το αλλαζει αυτο.Οτι δηλαδη ισχυει και με το Uncharted lost legacy.

Διαβασε το EDIT,καταλαθος εγραψα αυτο το κομματι. Επισης σταματα να κανεις το forum police και να διορθωνεις τον κοσμο με λανθανουσες πληροφοριες. 3η φορα ειναι που το κανεις σε μενα προσωπικα και τις 3 παραπληροφορηση.

Δεν ειναι μιας μορφης DLC αυτο. Ειναι standalone release που δεν χρειαζεται καποιο base game για να τρεξει. ΟΛΑ τα DLC ειναι downloadable περιεχομενο ενος συγκεκριμενου παιχνιδιου. Το Death of the Outsider δεν ειναι DLC κανενος παιχνιδιου. Ουτε το Lost Legacy ειναι DLC του Uncharted

Και οταν λες οτι το season pass το Doom εγινε free πριν κατι μηνες,εννοεις πριν 1μιση χρονο? Λολ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα death of the outsider και lost legacy μπορείς να τα πεις και ξεχωριστά παιχνίδια, απλά πιο μικρά 

 

Το ότι δεν υπήρχαν μέσα σε κάποιο season pass και το ότι δεν θέλουν το βασικό παιχνίδι για να τρέξουν (το lost legacy μάλιστα είναι και σε διαφορετικό μέρος με τελείως άλλη ιστορία και πρωταγωνιστές) ενισχύει περισσότερο αυτή την άποψη.

 

Ο μόνος λόγος για να τα πεις dlc είναι επειδή χρησιμοποιούν τεχνικά τα ίδια πράγματα (γραφικά, μηχανισμούς κτλ) αλλά και πάλι πιο σωστό θα ήταν να τα πεις expansions με την έννοια που παλιότερα εννοούσαμε τα expansions παρά dlc με την έννοια που τα εννοούμε συνήθως σήμερα.

Αλλά και τελείως ξεχωριστά παιχνίδια να τα πεις ίσως δεν θα ήταν και πολύ λάθος.

Το lost legacy σίγουρα, αλλά και το άλλο το οποίο είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στην συνολική ιστορία από μόνο του όμως πάρα πολύ σημαντικό από τη στιγμή που τελειώνεις τον outsider

 

Και καμία σχέση δεν έχουν με τα dlc του horizon zero dawn ας πούμε ή του assassin's creed origins. Βασικά από τη στιγμή που δεν θέλουν το βασικό παιχνίδι ίσως δεν συγκρίνονται ούτε με τα dlc του Witcher 3 που ήταν πολύ μεγάλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alastor192 είπε

με τα μεταφορικα παει 18 και επισης δεν καιγομαι αμεσα να το αγορασω μιας και εχω μεγαλο backlog. Και δεν το βιαζομαι καθολου,εδω πεφτουν τα Dishonored και Doom στο δεκαρικο,αν και οταν πεσει θα το τσιμπησω

Τα μεταφορικα τι τα αναφερεις και 10 ευρω να παει το παιχνιδι παλι δεν θα τα πληρωσεις?Η μηπως περιμενεις να σου κανουν δωρο και τα μεταφορικα?

Τεσπα αφου δεν καιγεσαι οπως λες περιμενε αλλα για να ξεκαθαρισεις κατι στο κεφαλι σου οι τιμες των exclusive δεν πεφτουν με τον ιδιο ρυθμο που πεφτουν με  τιτλους που κυκλοφορουν σε ολες τις πλατφορμες και ποσο μαλλον δυνατοι τιτλοι οπως  uncharted, god of war κτλ.Παρε παραδειγμα το horizon complete 29.90 επαιξε στην τελευταια εκπτωση και παλι στα ιδια παιζει και πριν καταφερει να πεσει τοσο δεν επεφτε κατω απο 34.90 με λιγα λογια 1 χρονο μετα επεσε 5 ευρω.Σαν παραδειγμα στο εφερα επειδη δεν ειναι ολα τα παιχνιδια το ιδιο.

Μιας και αναφεραμε το uncharted εγω τωρα καταφερα και το επιασα γιατι περιμενα να τελειωσω τα πρωτα 3.Μιλαμε τι εχουν κανει τα ατομα με τα γραφικα και γενικα ολο το gameplay αναρωτιεμαι τι παπαδες θα κανουν με το επομενο last of us μετα απο αυτο που ειδα στο uncharted 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω το κανουργιο  spiderman αλλα θα περιμενω να το βρω  10 ευρω, δωρο τα μεταφορικα και αν γινεται και καμια επιστροφουλα απο την τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, katman2000 είπε

εγω θελω το κανουργιο  spiderman αλλα θα περιμενω να το βρω  10 ευρω, δωρο τα μεταφορικα και αν γινεται και καμια επιστροφουλα απο την τραπεζα

και κουπουνι για 10 ευρω ψωνια απο το σουπερ μαρκετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, katman2000 είπε

εγω θελω το κανουργιο  spiderman αλλα θα περιμενω να το βρω  10 ευρω, δωρο τα μεταφορικα και αν γινεται και καμια επιστροφουλα απο την τραπεζα

το spiderman για οποιον δε βιαζεται να το παίξει μέχρι πάσχα καλοκαίρι τα 30 ευρώ ή ακόμα και πιο κάτω θα παίξουν σίγουρα

 

εγώ είμαι της άποψης ότι ειδικά τα exclusive της sony χτυπάνε πολύ καλές τιμές πολύ σύντομα

 

το god of war για παράδειγμα στα 30 ευρώ είναι φοβερή τιμή και δεν έχει κλείσει χρόνο

 

τώρα για τελείως χώμα καταστάσεις (κάτω από 20) ίσως πρέπει να περιμένεις καιρό, αλλά και πάλι όπως λέω και πιο πάνω το detroit το πήρα 20αρι 

 

το uncharted 4 πάντως το είχα πάρει 24αρι και παίζει να ήταν παιχνίδι 6μηνου εκείνη τη στιγμή και το lost legacy το πολύ 20.. 

 

άλλα παιχνίδια που δεν είναι exclusive περίμενα πιο πολύ καιρό για αντίστοιχες τιμές, πχ το ni no kuni το πήρα 24αρι, αλλά ένα χρόνο+ αργότερα (retail) 

μεταφορικά πάντως δεν ψήνω καθόλου.. ή θα περιμένω να πάω αθήνα (κέντρο) αν δεν είναι σε κάποια μεγάλη αλυσίδα που έχω και κοντά στο σπίτι μου ή ευτυχώς έχω φίλο που δουλεύει πολύ κοντά στο gamestation και τον αγγαρεύω 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και αν περιμένετε μέχρι του χρόνου τον Δεκέμβριο θα το δίνουν δώρο με μισό κιλό κασέρι 😂😂😂

 

Ρε σεις,αγοραστε το όποτε θέλετε και έχετε κάψα να παίξετε και μην περιμένετε τοσοοοο πολύ 😉😁😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ναι και αν περιμένετε μέχρι του χρόνου τον Δεκέμβριο θα το δίνουν δώρο με μισό κιλό κασέρι 😂😂😂

Ρε σεις,αγοραστε το όποτε θέλετε και έχετε κάψα να παίξετε και μην περιμένετε τοσοοοο πολύ 😉😁😎

Ακριβως,οποιος το θελει αμεσα το παιρνει,δεν αξιζει να περιμενεις για 5-10 € price drop. Οποιος δεν καιγεται ομως,δεν θα το παρει με τον στανιο

4 ώρες πριν, icenex είπε

Τα μεταφορικα τι τα αναφερεις και 10 ευρω να παει το παιχνιδι παλι δεν θα τα πληρωσεις?Η μηπως περιμενεις να σου κανουν δωρο και τα μεταφορικα?

 

Οχι αφου αν το βγαλει κανας γερμανος,κανα mediamarkt ειναι 2 λεπτα παρεκκλιση απτην δουλεια μου,αλλα δεν αντεξες πεταχτηκες να πεις την εξυπναδα σου 

 

10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Τα death of the outsider και lost legacy μπορείς να τα πεις και ξεχωριστά παιχνίδια, απλά πιο μικρά 

Το ότι δεν υπήρχαν μέσα σε κάποιο season pass και το ότι δεν θέλουν το βασικό παιχνίδι για να τρέξουν (το lost legacy μάλιστα είναι και σε διαφορετικό μέρος με τελείως άλλη ιστορία και πρωταγωνιστές) ενισχύει περισσότερο αυτή την άποψη.

Ο μόνος λόγος για να τα πεις dlc είναι επειδή χρησιμοποιούν τεχνικά τα ίδια πράγματα (γραφικά, μηχανισμούς κτλ) αλλά και πάλι πιο σωστό θα ήταν να τα πεις expansions με την έννοια που παλιότερα εννοούσαμε τα expansions παρά dlc με την έννοια που τα εννοούμε συνήθως σήμερα.

Αλλά και τελείως ξεχωριστά παιχνίδια να τα πεις ίσως δεν θα ήταν και πολύ λάθος.

Το lost legacy σίγουρα, αλλά και το άλλο το οποίο είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στην συνολική ιστορία από μόνο του όμως πάρα πολύ σημαντικό από τη στιγμή που τελειώνεις τον outsider

Και καμία σχέση δεν έχουν με τα dlc του horizon zero dawn ας πούμε ή του assassin's creed origins. Βασικά από τη στιγμή που δεν θέλουν το βασικό παιχνίδι ίσως δεν συγκρίνονται ούτε με τα dlc του Witcher 3 που ήταν πολύ μεγάλα

Ετσι ειναι,καμια σχεση δεν εχουν με τα dlc των παιχνιδιων που προανεφερες γιατι δεν ειναι ΚΑΝ dlc. Οποιος εχει ακομα αμφιβολιες,ας διαβασει τον ορισμο στο wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Downloadable_content

Επεξ/σία από Alastor192
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος παντων ο καθενας ας αγορασει οποτε θελει δικαιωμα του,και ουτως ή αλλως και για το κομματι των τιμων τα εχουμε ξαναδιαβασει απειρες φορες.

Και εγω θα ηθελα να αγορασω το Red Dead και το καθε καινουργιο παιχνιδι πχ στα 10-15ευρω,αλλα αν ειναι να περιμενω 3+χρονια πχ ε μεχρι τοτε θα εχω χασει και το ενδιαφερον μου για το παιχνιδι.

 

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ναι και αν περιμένετε μέχρι του χρόνου τον Δεκέμβριο θα το δίνουν δώρο με μισό κιλό κασέρι 😂😂😂

Ρε σεις,αγοραστε το όποτε θέλετε και έχετε κάψα να παίξετε και μην περιμένετε τοσοοοο πολύ 😉😁😎

Το αστειο ειναι οτι το παραπανω γραφεται για παιχνιδι σχεδον 2.5ετων οπως το Uncharted 4 :D

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Ακριβως,οποιος το θελει αμεσα το παιρνει,δεν αξιζει να περιμενεις για 5-10 € price drop. Οποιος δεν καιγεται ομως,δεν θα το παρει με τον στανιο

Οχι αφου αν το βγαλει κανας γερμανος,κανα mediamarkt ειναι 2 λεπτα παρεκκλιση απτην δουλεια μου,αλλα δεν αντεξες πεταχτηκες να πεις την εξυπναδα σου 

Εχεις δικιο και σου ζηταω συγνωμη για την εξυπναδα μου...Επισης θα σου πω ποσο λυπαμαι για σενα που δεν εχει γερμανο ακριβως κατω απο το σπιτι σου(μη σου πω και στο ιδιο οροφο με τον σπιτι σου) και θα αναγκαστεις να καψεις 1 ευρω βενζινη για αυτην την μικρη παρακαμψη 2 λεπτων με το αυτοκινητο.

Και επειδη βλεπω αναρωτιεσαι για το σχολιο μου-ειρωνεια μου σου απανταω εδω για να μην σπαμαρω αλλο.Τι μου ηρθες κ μας ρωτας το θελω 10 ευρω σου λεμε εχει 15 και μας λες δεν το βιαζομαι(δεκτον αυτο) αλλα προσθετεις οτι δεν το θες απο εκει που σου ειπαμε(σκρουτζομαγαζα) γιατι θα χρειαστει να δωσεις και 3 ευρω μεταφορικα.Μετα ουσιαστικα σου λεω οτι τα μεταφορικα αν επιλεξεις τετοιο τροπο θα τα εχεις ουτως η αλλως μιας κ εσυ το αναφερες κ δεν εχω ιδεα που μενεις ουτε το το λες καπου οποτε τι να υποθεσουμε ολοι εμεις (μπορει να εισαι απο επαρχια)? Και περιμενεις δηλαδη απο ολο αυτο εμεις να μυρισουμε τα νυχια μας ενω η ερωτηση σου αν το πουλανε καπου 10 ευρω.Οτι εσυ εννοουσες το θες 10 ευρω να ειναι σε γερμανο η σε μαγαζι που σε βολευει για να γλυτωσεις και τα 3 ευρω μεταφορικα κ μετα απορεις για την ειρωνεια.Που απλα μπορεις να συνδυασεις το σκρουτζομαγαζο με καποια αλλη δουλεια η απλα ενα καφε με την παρεα σου η να στειλεις καποιον φιλο γνωστο που ειναι κοντα.Τοσες λυσεις υπαρχουν στο ινσομνια μπηκες να πουλησεις τρελα με δικαιολογιες.

Τα λογια ειναι περιττα για την περιπτωση σου οποιος διαβασε καταλαβε.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν διαφωνω ετσι οπως το θετει αλλα και τα δυο αυτα πραγματα δηλαδη dlc/expansion ειναι επιπροσθετο περιεχομενο πανω σε ενα παιχνιδι επι πληρωμη,το ανεφερα πιο πισω κιολας σε προηγουμενο σχολιο για να το ξεκαθαρισω στο τι εννοουσα.Το οτι κυκλοφορουν ξεχωριστα δεν το αλλαζει αυτο,αυτο εγραψα πιο πισω.

Τωρα η προσωπικη επιθεση και τα περι forum police για τοσο ασημαντα πραγματα οπως το αν εχει ενα παιχνιδι βγαλει dlc,κυριολεκτικα μονο στο forum εδω γραφονται(και δεν τον τιμα αυτον που τα γραφει..).

Τελος παντων ο καθενας ας αγορασει οποτε θελει δικαιωμα του,και ουτως ή αλλως και για το κομματι των τιμων τα εχουμε ξαναδιαβασει απειρες φορες.

Και εγω θα ηθελα να αγορασω το Red Dead και το καθε καινουργιο παιχνιδι πχ στα 10-15ευρω,αλλα αν ειναι να περιμενω 3+χρονια πχ ε μεχρι τοτε θα εχω χασει και το ενδιαφερον μου για το παιχνιδι.

Φιλε μου,διαβασε τον ορισμο του wiki για να τα ξεκαθαρισεις λιγο μεσα σου. Οντως αυτα που συζηταμε ειναι ασημαντα πραματα,για αυτο μου κανει εντυπωση πως 3η φορα κανεις κατι τετοιο σε μενα,για αυτο και θυμαμαι τις προηγουμενες φορες,διοτι εισαι ο μονος που μου το χει κανει. Και στο εχουν αναφερει και αλλα ατομα εδω μεσα αν δεν κανω λαθος. Οταν γραφω εγω κατι και πεταγεσαι απτο πουθενα και το πρωτο πραμα που λες ειναι "Εισαι λαθος",ενω στην πραγματικοτητα εσυ εισαι αυτος που δεν τα γραφει σωστα,ε νταξει ειναι τουλαχιστον εκνευριστικο. Μαθε τι ειναι ο ορισμος του DLC,πες νταξει ρε παιδι μου,απο κεκτημενη ταχυτητα το γραψα,οντως ειναι ξεχωριστο release και δεν κραταμε κακια εδω. 

Στο χα ξαναπει,αν θες να διορθωνεις τον κοσμο,κανενα προβλημα,αλλα να κοιτας να εισαι εξακριβωμενα σωστος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι 

 

Απλά διαβάζω από μερικούς ότι θα το αφήσω να περάσει κανένας χρονος (και παραπάνω μερικές φορές) και μετά θα το πάρω....

 

Οκ,εντάξει και εγώ δεν παίρνω day 1 παιχνίδια,αλλα δεν αφήνω και χρόνια να περασουν,γιατί μετά ξενερώνεις θεωρώ,δεν έχει αξία.... Οκ γλυτώνεις μερικά €€€ αλλα δεν έχει νόημα. (Για εμένα έστω...)

 

Εχω φίλο που για να πάρει παιχνίδι αφήνει να περάσουν 1-2 χρόνια και μετά αγοράζει σε "τιμές ευκαιριας" όπως λέει.

 

Είχα παίξει και τερματίσει το gta v και αυτός ακόμα περίμενε να περάσει καιρός (κοντά 2 χρόνια) και τελικά γλύτωσε 15€ 😂😂😂

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ε ναι 

Απλά διαβάζω από μερικούς ότι θα το αφήσω να περάσει κανένας χρονος (και παραπάνω μερικές φορές) και μετά θα το πάρω....

Οκ,εντάξει και εγώ δεν παίρνω day 1 παιχνίδια,αλλα δεν αφήνω και χρόνια να περασουν,γιατί μετά ξενερώνεις θεωρώ,δεν έχει αξία.... Οκ γλυτώνεις μερικά €€€ αλλα δεν έχει νόημα. (Για εμένα έστω...)

Εχω φίλο που για να πάρει παιχνίδι αφήνει να περάσουν 1-2 χρόνια και μετά αγοράζει σε "τιμές ευκαιριας" όπως λέει.

Είχα παίξει και τερματίσει το gta v και αυτός ακόμα περίμενε να περάσει καιρός (κοντά 2 χρόνια) και τελικά γλύτωσε 15€ 😂😂😂

Το καθε προιον εχει μια συγκεκριμενη αξια για τον καθε αγοραστη. To Witcher 3 θα το επαιρνα και στα 80€,το Detroit στα 30€ αλλα οχι στα 60. Δεν υπηρχε περιπτωση να θελα να παιξω Uncharted 4+Lost Legacy εδω και καιρο και να περιμενα να παει απο 20€ στα 10€.Θα το χα παρει και σε ακριβοτερη τιμη.Ωστοσο,μου ειναι τα πιο αδιαφορα Sony Exclusive προσωπικα,οποτε θα τα παιζα μονο αν και τα 2 μαζι κοστιζαν 20-25€ ας πουμε και ο λογος που θα τα παιζα θα ταν καθαρα για να δω τον τεχνικο τομεα απο πρωτο χερι,μιας και εχουν θεωρηθει απτα καλυτερα του PS4 σε αυτον.

Τωρα κατι παλικαρια που γραφουν εξυπναδες πιο πανω,λες και ειχα το κεφαλι κολλημενο στην βιτρινα με τα Uncharted και περιμενα να πανε στο 1€,ε νταξει δεν χρειαζεται να πεις κατι παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...