Προς το περιεχόμενο

εργασια στον ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως φίλος που δουλεύει στον ΟΤΕ μου είπε πως τους αύξησαν τις επιδοτήσεις στις εταιρικές συνδέσεις τους. Θα πουλήσει το 6S+ που έχει και θα του έρθει δωρεάν το Χ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

τεχνικος εφαρμογων λογισμικου και η/υ

Εντάξει, τεχνικά ειναι πτυχίο αλλα να ξέρεις οτι ο περισσότερος κόσμος οταν λέει πτυχίο εννοεί τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, μην σου πω και δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Εντάξει, τεχνικά ειναι πτυχίο αλλα να ξέρεις οτι ο περισσότερος κόσμος οταν λέει πτυχίο εννοεί τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, μην σου πω και δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. 

από το τίποτα κάτι είναι και αυτό

2 ώρες πριν, unforgiven είπε

Πάντως φίλος που δουλεύει στον ΟΤΕ μου είπε πως τους αύξησαν τις επιδοτήσεις στις εταιρικές συνδέσεις τους. Θα πουλήσει το 6S+ που έχει και θα του έρθει δωρεάν το Χ...

πόσο ακριβώς δωρεάν? 

έχει χρόνια στο επάγγελμα? τι θέση κατέχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν 209 ευρω επιδοτηση για συσκευη καθε 18μηνες. Πριν λιγο καιρο βγηκε ανακοινωση οτι για ναυαρχιδες εχουν εξτρα 150 ευρω επιδοτηση. Αλλα επειδη ο οτε πουλαει ακριβα κινητα σε σχεση με τις παραεισαγωγες που βρισκεις σε σκρουτζ, δεν αξιζει και πολυ

Επεξ/σία από vasioula1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Εχουν 209 ευρω επιδοτηση για συσκευη καθε 18μηνες. Πριν λιγο καιρο βγηκε ανακοινωση οτι για ναυαρχιδες εχουν εξτρα 150 ευρω επιδοτηση. Αλλα επειδη ο οτε πουλαει ακριβα κινητα σε σχεση με τις παραεισαγωγες που βρισκεις σε σκρουτζ, δεν αξιζει και πολυ

Με αυτα και με κεινα σε συναδερφο το s9 βγήκε 300 ευρω (γιατι ειχε έκπτωση, οι υπάλληλοι έχουν ετσι κι αλλιως ενα 10-15% στα περισσότερα προϊόντα οποτε συνδυαστικά ηταν πολυ καλα).  Not bad. 

215 ειναι η επιδότηση νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jimis98 είπε

πόσο ακριβώς δωρεάν? 

έχει χρόνια στο επάγγελμα? τι θέση κατέχει? 

 

Θα είμαι απότομος γιατί έτσι πρέπει:
Κοίταξε εκεί να βρεις πάνω-κάτω κάτι στο αντικείμενό σου γιατί δεν σε βλέπω να έχεις πάρει πολύ ζεστά το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης.

Ή ρώτα ποιες εταιρίες έχουν καλύτερες παροχές μπας και τσιμπήσεις κανένα τσάμπα κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jimis98 είπε

από το τίποτα κάτι είναι και αυτό

πόσο ακριβώς δωρεάν? 

έχει χρόνια στο επάγγελμα? τι θέση κατέχει? 

Βρε Τζίμι, βρε αγόρι μου μετα απο 8 σελίδες αυτο που σε απασχολεί είναι το ποσο βγαινει το iphone x; Δηλαδή αν του βγαινει τσαμπα θα πας ΟΤΕ και αν του βγαινει 500 θα ρίξεις άκυρο;

Σε αλλο θέμα σε είδα να θες να μπεις στον στρατό. Άνοιξε λιγο το μυαλό σου και διάβασε λίγο γενικότερα την καθημερινότητα και την πολιτική της Ελλάδας γιατί βλεπω μεγαλο σκοτάδι και λάθος νοοτροπία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18χρονος χωρίς προϋπηρεσία και βύσμα απλά δεν μπαίνει στον ΟΤΕ. Μη σου πω και στις άλλες ιδιωτικές εταιρείες του κλάδου δύσκολο το βλέπω. Γνώμη ψάξε να βρεις ότι δουλειά μπορείς και ας μην είναι στο "αντικείμενο σου".

ΥΓ Αυτό που σου είπαν για λάθος νοοτροπία ισχύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΤΕΕ δεν μπαίνεις. Με ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ έχεις πιθανότητες.

Χωρίς προϋπηρεσία, πάλι σχεδόν αδύνατο. Συνήθως παίρνουν όσους έχουν προϋπηρεσία σε σχετικό χώρο & παρόχους.

Τώρα να κάτσουμε να συζητάμε για την επιδότηση των 209€ και τι κινητό παίρνει ο καθένας είναι ξεκάθαρα γελοίο. Η δουλειά είναι θέμα επιβίωσης και προσωπικής εξέλιξης.

Η επιδότηση και το κινητό κλπ είναι απλά γελοία σαν συζήτηση. Αν τα ακούσει σαν ερώτηση πιθανός εργοδότης, δεν υπάρχει ούτε 1/1.000.000 να προσλάβει τον συνεντευξιαζόμενο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα την αποκτησω την προυπηρεσια αν πηγαινω για δουλεια και μου την ζητανε?

πχ παω για φυλλαδια θα μου πει θελω προυπηρεσια ειναι ετσι το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jimis98 είπε

και πως θα την αποκτησω την προυπηρεσια αν πηγαινω για δουλεια και μου την ζητανε?

πχ παω για φυλλαδια θα μου πει θελω προυπηρεσια ειναι ετσι το συστημα

Για φυλλάδια είναι σχεδόν αδύνατο να σου ζητήσει ντε και καλά προϋπηρεσία. 

Κατα τα αλλα, ναι είναι τεράστιο πρόβλημα αυτο στην αγορά εργασίας, λόγω της μεγάλης ανεργίας οι εργοδότες ξέρουν οτι θα βρούν κάποιον με προϋπηρεσία που θα δεχθεί τα λιγα λεφτά που προσφέρουν λογω ανάγκης (η οποία προέρχεται απο την προαναφερθείσα μεγάλη ανεργία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

και πως θα την αποκτησω την προυπηρεσια αν πηγαινω για δουλεια και μου την ζητανε?

πχ παω για φυλλαδια θα μου πει θελω προυπηρεσια ειναι ετσι το συστημα

Για φυλλαδια δυσκολο να σου ζητησουν...

Εαν εισαι και λιγο εξυπνος στον επομενο εργοδοτη λες οτι εχεις προυπηρεσια σε εταιρια marketing προωθησης προιοντος door to door κτλ..

Το θεμα ειναι να μπορεις να πασαρεις και τον εαυτο σου ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προκυρηξη του 2013 (για οτεπλας) υπηρχαν θεσεις για τει ιεκ. Οχι για λυκειο. Στις επομενες νομιζω ζητουσαν μονο τει.

Εχουν μπει και ατομα χωρις βυσμα, αλλα σιγουρα μπηκαν και ατομα με βυσμα

Μιλαμε παντα για δικτυο. Στα τηλεφωνικα κεντρα που απασχολουνται ατομα απο αλλες θυγατρικες ειναι αρκετα ευκολο να μπεις χωρις βυσμα. Ετσι κι αλλιως οι συνθηκες εργασιας ειναι τοσο εξαντλητικες που τα παραταει πολυς κοσμος οποτε βγαινουν πολυ συχνα θεσεις εργασιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimis98 είπε

και πως θα την αποκτησω την προυπηρεσια αν πηγαινω για δουλεια και μου την ζητανε?

 

Ο υψηλός δείκτης ανεργίας έχει δυστυχώς αυτό το τίμημα.

Συνοπτικά να σου πω την προσωπική μου εμπειρία, περισσότερο από το  >50% των κάτω των 25 έχουν εντελώς λάθος νοοτροπία και φιλοσοφία ζωής και πραγματικά δεν είναι για δουλειά.

Όταν είσαι εργοδότης το ξέρεις και προτιμάς κάποιον που έχει μπει στη φιλοσοφία και τη λογική, γιατί πήρε το αρχικό ρίσκο της πρόσληψης κάποιος άλλος. Οπότε με προϋπηρεσία η πρόσληψη είναι πιο safe επιλογή. 

Για αυτό το λόγο οι εργοδότες ναι μεν προσλαμβάνουν χωρίς προϋπηρεσία,  αλλά μια σημαντική παράμετρος είναι να τους συστήσει τον εργαζόμενο κάποιος. Να έχουν συστάσεις δηλαδή. Αυτό κάποιοι το λένε βύσμα. Δεν είναι έτσι ομως. Είναι σύσταση. Κάποιος παίρνει την ευθύνη και σε συστήνει ότι είσαι ιδανικός για εργασία.

Δυστυχώς σε ελάχιστες δουλειές - ειδικά σε δουλειές που έχουν ευθύνες - κάποιος θα προσλάβει άγνωστο υπάλληλο (άγνωστος=χωρίς συστάσεις ή χωρίς προυπηρεσία)

*Εν ολίγοις βγαίνει και το εξής συμπέρασμα, απο όλες τις δεξιότητες ενός ανθρώπου, μια σημαντικότατη , είναι οι γνωριμίες / πόσο κοινωνικός είναι. Κοινωνικά άτομα με μεγάλο κύκλο γνωριμιών ποτέ δεν μένουν άνεργα. Η πιο σημαντική δεξιότητα.

**Σε κάποιους τα παραπάνω μπορεί να μην αρέσουν / να φαντάζουν εχθρικά κλπ , εγώ απλά περιγράφω σε λίγες παραγράφους την πραγματικότητα. Αν θέλετε τη δέχεστε και προσαρμόζεστε, αν όχι, ανακαλύπτετε τον τροχό εξ αρχής ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...