Προς το περιεχόμενο

εργασια στον ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

δεν εχω θεμα με τις αλλες εταιρειες αλλα λογω διαθεσιμοτητας που εχει ο οτε στην περιοχη μου ,μενω σε επαρχια και οχι σε μεγαλη πολη που ειναι εκει ολα τα κεντρικα

Θες να ασχοληθεις με αυτο που σπουδασες ή να πουλας κινητα, να λες ψεματα σε οποιον ασχετο μπει στο καταστημα (για να πουλησεις), και να κανεις ανανεωσεις χρονου σε γερους?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρακτική μπορείς να μπεις και μέσω ΙΕΚ. 

Το ξέρω, γιατί έχουμε στείλει αρκετούς από τη σχολή που διδάσκω ως εξωτερικός συνεργάτης/καθηγητής.

Μετά το τέλος της πρακτικής δεν θα περνάς ούτε απ'έξω χωρίς ΧΟΝΤΡΟ βύσμα. Θεωρώ πως ότι απαντήσεις ήταν να πάρεις στις ερωτήσεις σου τις πήρες. Εσύ ξέρεις αν αξίζει να το "προσπαθήσεις" και με ποιόν τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου ο ΟΤΕ δεν προσλαμβάνει εδώ και 4 χρόνια . Έχει κάνει 2 εθελούσιες εξόδους για να φύγουν χιλιάδες υπάλληλοι και να μειώσει το προσωπικο του . Έχει κάνει προσλήψεις ελάχιστες σε θέσεις management και όπου υπάρχει πραγματική ανάγκη που δημιουργείτε από την εξέλιξη της τεχνολογίας η για την συνδρομητική τηλεόραση . Όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του τις καλύπτει μέσα από συνεργαζόμενες εταιρίες ( outsource ) με συμβάσεις ορισμένου χρόνου . Τα καταστήματα Γερμανός είναι franchise και αν σε ενδιαφέρει πρέπει μα ψάξεις αγγελίες αν και νομίζω ότι χωρίς προϋπηρεσία είναι δύσκολο . Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάνε κάποιοι για βύσμα . Μετά την ιδιωτικοποίηση και την εξαγορά από τους Γερμανούς τα πράγματα έχουν αλλάξει . 

6 ώρες πριν, Muchacho είπε

Γιατί κυνηγάς το δημόσιο,την λαμογιά κτλ?Νέος άνθρωπος είσαι ρε γιατί να είσαι τόσο κενός...

Φίλε ο ΟΤΕ δεν είναι δημόσιο εδώ και 10 χρονια

5 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Σε ένα σεμινάριο γνώρισα μια κοπέλα η οποία είναι βοηθός ενός κυρίου στο Μέγαρο ο οποίος ασχολείται με τα κοινωνικά δρώμενα του ΟΤΕ (υποτροφίες σε 1ετεις και τέτοια, δεν μιλάω για το εκτελεστικό κομμάτι [προϋπολογισμούς, τιμολόγια, δικαιολογητικά] αλλά σε επίπεδο συνεντεύξεων). Η κοπέλα προσλήφθηκε 22 ετών, αμέσως μόλις τέλειωσε τις σπουδές της, καταγωγή από βόρεια Αθήνα, με βασικό τίτλο σπουδών το οποίο δεν είχε να κάνει καν με κοινωνιολογία ξέρω 'γω. Εννοείται χωρίς εργασιακή εμπειρία. Ένα τούβλο και μισό να προσθέσω... Executive assistant παρακαλώ.

Οπότε σκληρά δεν είναι, όπως πάντα στο Ελλαδιστάν πρέπει να ξέρεις τον κατάλληλο άνθρωπο.

Τρίχα από νιμου τραβάει καράβι.... αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ 😂

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kamarianakis.a είπε

Φίλε μου ο ΟΤΕ δεν προσλαμβάνει εδώ και 4 χρόνια . Έχει κάνει 2 εθελούσιες εξόδους για να φύγουν χιλιάδες υπάλληλοι και να μειώσει το προσωπικο του . Έχει κάνει προσλήψεις ελάχιστες σε θέσεις management και όπου υπάρχει πραγματική ανάγκη που δημιουργείτε από την εξέλιξη της τεχνολογίας η για την συνδρομητική τηλεόραση . Όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του τις καλύπτει μέσα από συνεργαζόμενες εταιρίες ( outsource ) με συμβάσεις ορισμένου χρόνου . Τα καταστήματα Γερμανός είναι franchise και αν σε ενδιαφέρει πρέπει μα ψάξεις αγγελίες αν και νομίζω ότι χωρίς προϋπηρεσία είναι δύσκολο . Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάνε κάποιοι για βύσμα . Μετά την ιδιωτικοποίηση και την εξαγορά από τους Γερμανούς τα πράγματα έχουν αλλάξει . 

Ακριβώς έτσι τα έχω μάθει και εγώ από παιδί που είναι χρόνια μέσα στον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δηλαδή δεν είναι σήμερα όπως θυμάμαι μικρός,που μπροστά από τα κουτιά είχαν ανοίξει τρύπα είχαν βάλει και ομπρέλα για τον ήλιο,και ένας ήταν μέσα και οι άλλοι 5 από πάνω κοιταγανε? 

Θυμάμαι ένα καλοκαίρι είχα πάει με σύμβαση για να καλυφθούν οι καλοκαιρινές άδειες μάλλον,και βάζαμε ξύλινες κολώνες. Εκεί που πηγαίναμε είμασταν 5 άτομα. Ο προϊστάμενος με τον οδηγό ψάχνανε το κοντινό καφενείο για τάβλι,ένας άλλος βοηθός προϊσταμένου μας κοίταζε,και εγώ με έναν άλλο σκάβαμε για να μπουν οι κολώνες. 

Όταν τελειώναμε ερχόταν ο προϊστάμενος με τον οδηγό αφού είχαν πιει τα ούζα τους είχαν παίξει και το τάβλι τους, και πηγαίναμε για την επόμενη κολώνα. Όλο το καλοκαίρι είχα μαυρίσει σαν πάκισταν boy δωρεάν από τον ήλιο. Δεν πρόλαβε να τελειώσει η σύμβαση και έγινα καπνός. Με ψάχνανε να πάω να υπογράψω την λύση της σύμβασης και να πάρω κάτι λίγα ψιλά που μου χρώσταγαν. Ούτε που πάτησα και τους τα χάρισα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, jimis98 είπε

jonh εχεις επαφη με αυτο το παιδι?θα ηθελα να ασχοληθω με το δικτυο γενικα που το κακο

με μπερδευεται με αλλων αν θελετε ψαξτε το,τι σημαινει επειδη γραφω τα ιδια με καποιον παλιο χρηστη ντε και καλα οτι ειμαι εγω?

Κοιτα για νε λεγεσαι  jimis98 χωρις να θελω να παιρνω ορκο ή να οριστικοποιω πραγματα 2 πραγματα συμβαινουν.1ον ή γραφεις απο προφιλ 19χρονου (θεωρητικα οποιος βαζει διπλα στο ονομα του 98,96,85 συνηθως ειναι ετη γεννησης)  ή είχες αλλο προφιλ που ρώταγες το ιδιο πραγμα και δεν ικανοποιηθηκες οποτε λες ας φτιαξω ενα fake να συνεχισω.Επισης κατι δεν μου κολααει πως εχεις πτυχιο απο ΑΕΙ εαν εισαι 19 και δευτερον καλυτερα εαν εισαι 19 να το ελεγες εξαρχης.Επισης για να μην λεω μονο τα δικα μου επειδη εχω συγγενεις στον ΟΤΕ σχετικα νεους,ισχυει αυτο που λενε τα υπολοιπα μελη θες γερο μεσο γιατι καλως κακως απο παλια στο συγκεκριμενο κλαδο που θεωρουταν δημοσιο και ολοι <<τρωγανε>> καλα μονο ετσι εμπενες-μπαινεις.Ομως και με μεσο εμενα η συγγενεις μου τρωνε παλουκι στη δουλεια,δηλαδη αυτο που ανεφερε ενας χρηστης για τα μεσανυχτα οτι γυρνανε σπιτι ισχυει πολλες φορες.Να σημειωσω οτι ειναι πτυχιουχοι πανω στις επικοινωνιες.

 

ΥΓ: Ο οτε σαν επιχειρηση τωρα πλεον δεν δινει στους εργαζομενους του δυνατοτητα εξελισιμοτητας ,αντε εαν εισαι καλος να σε στειλουν στη Γερμανια στη Siemens  (ειχε συμβει σε ενα συγγενη) αλλα για να γινει αυτο πρεπει να εισαι καλος στη δουλεια σου και με περισσοτερα πτυχια+γνωση γλωσσας(γερμανικης).Εαν θες εξελισιμοτητα και γενικα να <<ανεβεις>> σαν ανθρωπος εφοσον εισαι νεος ακομη για εμενα κοιτα κατευθειαν εξωτερικο και ασε την Ελλαδα.Σε πολλους δεν αρεσει υ συγκεκριμενη γνωμη αλλα πλεον και δυστηχως με λυπει που το λεω η χωρα μας εχει γινει καθαρα θερετρο για καλοκαιρακι και εργασια εξω τον χειμωνα.Σκεψου τωρα που εισαι νεος γιατι εαν πας 30+ το εχασες το παιχνιδι συν οτι παιζει τοτε να εχεις ντραβαλα με γυναικα και παιδι.Να σημειωσω και κατι σε οποιον το διαβαζει και εχει αμφιβολιες τα χρηματα που παιρνει καποιος στην Ελλαδα και με πολλα πτυχια κλπ κλπ ειναι τριχες μπροστα σε αυτα που περνουν σε αλλες χωρες πχ εδω αντε να ακουμπησεις το 1000αρικο και σε πολυ καλες περιπτωσεις τα 3000 εαν εισαι ομως μεγαλο στελεχος.Εξω εχω φιλη αποφοιτη απο Γερμανικη σχολη με μεταπτυχιακο στα οικονομικα που εργαζεται στη Siemens με μηνιαιο 4200 επισης το νοικι που δινει στο Βερολινο ειναι 850 ευρω για 65m^2  οποτε τις μενουν στη τσεπη.Βρειτε μου τωρα εσεις (εχω και αλλα πολλα παραδειγματα τετοια) ατομο στην Ελλαδα που να βγαζει τετοια λεφτα) αλλα οχι εδω με τη κυβερνηση που εχουμε +αυτες που θα εχουμε δεν προκειται να αλλαξει τιποτα οι μισθοι για οσους ακουμπουν το ουαου ποσο των 1000 .Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα την οποια θελουν να καλυψουν-καλυπτουν τα ΜΜΕ αλλα γενικοτερα η τηλεοραση προβαλωντας προγραμματα για χαμηλου επιπεδου ανθρωπους βλεπε power of love,game of love hells kitchen  ανιτα κλπ κλπ και τι βρακι φοραει η φουρειρα στα πρωινα και μεσημεριανα.

12 ώρες πριν, jimis98 είπε

Αυτό άστο να το κρίνω εγώ

για τον γραπτό που λες έχω δυσλεξία και δεν μπορώ να εκφραστώ γραπτώς

Επισης μου αρεσει που πριν εγραφες συνεχεια χωρις τονους και μολις στην ειπε ο αλλος χρηστης σωστα και αιτιολογημενα θυμηθηκες τους τονους και τη <<δυσλεξια>> 

Επεξ/σία από jerry banana
Προσθεση πληροφοριας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jerry εγραφα απο κινητο και εβαζε τονους αυτοματα

δηλαδη αν θελει κοσμο ο οτε θα κανει καποιου ειδους αποσπαση απο τον γερμανο?

10 ώρες πριν, overpower είπε

Θες να ασχοληθεις με αυτο που σπουδασες ή να πουλας κινητα, να λες ψεματα σε οποιον ασχετο μπει στο καταστημα (για να πουλησεις), και να κανεις ανανεωσεις χρονου σε γερους?

και που ειναι το κακο,καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι όντως 19χρ. και θες να μπεις στο ΟΤΕ το ξεχνάς...

α)Δεν έχεις πτυχίο

β)Δεν έχεις παει  φαντάρος

γ)Δεν έχεις προϋπηρεσία ..

Πλέον προσλαμβανουν μόνο άτομα με τα 3 παραπάνω και αυτούς με το σταγονόμετρο για να καλύψουν καίριες ανάγκες που δεν μπορούν να καλυφθούν με εσωτερική μετάθεση - προαγωγή... 

Εαν θες την γνώμη πήγαινε να βγάλεις κάποια σχολή και κατά προτίμηση πάρε και κανένα πτυχίο cisco CCNA κτλ.

Μετα θα βρεις δουλειά.. Τόσες εταιρίες έχουν γραφεία και εγκαταστασεις στην επαρχία ολο και καποιο θα θέλουν στην μηχανογραφηση ...

Και επειδή ρώτησες για προνόμια στους υπάλληλους έχουν μια έκπτωση σε λογαριασμό Cosmote κτλ αλλά σε συσκευές τηλεφώνου έχουν την κλασική των υπαλλήλων σε αυτά τα καταστήματα 5%

Οπότε συσκευή σε συμφέρει απο skroytzομαγαζο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, jimis98 είπε

και που θα βρω την προυπηρεσια?στην ελλαδα ζητανε προυπηρεσια στην προυπηρεσια

Ολοι απο καπου ξεκινησανε ..

Θα πιασεις οτι δουλεια μπορεις να βρεις κοντα σε αυτο που θες..

Σπουδασες τεχνικος δικτυων πιασε δουλεια πχ στο  πλαισιο (ζηταει συνεχεια) και πουλα router,κινητα κτλ...

Πιστεψε με ολο και κατι θα μαθεις και ολο και 1-2 γνωριμιες θα κανεις..

Ξεκινησα να δουλευω στον χωρο το 1999 και περασα απο καταστασεις που επαιρνα 1500€ το μηνα μεχρι 396€ εως το ταμειο ανεργιας....

Μην περιμενεις να ερθει καποιος να σου χτυπησει την πορτα και σου να πει παρε 1000€ και κανε το χομπι σου επαγγελμα..

Και κυριως οτι εχεις σπουδασει ή θα σπουδασεις σε επαγγελματικο χωρο απλα τα ξεχνας και σου δειχνουν εκει τι και πως πρεπει να κανεις..

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ολοι απο καπου ξεκινησανε ..

Θα πιασεις οτι δουλεια μπορεις να βρεις κοντα σε αυτο που θες..

Σπουδασες τεχνικος δικτυων πιασε δουλεια πχ στο  πλαισιο (ζηταει συνεχεια) και πουλα router,κινητα κτλ...

Πιστεψε με ολο και κατι θα μαθεις και ολο και 1-2 γνωριμιες θα κανεις..

Ξεκινησα να δουλευω στον χωρο το 1999 και περασα απο καταστασεις που επαιρνα 1500€ το μηνα μεχρι 396€ εως το ταμειο ανεργιας....

Μην περιμενεις να ερθει καποιος να σου χτυπησει την πορτα και σου να παρε 1000€ και κανε το χομπι σου επαγγελμα..

Και κυριως οτι εχεις σπουδασει ή θα σπουδασεις σε επαγγελματικο χωρο απλα τα ξεχνας και σου δειχνουν εκει τι και πως πρεπει να κανεις..

Σωστοτατος  οσον αναφορα για το ταμειο ανεργιας λυπαμαι :(

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jerry banana είπε

Σωστοτατος  οσον αναφορα για το ταμειο ανεργιας λυπαμαι :(

Μονο 2 μηνες εκατσα γιατι επιασα την πρωτη δουλεια που βρηκα χωρις να το σκεφτω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...