Προς το περιεχόμενο

εργασια στον ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορια: επιτρεπεται εδω στο φορουμ μας να αναφερθω σε οικονομικες θεωριες και στις αρχες τους (π.χ. laissez-faire) ή θα φαω μπαν; Just a few thoughts...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

@mclein εγω μπορεί να καταφερνω να δουλευω και 15 ωρες.  Το θέμα ειναι το κίνητρο. Σε δουλεια αλλου αν δεν με γεμιζει, οσα χρηματα και να μου αποφερει(και 5000 το μηνα ας ειναι)  δεν εργαζομαι. Τωρα όταν λες στον άλλον να βγαλει μπλοκακι αν θέλει για μερικά βραδινά καταλαβαίνεις πως ειναι αστείο καθώς θα μπαίνει μέσα.

Αυτό.

Υπάρχει το θέλω και το μπορώ.

Το επιστημονικό της υπόθεσης που ανέφερα (βιολογία, ψυχολογία κ.λπ.), δηλ. το πόσο πρέπει ένας μέσος άνθρωπος να δουλεύει για να παραμένει υγιής και πόσες ώρες την ημέρα μπορεί να είναι παραγωγικός, έχει να κάνει κυρίως με το μπορώ και με τις ανθρώπινες δυνάμεις μας.

Το θέλω έχει να κάνει κυρίως με το κίνητρο. Αν κάποιος έχει τα σωστά κίνητρα, τότε μπορεί και να θέλει να δουλέψει πολύ ακόμα και σε βάρος της υγείας του (π.χ. κάνοντας κακό ύπνο) προκειμένου να ικανοποιήσει τις φιλοδοξίες του. Θα θέλει να πιέσει τον οργανισμό του ώστε να μπορέσει να δουλεύει και 15 ώρες, έτσι ώστε να πετύχει τους στόχους του.

Σε δουλειά άλλου συνήθως δουλεύεις για τα όνειρα του άλλου, οπότε δεν αξίζει να φθείρεις την υγεία σου για παραπάνω χρήματα. Από την άλλη, αν δουλεύεις για τα δικά σου όνειρα τότε μπορεί να έχεις το κίνητρο να προσφέρεις το μέγιστο των ωρών που αντέχεις να δουλέψεις (εις βάρος της υγείας σου πάντα) ακόμα και αν πρέπει να κοιμάσαι 5ωρα.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, δεν έχουμε γεμίσει με τεμπέληδες, αλλά με ανθρώπους που δεν βλέπουν κάποιο μέλλον και δεν έχουν κίνητρα για να δουλέψουν. Και αυτό είναι φυσιολογικό από τη στιγμή που το κράτος σφάζει τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Τι άλλες επιλογές υπάρχουν; Ιδιωτικός τομέας και δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα δουλεύεις με χαμηλό μισθό για τα όνειρα άλλων, οπότε γιατί να μην έχεις τουλάχιστον ως προτεραιότητα την υγεία σου; Γιατί να δουλεύεις παραπάνω από 8ωρο τη στιγμή που ακόμα και το 8ωρο και το 6ωρο είναι υπερβολικά (η επιστήμη το λέει, όχι εγώ); Οπότε λοιπόν, αφού δεν αφήνει το κράτος τον κόσμο να δουλέψει και να κυνηγήσει τα όνειρά του, καταλήγουμε να έχουμε ανθρώπους που συμβιβάζονται με βαρετές και κουραστικές 8ωρες δουλειές του ιδιωτικού τομέα ή με ανθρώπους που κυνηγούν μόνιμη θέση στο Δημόσιο για τη σιγουριά και την ηρεμία τους και ας μην έχουν εκεί καμία επαγγελματική εξέλιξη. Θα μπορούν να επενδύουν τα μηνιάτικά τους σε κάτι άλλο όσο αράζουν στο Δημόσιο.

Ας γίνει πολύ μικρή η φορολογία για τους ελεύθερους επαγγελματίες και τότε θα δούμε πόσοι τεμπέληδες υπάρχουν. Τότε θα μπορούμε να μιλάμε πραγματικά για τεμπέληδες. Αν δουλεύει κάποιος για τα δικά του όνειρα, υπό τον πυρετό του χρήματος μπορεί να βαράει 12ωρα και να συνεχίζει και την επόμενη ημέρα ορεξάτος. Αν όμως η εφορία του παίρνει το 1/4 ή 1/3 φυσικά και δεν θα έχει και τόση όρεξη. Αν του παίρνει τα μισά και παραπάνω ή το 70% τότε ίσως και να μην βρίσκει το νόημα στο να δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας, στο να ασκεί επιχειρηματικότητα και στο να είναι entrepreneur. Ίσως να κοιμάται και να ονειρεύεται κάθε βράδυ μια θέση στο Δημόσιο. Εκεί θα έχει την υγεία του τουλάχιστον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, randomcat είπε

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, δεν έχουμε γεμίσει με τεμπέληδες, αλλά με ανθρώπους που δεν βλέπουν κάποιο μέλλον και δεν έχουν κίνητρα για να δουλέψουν. 

καλυτερα δε θα μπορουσε να εχει διατυπωθει. εκφραζει απολυτα αυτο που σκεφτομαι :) 

+ οτι τα ονειρα της νεολαιας ειναι πολυ ρηχα. (μια μηχανη, ενα αμαξι, μια γκομενα, τρια τατου + διακοπες πουλ μουρ)

10 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

@mclein εγω μπορεί να καταφερνω να δουλευω και 15 ωρες.  Το θέμα ειναι το κίνητρο. Σε δουλεια αλλου αν δεν με γεμιζει, οσα χρηματα και να μου αποφερει(και 5000 το μηνα ας ειναι)  δεν εργαζομαι. Τωρα όταν λες στον άλλον να βγαλει μπλοκακι αν θέλει για μερικά βραδινά καταλαβαίνεις πως ειναι αστείο καθώς θα μπαίνει μέσα. 

Καλα κανείς εσυ αφου σε γεμίζει το να ζεις για να δουλευεις. Το οτι κάποιος ειναι ανειδικευτος ομως δεν σημαίνει οτι δεν εχει προσωπική ζωή. Την κοπέλα του, τους φιλους του, την οικογένεια του, θα τους στερηθεί μέχρι τα 40; 

Αυτα που λες ανήκουν στο μεσαίωνα και δεν καταπατούν μονο εργασιακά δικαιώματα αλλα και ανθρώπινα θεωρώ. Ειμαστε στο 2018 και γεννηθηκαμε σε μια κακή στιγμη για να εργάζεσαι στην Ελλάδα. Αυτο ομως δεν σημαίνει οτι πρεπει να βάζουμε και βαζελίνη για να μπουν πιο εύκολα.

Τα δικαιώματα κατακτήθηκαν με κόπο και αν δεν τα υπερασπιζομαστε είμαστε προδότες του εαυτού μας και της ανθρωπότητας ολόκληρης.  

Απο εναν 28χρονο ειδικευμένο εργαζόμενο που προτιμά να φυτέψει σε 500 μετρα γη ντομάτες και να ζει με αυτές -αλλα να ζει- απο το να δουλέψει υπο τους όρους σου. 

α) εσυ μπορεις να μην εργαζεσαι ουτε 6 ωρες την ημερα. επισης, δε γραψαμε νουμερα για να δεις αν συμφερει το μπλοκακι ! πχ, ο υπαλληλος που δουλευε 01.00 εως 04:00 μετα την ανασταση, εβγαλε 180€ κερδος. γενικως το βραδυ στη δικη μου εργασια, ειναι ανεξελεγκτο. το οτι ελαχιστοι συναδελφοι δουλευουν βραδυ, ανεβαζει αυτοματα κ τις εισπραξεις.

β) να εχει προσωπικη ζωη & να κανει οτι θελει. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι με ρωτας ενω εχω ηδη απαντησει.

γ) δεν υπαρχει καποια καταπατηση. οι οροι για εργασια στο δικο μου περιβαλλον, ειναι δεδομενοι. δεν εξαπατω καποιον ταζοντας του. δεν κοροϊδευω. δεν εκμεταλλευομαι γιατι δε βγαζω 10Κ και του δινω 100€ και παει λεγοντας. αυτα με τους μεσαιωνες ειναι φαντασια σου & δε βλεπω καμια κακη στιγμη. ο πατερας μου τις χρυσες εποχες της ελλαδος, ηταν διευθυντης σε καποιο τομεα στη Lloyd's και εργαζοταν 14 ωρες / ημερα. μεσα και καποια ΣΚ απο καθε μηνα. παντα οι υπαλληλοι ειναι σε δυσκολοτερη θεση. απο ατυχια θες, απο επιλογη θες...ετσι ηταν + ετσι θα ειναι. φιλος μου στην Αυστραλια εργαζεται 12ωρο. δευτερος φιλος, στο Αζερμπαϊτζαν εργαζεται 15ωρο. μονο στη Γερμανια οι φιλοι μου δουλευουν 8ωρο απο επιλογη.

δ) το μισο στρεμα γης, που το βρηκες αν επιτρεπεται ;

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις και χωρίς μέσων αλλά είναι να σου κάτσει!Οταν βγει προκήρυξη μπες και ότι γίνει!Εχω φιλαράκι που δουλεύει εκεί, και δεν είχε κάποιο μέσων ούτε και κάποιον γνωστό να δουλεύει εκεί!Εχει προϋπηρεσία; Ναι πολύ, αλλά όχι στον ΟΤΕ! Έκανε πρακτική στον ΟΤΕ; Όχι! Θέλει να φύγει από εκεί; Ναι! Νομίζω τους έκαναν περικοπές! Αλλά όπως είπα στην αρχή(γνώμη μου) δύσκολα χωρίς μέσων, αλλά μια στο τόσο μπαίνεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mclein είπε

καλυτερα δε θα μπορουσε να εχει διατυπωθει. εκφραζει απολυτα αυτο που σκεφτομαι :) 

+ οτι τα ονειρα της νεολαιας ειναι πολυ ρηχα. (μια μηχανη, ενα αμαξι, μια γκομενα, τρια τατου + διακοπες πουλ μουρ)

α) εσυ μπορεις να μην εργαζεσαι ουτε 6 ωρες την ημερα. επισης, δε γραψαμε νουμερα για να δεις αν συμφερει το μπλοκακι ! πχ, ο υπαλληλος που δουλευε 01.00 εως 04:00 μετα την ανασταση, εβγαλε 180€ κερδος. γενικως το βραδυ στη δικη μου εργασια, ειναι ανεξελεγκτο. το οτι ελαχιστοι συναδελφοι δουλευουν βραδυ, ανεβαζει αυτοματα κ τις εισπραξεις.

β) να εχει προσωπικη ζωη & να κανει οτι θελει. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι με ρωτας ενω εχω ηδη απαντησει.

γ) δεν υπαρχει καποια καταπατηση. οι οροι για εργασια στο δικο μου περιβαλλον, ειναι δεδομενοι. δεν εξαπατω καποιον ταζοντας του. δεν κοροϊδευω. δεν εκμεταλλευομαι γιατι δε βγαζω 10Κ και του δινω 100€ και παει λεγοντας. αυτα με τους μεσαιωνες ειναι φαντασια σου & δε βλεπω καμια κακη στιγμη. ο πατερας μου τις χρυσες εποχες της ελλαδος, ηταν διευθυντης σε καποιο τομεα στη Lloyd's και εργαζοταν 14 ωρες / ημερα. μεσα και καποια ΣΚ απο καθε μηνα. παντα οι υπαλληλοι ειναι σε δυσκολοτερη θεση. απο ατυχια θες, απο επιλογη θες...ετσι ηταν + ετσι θα ειναι. φιλος μου στην Αυστραλια εργαζεται 12ωρο. δευτερος φιλος, στο Αζερμπαϊτζαν εργαζεται 15ωρο. μονο στη Γερμανια οι φιλοι μου δουλευουν 8ωρο απο επιλογη.

δ) το μισο στρεμα γης, που το βρηκες αν επιτρεπεται ;

α) δηλαδή μου λες οτι θα παρει μπλοκακι ο 20χρονος , θα πληρωσει λογιστή, εναρξεις κλπ γιατι ενδέχεται να παρει 180€ την ανάσταση; Μπορεί να εχεις δίκιο, δεν ξέρω το αντικείμενο, αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι κοινη τακτική των αφεντικών πλεον για φρούδες ελπίδες σε κακοκπληρωμενους νέους. 

β) η απάντηση ειναι ναι να τους στερηθεί δηλαδή. 

γ) λες για 9ωρα για 10ωρα. Και η εμπειρία μου μου λεει οτι όταν το αφεντικό σου λεει κατι πρόσθεσε 2-3 ωριτσες απληρωτες γιατι "σημερα δεν ειχε κινηση και καθοσουν". Μακαρι να ειναι όπως τα λες. 

δ) θα νοικιασω με 20 ευρω τον χρονο ενα χωράφι που κάθεται. Αν σε ψηνει βάλε και εσυ αγγουράκια διπλα να κανουμε χωριάτικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

α) δηλαδή μου λες οτι θα παρει μπλοκακι ο 20χρονος , θα πληρωσει λογιστή, εναρξεις κλπ γιατι ενδέχεται να παρει 180€ την ανάσταση; Μπορεί να εχεις δίκιο, δεν ξέρω το αντικείμενο, αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι κοινη τακτική των αφεντικών πλεον για φρούδες ελπίδες σε κακοκπληρωμενους νέους. 

β) η απάντηση ειναι ναι να τους στερηθεί δηλαδή. 

γ) λες για 9ωρα για 10ωρα. Και η εμπειρία μου μου λεει οτι όταν το αφεντικό σου λεει κατι πρόσθεσε 2-3 ωριτσες απληρωτες γιατι "σημερα δεν ειχε κινηση και καθοσουν". Μακαρι να ειναι όπως τα λες. 

δ) θα νοικιασω με 20 ευρω τον χρονο ενα χωράφι που κάθεται. Αν σε ψηνει βάλε και εσυ αγγουράκια διπλα να κανουμε χωριάτικη. 

α) οταν το μηνιαιο ΕΞΤΡΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ειναι τουλαχιστον 400 και μαξιμουν 800, ναι μπορεις να παρεις μπλοκακι αν θες ασφαλειες & ανασφαλειες.

β) για μενα προσωπικα. μονο με κοπο & στερηση επιτυγχανονται τα καπιταλιστικα & υλιστικα. δυστυχως.

γ) δεν υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος που να εχει εργαστει διπλα μου & να εχει φυγει απληρωτος, κακοπληρωμενος, καθυστερημενα πληρωμενος κ παει λεγοντας. μπορει να μην παρω 1€ απο το μαγαζι μου αλλα οι υπαλληλοι πληρωνονται στην ωρα τους τις ωρες τους.

δ) καλη ιδεα για οταν θα ειμαι 50 και δε θα μπορω να παρω τα ποδια μου 

Επεξ/σία από mclein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως εργοζόμενος στον ΟΤΕ μηχανικός στο παρελθόν θα σου πω ότι
το  60% των νέων έχουν μεταπτυχιακό ή το τελειώνουνε ή τελειώσανε απο πολυτεχνείο είναι ικανοί, τυχεροί λογω αναγκης για τη θέση κ με τυχαίο γνωστό,
το 20% με πτυχίο πληροφορικής αει/τει και 10 χρονια εμπειρίας κ έναν τυχαίο γνωστό, 
10% πτυχίο πληροφορικής κ σπάνιο μεγαλο βισμα,
10%  ξεκίνησανε ως πρακτικάριοι δείξανε εργατικότητα κ συνεχίσανε. 
Το επιπεδο όπως καταλαβαίνει κάποιος ειναι πολύ υψηλο ακομα κ για απλές δουλειες που υπαρχουν κ δεν χρειάζονται μεταπτυχιακό.
Πολλοί απο τους παραπάνω ανηκουνε σε συνεργαζόμενες εταιρίες που δουλεύουν για τον οτε. 
Γενικα, τα ίδια ισχύουνε σε αλλες εταιρίες εσωτερικού κ εξωτερικού. 
 

Επεξ/σία από alibaba10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alibaba10 είπε

Ως εργοζόμενος στον ΟΤΕ μηχανικός στο παρελθόν θα σου πω ότι
το  60% των νέων έχουν μεταπτυχιακό ή το τελειώνουνε ή τελειώσανε απο πολυτεχνείο είναι ικανοί, τυχεροί λογω αναγκης για τη θέση κ με τυχαίο γνωστό,
το 20% με πτυχίο πληροφορικής αει/τει και 10 χρονια εμπειρίας κ έναν τυχαίο γνωστό, 
10% πτυχίο πληροφορικής κ σπάνιο μεγαλο βισμα,
10%  ξεκίνησανε ως πρακτικάριοι δείξανε εργατικότητα κ συνεχίσανε. 
Το επιπεδο όπως καταλαβαίνει κάποιος ειναι πολύ υψηλο ακομα κ για απλές δουλειες που υπαρχουν κ δεν χρειάζονται μεταπτυχιακό.
Πολλοί απο τους παραπάνω ανηκουνε σε συνεργαζόμενες εταιρίες που δουλεύουν για τον οτε. 
Γενικα, τα ίδια ισχύουνε σε αλλες εταιρίες εσωτερικού κ εξωτερικού. 
 

βγαζουν προκυρηξεις ή βυσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...