Προς το περιεχόμενο

εργασια στον ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Να δω αν καταλαβα καλα, θες καποιον να προσλαβεις για να πηγαινει να πηγαινει να ξεκλειδωνει κτλ. για 8+ ωρες (υπερωριες ειπες ναι, ειτε σπαστο ειτε συνεχομενο), υποθετω οτι δεν ειναι σε δρομολογιο θα ειναι στο μαγαζι ως υπαλληλος για να εξυπηρετει πελατες, τον αφηνεις (αν θελει) να ερχεται το βραδυ για να κανει "εφημερια" και σε οτι εξωτερικη δουλεια τυχει οτι βγαλει δικο του εκτος απο τις διαφησεις και τις εταιριες που θες ενα ποοστο.

Καταλαβα καλα;

πρακτικά θελω καποιον που θα εργαζεται 2.5 ωρες απο τις 8 που θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα στο μαγαζι.

στην αρχη θα ειναι 9 για να μαθει καποια βασικα. αν δεν ξερει να κραταει κατσαβιδι, προφανως φευγει σε 2 ημερες.

ειναι μονο για οδηγος στο μηχανακι. οτιδηποτε συμβαινει εκτος μαγαζιου, ειναι παντα ο οδηγος εκτος αν πω εγω οχι.

το παραπανω περιλαμβανει παραγγελιες 2-3 φορες τη βδομαδα + ανοιγματα καθε μερα.

δεν εξυπηρετει στο μαγαζι. δεν πουλαει πραγματα. δεν πειθει πελατες. δε χρειαζεται να κανει τιποτα οταν δεν εχουμε κληση εξωτερικη.

θελω να εργαζεται με θεληση 10 ωρες. 8 πληρωμενες κανονικα και 10€ απο υπερωριες. μπορει οχι 30 ημερες αλλα 15-17 σιγουρα.

θελω να γουσταρει να παιρνει την τσαντα τα βραδια μαζι του και να γουσταρει να βγαζει 1000€++ το μηνα.

βραδυ θελω ειτε 5€ ανα κληση / ειτε 10€ ανα κληση. αυτο ειναι το κοστος των διαφημισεων (fb, adwords, douleutaras.gr, texnikoi24 κλπ)

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mclein είπε

πρακτικά θελω καποιον που θα εργαζεται 2.5 ωρες απο τις 8 που θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα στο μαγαζι.

στην αρχη θα ειναι 9 για να μαθει καποια βασικα. αν δεν ξερει να κραταει κατσαβιδι, προφανως φευγει σε 2 ημερες.

ειναι μονο για οδηγος στο μηχανακι. οτιδηποτε συμβαινει εκτος μαγαζιου, ειναι παντα ο δευτερος οδηγος. παραγγελιες 2-3 φορες τη βδομαδα + ανοιγματα καθε μερα.

δεν εξυπηρετει στο μαγαζι. δεν πουλαει πραγματα. δεν πειθει πελατες. δε χρειαζεται να κανει τιποτα οταν δεν εχουμε κληση εξωτερικη.

θελω να εργαζεται με θεληση 10 ωρες. 8 πληρωμενες κανονικα και 10€ απο υπερωριες. μπορει οχι 30 ημερες αλλα 15-17 σιγουρα.

θελω να γουσταρει να παιρνει την τσαντα τα βραδια μαζι του και να γουσταρει να βγαζει 1000€++ το μηνα.

βραδυ θελω ειτε 5€ ανα κληση / ειτε 10€ ανα κληση. αυτο ειναι το κοστος των διαφημισεων (fb, adwords, douleutaras.gr, texnikoi24 κλπ)

Θεωρείς ότι οι 10 με τις 8 ώρες έχουν κάποια διαφορά στο έργο που θα παράγει; Δηλαδή αφού θα έχει κλείσει ένα 8ωρο, η 9τη και η 10τη ώρα θα είναι εποικοδομητικές ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, randomcat είπε

Θεωρείς ότι οι 10 με τις 8 ώρες έχουν κάποια διαφορά στο έργο που θα παράγει; Δηλαδή αφού θα έχει κλείσει ένα 8ωρο, η 9τη και η 10τη ώρα θα είναι εποικοδομητικές ώρες;

στην αρχη, ειναι εκμαθηση.

στην πορεια, επειδη ειναι τετοιο το επαγγελμα - μπορει να εχουμε δουλεια 12.00~14.00 / μπορει να εχουμε 16:00~21:00 !!!

οποτε οσο πιο πολυ, τοσο πιο καλα. βοηθανε τα ατομα στην ηρεμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mclein είπε

πρακτικά θελω καποιον που θα εργαζεται 2.5 ωρες απο τις 8 που θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα στο μαγαζι.

στην αρχη θα ειναι 9 για να μαθει καποια βασικα. αν δεν ξερει να κραταει κατσαβιδι, προφανως φευγει σε 2 ημερες.

ειναι μονο για οδηγος στο μηχανακι. οτιδηποτε συμβαινει εκτος μαγαζιου, ειναι παντα ο οδηγος εκτος αν πω εγω οχι.

το παραπανω περιλαμβανει παραγγελιες 2-3 φορες τη βδομαδα + ανοιγματα καθε μερα.

δεν εξυπηρετει στο μαγαζι. δεν πουλαει πραγματα. δεν πειθει πελατες. δε χρειαζεται να κανει τιποτα οταν δεν εχουμε κληση εξωτερικη.

θελω να εργαζεται με θεληση 10 ωρες. 8 πληρωμενες κανονικα και 10€ απο υπερωριες. μπορει οχι 30 ημερες αλλα 15-17 σιγουρα.

θελω να γουσταρει να παιρνει την τσαντα τα βραδια μαζι του και να γουσταρει να βγαζει 1000€++ το μηνα.

βραδυ θελω ειτε 5€ ανα κληση / ειτε 10€ ανα κληση. αυτο ειναι το κοστος των διαφημισεων (fb, adwords, douleutaras.gr, texnikoi24 κλπ)

Τα 600 καθαρα που ανεφερες; λευκα ολα ή καποια λευκα καποια μαυρα; (για τα πιθανα extraδακια απο τα βραδινα δεν ρωταω, σιγουρα θα ειναι περιπλοκη περιπτωση). Αν τυχει και δουλεψει ΣΚ και αργιες υποθετω καποια παραπανω χρηματα αφου (απο οσο γνωριζω χρεωνει και παραπανω).

Μηχανη και βενζινες δικες σου ή δικες του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τα 600 καθαρα που ανεφερες; λευκα ολα ή καποια λευκα καποια μαυρα; (για τα πιθανα extraδακια απο τα βραδινα δεν ρωταω, σιγουρα θα ειναι περιπλοκη περιπτωση). Αν τυχει και δουλεψει ΣΚ και αργιες υποθετω καποια παραπανω χρηματα αφου (απο οσο γνωριζω χρεωνει και παραπανω).

Μηχανη και βενζινες δικες σου ή δικες του;

στον 1 μηνα, προσληψη κανονικα ! 

τα βραδια ειναι δικο του θεμα, ας παρει μπλοκακι. 

σαββατα υπαρχει εργασια 6ωρη-8ωρη. κυριακες + αργιες ισχυουν τα ιδια με το βραδυ. αν θες δουλευεις.

μηχανακια με σερβις + βενζινες δικα μας στο ωραριο του. στα εξτρα, ας παει και με ελικοπτερο.

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mclein είπε

στην αρχη, ειναι εκμαθηση.

στην πορεια, επειδη ειναι τετοιο το επαγγελμα - μπορει να εχουμε δουλεια 12.00~14.00 / μπορει να εχουμε 16:00~21:00 !!!

οποτε οσο πιο πολυ, τοσο πιο καλα. βοηθανε τα ατομα στην ηρεμια.

Δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα όμως. Θεωρείς ότι οι 10 με τις 8 ώρες έχουν κάποια διαφορά στο έργο που θα παράγει; Θα είναι εποικοδομητικές εκείνες οι παραπάνω ώρες;

Το αν η πραγματική δουλειά του ανθρώπου θα είναι 12:00-14:00 και 16:00-21:00 και τις υπόλοιπες ώρες θα κάθεται δεν έχει σημασία για τον ίδιο γιατί στο περιβάλλον της δουλειάς δεν ξεκουράζεται κάποιος (εκτός και αν υπάρχουν κρεβάτια και όλα τα κομφόρ?). Επίσης, του τρως από τον χρόνο που θα έχει για τον εαυτό του. Υπολόγισε πόσος θα είναι αυτός αν θα πρέπει να κοιμάται 7-9 ώρες (βλ. ανθρώπινη βιολογία), να ξοδεύει κάποιο χρόνο για μετακίνηση και για βιολογικές ανάγκες (φαγητό, τουαλέτα κ.λπ.). Μόνο για τις βασικές του ανάγκες δηλαδή.

Αυτό που προσπαθώ να πω... άνθρωπος με κακή υγεία και ψυχολογία = χειρότερη απόδοση και παραγωγικότητα. Και όταν δεν αντέξει φεύγει, πηγαίνοντας με χειρότερη υγεία προς άλλον εργοδότη.

 Οπότε αναρωτιέμαι αν πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο όφελος, ακόμα και για εσένα τον ίδιο δηλ τον εργοδότη, να έχεις τον άνθρωπο 10 ώρες στη δουλειά. Πιστεύεις όντως ότι "όσο πιο πολύ, τόσο πιο καλά";

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, randomcat είπε

Δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα όμως. Θεωρείς ότι οι 10 με τις 8 ώρες έχουν κάποια διαφορά στο έργο που θα παράγει; Θα είναι εποικοδομητικές εκείνες οι παραπάνω ώρες;

Το αν η πραγματική δουλειά του ανθρώπου θα είναι 12:00-14:00 και 16:00-21:00 και τις υπόλοιπες ώρες θα κάθεται δεν έχει σημασία για τον ίδιο γιατί στο περιβάλλον της δουλειάς δεν ξεκουράζεται κάποιος (εκτός και αν υπάρχουν κρεβάτια και όλα τα κομφόρ?). Επίσης, του τρως από τον χρόνο που θα έχει για τον εαυτό του. Υπολόγισε πόσος θα είναι αυτός αν θα πρέπει να κοιμάται 7-9 ώρες (βλ. ανθρώπινη βιολογία), να ξοδεύει κάποιο χρόνο για μετακίνηση και για βιολογικές ανάγκες (φαγητό, τουαλέτα κ.λπ.). Μόνο για τις βασικές του ανάγκες δηλαδή.

Αυτό που προσπαθώ να πω... άνθρωπος με κακή υγεία και ψυχολογία = χειρότερη απόδοση και παραγωγικότητα. Κια όταν δεν αντέξει φεύγει.

 Οπότε αναρωτιέμαι αν πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο όφελος, ακόμα και για εσένα τον ίδιο δηλ τον εργοδότη, να έχεις τον άνθρωπο 10 ώρες στη δουλειά. Πιστεύεις ότι "όσο πιο πολύ, τόσο πιο καλά";

οταν καποιος καθεται σε μια καρεκλα κ παιζει με το κινητο ή καπνιζει ή διαβαζει ή κανει οτι γουσταρει 8 ωρες εκτος απ'το να κοιμαται...

ναι, για εμενα ειναι εποικοδομητικες & συμφωνα με τη δικη μου λογικη καποιος μεχρι τα 25 αν δεν εργαζεται 12 ωρες ειναι τεμπελης.

μπορει να κανω λαθος - μπορει να ειμαι και σωστος. φυσικα κανεις δεν αναγκαζει κανενα να εργαστει.

αν καποιος θελει να εργαζεται 8 ωρες και να κανει τη ζωη του, απλως δεν ταιριαζει με τη φιλοσοφια & τις αναγκες μου.

δυστυχως το δημοσιο πληρωνει πολυ λιγα και οι θεσεις ειναι πλεον ακομη λιγοτερες. παντα υπαρχει ελπιδα για τους τεμπεληδες !

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mclein είπε

οταν καποιος καθεται σε μια καρεκλα κ παιζει με το κινητο ή καπνιζει ή διαβαζει ή κανει οτι γουσταρει 8 ωρες εκτος απ'το να κοιμαται...

ναι, για εμενα ειναι εποικοδομητικες & συμφωνα με τη δικη μου λογικη καποιος μεχρι τα 25 αν δεν εργαζεται 12 ωρες ειναι τεμπελης.

μπορει να κανω λαθος - μπορει να ειμαι και σωστος. φυσικα κανεις δεν αναγκαζει κανενα να εργαστει.

αν καποιος θελει να εργαζεται 8 ωρες και να κανει τη ζωη του, απλως δεν ταιριαζει με τη φιλοσοφια & τις αναγκες μου.

δυστυχως το δημοσιο πληρωνει πολυ λιγα και οι θεσεις ειναι πλεον ακομη λιγοτερες. παντα υπαρχει ελπιδα για τους τεμπεληδες !

Το προσωπικό σου συμφέρον ως εργοδότης μεταφράζεται σε "αν δεν εργάζεται 12 ώρες είναι τεμπέλης", αυτό καταλαβαίνω.

Εκτός αν έχεις επιστημονικά στοιχεία για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου? Κόβω το π**** μου ότι δεν έχεις και ούτε πρόκειται να βρεις.

Ούτε πρόκειται να καταφέρεις να στηρίξεις κάπως ότι το "κάθεται σε μια καρέκλα [...] 8 ώρες" αποτελεί ξεκούραση ή δεν ξέρω και εγώ τι ακριβώς εννοείς.

Η δική σου λογική έρχεται σε σύγκρουση με την ανθρώπινη βιολογία και ψυχολογία που θέλουν τον άνθρωπο να κοιμάται σωστά για 7-9 ώρες, να κινείται, να αθλείται, να τρώει καλά, να κάνει δημιουργικές δραστηριότητες και να κοινωνικοποιείται για να είναι σωματικά και ψυχικά καλά.

Αυτά ισχύουν για όλους, τεμπέληδες και μη.

Δεν σε κόβω να σε ενδιαφέρει, αλλά αν ποτέ αλλάξεις μυαλά και ψάχνεις για υγιείς ανθρώπους (πνευματικά/σωματικά) παρά για ανθρώπους προς εκμετάλλευση, μπορείς να ξεκινήσεις γκουκλάροντας για "how many productive hours in a day" ή/και "how many hours of sleep do we need". Θα βρεις αποτελέσματα όπως:

http://www.businessinsider.com/8-hour-workday-may-be-5-hours-too-long-research-suggests-2017-9

https://www.inc.com/jessica-stillman/this-is-the-ideal-number-of-hours-to-work-a-day-ac.html

https://www.conversational.com/how-many-of-the-8-hours-in-a-workday-are-actually-productive/

https://www.quora.com/The-scientific-data-on-how-many-hours-we-devote-on-the-average-to-work-is-6-day-Do-you-disagree-How-many-hours-do-most-people-actually-work-in-a-day

... και κανένα αποτέλεσμα που να υποδεικνύει ότι το προπολεμικό 8ωρο ή ακόμα και το 6ωρο έχουν νόημα από βιολογική άποψη. Πόσο μάλλον το 10ωρο ή 12ωρο. Τα συμπεράσματα δικά σου. Ως έξυπνος εργοδότης θα έπρεπε να είχες ήδη επιδιώξει να προσλάβεις δύο υπαλλήλους part time, ή έναν full time και έναν part time για να καλύψουν το 10-12ωρο σου... αντί να ψάχνεις δύο χρόνια για να βρεις άτομο να κάθεται σε μια καρέκλα 10ωρα.

Καλή τύχη στο ψάξιμο. Το πιθανότερο είναι αυτός που θα βρεις να χρειάζεται καφέ και τσιγάρο για να λειτουργήσει ο οργανισμός του και με προδιάθεση σωσίβιου και μπάκας. Και μετά θα ψάχνεις τον επόμενο 25αρη. Καλή τύχη :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του συμφεροντος, ειναι προσωπικη μου φιλοδοξια. οταν καποιος τελειωσε το λυκειο με το ζορι, ειναι εως 25 ετων, ανειδικευτος κ με μηδενικη εργασιακη εμπειρια στον κλαδο μου τοτε ο μονος τροπος ειναι οι πολλες ωρες εργασιακης εμπειριας μαζεμενης.

καθε διαδρομη, καθε πορτα, καθε αμαξι κ καθε πελατης ειναι εμπειρια. οσο πιο πολλα, τοσο πιο καλα. αν στα 2 χρονια κανει τα παντα, τοτε ειναι φαινομενο κ ψαχνουμε ακομη εναν κ παει λεγοντας.

οποτε απ τα παραπανω καταλαβαινεις οτι πρεπει να εργαστει πολλες ωρες. οχι να παρευρισκεται στο χωρο, να εργαζεται. αφου λοιπον στο 10ωρο παραγει 2 ωρες, τα υπολοιπα ειναι περιττα.

τα επιστημονικα σου στοιχεια, δεν τα αμφισβητω κ μαλλον ειμαι μαζι σου..ομως μεχρι να πληρωνεις 200€ την επισκεψη μου και 200€~500€ την εργασια μου οπως γαλλια, φινλανδια, σουηδια και να εργαζομαι 6ωρο σαν ανθρωπος, θα παραμεινω στον ελληνικο τροπο των 30€ επισκεψη με εργασια και 12ωρο. γιατι απ το να με βριζουν κ να γδερνω τον κοσμο, καλυτερα να εργαζομαι πολυ.

μη φανταζεσαι οτι καιγομαι για προσληψεις, απλως εξεφρασα το σεναριο για τους τεμπεληδες εως τα 25.

καλες μας τυχες γενικως!!!

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αν όντως η μηχανή και οι βενζίνες είναι δικες σου, τοτε εντάξει, δίνεις λιγα παραπάνω απο τον κατώτατο για 5μερο 8ωρο, πληρώνεις υπερωρίες (δεν το λες και σύνηθες στην σημερινή αγορά), είσαι διατεθειμένος να του μάθεις την δουλειά και του δίνεις την δυνατότητα να βγάλει παραπάνω με τα βραδινά. 

Για έναν καινούριο 600 ευρω δεν ειναι άσχημα, δεν είναι και καλά φυσικά αλλα σίγουρα οχι χάλια. 

Πως και δεν μπορείς να βρείς κάποιον εδω και 2 ολόκληρα χρόνια; Καταλαβαίνω οτι η τιμιότητα και η εμπιστοσύνη είναι παρα πολυ σημαντικά αλλα και πάλι, δυο χρόνια δεν βρήκες κάποιον;

Εκτος και αν είσαι τόσο απόλυτος για το κατω των 25, το οποίο σίγουρα δυσκολεύει την κατάσταση αλλα και παλι, δυο χρόνια δεν εχεις βρει κανέναν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mclein είπε

περαν του συμφεροντος, ειναι προσωπικη μου φιλοδοξια. οταν καποιος τελειωσε το λυκειο με το ζορι, ειναι εως 25 ετων, ανειδικευτος κ με μηδενικη εργασιακη εμπειρια στον κλαδο μου τοτε ο μονος τροπος ειναι οι πολλες ωρες εργασιακης εμπειριας μαζεμενης.

καθε διαδρομη, καθε πορτα, καθε αμαξι κ καθε πελατης ειναι εμπειρια. οσο πιο πολλα, τοσο πιο καλα. αν στα 2 χρονια κανει τα παντα, τοτε ειναι φαινομενο κ ψαχνουμε ακομη εναν κ παει λεγοντας.

οποτε απ τα παραπανω καταλαβαινεις οτι πρεπει να εργαστει πολλες ωρες. οχι να παρευρισκεται στο χωρο, να εργαζεται. αφου λοιπον στο 10ωρο παραγει 2 ωρες, τα υπολοιπα ειναι περιττα.

τα επιστημονικα σου στοιχεια, δεν τα αμφισβητω κ μαλλον ειμαι μαζι σου..ομως μεχρι να πληρωνεις 200€ την επισκεψη μου και 200€~500€ την εργασια μου οπως γαλλια, φινλανδια, σουηδια και να εργαζομαι 6ωρο σαν ανθρωπος, θα παραμεινω στον ελληνικο τροπο των 30€ επισκεψη με εργασια και 12ωρο. γιατι απ το να με βριζουν κ να γδερνω τον κοσμο, καλυτερα να εργαζομαι πολυ.

μη φανταζεσαι οτι καιγομαι για προσληψεις, απλως εξεφρασα το σεναριο για τους τεμπεληδες εως τα 25.

καλες μας τυχες γενικως!!!

Μπορείς να πεις τουλάχιστον ότι ψάχνεις για φιλόδοξους ανθρώπους που είναι πρόθυμοι ακόμα και να πιέσουν την υγεία τους προκειμένου να σε βοηθήσουν να ανέβεις, και ενδεχομένως έτσι να αναπτύξετε μια άριστη συνεργασία από την οποία θα βγείτε και οι δύο κερδισμένοι.

Γιατί ψάχνεις τέτοιους ανθρώπους; Γιατί και εσύ νιώθεις πιεσμένος από το κράτος υπό το οποίο εργάζεσαι.

Ειλικρίνεια και κατανόηση πρέπει να υπάρχει. Προσωπικά θα δούλευα για έναν εργοδότη 10-12 ωρο αν το παραδεχόταν και ο ίδιος ότι είναι παράλογο και δύσκολο και με έκανε να νιώθω στενός συνεργάτης του για την σκληρή μου δουλειά.

Το ότι εσύ δουλεύεις πολλές ώρες είναι τελείως διαφορετικό από τις ίδιες ώρες που θα δουλέψει ο υπάλληλος ο οποίος δεν είναι μέτοχος, αλλά απλός συνεργάτης. Εσύ δεν έχεις ψυχική πίεση στο δικό σου χώρο (αν θες βάζεις και κρεβάτι για πάρτη σου στο χώρο της δουλειάς). Και εγώ για τον εαυτό μου στον δικό μου χώρο μπορώ να δουλέψω και 12 και 16 ώρες. Εγώ το θέλησα και άρα προφανώς έχω και τα κατάλληλα κίνητρα για να το κάνω.

Επίσης, αν δεις κάποιον υπάλληλο που το καταφέρνει και το κάνει, παρατήρησέ τον και αναρωτήσου. Είναι καλά σωματικά (π.χ. έχει μπάκα και σωσίβιο ίσως;), χρειάζεται ουσίες για να μπορεί να δουλέψει (π.χ. τσιγάρο, καφέ;), αν σωματικά είναι γυμνασμένος μήπως παίρνει αναβολικά για γρήγορα αποτελέσματα (λόγω βιασύνης και λόγω έλλειψης χρόνου για σωστή γυμναστική), φαίνεται χαρούμενος και ψυχικά καλά κ.λπ. κ.λπ.;

Εγώ εστίαζω στο "αν δεν εργάζεται 12 ώρες είναι τεμπέλης" που επιστημονικά και από βιολογικής απόψεως δεν ισχύει ούτε για τις 8 ούτε για τις 6 ώρες. Επιπλέον είναι πολύ άσχημο να λέγεται κάτι τέτοιο, ειδικά στους δύσκολους καιρούς στους οποίους ζούμε όπου πολλά άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση οδηγούνται στην αυτοκτονία.

Αυτά.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά όλα έχουν να κάνουν με την παιδεία επιχειρηματία και εργαζομένου.

Πριν 4 χρόνια δούλευα σε δουλειά με πραγματικο ωράριο Δευτερα- Παρασκευή 8-18.30 και Σάββατο 6.45- 15.00. Και καμιά Κυριακή έπαιζε επίσης...

Φωνές ,βρισιδια προς όλους και θέσφατο ότι ανήκω στο αφεντικό. Για να καλύψει την ανικανότητα του. Το ότι οι υπάλληλοι φεύγουν σε 4-12 μήνες δεν του έλεγε τίποτα. Όλοι ήταν ανικανοι ή " κλεφτοκοταδες" ασοβαροι". Δεν έκατσε να σκεφτεί ποτέ γιατί γίνεται αυτό. Νομίζετε είναι λίγα αυτά τα αφεντικά? Εύχομαι αλλά δε το νομίζω.

Λεφτά 820 ευρώ.

Αποτέλεσμα, άντεξα 7 μηνες. Σωματική και πνευματικη κούραση στο έπακρο. Σπίτι εξουθένωση, νεύρα και ... μειωμένες στυσεις...ζόμπι κανονικό.

Βρήκα στον 7ο μηνα δουλειά 8-5 Δευτερα- Παρασκευή και Σάββατο 9-1. Λεφτά 700. Συνεργάσιμος και σωστό αφεντικό.

Παρά τα λιγότερα λεφτά μιλάμε ηρέμησα , ανθρωπεψα. Γιατί το αφεντικο ειχε πλανο, ανάδραση και πολυ λιγότερα κόμπλεξ.

Δυστυχώς γενικά είμαστε κακής ποιότητας άνθρωποι σε μεγάλο ποσοστό αυτοί που είμαστε σ αυτό το χώρο ( όχι πια χώρα) που λέγεται Ελλάδα. Αξιακα έχουμε διαλυθεί.

Οθωμανικά φετίχ και κομπλεξισμος και γλυψιμο και αντιπαραγωγικοτητα χαρακτηρίζουν μεγάλο μέρος της οικονομικά ενεργής μερίδας της χωρας.

 

Οι παρόντες και όλοι οι γράφοντες και συμμετέχοντες στην  κουβέντα εξαιρουνται.

Στο φίλο που λέει για εργασία στον Κο ΟΤΕ, οι πιθανότητες με βύσμα είναι αυξημένες εάν έχει. Δυστυχώς δεν υπάρχει στοιχειωδης αξιοκρατία ούτε σε μεγάλα κομμάτια του ιδιωτικου τομέα πια.

 

Α και πολλές ταμπέλες παιδιά. Πότε χρυσαυγιτης, πότε κομμουνιστής. Τα πάντα Μ έλεγε χωρίς να έχω καμία σχέση με κόμματα ή τέτοιες ιδεολογίες. Τεσπα

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mclein είπε

επιβεβαιωνω ως εργοδοτης που ψαχνει συχνα πυκνα βοηθο εως 25 ετων.

Επιβεβαιωνω και εγώ. 1) Φίλος μου με 17 γραφεία τελετών στα Μεσόγεια ψάχνει συνέχεια γιατί φεύγουν 2 βραδυνούς στο τελευταίο μεγάλο γραφείο που άνοιξε. 2) Σε πρατήριο που ήθελα και κάνω τη βραδυνή βάρδια, γιατί στις άλλες 2 βάρδιες έχει μετατραπεί σε παιδικό σταθμό-παιδική χαρά το πρατήριο,με τους πιτσιρικάδες να παίζουν να φεύγουν, και η διεύθυνση να ψάχνει συνέχεια κάποια σχετικά σοβαρά και τυπικά παιδιά. Να τονίσω ότι και στους 2 οι αποδοχές για τα δεδομένα είναι πολύ καλές με ασφάλεια δώρα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, randomcat είπε

Μπορείς να πεις τουλάχιστον ότι ψάχνεις για φιλόδοξους ανθρώπους που είναι πρόθυμοι ακόμα και να πιέσουν την υγεία τους προκειμένου να σε βοηθήσουν να ανέβεις, και ενδεχομένως έτσι να αναπτύξετε μια άριστη συνεργασία από την οποία θα βγείτε και οι δύο κερδισμένοι.

Γιατί ψάχνεις τέτοιους ανθρώπους; Γιατί και εσύ νιώθεις πιεσμένος από το κράτος υπό το οποίο εργάζεσαι.

Ειλικρίνεια και κατανόηση πρέπει να υπάρχει. Προσωπικά θα δούλευα για έναν εργοδότη 10-12 ωρο αν το παραδεχόταν και ο ίδιος ότι είναι παράλογο και δύσκολο και με έκανε να νιώθω στενός συνεργάτης του για την σκληρή μου δουλειά.

Το ότι εσύ δουλεύεις πολλές ώρες είναι τελείως διαφορετικό από τις ίδιες ώρες που θα δουλέψει ο υπάλληλος ο οποίος δεν είναι μέτοχος, αλλά απλός συνεργάτης. Εσύ δεν έχεις ψυχική πίεση στο δικό σου χώρο (αν θες βάζεις και κρεβάτι για πάρτη σου στο χώρο της δουλειάς). Και εγώ για τον εαυτό μου στον δικό μου χώρο μπορώ να δουλέψω και 12 και 16 ώρες. Εγώ το θέλησα και άρα προφανώς έχω και τα κατάλληλα κίνητρα για να το κάνω.

Επίσης, αν δεις κάποιον υπάλληλο που το καταφέρνει και το κάνει, παρατήρησέ τον και αναρωτήσου. Είναι καλά σωματικά (π.χ. έχει μπάκα και σωσίβιο ίσως;), χρειάζεται ουσίες για να μπορεί να δουλέψει (π.χ. τσιγάρο, καφέ;), αν σωματικά είναι γυμνασμένος μήπως παίρνει αναβολικά για γρήγορα αποτελέσματα (λόγω βιασύνης και λόγω έλλειψης χρόνου για σωστή γυμναστική), φαίνεται χαρούμενος και ψυχικά καλά κ.λπ. κ.λπ.;

Εγώ εστίαζω στο "αν δεν εργάζεται 12 ώρες είναι τεμπέλης" που επιστημονικά και από βιολογικής απόψεως δεν ισχύει ούτε για τις 8 ούτε για τις 6 ώρες. Επιπλέον είναι πολύ άσχημο να λέγεται κάτι τέτοιο, ειδικά στους δύσκολους καιρούς στους οποίους ζούμε όπου πολλά άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση οδηγούνται στην αυτοκτονία.

Αυτά.

αυτο ειναι το μονο δεδομενο. over-ambitious θα ελεγα οτι αναζητω. το να πιεσουν την υγεια τους δεν ξερω αν μπορω να το τεκμηριωσω, σιγουρα ομως θα ηθελα να κουλαρουν τη μοστρα & παπατζιλικι που επικρατει σε αυτη την ηλικια. αφου το κουλαρουν & μαθουν τη δουλεια, μπορουμε να μιλησουμε σοβαρα για εργασιες + επεκταση αυτων.

ψαχνω αναλογους ανθρωπους με τον εαυτο μου. τελειωμανεις. αρρωστους με τη δουλεια σε φαση burn-out μερικες φορες. τα λεφτα ομως ειναι ωραια κ οι απολαυσεις & ανεσεις που αγοραζουν, ακομη καλυτερα. οποτε ναι, ψαχνω ανθρωπους του 2018, που θα ηθελαν να προσπαθησουν να μην κλαινε, να μη ζηλευουν & να φτασουν οσο πιο ψηλα μπορουν με τα μετρια εφοδια που εχουν απο ατυχια, αδικια ή επιλογη μαλακιας λογω ηλικιας.

εννοειται οτι υπαρχει απολυτη ειλικρινεια & κατανοηση. η πιεση ασκειται μονο οπου εχει νοημα. οταν βλεπεις καποιος οτι μπορει αλλα δυσκολευεται γιατι τα θελω του ειναι κατω των 18 εγκεφαλικα θελει προσπαθεια ! φυσικα η ανταμειβη ειναι κυριως χρηματικη αλλα και τα συγχαρητηρια & οι επιβραβευσεις γενικως δεν λειπουν.

στο σημειο που γραφεις οτι δεν υπαρχει ψυχικη πιεση για τον αρχηγο, εισαι πολυ λαθος. δεν μπορω να στο τεκμηριωσω απολυτα, ομως το αγχος/στρες, πιεση απο πολλες πλευρες, τρεξιμο για να βγουν οι εργασιες on-time + να προλαβουμε τις εκτακτες, τρελα στους αττικους δρομους οπου καθε κινηση με το μοτο ειναι 100% ρισκο κ παει λεγοντας !!!

το καταφερνω εγω, το καταφερνει ο σταθερος μου συνεργατης (56 ετων) κ το εχουν καταφερει και πιτσιρικαδες μεχρι να παρουν αυτα που θελουν. ουσιες δεν παιρνουμε. χαρουμενοι ειμαστε στο τελος του μηνα. ψυχικα θα μπορουσαμε και καλυτερα ομως δεν ξερω πολλους να ειναι 100%. 

εγραψα πως με βαση τη δικη μου λογικη & οπτικη, αν καποιος εχει τα χαρακτηριστικα που ανεφερα σε αλλο ποστ & δεν προσπαθει να εργαστει 10-12 ωρες εως τα 30-35 του που ειναι το φουλ στις φυσικες δυναμεις - θεωρω πως ειναι τεμπελης. μπορει να κανω λαθος γιατι ειμαι 31. βλεποντας ομως τι καταφερνω απο τα 23 και που οδευω στα 40..αρχιζω να πιστευω οτι εχω δικιο πως σε εργασιες με αντοχες υπαρξης το ταβανι ειναι τα 40 και μετα η κατηφορα σιγαααααααα σιγααααααααα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mclein εγω μπορεί να καταφερνω να δουλευω και 15 ωρες.  Το θέμα ειναι το κίνητρο. Σε δουλεια αλλου αν δεν με γεμιζει, οσα χρηματα και να μου αποφερει(και 5000 το μηνα ας ειναι)  δεν εργαζομαι. Τωρα όταν λες στον άλλον να βγαλει μπλοκακι αν θέλει για μερικά βραδινά καταλαβαίνεις πως ειναι αστείο καθώς θα μπαίνει μέσα. 

Καλα κανείς εσυ αφου σε γεμίζει το να ζεις για να δουλευεις. Το οτι κάποιος ειναι ανειδικευτος ομως δεν σημαίνει οτι δεν εχει προσωπική ζωή. Την κοπέλα του, τους φιλους του, την οικογένεια του, θα τους στερηθεί μέχρι τα 40; 

Αυτα που λες ανήκουν στο μεσαίωνα και δεν καταπατούν μονο εργασιακά δικαιώματα αλλα και ανθρώπινα θεωρώ. Ειμαστε στο 2018 και γεννηθηκαμε σε μια κακή στιγμη για να εργάζεσαι στην Ελλάδα. Αυτο ομως δεν σημαίνει οτι πρεπει να βάζουμε και βαζελίνη για να μπουν πιο εύκολα.

Τα δικαιώματα κατακτήθηκαν με κόπο και αν δεν τα υπερασπιζομαστε είμαστε προδότες του εαυτού μας και της ανθρωπότητας ολόκληρης.  

Απο εναν 28χρονο ειδικευμένο εργαζόμενο που προτιμά να φυτέψει σε 500 μετρα γη ντομάτες και να ζει με αυτές -αλλα να ζει- απο το να δουλέψει υπο τους όρους σου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...