Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ (πολύ) πρώτες εντυπώσεις με δυόμιση γύρους Rotterdam Conquest.

Μου άρεσαν:

  • Το παιχνίδι είναι πολύ πιο polished από την alpha. Τα revives είναι πόλυ πιο γρήγορα όταν γίνονται από medics, δεν σκαλώνουν αλλά δεν είναι και ακαριαία όπως στο BF1. Παίρνουν ακριβώς όση ώρα χρειάζεται. Από squad mates εννοείται είναι πιο αργά από ότι από medics αλλά και στις δύο περιπτώσεις και το animation είναι smooth και δεν κοκκαλώνεις για λίγο όπως γινόταν στην alpha. Ο ανεφοδιασμός είτε με ammo είτε με health από τα points επίσης πιο εύκολος/smooth αλλά και πάλι όχι τελείως bug free (δηλαδή κάποιες φορές πρέπει να κοιτάς ακριβώς το crate, άλλες πιάνει από παντού). Γενικά είναι πολύ κοντά στο bugfest που θα παραδώσουν και θα στρώσει σε κανά εξάμηνο. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως 150 χρόνια μετά, μπορείς να κάνεις vault πάνω από τοίχο 2 μέτρα με full gear σε μισό δευτερόλεπτο αλλά κάποιες φορές αν έχεις μπροστά σου ένα γαρμπίλι ή κάποιο καπάκι από μπύρα, ο χαρακτήρας σου σκαλώνει και πρέπει να κάνεις πίσω, να ξαναδοκιμάσεις, να κάνεις το γύρο κτλ.
  • Η απουσία κάθε είδους μαλακίας που λέγεται random bullet deviation, suppresion, pellet cone, spread. Όπου ρίχνεις πάει. Έχεις να υπολογίσεις μόνο travel time σφαίρας και κίνηση αντιπάλου.
  • Τα γραφικά. Είμαι από αυτούς που παρότι δεν παίζω competitive προτιμώ να έχω ψηλά FPS παρά visual candy. Όλα low δεν τα βάζω, αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ ένα Battlefield για τα γραφικά του να το πω έτσι. Αλλά η δουλειά που έχει γίνει είναι απίστευτη. Μπαίνεις στο B πχ του Rotterdam και δε μπορείς να μην πάθεις πλάκα. Μαρμάρινα τραπεζάκια. Κάγκελα με επίχρυσες λεπτομέρειες, σκαλιστά ξύλα κτλ. Πρώτη μα πρώτη φορά στη ζωή μου σε BF, όταν ήμουν άνετος (πχ είμασταν 5-6 άτομα σε ένα flag), απλά χάζευα γύρω γύρω. 
  • Το παιχνίδι τρέχει καλά. ΑΛΛΑ: Το προηγούμενο ισχύει Μόνο για τα δύο παιχνίδια που έπαιξα. Σε άλλο server ή σε operations ή αύριο στον ίδιο server δεν ξέρω. Πάντως στα δύο παιχνίδια, το ένα με Rivatuner ανοιχτό και το άλλο με κλειστό, με ένα mix high - medium settings, δεν είδα ποτέ 100% CPU κολλημένο (ευτυχώς!) και δεν είχα frame drops φοβερά (είχα κανά δυό, αλλά πταίσματα).
  • Το μέγεθος του χάρτη. Εκτός του ότι είναι αρκετά μεγάλος, το κάθε κτίριο στο οποίο μπορείς να μπεις είναι ένας λαβύρινθος από μόνο του. Μιλάμε για τριώροφα ή τετραώροφα με 2-3-4 δωμάτια σε κάθε όροφο. Αν προσθέσεις τα τετραγωνικά indoors πρέπει να βγαίνει άλλος μισός χάρτης από το outdoors. Όμως το ίδιο πράγμα δε μου άρεσε για άλλο λόγο, το εξηγώ παρακάτω.
  • To ότι όλα τα classes έχουν πάνω ένα medic pack και κρατώντας πατημένο το 5 μπορείς να κάνεις heal τον εαυτό σου. Ακούγεται κάπως σαν cheat στην αρχή αλλά τελικά δεν είναι. Είναι τόσο πολύ το «ξύλο» που πέφτει στον χάρτη που χρειάζεται μία φορά έστω να μπορείς να κάνεις regenerate σε full health μόνος σου. Απλά πρέπει να το χρησιμοποιείς με σύνεση. Αν στην πρώτη σφαίρα που θα φας το χαραμίσεις, τότε είναι άχρηστο.
  • To building του support. Πρώτος τα κορόιδευα (κι ακόμα τα κοροϊδεύω) αλλά αν χρησιμοποιηθούν σωστά και την κατάλληλη στιγμή μπορούν να κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά. Αν και σπάνια παίζω support, μία από τις φορές που έπαιξα μου χρειάστηκε στο E ώστε να μπορέσω να αποκλείσω δύο εισόδους με σύρμα ώστε να μη χρειάζεται να ελέγχω έναν πολύ μεγάλο χώρο αλλά έναν σαφώς μικρότερο. Βέβαια με χτίσιμο χωρίς υλικά και τα greyed out σημεία που σου δείχνουν που μπορείς να χτίσεις, ένα από τα πιο αγαπημένα πράγματα στη σειρά, το immersion, το παίρνει ο διάολος. Εκεί που ακούς τις σφαίρες να σφυρίζουν πάνω από το κεφάλι τους και να εξοστρακίζονται στον τοίχο δίπλα σου, βγάζεις ένα σωλήνα και χτίζεις ένα μπλόκο με σύρμα και τάβλες και σακιά σε 3 δευτερόλεπτα. Ναι, οκ, παιχνίδι είναι, αλλά...

Δε μου άρεσαν:

  • Θεωρώ πως η πολυπλοκότητα του χάρτη (δρόμοι, στενάκια, πολλά δωμάτια, πολλά παράθυρα) σε συνδιασμό με το attrition (να μην έχεις πολύ ammo και απεριόριστο health) σκοπεύουν στο εξής: Να ενισχύσουν το teamplay. Πιστεύω στο Rotterdam και σε όποιον άλλο αντίστοιχο χάρτη έχει αυτή τη νοοτροπία, μόνος σου δεν την βγάζεις. Ακόμα και όταν πχ κάνεις cap μια σημαία, από εκεί που είχες μέχρι τώρα να προσέχεις 3 σημεία, τώρα έχεις 8 ξερω γω. Δε συζητάμε στο να διασχίσεις όλον τον χάρτη μόνος. Δεν παίζει. Από κάπου θα την φας και τέλος. Οπότε σου λένε: θες να επιβιώσεις; Μείνε με την ομάδα σου και κινηθείτε μαζί. HOWEVER αν είσαι noobas/camperας/lone wolf/άσχετος κτλ, σύντομα μπορεί να καταλήξεις είναι το εξής: Μόνος μου να τη βγάλω αποκλείεται. Ας πέσω prone στο στενάκι ως support ή ας καμπερωθώ σε ένα από τα 2 εκατομμύρια παράθυρα ως sniper και ό,τι φάμε κι ό,τι πιούμε. Φοβάμαι δηλαδή μην καταλήξουμε σε κάθε game 5-6 άτομα να τρέχουμε για τα objectives και οι υπόλοιποι να παίζουν με το ...οπλάκι τους. Θα μου πεις, σε όλα τα BF και ειδικά στο Conquest αυτό δε γίνεται; Ναι, απλά φοβάμαι μην γίνει σε υπερβολικό βαθμό στο συγκεκριμένο. Αυτό βέβαια θα φανεί σε βάθος χρόνου, δε μπορώ να το συμπεράνω οριστικά με δύο γύρους Conquest προφανώς.
  • To grenade launcher του engineer. Για να σκοτώσεις κάποιον με αυτό, πρέπει να του ρίξεις και τις 3 βομβίδες, να πας να ξαναγεμίσεις άλλες τρεις, να του τις ρίξεις και αυτές και μετά να πας να του κάνεις melee χτυπώντας τον στο κεφάλι με αυτό. Είναι ίσως λίιιιιιιγο underpowered.
  • Ο ήχος. Τι αίσχος ήταν αυτό; Το έχουμε ξανασυζητήσει. Πάντα το BF έπασχε σε αυτό. Βήματα που δεν άκουγες και μετά κάποιος να σε μαχαιρώνει από πίσω. Να ακούγονται ήχοι μάχης από δύο τετράγωνα δίπλα αλλά όχι οι πυροβολισμοί του διπλανού σου. Αλλά σε αυτό το BF, ξεπέρασαν τον εαυτό τους.

Ούτε κρύο, ούτε ζέστη:

  • Το gunplay. Ναι μεν δεν υπάρχει suppression αλλά θες ο ήχος; το recoil; η γενική αίσθηση; Τα όπλα μου φάνηκαν λίγο σαν ψεύτικα. Δε μου έβγαζαν ένα ωραίο feeling, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Ήταν λίγο arcade-ish.
  • Δεν υπάρχει ούτε σπιθαμή αίσθησης WW2. Το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό, θα μπορούσε να είναι ένα shooter σε μία απροσδιόριστη εποχή ή σε μια εναλλακτική πραγματικότητα. Όταν όμως το διαφημίζεις ως WW2, υπάρχει ένα θεματάκι.

Αυτά σαν πολύ πρώτες σκέψεις, sorry για το σεντόνι, θα επανέλθω με μεγαλύτερο.

Α. Και για να απαντήσω στη million dollar question. Πριν την alpha, μόνο με trailer κτλ, δεν είχα καμία όρεξη να το πάρω. Με την alpha το σιγούρεψα. Τώρα με την beta έχω αρχίσει να το ψήνω.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, whoever81 είπε

Τα beta impressions στο https://www.reddit.com/r/BattlefieldV/ είναι ενθουσιώδη πάντως στην πλειοψηφία τους.

Συγγνώμη που θα στο χαλάσω, αλλά οι δικές μου εντυπώσεις ήταν πολύ κακές.

Εννοείται ότι σου απαντώ σε φιλικό τόνο, ουδεμία πρόθεση να έρθουμε σε αντιπαράθεση έχω;).

1)Ο ήχος είναι για τα καρναβάλια. Δεν ακούς από σου έρχονται οι οχτροί ούτε μπορείς να καταλάβεις ποιος πλησιάζει ή τι γίνεται γενικότερα.

2)Ούτε ένας δεν έκανε revive. Αυτό μπορεί να είναι θέμα των συμπαικτών, αλλά, έχω την εντύπωση, ότι παίζει ρόλο η διάρκεια του animation. Πολύ καλύτερο το res system του bf1.

3)15 σφαίρες. Enough said. Τελειώνουν στο άψε σβήσε και αν, για οποιονδήποτε λόγο, απομακρυνθείς από την ομάδα ή ο support έχει περίοδο και δεν θέλει να δώσει ammo, την πάτησες.

Κατανοώ ότι λιγόστεψαν τον αριθμό των πυρομαχικών με σκοπό την προώθηση του teamplay. Ναι, αλλά αν δεν παίζω με φιλαράκια/clan, πώς στο καλό θα περιμένω από τον άγνωστο χ συμπαίκτη να παίξει ομαδικά; Δεν θα παίξει.

4)Το lee enfield sniper που δοκίμασα, ήταν απάλευτο. Ένιωθα ότι σηκώνω το όπλο και σημαδεύω σε slow motion. Εντελώς διαφορετικό το feeling εν συγκρίσει με το bf1 και όχι προς το καλύτερο. Αν είναι έτσι και τα υπόλοιπα sniper rifles, αντίο ζωή. Ξανά, η dice καταστρέφει τον scout, γιατί πολλοί κλαίγονται για τα καμπέρια. Παιδιά, εκτός του ότι δεν είμαστε όλοι οι scout happy campers, δεν έχουμε και τη δύναμη πυρός των άλλων classes. Μία βολή έχουμε και πρέπει να πετύχουμε τον στόχο.

5)Στο Narvik, δεν έβλεπα πού ήταν οι εχθροί ούτε μπορούσα να διακρίνω τις κινήσεις τους. Go figure. Για να ξεχωρίσεις τον εχθρό, πρέπει να έχεις eagle eye.

6)Spot system. Φέρτε πίσω τις φωτοβολίδες μου. Σοβαρά τώρα, θα κάτσω στον λόφο, θ' αράξω στην πετσετούλα μου, θα βάλω το αντιηλιακό μου και θα χρησιμοποιήσω το periscope προς εντοπισμό των οχτρών. Μέχρι να τα κάνω όλα αυτά βέβαια, θα έχω πεθάνει 10 φορές, αλλά who cares; Πώς θα είμαι aggressive recon, όταν, για να εντοπίσω τους αντιπάλους και να βοηθήσω την ομάδα, πρέπει εν κινήσει να βγάζω το periscope, να μπαίνω σε tunnel vision και να χάνω επαφή με το περιβάλλον;

7)Απαράδεκτοι οι ήχοι των όπλων. Καμία διαφορά, κανένα βάρος, καμία αίσθηση ότι ρίχνεις με όπλο. Σαν να έριχνα φούσκες με νεροπίστολα.

Το παιχνίδι θέλει πολλή δουλειά και αποκλείεται να το τιμήσω όταν κυκλοφορήσει, γιατί θα πάρω ένα bug fest, που θα χρειαστεί 1-1,5 χρόνο και 10 patches για να στρώσει. Αν γίνει κι αυτό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, saxos55 είπε

Χαχαχα.  Γράφαμε ψιλο-τα-ίδια ταυτόχρονα. WTF.

Έχει συμβεί το ίδιο με τον @panoc, λίγες σελίδες πιο πίσω. Τι να πω... Spooky times...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγάζουν νέο παιχνίδι 2 χρόνια μετά και έχει ξανά broken in-game texture filtering..Διορθώνεται με το 16xAF από driver, αλλά δεν παύει να 'ναι απαράδεκτο. Το DX12 χάλια μαύρα, ξανά. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι στο final build, εκτός και αν ξαφνικά το DX12 δουλεύει πολύ καλύτερα στην RS5 που δεν πιστεύω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Εϊναι απλά κακό implementation στην Frostbite. Πρέπει να φτιάξουν νέα μηχανή γραφικών.

Όσο για το AF, εδώ φαίνεται καθαρά τι εννοώ:

screenshotwin32_final31sgv.jpg

RS5 έχω ουσιαστικά, δεν πιστεύω πως έχει αλλάξει κάτι σε αυτό. Αν καταφέρω και παίξω, θα κάνω μια σύγκριση.

Για το AF...τί είναι τούτο?

Είσαι σίγουρος πως φταίει η FB και όχι κάτι στην nVidia? Δεν πάω για flame, αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω παρατηρήσει ποτέ.

Ζητείται κλειδί early access αν κάπου περισσεύει, γιατί με βλέπω μόνο σήμερα να μπορώ να ασχοληθώ τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έφταιγε στην NV κάτι δεν θα έφτιαχνε με 16xAF από driver..Του παιχνιδιού είναι το θέμα υπάρχει και thread..

58 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το AFX16 τρώει αρκετά fps?

Γενικά πειράζεις κάτι άλλο από nvidia settings;

Από την 8800GTX και μετά έχει πάψει να έχει performance hit το AF.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

RS5 έχω ουσιαστικά, δεν πιστεύω πως έχει αλλάξει κάτι σε αυτό. Αν καταφέρω και παίξω, θα κάνω μια σύγκριση.

Για το AF...τί είναι τούτο?

Είσαι σίγουρος πως φταίει η FB και όχι κάτι στην nVidia? Δεν πάω για flame, αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω παρατηρήσει ποτέ.

Ζητείται κλειδί early access αν κάπου περισσεύει, γιατί με βλέπω μόνο σήμερα να μπορώ να ασχοληθώ τελικά.

Δες το προηγούμενο μου post για κλειδάκι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου άρεσε.Ο Saxos μπήκε στη squad και ειναι ωραίο να εχεις ενα καλο teammate.Τι δεν μου αρεσε.Ψοφησε αμέσως και με έβαλε να καθαρίσω μια σημαία μόνος μου και μετα έκανε spawn.Ασε που μου έφαγε τα αυτιά στο voice chat με τη μουρμούρα του:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα οργανωθείτε...

Σε DX12, με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις με το 1 (σε 11 +cfg.ini), κρατά καλά fps (ίσως γύρω στο 15% μείον), το οποίο το θεωρώ εξαιρετικό.

Από την άλλη, υπάρχει και εδώ ο λόξυγγας του 1 σε DX12, οπότε Nogo (ίσως να είναι λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι).

Ξαναμπαίνω τώρα σε DX11, no cfg.ini να δω πως θα πάει, και ανάλογα θα "περάσω" και το cfg του 1.

Αξιοσημείωτο, πως το θέμα με τη γλώσσα σε chat/κονσόλα κλπ  παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Αξιοσημείωτο, πως το θέμα με τη γλώσσα σε chat/κονσόλα κλπ  παραμένει.

Γιατι τι αλλο λυθηκε για να λυθει αυτο ; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...