Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, dfk_7677 said:

Περί του 85% χαμηλότερων preorders.

Το άρθρο που έβαλα το διαβάσες; 

Αναφέρει μέχρι και επαναπροσδιορισμό των οικονομικών στόχων της ΕΑ για το κλείσιμο του έτους 2018.

Κάθεστε και διαβάζετε τον κάθε άσχετο από εδώ κι από εκεί κι όχι επίσημες πηγές και σοβαρούς οικονομικούς αναλυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Το άρθρο που έβαλα το διαβάσες; 

Αναφέρει μέχρι και επαναπροσδιορισμό των οικονομικών στόχων της ΕΑ για το κλείσιμο του έτους 2018.

Κάθεστε και διαβάζετε τον κάθε άσχετο από εδώ κι από εκεί κι όχι επίσημες πηγές και σοβαρούς οικονομικούς αναλυτές.

Πηγή από την εταιρία έχεις; Γιατί στο άρθρο απλά το αναφέρει χωρίς να υπάρχει πηγή. Σίγουρα οι προπωλήσεις δεν είναι στα επίπεδα του "υπέροχου" BF1, αλλά μέχρι να υπάρξει επίσημη πηγή εκ μέρους της εταιρία (που πολύ αμφιβάλλω γιατί δε δίνουν νούμερα για λόγους marketing), θα μου επιτρέψεις να μη δέχομαι το 85%.

EDIT:
Περιμένω μια επίσημη πηγή και έναν σοβαρό οικονομικό αναλυτή. Μέχρι τότε ότι άρθρο βάζεις έχει το ίδιο βάρος με κάθε άσχετο.

Επεξ/σία από dfk_7677
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα αν μιλαμε  για  πωλησεις στις κονσολες δεν περιμενω  τιποτα και προτεινω να αλλαξουμε θεμα :) 

στο PC απο το BC2 και μετα το COD τρωει χωμα , βγαινει το καινουργιο εχει λιγο κοσμο τους πρωτους μηνες, μετα ψοφαει για διαφορους λογους, μετα  συμπληρωνεται ο χρονος  βγαινει  αλλο και ξανα απο την αρχη.  

καλως ή κακως, οταν  θες  32v32 clusterfuck το BF παραμενει  #1 επιλογη  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dfk_7677 said:


Περιμένω μια επίσημη πηγή και έναν σοβαρό οικονομικό αναλυτή. Μέχρι τότε ότι άρθρο βάζεις έχει το ίδιο βάρος με κάθε άσχετο.

Για εσένα δηλαδή το επώνυμο άρθρο σε ένα αξιόπιστο site, έχει την ίδια βαρύτητα με ένα τυχαίο post στο Redit, το οποίο δε μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις, γιατί από αυτά που γράφεις, φαίνεται...

 

Εντάξει, άσε το, κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SoFGR είπε

εγω προσωπικα αν μιλαμε  για  πωλησεις στις κονσολες δεν περιμενω  τιποτα και προτεινω να αλλαξουμε θεμα :) 

στο PC απο το BC2 και μετα το COD τρωει χωμα , βγαινει το καινουργιο εχει λιγο κοσμο τους πρωτους μηνες, μετα ψοφαει για διαφορους λογους, μετα  συμπληρωνεται ο χρονος  βγαινει  αλλο και ξανα απο την αρχη.  

καλως ή κακως, οταν  θες  32v32 clusterfuck το BF παραμενει  #1 επιλογη 

Ετσιιιιιιιιιιιιιιι!!! με απλα λογια για να το καταλαβουν ολοι  :)  Εγω δεν εχω καταλάβει ακομα γιατι τοσος ντορος και τοσοι επίμονη σε ενα θεμα που στην τελική δεν λεει και κάτι απο μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Για εσένα δηλαδή το επώνυμο άρθρο σε ένα αξιόπιστο site, έχει την ίδια βαρύτητα με ένα τυχαίο post στο Redit, το οποίο δε μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις, γιατί από αυτά που γράφεις, φαίνεται...

Εσύ διάβασες το link από το reddit; Η "πηγή" του 85% που κυκλοφορεί σαν νέο και αναπαράγεται από πλειάδα "σοβαρών" site είναι εντελώς αναξιόπιστη. Ακριβώς γι' αυτό δε μπορείς να βρεις επίσημη πηγή για αυτό το ποσοστό. Κανείς δεν ξέρει που βρίσκονται οι προπωλήσεις, απλά κάποιοι κάνουν εκτιμήσεις.

Σαφώς μπορείς να επιμένεις να δέχεσαι ως αλήθεια, οτιδήποτε γράφεται σε κάποιο site, χωρίς διασταύρωση και χωρίς πηγές. Εγώ προτιμώ να το ψάχνω.

Κλείνοντας επί του συγκεκριμένου, καμία εταιρία δεν αποκαλύπτει τις προπωλήσεις για τα παιχνίδια της, τις περισσότερες φορές ούτε καν τις πωλήσεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dfk_7677 είπε

Εσύ διάβασες το link από το reddit; Η "πηγή" του 85% που κυκλοφορεί σαν νέο και αναπαράγεται από πλειάδα "σοβαρών" site είναι εντελώς αναξιόπιστη. Ακριβώς γι' αυτό δε μπορείς να βρεις επίσημη πηγή για αυτό το ποσοστό. Κανείς δεν ξέρει που βρίσκονται οι προπωλήσεις, απλά κάποιοι κάνουν εκτιμήσεις.

Σαφώς μπορείς να επιμένεις να δέχεσαι ως αλήθεια, οτιδήποτε γράφεται σε κάποιο site, χωρίς διασταύρωση και χωρίς πηγές. Εγώ προτιμώ να το ψάχνω.

Κλείνοντας επί του συγκεκριμένου, καμία εταιρία δεν αποκαλύπτει τις προπωλήσεις για τα παιχνίδια της, τις περισσότερες φορές ούτε καν τις πωλήσεις τους.

μην πας μακρια. απο την στιγμη που η EA αρνηθηκε να σχολιασει την ειδηση, ενω θα επρεπε να την διαψευσει αμεσα αν δεν ισχυε, δειχνει οτι πρεπει να ειναι εγκυρη.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες για το build της Gamescom. Πηγή

Αναφορά σε κείμενο
  • Assault weapons: STG44, M1A1 Carbine, Turner's SMLE, Gewehr 43
  • Medic weapons: MP40, EMP, Suomi SMG, Sten
  • Support weapons: SIG KE7, Bren, M30 Drilling, FG42
  • Scout Weapons: Lee Enfield Mk4 No.1, Kar98, and another semi-auto rifle
  • Sidearms: Ruby and Walther P38
  • You can double-tap crouch to slide
  • Shorter revive animation times
  • Assault and Medic can use SMLE Grenade Launcher
  • New "Enemy Suppressed" icon implemented, remains a visual mechanic
  • Multi-stage fortifications (bridges, trenches)
  • Self-heal pouch item added. Allows any player to hold a healing pouch if collected from Medic or healing station
  • "Bleed out" and "Cling to life" options available in man-down state
  • Dragging soldiers is NOT in the Gamescom build
  • Weapon cosmetic customization allows you to skin different parts of the weapons, not just the entire weapon. KE7 had seven different weapon parts to skin
  • No soldier or vehicle customization in this build
  • Certain cosmetic options like muzzles and barrels are cosmetic only

Νέο commo rose (?)

Spoiler

0uddmdnwmoh11.png

Ένα bandage κάθε παίκτης (κέντρο χαμηλά, δίπλα στο health)

Spoiler

k8h564p8foh11.png

Compass και health bar του squad

Spoiler

4sqgii6cnoh11.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dfk_7677 said:

Εσύ διάβασες το link από το reddit; Η "πηγή" του 85% που κυκλοφορεί σαν νέο και αναπαράγεται από πλειάδα "σοβαρών" site είναι εντελώς αναξιόπιστη. Ακριβώς γι' αυτό δε μπορείς να βρεις επίσημη πηγή για αυτό το ποσοστό. Κανείς δεν ξέρει που βρίσκονται οι προπωλήσεις, απλά κάποιοι κάνουν εκτιμήσεις.

Σαφώς μπορείς να επιμένεις να δέχεσαι ως αλήθεια, οτιδήποτε γράφεται σε κάποιο site, χωρίς διασταύρωση και χωρίς πηγές. Εγώ προτιμώ να το ψάχνω.

Κλείνοντας επί του συγκεκριμένου, καμία εταιρία δεν αποκαλύπτει τις προπωλήσεις για τα παιχνίδια της, τις περισσότερες φορές ούτε καν τις πωλήσεις τους.

1. Εγώ διάβασα από περιέργεια αυτό που ΕΣΥ έβαλες από το Reddit ως αντεπιχείρημα για αυτά που εγώ έγραψα. Τώρα μόνος σου, λες ότι δεν είναι αξιόπιστο κι αναπαράγεται από πλειάδα "σοβαρών" sites. Αποφάσισε τελικά.

2. Επίσημη πηγή για το ποσοστό έχω και λέγεται Gamespot και στατιστική. Όπου το Gamespot με τα εκατομμύρια πωλήσεων που κάνει σε hard copies έχει ένα σημαντικό δείγμα των πωλήσεων των παιχνιδιών γενικότερα. Επειδή λοιπόν δε φαίνεται να γνωρίζεις τα βασικά, όταν ένα παιχνίδι πουλάει 1.000.000 DVDs, και 10.000.000 S/Ns, και το Gamespot ή το Amazon, ή το Kinguin ή όποιο άλλο θέλεις, παίρνει ένα σημαντικό μερίδιο της αγοράς, πχ της τάξεως του 1-2-3-30%, τότε έχει ένα μεγάλο στατιστικό δείγμα για να ανακοινώσει συμπεράσματα. Αν λοιπόν το Gamespot προ-πούλησε 100.000 αντίτυπα του CoD και 15.000 του BFV, τότε μπορεί να βγάλει συμπέρασμα και να πει ότι οι πωλήσεις του BFV είναι 85% κάτω από το CoD. Γιατί, επειδή δε φαίνεται ότι διάβασες το άρθρο, δε συγκρίνει το BFV με κάτι άλλο, αλλά με το CoD, το  Red Dead Redemption 2 και το Assasins Creed κι όχι με το BF1 ή το BF4. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, υπάρχουν στοιχεία, άσχετο αν δε θέλεις να τα δεις.

3. ΟΛΕΣ οι εταιρίες αποκαλύπτουν τις πωλήσεις τους, γενικά και ειδικά, γιατί είναι εισηγμένες και τα νούμερα ανεβάζουν και κατεβάζουν τις μετοχές, πέραν της νομικής υποχρέωσης που έχουν για απόδοση και δημοσίευση ισολογισμών. Είτε σου αρέσει, είτε όχι, είτε το γνωρίζεις, είτε όχι, έτσι δουλεύουν σε αυτό το επίπεδο και τα αντίστοιχα διοικητικά συμβούλια αποφασίζουν τι θα κάνει η εταιρία του χρόνου. Ο δε μέτοχος που δε συμφωνεί, ή δε βλέπει φως, πουλάει τις μετοχές του, κάτι που κάνει την τιμή να πέφτει. Ή, το διοικητικό συμβούλιο, αναγκάζει κάποιον υπεύθυνο για το σχεδιασμό του παιχνιδιού σε (και καλά) παραίτηση. Ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε. Δες εδώ, αφού επιλέξεις 6Μ ή παραπάνω, την πτώση της μετοχής της ΕΑ λίγο μετά την ανακοίνωση του ΒFV, όταν άρχισε η κόντρα με την κοινότητα. Δες ότι έχει χάσει ήδη 15% της αξίας της και η κατηφόρα συνεχίζεται. Πες μου μόνο σε παρακαλώ ότι δεν είναι στοιχεία αυτά:

https://finance.yahoo.com/quote/EA/?guccounter=1

4. Το πόσο αξιόπιστο είναι το άρθρο που έβαλα εγώ, το κρίνω εγώ κι όχι εσύ. Η Sarah Needleman, που αναπαρήγαγε την ανακοίνωση της Cowen Group, είναι οικονομική αναλύτρια, εξειδικευμένη στη βιομηχανία ηλεκτρονικών παιχνιδιών και εργάζεται στο Wall Street Journal. Αν δε γνωρίζεις τι είναι οικονομικός αναλυτής, είναι αυτός που μαζεύει στοιχεία, βλέπει τάσεις και τα ερμηνεύει, δίνοντας συμβουλές σε επενδυτές, αυτούς ντε που λέμε παραπάνω, που αγοράζουν ή πουλάνε τη μετοχή της ΕΑ. Για το μέγεθος και την αξιοπιστία του WSJ, δεν υπάρχει λόγος να μιλήσω. Αν το θεωρείς αναξιόπιστο, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Τέλος, η Cowen Group είναι επενδυτική εταιρία που ιδρύθηκε το 1918 και από τις μεγάλες του χώρου, και ο Doug Creutz, ένας εκ των αναλυτών της εταιρίας, μίλησε ο ίδιος για την ΕΑ και την πορεία του BFV στο CNBC δίνοντας τα παραπάνω στοιχεία. Που τα βρήκε, ρώτα τον ίδιο, αλλά αν έλεγε ψέμματα, πολύ απλά η ΕΑ θα είχε πέσει να τον φάει με 300 μηνύσεις.

https://twitter.com/saraheneedleman/status/1029371719868407808

https://www.cnbc.com/2018/08/20/cowen-predicts-eas-battlefield-v-will-be-a-serious-disappointment-citing-weak-pre-orders.html

5. Τα οικονομιά στοιχεία της ΕΑ μπορείς να τα βρεις στο site τους, όπως έγραψα είναι δημόσια. Αν ξέρεις να διαβάσεις νούμερα, δες το "Q1 FY19 Earning Slides", που έχει αρκετά ενδιαφέρονται στοιχεία. Ένα από αυτά είναι οι πωλήσεις (γενικά, όχι BF) σε PC. Θα παρατηρήσεις λοιπόν ότι σε σχέση με το Q1 FY18, έχουν πέσει ~3%, ενώ αντίθετα σε κινητά τηλέφωνα και κονσόλες έχουν ανέβει 3% και 23% αντίστοιχα. Αυτό λοιπόν μας λέει, ότι σιγά σιγά, ο κόσμος γυρνάει σε κονσόλες και για αυτό απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. Παιχνίδια με μυαλό, στρατηγική και 30 πλήκτρα, θα γίνουν παρελθόν και θα βγαίνουν μόνο από Indy groups, όσο αυτά αντέχουν. Τους ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ τα ΛΕΦΤΑ κι όχι εσύ κι εγώ.

http://files.shareholder.com/downloads/ERTS/6371770662x0x982916/C262CD14-066C-494C-B215-3CFBABC8E68C/Q1_FY19_Earnings_Slides.pdf

6. Αν έχεις κανένα φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με το Digital Marketing, ρώτησέ τον να σου δείξει τι εργαλεία χρησιμοποιεί για την ανάλυση των τάσεων. Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πανίσχυρα που μπορούν να καταλάβουν αν το Χ προϊόν που βγήκε σήμερα, θα πουλήσει ή όχι, με σημαντικά μεγάλη ακρίβεια. Βρίσκουν και αναλύουν δημοσιεύσεις από το 80% περίπου του παγκόσμιου ιστού και μπορούν να σου δώσουν με ακρίβεια αν το BFV αρέσει ή όχι. Μπορούν να δουν αν ο κόσμος έκλεισε το video του trailer, αν το έκανε share, αν το έκραξε, αν το λάτρεψε και πόσες παραγγελίες έγιναν με τη δημοσίευσή του. Αυτοί λοιπόν έχουν σημαντικά στοιχεία βάσει των οποίων μπορούν να βγαίνουν και να λένε αν το BFV πάει ή δεν πάει καλά κι αν έχει τάση να πουλήσει ή να πάει άπατο. Για να πάρεις μια γεύση, δες ένα πολύ απλό εργαλειάκι που σου δείχνει τι συζητάνε στο Twitter σε όλο τον κόσμο ανά πάσα στιγμή, μιας και τα δεδομένα του είναι Live. Ποιά hashtags κυριαρχούν, λέξεις, εκφράσεις, mentions.

https://www.trendsmap.com/

Αυτά για τώρα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaytsev

Κάθισα και διάβασα όλο το κατεβατό για να φτάσω στο συμπέρασμα ότι η προπωλήσεις του BFV είναι λιγότερες από του ανταγωνισμού (το οποίο είχα γράψει κι εγώ), ότι η ΕΑ ενδιαφέρεται για τα λεφτά (καμία αντίρρηση) και ότι θα στρέψουν την προσοχή τους στις κονσόλες (το οποίο έχω γράψει πως γίνεται όσον αφορά το BF από το BFBC2). 

Θες να κάνεις projection των προπαραγγελιών από τα physical copies (τα οποία εσύ που διαβάζεις τις οικονομικές καταστάσεις της EA θα έπρεπε να ξέρεις ότι βαίνουν μειούμενα έναντι των ψηφιακών) που πουλάει ένας retailer και να λες ότι είναι ακριβώς 85% κάτω, δικαίωμά σου.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο έχεις τη γνώμη οτί εγώ θέλω να πουλήσει το BFV, λες και παίρνω μερίδιο. Απλά δε μου αρέσει να γράφονται ανακρίβειες και μεγάλοι τίτλοι με μόνο σκεπτικό να επιβεβαιώσουν τους ευσεβείς πόθους του καθενός.

Η σκληρή αλήθεια είναι ότι τα BF θα πουλάνε όχι επειδή είναι καλά ή όχι, αλλά επειδή θα γίνεται καλό marketing (BF1) ή όχι (BFV). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dfk_7677 said:

Θες να κάνεις projection των προπαραγγελιών από τα physical copies (τα οποία εσύ που διαβάζεις τις οικονομικές καταστάσεις της EA θα έπρεπε να ξέρεις ότι βαίνουν μειούμενα έναντι των ψηφιακών) που πουλάει ένας retailer και να λες ότι είναι ακριβώς 85% κάτω, δικαίωμά σου.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο έχεις τη γνώμη οτί εγώ θέλω να πουλήσει το BFV, λες και παίρνω μερίδιο. Απλά δε μου αρέσει να γράφονται ανακρίβειες και μεγάλοι τίτλοι με μόνο σκεπτικό να επιβεβαιώσουν τους ευσεβείς πόθους του καθενός.

1. Τι δεν κατάλαβες από το "στατιστικό δείγμα" ; Μάλλον τίποτα.

2. Ποιές ήταν ακριβώς οι ανακρίβειες; Παραθέτεις 0 στοιχεία και δικές σου θεωρίες.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...