Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Έτσι για την ιστορία, πόσο καλές κινήσεις κάνει η Dice και η ΕΑ...

BC2 ~720.000 πωλήσεις

BF3 ~2.760.000 πωλήσεις

BF4 ~1.390.000 πωλήσεις

BF1 ~760.000 πωλήσεις

Στοιχεία για PC μόνο.

Πρόβλεψη: BFV: 1.500.000 γιατί θα το πάρουν πιτσιρίκια για το customization

Πηγή: http://www.vgchartz.com/game/35315/battlefield-3/?region=All

Ελπίζω να ξέρεις ότι τα παραπάνω στατιστικά αφορούν μόνο φυσικά αντίτυπα. Το BF1 έκανε 25M+ συνολικές πωλήσεις, περίπου 5M στο PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, dfk_7677 said:

Ελπίζω να ξέρεις ότι τα παραπάνω στατιστικά αφορούν μόνο φυσικά αντίτυπα. Το BF1 έκανε 25M+ συνολικές πωλήσεις, περίπου 5M στο PC.

Ναι κι από τα 25Μ, online έπαιξαν οι 500.000 και 5 μήνες μετά είχαν πέσει στο μισό, συνεχίζοντας την κατρακύλα μέχρι σήμερα με λιγότερο από 100.000 παίκτες (στο σύνολο PC+XBOX+PS)... Σπουδαίο παιχνίδι. To BF4, παρόλο που δεν έκανε ποτέ τις πωλήσεις του 1, σήμερα, μετά από 3+ χρόνια έχει ακόμα 50-60.000 παίκτες...

 

Εσείς αλήθεια, που βλέπω ότι είσαι στη HEAT, πόσους servers έχετε νοικιάσει στο 1 ? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη πείτε ότι όλο κατηγορώ το παιχνίδι και το θάβω. Παίζω απο εποχές Bad Company 2. Εχω παίξει από κει κι έπειτα ότι BF έχει κυκλοφορήσει με τοπ αγαπημένο το 3. Σαφέστατα δεν είμαι "περαστικός" παίχτης. Τολμω να πω ότι έπαιζα σε  φουλ ανταγωνιστικό competitive επιπεδο τότε και μέσα σε ένα χρόνο από κακός παίχτης με τα deaths να είναι 2πλασια από τα kills να αντιστρέψω εντελώς την κακή αυτή εικόνα :D Ακόμα αναμένω το νέο BF σε κάθε κυκλοφορία όπως τότε που ήμουν 16 και έτρεχα πρωί Σαββάτου, μετά το φροντιστήριο, στο λανσάρισμα του 3 για να το παραλάβω απ'το κατάστημα :P και το hype ήταν μέχρι το ταβάνι.

Ακόμα περιμένω εκείνο το Bf που θα χαρώ και θα λιώσω όπως το 3. Εκείνες τις χρυσές [ για μένα ] μέρες. 

Υ.Γ.

Το μόνο παιχνίδι fps, που τοποθετήθηκε ως δεύτερο αγαπημένο ever είναι το R6 Siege πληροφοριακά. Καταλαβαίνετε πιστεύω τους λόγους 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε κανένας δεν διαφωνεί με αυτά που λέτε. Ο καθένας θα αγοράσει ή όχι το κάθε παιχνίδι για τους δικούς του διαφορετικούς λόγους, και δίκιο θα έχει. Αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ. Αλλά!!! Το μόνο πράγμα που δεν θα υπολογίσω ποτέ είναι οι πωλήσεις που κάνει ή προβλέπεται να κάνει ένα παιχνίδι. Γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα σε  μερικούς, αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας για την αγορά του. Το έχω ξαναπεί πάλι. Δεν είμαι οπαδός του ρητού που λέει " δεν μπορεί τόσα δισεκατομμύρια μύγες να κάνουν λάθος, γι'αυτό φάτε και εσείς σκατά". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, black66.gr said:

Το μόνο πράγμα που δεν θα υπολογίσω ποτέ είναι οι πωλήσεις που κάνει ή προβλέπεται να κάνει ένα παιχνίδι. Γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα σε  μερικούς, αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας για την αγορά του.

Το βλέπεις εντελώς λάθος. Ποτέ δε με ενδιέφεραν οι πωλήσεις για το αν θα πάρω ή όχι ένα παιχνίδι, το αντίθετο μάλιστα, σπάνια ακολουθώ το hype. Αυτό που είπα ήταν, ότι το 3 ήταν το καλύτερο της νέας γενιάς (μετά το 2). Από εκεί και πέρα άρχισε η κατρακύλα. Και δε θα το πάρω, γιατί δε με ικανοποιεί, όπως δε με ικανοποίησε το 1 και γιατί όσο δίνουμε τα λεφτά μας στη DICE ότι και να κάνει, επειδή είναι το Battlefield, θα συνεχίσει να κάνει τις ίδιες βλακείες. Και δε με ενδιαφέρει αν είναι ευθύνη της DICE ή της ΕΑ. Με ενδιαφέρει ότι το V με το 3 το μόνο κοινό που έχουν, εκτός από το όνομα, είναι οι κλάσεις και τα modes. Δε θα συνεχίσω να παίζω από συνήθεια. Τα ίδια έγραφα για το 1, τελικά το πήρα προσφορά πριν τα Χριστούγεννα και κατέληξα 2 χρόνια μετά να παίζω πάλι με το 3. Δεν τους κάνω ξανά τη χάρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

[…]

Με ενδιαφέρει ότι το V με το 3 το μόνο κοινό που έχουν, εκτός από το όνομα, είναι οι κλάσεις και τα modes.

[…]

Assault != Engineer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Ναι κι από τα 25Μ, online έπαιξαν οι 500.000 και 5 μήνες μετά είχαν πέσει στο μισό, συνεχίζοντας την κατρακύλα μέχρι σήμερα με λιγότερο από 100.000 παίκτες (στο σύνολο PC+XBOX+PS)... Σπουδαίο παιχνίδι. To BF4, παρόλο που δεν έκανε ποτέ τις πωλήσεις του 1, σήμερα, μετά από 3+ χρόνια έχει ακόμα 50-60.000 παίκτες...

Εσείς αλήθεια, που βλέπω ότι είσαι στη HEAT, πόσους servers έχετε νοικιάσει στο 1 ? 🤣

Μα εγώ δεν είπα ότι το BF1 ήταν το καλύτερο, αντιθέτως πιστεύω ότι ήταν το χειρότερο. Αλλά μην βάζεις στατιστικά που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα, υπονοόντας ότι οι παίκτες έχουν "τιμωρήσει" την DICE με μικρότερες πωλήσεις και το ίδιο θα κάνουν στο BFV. Το BF1 ήταν η μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία τους, είτε το θέλουμε είτε όχι. Και οι πωλήσεις του BFV ελάχιστη σχέση έχουν με το αν είναι καλό το game ή όχι. Η ιστορία το λέει...

Το player retention όμως που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό πλέον, με το νέο μοντέλο. Αν δε συνεχίζουν να το παίζουν, τότε δε θα υπάρχουν έσοδα και (ίσως) δούμε το πρώτο αποτυχημένο τίτλο του BF. Και εγώ ειλικρινά είμαι ο πρώτος, που, αν δεν είναι πραγματικά καλό το game, θέλω να πατώσει. Και συγγνώμη αν τα περί customization ή ιστορικής ακρίβιας δε με ενοχλούν. Παιχνίδι παίζω, με νοιάζει αν έχει εθιστικό gameplay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dfk_7677 said:

Μα εγώ δεν είπα ότι το BF1 ήταν το καλύτερο, αντιθέτως πιστεύω ότι ήταν το χειρότερο. Αλλά μην βάζεις στατιστικά που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα, υπονοόντας ότι οι παίκτες έχουν "τιμωρήσει" την DICE με μικρότερες πωλήσεις και το ίδιο θα κάνουν στο BFV. Το BF1 ήταν η μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία τους, είτε το θέλουμε είτε όχι. Και οι πωλήσεις του BFV ελάχιστη σχέση έχουν με το αν είναι καλό το game ή όχι. Η ιστορία το λέει...

Το player retention όμως που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό πλέον, με το νέο μοντέλο. Αν δε συνεχίζουν να το παίζουν, τότε δε θα υπάρχουν έσοδα και (ίσως) δούμε το πρώτο αποτυχημένο τίτλο του BF. Και εγώ ειλικρινά είμαι ο πρώτος, που, αν δεν είναι πραγματικά καλό το game, θέλω να πατώσει. Και συγγνώμη αν τα περί customization ή ιστορικής ακρίβιας δε με ενοχλούν. Παιχνίδι παίζω, με νοιάζει αν έχει εθιστικό gameplay.

Δεν υπονοώ ότι την έχουν τιμωρήσει, όσο κι αν ήθελα να συμβεί. Το αντίθετο μάλιστα. Φαίνεται ότι το 1 τους έπεισε, αλλά το βαρέθηκαν πολύ γρήγορα. Ίσως να το ήθελε κιόλας η DICE αυτό, για αυτό και δεν υπολόγισε έσοδα από τους private servers και διέλυσε στην κυριολεξία το κομμάτι αυτό. Πήρε τη μπάζα και μετά, πάμε για άλλα.

Αντίθετα στο V, επειδή βλέπει ότι δε μπορεί να κοροϊδέψει τον κόσμο δεύτερη φορά με το ίδιο παραμύθι, στήνει άλλο, αυτό του customization που απευθύνεται στα 10χρονα. Κι όπως σωστά λέει παραπάνω στο video που έβαλα, χάνονται σιγά σιγά τα στοιχεία του PC και εναρμονίζονται με τις κονσόλες, γιατί εκεί γίνονται πλέον οι πωλήσεις. Ούτε εμένα με ενδιαφέρουν τα ρούχα που θα φοράω, όταν το gameplay είναι καλό, αλλά δε βλέπω ούτε το δεύτερο να συμβαίνει και λογικό, γιατί τα 10χρονα που απευθύνεται, δεν είναι η κατηγορία παικτών που ανήκουμε μερικοί από εμάς που παίζουμε με συνεργασία, σχέδιο, VoIP, κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει εκεί έξω άλλο παιχνίδι με το gameplay της σειράς BF (squads, resupply, healing revive,teamwork, οχήματα, αεροπλάνα, ελικόπτερα, καράβια, ρυθμός, κλπ κλπ). Το παιχνίδι γι'αυτούς που τα θέλουν όλα αυτά είναι μονόδρομος. Ασχολούμαι με την σειρά (online multiplayer) από το 2005 και εποχής BF2 ανελλιπώς και έχω όλες τις εκδόσεις. Τα έχω λιώσει και κατά ευχαριστηθεί παρόλα τα ελλατώματά τους, εκτός βέβαια του BFH που δεν θεωρώ ότι ανήκει στην σειρά. Το παιχνίδι είναι μια κατηγορία μόνο του ❤️💔❤️💔❤️.

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, black66.gr said:

Το παιχνίδι γι'αυτούς που τα θέλουν όλα αυτά είναι μονόδρομος.

Κοντός ψαλμός, αλληλούια...

Σήμερα είναι η επίσημη παρουσίαση. Και για να σε προλάβω πριν πεις ότι έχουμε δει ξανά άλλα, κλπ, αυτά που έχω ήδη δει, μου αρέσουν σαφώς περισσότερο από ότι έχω δει στο V.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, black66.gr είπε

Μάλλον βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει εκεί έξω άλλο παιχνίδι με το gameplay της σειράς BF (squads, resupply, healing revive,teamwork, οχήματα, αεροπλάνα, ελικόπτερα, καράβια, ρυθμός, κλπ κλπ). Το παιχνίδι γι'αυτούς που τα θέλουν όλα αυτά είναι μονόδρομος. Ασχολούμαι με την σειρά (online multiplayer) από το 2005 και εποχής BF1 ανελλιπώς και έχω όλες τις εκδόσεις. Τα έχω λιώσει και κατά ευχαριστηθεί παρόλα τα ελλατώματά τους, εκτός βέβαια του BFH που δεν θεωρώ ότι ανήκει στην σειρά. Το παιχνίδι είναι μια κατηγορία μόνο του ❤️💔❤️💔❤️.

Οπως το λες ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ :) αν υπηρχε κατι αλλο οκ , καλος κακος δεν υπαρχει , μια απο το ιδια και εγω :P το εχω λιωση το BF1 εχουμε  και σερβερ και παίζουμε ελληνες με αλλες χωρες 32 vs 32 .

5 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Κοντός ψαλμός, αλληλούια...

Σήμερα είναι η επίσημη παρουσίαση. Και για να σε προλάβω πριν πεις ότι έχουμε δει ξανά άλλα, κλπ, αυτά που έχω ήδη δει, μου αρέσουν σαφώς περισσότερο από ότι έχω δει στο V.

Μακαρι να ειναι οπως το λες αυτο θα ειναι καλο για ολους :) και θα κανει και την dice να ανεβασει λιγο τον πήχη της και να μην κανει αυτα τα λαθη που λετε :( αλλα μεχρι τοτε οπως λεει και το παιδι ποιο πανω there no easy way out :P κομματαρα λεμεεεεεεεεεεεε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είχα σκοπό να ξανά post εδώ αλλα σοβαρά τώρα κάποιοι νομίζουν είναι ειδικοί στο BF έχοντας ξεκινήσει από το BC2?! Come on guys παίζουμε BF από το 2002, το BF ήταν η ισορροπία του arcade με sim warfare, τώρα δεν έχει σχεδόν καμια σχέση, σε λίγο θα γίνει πιο γρήγορο και από το Quake. :D Θα κάνω ακόμα μια απόπειρα στην open "beta", μάλλον. Αυτό που ξέρω είναι ότι κατάστρεψαν δυο από τα αγαπημένα μου multiplayer games σε λιγότερο από μια πενταετία, και το ότι είναι από τις χειρότερες εταιρίες στον χώρo δεν βοηθάει καθόλου στο να πείσεις τον εαυτό σου να τους δώσει λεφτά. Eat shit and die EA.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Κι όπως σωστά λέει παραπάνω στο video που έβαλα, χάνονται σιγά σιγά τα στοιχεία του PC και εναρμονίζονται με τις κονσόλες, γιατί εκεί γίνονται πλέον οι πωλήσεις.

Αυτό δυστυχώς άρχισε να γίνεται από την εποχή που πρωτοβγήκε η Frostbite. Οι πωλήσεις στο PC σε κάθε τίτλο μετά το BFBC2 αποτελούν μικρότερο και μικρότερο ποσοστό από τις συνολικές.

Εγώ δε διαφωνώ με την "κατρακύλα" του franchise. Εδώ όμως το νήμα αφορά το BFV, του οποίου το gameplay μέχρι στιγμής εγώ το τοποθετώ από όσα έχω παίξει κάπως έτσι: BF2>BF3>BFV>BFBC2>BF4>BF1. Καθαρά προσωπική άποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν είχα σκοπό να ξανά post εδώ αλλα σοβαρά τώρα κάποιοι νομίζουν είναι ειδικοί στο BF έχοντας ξεκινήσει από το BC2?

Εδω νομιζουν αυτοι που το εχουν δει μονο στο κουτι δεν θα νομιζουν αυτοι που παιζουν τοσα χρονια :P  :P  απο ειδικους εδω το ινσομνια εχει τουμπανιασει εδω και χρονια ;) 
Αν και
ειλικρινα δεν ειδα καποιον να λεει εγω ειμαι ειδικός :P μαλον πωρωμένους με το battlefield θα τους ελεγα παρόλο την κατρακύλα του ;)  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...