Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/11/2019 στις 7:17 ΜΜ, Πέτρος είπε

Επειδή η αντίθεση με το BF1@DX12 είναι τεράστια, μην κοροϊδευόμαστε

'Eχω διαβάσει αρκετές φορές τα ποσταρίσματά σου σε σχέση με τεχνικές δυσκολίες με το παιχνίδι και το dx 12, στην περίπτωση μου με dx12 τρέχει νερό και δεν είχα θέμα ποτέ σχεδόν, πάντα 4Κ@60 DX12 RTX Ultra, DLSS on...., hdr on

Πρόβλημα με το game είχα όταν είχα την 2080 την απλή, ψαχνόμουν να βρω τι φταίει μιλούσα με το support τους χωρίς λύση, δεν είχα θέμα με χαμηλά fps το πρόβλημα ήταν lagging έδω και εκεί ανάλογα με τον χάρτη κάποιες φορές κρατούσε λιγότερο κάποιες περισσότερο μέχρι που πολλές φορές κατέληγε σε crash to desktop

Tελικά το πρόβλημα χωρίς να είμαι 100% σίγουρος το απέδωσα στην vram τα 8gb της 2080 μάλλον ήταν λίγα, αν και φαινόταν με το overlay του ab να χρησιμοποιεί 7,5gb, με την αλλαγή στην 2080Τi τα laggαρίσματα εξαφανίστηκαν αμέσως και η χρήση της vram ανεβαίνει ενίοτε και στα 9,5gb, αλλά άλλο πρόβλημα πουθενά

ΒΤW τα μενού και οι τόσες επιλογές για online που έχει είναι για εμένα χαωτικές ...και ένα bug που θυμάμαι οτι με είχε κάνει να παρατήσω το παιχνίδι καιρό ήταν γιατί από τα μενού στο online ακόμη και να έκλεινα τελείως τον ήχο και τους διαλόγους πάλι είτε εμφανίζονταν συνομιλίες, είτε στα καλά καθούμενα άκουγες κάποιον να σου μιλά....άλλοι μπορεί να την βρίσκουν έτσι αλλά εγώ δεν γουστάρω να μου τα ζαλίζει κανείς παίζω solo, και επίσης όποιοι χάρτες δεν μου αρέσουν δεν συνεχίζω π.χ. hamada έχω μπει μόνο μια φορά  εδώ και ένα χρόνο, πάντως αυτό το bug τώρα δεν υπάρχει και απομονώνεσαι εντελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coppermine είπε

'Eχω διαβάσει αρκετές φορές τα ποσταρίσματά σου σε σχέση με τεχνικές δυσκολίες με το παιχνίδι και το dx 12, στην περίπτωση μου με dx12 τρέχει νερό και δεν είχα θέμα ποτέ σχεδόν, πάντα 4Κ@60 DX12 RTX Ultra, DLSS on...., hdr on

Πρόβλημα με το game είχα όταν είχα την 2080 την απλή, ψαχνόμουν να βρω τι φταίει μιλούσα με το support τους χωρίς λύση, δεν είχα θέμα με χαμηλά fps το πρόβλημα ήταν lagging έδω και εκεί ανάλογα με τον χάρτη κάποιες φορές κρατούσε λιγότερο κάποιες περισσότερο μέχρι που πολλές φορές κατέληγε σε crash to desktop

Tελικά το πρόβλημα χωρίς να είμαι 100% σίγουρος το απέδωσα στην vram τα 8gb της 2080 μάλλον ήταν λίγα, αν και φαινόταν με το overlay του ab να χρησιμοποιεί 7,5gb, με την αλλαγή στην 2080Τi τα laggαρίσματα εξαφανίστηκαν αμέσως και η χρήση της vram ανεβαίνει ενίοτε και στα 9,5gb, αλλά άλλο πρόβλημα πουθενά

ΒΤW τα μενού και οι τόσες επιλογές για online που έχει είναι για εμένα χαωτικές ...και ένα bug που θυμάμαι οτι με είχε κάνει να παρατήσω το παιχνίδι καιρό ήταν γιατί από τα μενού στο online ακόμη και να έκλεινα τελείως τον ήχο και τους διαλόγους πάλι είτε εμφανίζονταν συνομιλίες, είτε στα καλά καθούμενα άκουγες κάποιον να σου μιλά....άλλοι μπορεί να την βρίσκουν έτσι αλλά εγώ δεν γουστάρω να μου τα ζαλίζει κανείς παίζω solo, και επίσης όποιοι χάρτες δεν μου αρέσουν δεν συνεχίζω π.χ. hamada έχω μπει μόνο μια φορά  εδώ και ένα χρόνο, πάντως αυτό το bug τώρα δεν υπάρχει και απομονώνεσαι εντελώς

Καλημέρα.

Σε 1440 που είμαι, πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό το θέμα. Βάλε και το HBCC που έχει η κάρτα, κανονικά δεν θα έπρεπε να κολλάω πουθενά.

Αυτό που με προβληματίζει, κυρίως, είναι πως εκεί που μια εβδομάδα είμαι πολύ καλά (σε θέμα stutters κλπ), ξαφνικά, χωρίς να κάνω το παραμικρό στο σύστημά μου, ξεκινάνε τα κουλά (στο συγκεκριμένο παιγνίδι, σε άλλα παραμένει μια χαρά).

Περιμένω, εν τω μεταξύ, τη μεγάλη αναβάθμιση οδηγών του Δεκέμβρη (η οποία πιο πιθανό είναι να εμφανιστεί κατά Γενάρη), για να κάνω καθαρή εγκατάσταση και να δω τι θα αλλάξει.

Σήμερα, μετά το patch, μπορεί να έχω εντελώς άλλη εικόνα.

Δεν ξέρω τι να πω.

edit: 12.17GΒ patch...τί έκαναν πάλι? Έχει νέους χάρτες ή άλλαξαν όλο το παιγνίδι?

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

Σε 1440 που είμαι, πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό το θέμα. Βάλε και το HBCC που έχει η κάρτα, κανονικά δεν θα έπρεπε να κολλάω πουθενά.

Αυτό που με προβληματίζει, κυρίως, είναι πως εκεί που μια εβδομάδα είμαι πολύ καλά (σε θέμα stutters κλπ), ξαφνικά, χωρίς να κάνω το παραμικρό στο σύστημά μου, ξεκινάνε τα κουλά (στο συγκεκριμένο παιγνίδι, σε άλλα παραμένει μια χαρά).

Περιμένω, εν τω μεταξύ, τη μεγάλη αναβάθμιση οδηγών του Δεκέμβρη (η οποία πιο πιθανό είναι να εμφανιστεί κατά Γενάρη), για να κάνω καθαρή εγκατάσταση και να δω τι θα αλλάξει.

Σήμερα, μετά το patch, μπορεί να έχω εντελώς άλλη εικόνα.

Δεν ξέρω τι να πω.

edit: 12.17GΒ patch...τί έκαναν πάλι? Έχει νέους χάρτες ή άλλαξαν όλο το παιγνίδι?

Wake Island και Solomon Islands νομίζω. + όλες τις αλλαγές κτλ κτλ 

αλλά επειδή είσαι ο ΠΕΤΡΟΣ και έχεις amd και radeon, κάτι θα βρεις να γκρινιάξεις πάλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το hdr είναι μια απογοήτευση... Τα χρώματα φαίνονται τελείως ξεπλυμένα.

Ανέβασα το vibrancy στο 70% αλλά ούτε κι έτσι μάρεσε.

Αν κάποιος ξέρει πως στρώνει το hdr θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια.

Σχετικά με το dx12 έχει αρκετά stutters σε μένα τουλάχιστον, ενώ σε dx11 πάει νερό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis018 είπε

Wake Island και Solomon Islands νομίζω. + όλες τις αλλαγές κτλ κτλ 

αλλά επειδή είσαι ο ΠΕΤΡΟΣ και έχεις amd και radeon, κάτι θα βρεις να γκρινιάξεις πάλι :P

Το ζήτημα με το ping, και μόνο αυτό, φτάνει για να γκρινιάζω και κράζω αλύπητα.

Διάβασα λίγο τις αλλαγές...απελπισιά.

Αρκετές από αυτές (πχ ότι γράφουν για τον ήχο-βηματα κλπ) είναι αρκετές για να δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα από ότι και καλά προσπαθούν να λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Ολόκληρη λίστα έχουν με αλλαγές. Για να δούμε.

https://www.battlefield.com/news/chapter-5-update-2-notes

Πωπω πείραξαν πάρα πολλά ! Γιατι δεν το αφήνουν το παιχνίδι ετσι οπως είναι και να ασχοληθούν με το cheating και τα τεχνικά προβλήματα ?Ασε τα όπλα ρε DIce ετσι οπως τα μάθαμε και τις πατημασιές που ακούγονται πιο πολύ της ομάδας μας και οι εχθροι είναι νίτζα με κάλτσες ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εμένα το hdr είναι μια απογοήτευση... Τα χρώματα φαίνονται τελείως ξεπλυμένα.

Ανέβασα το vibrancy στο 70% αλλά ούτε κι έτσι μάρεσε.

Αν κάποιος ξέρει πως στρώνει το hdr θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια.

Σχετικά με το dx12 έχει αρκετά stutters σε μένα τουλάχιστον, ενώ σε dx11 πάει νερό.

Δεν φταίει το hdr είτε η οθόνη σου είναι το θέμα είτε τα settings της ή οι ρυθμίσεις των windows

Aν έχεις nvidia και η οθόνη σου υποστηρίζει hdr10, θα πρέπει να είναι η χρωματική παλέττα στα 10bits per clock, settings>resolution

Επίσης να είναι ενεργό και το hdr από τα windows, σε κάποια hdr monitor, για να έχεις σωστή την απεικόνιση πρέπει να ρίξεις τα hz στα 50p αντί για 60

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Σαν πρώτη εντύπωση είναι ότι το έκαναν χειρότερο με το τελευταίο update.

DX11: Ίδια συμπεριφορά με πριν, καλή προς αρκετά καλή (αυστηρά για fps, fps drops, stutter κλπ).

Από εκεί και πέρα...can't fetch report, ping ότι να'ναι, όλα τα μπαχαλάκια παρόντα. Επιπλέον, σε δυο γύρους που πρόλαβα, πολλά graph glitches.

Αυτά, εννοείται με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις με πριν (πλην HBCC off στη gpu).

VRAMmax <4GB

Άντε να δούμε λίγο και με DX12.

edit:

DX12...ctd, ctd, ctd.

Τα υπόλοιπα, ίδια χάλια με αυτά που είχα.

Εννοείται θα ρίξω κι έναν καθαρισμό στους οδηγούς κλπ, αλλά ούτε για το Ping cluster.ck φταίνε, ούτε για εικόνες όπως αυτές

2019_12.05-18_23.png.e7942ab3da86f40b7feeef9f4555e259.png

2019_12.05-18_13.png.e9b40accc91dccfc37017ab23a4f219e.png

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα παιξω ονλινε ρε παιδια ? Μου βγάζει αυτο το αθλιο με το σπάρτα και είναι ολο αποστολές , Πατάω έξοδο απο το σπάρτα μενού και βγαινει το παιχνίδι ! μπαίνω ξανά και το μόνο που βλέπω είναι Σπάρτα για single player !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως είναι το κεντρικό μενού, πατάς αριστερά το εικονίδιο για να κάνει update το ui

 

Επεξ/σία από vassilis018
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς τυχαία το βρήκα και εγώ πατούσα όπου βρω μέχρι που έκανε update 😜. Χθες βράδυ που είχα χρόνο και έπαιξα τρεις ματσάκια όντως όπως τα γράφει ο Πέτρος είναι. Μου φαίνεται όμως ότι τα όπλα έχουν ένα lag(;) δλδ σαν να έχουν αργή απόκριση στις εντολές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...