Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Οχι ρε παιδια το ειχα τρεξει το game 140frames+ με rtx off πριν καποιο καιρο.τωρα και με rtx off ακριβως το ιδιο κανει.ολα ultra 80 frames scale resolution 200 και ultra παλι 80 frames. Thermal throttling  δεν κανει ποτε. Δεν ξεπερνα τους 78 βαθμους η cpu οσες ωρες και να παιζεις.το μονο που ειχα κανει ηταν windows updates και drivers.

Με res. scale 200 πας σε ανάλυση >>1440p...πώς να πιάσεις fps?

Στο video που δείχνεις, πάντως, η κάρτα σου κααααθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Με res. scale 200 πας σε ανάλυση >>1440p...πώς να πιάσεις fps?

Στο video που δείχνεις, πάντως, η κάρτα σου κααααθεται.

 scale 200 ειναι 2160p,scale 133 ειναι 1440p. 

Για scale 133 η 200 παιζει μια χαρα. Και ακομα scale 100 ολα ultra rtx ultra δεν εχω παραπονο.παιζεις ανετα πανω 60 frames. Αυτο που ειναι κουλο ειναι οτι ολα low και εχει τα ιδια frames με ολα ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

 scale 200 ειναι 2160p,scale 133 ειναι 1440p. 

Για scale 133 η 200 παιζει μια χαρα. Και ακομα scale 100 ολα ultra rtx ultra δεν εχω παραπονο.παιζεις ανετα πανω 60 frames. Αυτο που ειναι κουλο ειναι οτι ολα low και εχει τα ιδια frames με ολα ultra.

Ναι, το ξέρω πόσο βγαίνει το 2χ1080. Για αυτό και το >>.

Από εκεί και πέρα...από το video που έβαλες, φαίνεται να είσαι cpu limited, για το ν οποιονδήποτε λόγο. Το 75-80% που παίζει ο επεξεργαστής σου, είναι "τεράστιο" νούμερο.

Πιθανότατα 1-2 νήματά του έχουν γεμίσει (για τον οποιονδήποτε, ξαναλέω, λόγο)  και κόβουν την κάρτα.

Έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στη μηχανή του παιγνιδιού, για αυτό πιθανότατα έχεις τη διαφορά με παλιότερα που τερμάτιζες τα fps χωρίς RTX.

Έχει αναλυτικό γράφημα το MSI AB που χρησιμοποιείς, που δείχνει όλους τους πυρήνες και τα νήματα. Ενεργοποίησέ το και δες άμα 1-2 πάνε 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιασε 105 fps στην iwo jima το σαπακι μου.Πανω στο καραβι αυτο.Αν εβγαινα στην ξηρα θα ειχαμε μεγαλη κατρακυλα:lol:.Που τα αποθηκευει τα screenshots που βγαζεις απο το origin?Δεν το εβγαλα με το nvidia.Με το δικο μου σαπακι υπαρχει καποια αλχημεια για να μην κολλαει το συμπαν?FX 8320 8GB RAM 1060 6GB.Το σιγουρο ειναι να αλλαξω τα δυο πρωτα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

 scale 200 ειναι 2160p,scale 133 ειναι 1440p. 

Για scale 133 η 200 παιζει μια χαρα. Και ακομα scale 100 ολα ultra rtx ultra δεν εχω παραπονο.παιζεις ανετα πανω 60 frames. Αυτο που ειναι κουλο ειναι οτι ολα low και εχει τα ιδια frames με ολα ultra.

Για ποιον λόγο να ανεβάσεις το scale απο το 100% της αανάλυσεις που μπορεί να σου δείξει η οθόνη σου ? Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ανεβάσεις το gpu usage , επι της ουσίας δεν κερδίζεις κάτι !

Αυτο είναι ενα τρικ μόνο και μόνο αν τρωει μπουκάλι η κάρτα σου απο τον επεξεργαστή σου , τι επεξεργαστή έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoskatos είπε

Για ποιον λόγο να ανεβάσεις το scale απο το 100% της αανάλυσεις που μπορεί να σου δείξει η οθόνη σου ? Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ανεβάσεις το gpu usage , επι της ουσίας δεν κερδίζεις κάτι !

Αυτο είναι ενα τρικ μόνο και μόνο αν τρωει μπουκάλι η κάρτα σου απο τον επεξεργαστή σου , τι επεξεργαστή έχεις ?

Λαπτοπ εχει ->

6 ώρες πριν, panoc είπε

CPU limited του κερατα 😛 ειναι

λαπτοπ εχει με 8750 https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/134906/intel-core-i7-8750h-processor-9m-cache-up-to-4-10-ghz.html και 2080.

Με all core turbo 3.6 στη καλυτερη (ειναι πολυ πιθανο σε κανονικα 64αρι map να αρχιζει και το thermal throttling και επισης βλεπω αλλους να εχουν all core 3.9) δε μπορεις να ζορισεις τη 2080 se 1080p, ισως εαν κλεισει το rtx να βοηθησει, δε το γνωριζω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Για ποιον λόγο να ανεβάσεις το scale απο το 100% της αανάλυσεις που μπορεί να σου δείξει η οθόνη σου ? Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ανεβάσεις το gpu usage , επι της ουσίας δεν κερδίζεις κάτι !

Αυτο είναι ενα τρικ μόνο και μόνο αν τρωει μπουκάλι η κάρτα σου απο τον επεξεργαστή σου , τι επεξεργαστή έχεις ?

Το ανέβασα στο video για να καταλάβετε τι ενοω.πχ το φυσιολογικο θα ήταν με scale 100 αν έχεις 100 frames ας πούμε αν το ανεβάσεις 150 το scale να πέσουν τα frames από 100 -60 .αλλά το μηχάνημα δεν δουλεύει καλά στα πολλά frames  από τι κατάλαβα στο συγκεκριμένο game και σε όποια είναι heavy CPU .

Όχι ρε συ το scale είναι πολύ καλό αν το ανεβάσεις και το αντέχει η κάρτα. Όσο το ανεβάζω σε όσα games το έχουν τόσο δειχνει πιο καθαρά η οθόνη.οπως όταν ανεβάζεις ανάλυση.

Τεσπα σήμερα  πέρασα αλλά windows χωρίς τα updates και τις βλακείες.θα το δοκιμασω αν δεν είναι αυτό τότε θα είναι αυτό που λέτε με την CPU. Θα παίζω μέχρι 100 frames το συγκεκριμένο και θα τελειώνει η ιστορια

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Στο modern warfare παντός όλα ultra σε 1080p παίζω με 150 170 frames αν βάλω unlimited. Έτσι θυμάμαι επεζε το bf Πριν κάποιους μήνες που το είχα βαλει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 2:50 ΜΜ, Coppermine είπε

Πάντως πάρα πολλοί κου γκρινιάζουν στο συγκεκριμένο παιχνίδι για κρασαρίσματα, ή lags τυχαία εδώ και εκεί πολλές περιπτώσεις παρόλο που προτείνουν αρκετοί σβήσε το profile, ξανα verify τα αρχεία και ένα σωρό μαντζούνια, δοκιμάζοντας το με διάφορα setup x299,X99,z390, x470.b350, και 2080Τi, 1080Ti, 1080, rx580, είναι πολύ ευαίσθητο αν το σύστημα είναι κλοκαρισμένο αλλά ασταθές είτε σε επεξεργαστή είτε σε κάρτα γραφικών, default κράσαρε μόνο σε Χ99 αλλά εκεί ήταν άλλη η αιτία, μπορεί σε άλλα παιχνίδια να έδειχναν τα συστήματα οκ αλλά στο bf5 γινόταν της........, επίσης τα 8gb vram δεν επαρκούν ούτε για πλάκα σε 4Κ και με 8gb παίζουν τρελά lags

και στην καμπενια τα ιδια σου κανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Το ανέβασα στο video για να καταλάβετε τι ενοω.πχ το φυσιολογικο θα ήταν με scale 100 αν έχεις 100 frames ας πούμε αν το ανεβάσεις 150 το scale να πέσουν τα frames από 100 -60 .αλλά το μηχάνημα δεν δουλεύει καλά στα πολλά frames  από τι κατάλαβα στο συγκεκριμένο game και σε όποια είναι heavy CPU .

Όχι ρε συ το scale είναι πολύ καλό αν το ανεβάσεις και το αντέχει η κάρτα. Όσο το ανεβάζω σε όσα games το έχουν τόσο δειχνει πιο καθαρά η οθόνη.οπως όταν ανεβάζεις ανάλυση.

Τεσπα σήμερα  πέρασα αλλά windows χωρίς τα updates και τις βλακείες.θα το δοκιμασω αν δεν είναι αυτό τότε θα είναι αυτό που λέτε με την CPU. Θα παίζω μέχρι 100 frames το συγκεκριμένο και θα τελειώνει η ιστορια

Το έχω γράψει αρκετές φορές εδω μέσα και εχω βοηθήσει και κόσμο στο online στο chat του παιχνιδιού. Τα battlefield 3,4,1,5 με την συγκεκριμένη μηχανή γραφικών (frostbite)  εχουν καλύτερη εμπειρία οταν κλειδώνεις τα frames κοντά στα σε αυτα που μπορεί να δειξει η οθόνη σου . Σε περίπτωση που εχεις μια οθόνη στα 60Hz δεν έχει κα΄νενα νόημα να πάιζει το παιχνίδι στα 120 frames , έχεις έντονο tearing και σε πολλές περιπτώσεις stuttering . Το μόνο Battlefield που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα είναι το Bad Company 2  και αν θυμάμαι καλά  και το battlefield 2 .

Εγω επιμένω οτι με το ανεβασμένο scale δεν βλέπεις καλύτερα ,  στην ουσία επειδή ριχνεις τα καρέ και πλησιάζεις αυτα της οθόνης σου βλέπεις καλύτερα . Δοκίμασε με το scale στο 100% και βάλε vsync να δεις πόσο καλή και καθαρή εικόνα θα έχεις. Η frostbite επαναλαμβάνω θέλει κλειδωμένα καρέ( frames)

Στις 9/11/2019 στις 10:38 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Λυστε μου ενα γριφο παρακαλω για πιτορους.😜

Παιζω ολα ultra, rtx on ultra (1080p) 70 -80frames 

Το βαζω ολα  high παλι 70-80 frames.

Ολα low 70-80 frames. Ολα low και scale 25%! 70-80 frames αντε 90. Φυσικα παιζω ολα ultra 70 80 frames αλλα τι γινεται αν θελω να εκμεταλευτω τα hz της οθονης 144;

Προφανώς σε κόβει ο επεξεργαστής σου , εκτός αν έχεις δώσει κάπου εντολή για frames limit .

Τα 144Hz της οθόνης σου σε σύγχρονο παιχνίδι και με όλα τα φίλτρα στο ultra δύσκολα θα τα δεις , εκτός αν σκάσεις πολλά χρήματα για rtx 2080ti και επεξεργαστή i9 που για εμένα δεν αξίζει αλλά αυτο είναι άλλο θέμα !   

 

Edit : Τώρα είδα το βιντεο σου , απ οτι βλέπω πρέπει να έχεις θέμα με drivers , ισως σε κάρτα γραφικών , μητρικής , chipset , windows 10 ασθένειες !

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

 

Edit : Τώρα είδα το βιντεο σου , απ οτι βλέπω πρέπει να έχεις θέμα με drivers , ισως σε κάρτα γραφικών , μητρικής , chipset , windows 10 ασθένειες !

Αυτο  ειπα και εγω.κατι δεν παει καλα.δεν ειναι απο cpu.δεν μπορει να σηκωνει το μηχανημα ολα ultra με rtx ultra 80 frames και να μην πηγαινουν τα frames 120 130 αλλα να μενουν παλι 80 με ολα low! Η αληθεια ειναι οτι το chipset περνει update αλλα δεν το εχω κανει.το msi utility μου δειχνει καινουργιους drivers αλλα δεν τους εχω περασει μηπως γινει καμια βλακεια.αλλα τωρα που το λες θα το κανω.

Και intel management engine δειχνει καινουργιους drivers αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Αυτο  ειπα και εγω.κατι δεν παει καλα.δεν ειναι απο cpu.δεν μπορει να σηκωνει το μηχανημα ολα ultra με rtx ultra 80 frames και να μην πηγαινουν τα frames 120 130 αλλα να μενουν παλι 80 με ολα low! Η αληθεια ειναι οτι το chipset περνει update αλλα δεν το εχω κανει.το msi utility μου δειχνει καινουργιους drivers αλλα δεν τους εχω περασει μηπως γινει καμια βλακεια.αλλα τωρα που το λες θα το κανω.

Και intel management engine δειχνει καινουργιους drivers αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο😜

Είχα πριν λίγο καιρό παρόμοιο θέμα στα windows 10 .Έκανα format και πέρασα τα πάντα με περισσότερη προσοχή.  Να θυμάσαι πρώτα chipset και μετά τα υπόλοιπα.  Επίσης καλό είναι να κατεβάσεις ένα πακέτο γύρω στα 90 mb με όλα τα Microsoft visual c+++ 86&64 bit. και είχα ξανά μεγάλο frame rate.  

 

Φυσικά εδώ και λίγο καιρό όλα τα προβλήματα έχουν εξαφανιστεί και απολαμβάνω παιχνίδια  και ένα λειτουργικό σφαίρα αφού επέστρεψα στα windows 7 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...