Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α καλά με κλειδωμένα δε θα καταλάβεις τίποτα όλα όμορφα θα φαίνονται εκεί....Τι 60 ρε συ πλάκα κάνουμε; 

593578727_tenor(1).gif.0f05f5dd87054329d34cbaf6d829fb9e.gif

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

(5)Επιβεβαιώνω και γω με DX12 (8700K,16GB,RX570/580) ήταν εμετός σαν ζαλισμενα τα fps, λες και είχαν κατεβάσει κανα Κοκκινέλι ήταν. 

DX11 playable

Γενικά δράμα αυτό το engine- since 2011- από εποχές BF3 μια παίζει καλά μια σκατά. Όπως και το BF4, μάπα αρχή, μετά από 2 3 χρόνια έπαιζε οκ. Όπως και το BF1, το ίδιο μοτίβο, ενώ τώρα παίζει μια χαρά σε DX12.

Στην αρχή κάθε χάρτη, την 1η φορά που παίζεις σε DX12 (ή μετά από καθαρισμό shader/dx cache) έτσι είναι. Μετά από 3-5' ηρεμεί κάπως και την επόμενη φορά που θα ξαναπαίξεις τον ίδιο χάρτη είναι πάρα πολύ καλά/καλύτερα, από το ξεκίνημα.

Είναι μια διαδικασία που πρέπει να υποστείς.

Εμένα το (τωρινό) πρόβλημά μου είναι πως εκέι που και το 1 και το 5 έπαιζαν μια χαρά σε 12, ξαφνικά αποφάσισαν και τα δύο είτε να κρασάρουν στο αρχικό spawn είτε λίγο μετά (με ίδιους οδηγούς/ρυθμίσεις τα πάντα-όλα από μέρους μου), και άκρη δεν έβγαλα.

Ε, σουτ προς το παρόν το 12, και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Α καλά με κλειδωμένα δε θα καταλάβεις τίποτα όλα όμορφα θα φαίνονται εκεί....Τι 60 ρε συ πλάκα κάνουμε; 

593578727_tenor(1).gif.0f05f5dd87054329d34cbaf6d829fb9e.gif

Max η οθόνη μου πιάνει 60. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείς λάθος. Πέρα από αυτό, και unlocked που έπιανα 80+ (θερμοκρασίες και κατανάλωση+) πάλι δεν είχα θέμα. 

Βασικά δεν το λέω επιθετικά, απλά είστε 2 άτομα που έχετε θέμα με fps για κάποιο λόγο. Και έχω AMD σύστημα, οπότε δεν πέφτει εκεί η ευθύνη. Οπότε απλά βρείτε τι φταίει. Φορμάτ κτλ φαντάζομαι έχετε κάνει, οπότε κάτι άλλο δημιουργεί θέμα. 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά είναι τραγικά γραμμένο το παιχνίδι από soyboys. Είναι λάθος η νοοτροπία, τόσα πιάνει η οθόνη μου τόσα θα κλειδώσω. Δεν έχω χρόνο να αναλύσω. Από κινητό γράφω κι.

( δεν γράφω επιθετικά, γράφω λιγο κοφτά γιατί περπατάω παράλληλα :P )

Μια χαρά είναι σεταρισμενο το σύστημα μου, απλά τον Μάιο που έπαιξα δεν εντυπωσιάστηκα από το παιχνίδι ΓΕΝΙΚΩΣ πέρα από ενα δύο πράγματα, και από την απόδοση του σε DX12 ΤΟΤΕ. Είναι μια μεγάλη απογοήτευση η κατάληξη της σειράς. Παίζω από εποχές Bc2

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Απλά είναι τραγικά γραμμένο το παιχνίδι από soyboys. Είναι λάθος η νοοτροπία, τόσα πιάνει η οθόνη μου τόσα θα κλειδώσω. 

Μα δεν βλέπω κάτι παραπάνω. Εκτός αν έχω διαβάσει κάτι λάθος περί monitor hz και αντιστοιχία σε max fps. Αλλά και ξεκλείδωτο όπως ανέφερα, με μόλις μία rx 480 πιάνω 80+ fps. 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εμένα το (τωρινό) πρόβλημά μου είναι πως εκέι που και το 1 και το 5 έπαιζαν μια χαρά σε 12, ξαφνικά αποφάσισαν και τα δύο είτε να κρασάρουν στο αρχικό spawn είτε λίγο μετά (με ίδιους οδηγούς/ρυθμίσεις τα πάντα-όλα από μέρους μου), και άκρη δεν έβγαλα.

Ε, σουτ προς το παρόν το 12, και βλέπουμε

Κρασαρισμα δεν είχα. Ότι δεν είχε αυτή τη smoothιλα αυτή τη σπιρταδα ένιωθα το feeling. 

9 λεπτά πριν, overpower είπε

Μα δεν βλέπω κάτι παραπάνω. Εκτός αν έχω διαβάσει κάτι λάθος περί monitor hz και αντιστοιχία σε max fps. Αλλά και ξεκλείδωτο όπως ανέφερα, με μόλις μία rx 480 πιάνω 80+ fps. 

Καλό είναι: πάντα να παίζετε με max fps, για μικρότερο Input lag από το engine του παιχνιδιού πρωτίστως, ακόμα και πάνω από το refresh rate της οθόνης. Τα καλά Panels δεν θα εμφανίσουν έντονο tearing. 

Εξηγεί εδώ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το παραέθαψα τις τελευταίες μέρες, είπε να με περιποιηθεί...

Μιάμιση ώρα κοντά, με τον αδερφό μου στο skype, DX11, όλα καλά...αποφασίζει να κολλήσει με BSOD.

Άντε...καλά. Ξεκινάω τον υπολογιστή κλπ, επαναφέρω προφίλ, σηκώνω origin, με το που ανοίγω skype...μπαμ.

Ξανά...με ενδιάμεσα restart από αλλαγή κάθε προφίλ κλπ...ανοίγω skype...μπαμ.

Στο άνοιγμα του υπολογιστή, μπαίνει win και βλέπω welcome σα να μπήκε καινούριο update...WTF?

Ανοίγω το παιγνίδι χωρίς skype, μου βγάζει να παίξω την εισαγωγή...σα να έχει χάσει το προφίλ...οι ingame ρυθμίσεις, όμως, απείραχτες.

Έβγαλε άλλη μια ώρα, μετά...

Σάλτα και απαυτώσου, όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, icy20 είπε

Ειναι εμφανες οτι εχεις προβλημα ειτε hardware ειτε windows. Αν δεν το εχεις με το troubleshooting κανε ενα format και δες πως θα παει

Format, για το BF? Μπα....

Το πολύ-πολύ να περάσω τη 1909 από πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση και να ρίξω λίγο τα oc σε RAM/HBM να δω πως συμπεριφέρεται.

Απανωτά BSOD ούτε θυμάμαι από πότε έχω να δω (και τότε ήταν "συνειδητά", πείραζα πράγματα στα όρια). Ξάφνου, με BF+Skype? Ενώ ήμουν πόση ώρα σταθερός (και με ίδιο οδηγό κλπ ώρες συνεχόμενες τις προηγούμενες μέρες!)? Μετά καπάκι με το που το άνοιγα?

Άμα είναι σε κάθε update προγράμματος (ξέχασα να πω ότι είχς μόλις γίνει update στο Skype) να μας απαυτώνει τα πρέκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Format, για το BF? Μπα....

Το πολύ-πολύ να περάσω τη 1909 από πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση και να ρίξω λίγο τα oc σε RAM/HBM να δω πως συμπεριφέρεται.

Απανωτά BSOD ούτε θυμάμαι από πότε έχω να δω (και τότε ήταν "συνειδητά", πείραζα πράγματα στα όρια). Ξάφνου, με BF+Skype? Ενώ ήμουν πόση ώρα σταθερός (και με ίδιο οδηγό κλπ ώρες συνεχόμενες τις προηγούμενες μέρες!)? Μετά καπάκι με το που το άνοιγα?

Άμα είναι σε κάθε update προγράμματος (ξέχασα να πω ότι είχς μόλις γίνει update στο Skype) να μας απαυτώνει τα πρέκια...

Ενω Σεπτεμβριο που επαιζα ημουν οκ, τωρα που γυρισα επρεπε να ριξω λιγο το oc στην καρτα, για να παρω περισσοτερα fps απο οτι ειχα πριν, ενω ημουν stable. Δοκιμασε να μειωσεις το oc. Νομιζω με oc σε cpu ειναι πιο ευαισθητο το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, icy20 είπε

Αν εισαι oc τοτε ξηλωσε το να δεις πως παει. Ευκολο :P

 

3 ώρες πριν, overpower είπε

Ενω Σεπτεμβριο που επαιζα ημουν οκ, τωρα που γυρισα επρεπε να ριξω λιγο το oc στην καρτα, για να παρω περισσοτερα fps απο οτι ειχα πριν, ενω ημουν stable. Δοκιμασε να μειωσεις το oc. Νομιζω με oc σε cpu ειναι πιο ευαισθητο το game.

Στο πρόγραμμα είναι κι αυτά, απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη για το τι ακριβώς φταίει (βρωμάει MS το πράγμα, σε συνδυασμό με κάποια αδυναμία των οδηγών της AMD).

Έβγαλε TS, FS, FS-EXtreme stress tests το ένα πίσω από το άλλο, χωρίς να πει κουβέντα (εννοείται πως δεν εξασφαλίζουν τίποτα, απλά δείχνουν ότι δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα όσο απλό στρεσάρισμα του συστήματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Στο πρόγραμμα είναι κι αυτά, απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη για το τι ακριβώς φταίει (βρωμάει MS το πράγμα, σε συνδυασμό με κάποια αδυναμία των οδηγών της AMD).

Έβγαλε TS, FS, FS-EXtreme stress tests το ένα πίσω από το άλλο, χωρίς να πει κουβέντα (εννοείται πως δεν εξασφαλίζουν τίποτα, απλά δείχνουν ότι δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα όσο απλό στρεσάρισμα του συστήματος).

(το βιολί μου εγώ...).

Έπαιξα μιάμιση ωρίτσα το 1, με Skype, σε DX11, τα πάντα όλα...με μία διαφορά (θα σας πω...).

Πρώτα από όλα, δεν έβγαλε κιχ το παιγνίδι. Ήταν smooth σε βαθμό εγκλήματος, δεν υπήρχε το παραμικρό σκαλοπάτι στα γραφήματα.

Δεν συνάντησα γενικά κανένα πρόβλημα (πέρα από τις γελοιότητες του ίδιου του παιγνιδιού), απολύτως κανένα.

Η διαφορά στο σημερινό στήσιμο είναι πως δεν έτρεξα το ISLC το τελευταίο. Το πέρασα πριν μια εβδομάδα πάνω-κάτω, και ενώ μέχρι την προηγούμενη έκδοση λειτουργούσε άριστα, σα να μου έκανε κάποια κουλά, αλλά δεν είχα τρόπο να το επιβεβαιώσω.

Θα κάνω αρκετές δοκιμές ακόμα, βέβαια, θα δέιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε σχέση με το 1 τι χτύπημα έχετε περίπου στα fps?

Γιατί δοκίμασα το σκ το trial σε conquest και το stutter (και ειδικά micro stutter) έπεφτε σύννεφο ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις

Και δεν μου φαίνεται να έχει αλλάξει κατι ιδιαίτερα οπτικά, ίδιο engine είναι εξάλλου

Κάτι μου λέει ότι τα 8 γίγα ram δεν φτάνουν ούτε για πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...