Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα καλά με το νέο χάρτη:

-Πρόχειρα σχεδιασμένος, γεμάτος κούφιους βράχους (σε κάποιους από τους οποίους χώνεσαι μέσα και μετά παγιδεύεσαι) και λοιπά "περάσματα"

-Δεν διορθώθηκε τίποτα από τα κλασσικά πλέον θέματα με visibility, hit reg, latency (με σχετικά καλό Ping, <75)...2-3 φορές μου έριξαν και με σκότωσαν μέσα από ολόκληρο κτίριο. Ολόκληρο κτίριο! Το ξέρω, γιατί ήμουν ένα με το έδαφος στον τοίχο του κτιρίου, και ο μάγκας με το αντι-τανκ sniper ακριβώς από την άλλη μεριά, με 2 ολόκληρους τοίχους ανάμεσά μας.

-Παράθυρα/τοίχοι που έχουν γκρεμιστεί, αλλά βλέπεις ακόμα το φάντασμά τους.

-Διάφορα χαριτωμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είχα κάτι σαν σωστό πολυκάναλο ήχο στο συγκεκριμένο παιγνίδι (positional, πάντα).

Έβαλα τα ακουστικά (που έχω τόσο καιρό), με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στα πάντα (υπολογιστής και ingame, δεν άλλαξα καν τη ρύθμιση από ηχεία σε ακουστικά) και όταν πάτησα το κουμπί στα ηχεία για πολυκάναλο (εξομοίωση κλπ), άρχισα να ακούω αρκετά σωστούς ήχους από γύρω-γύρω, σωστές αποστάσεις, σωστές κατευθύνσεις κλπ.

Θα το κοιτάξω λίγο παραπάνω τις επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόσμημα η νέα πίστα...απίστευτα καλοσχεδιασμένη.

Τόσο, που τις μισές φορές δεν μπορούσε το παιγνίδι να μου βγάλει πως πέθανα, οπότε το έπαιζε Dark Souls ("YOU DIED").

Λογικό, βέβαια. Όπως και η Sundan, από την καλή δουλειά που έγινε, πρέπει να είναι γεμάτη από "κούφιους" τοίχους κλπ, περάσματα, αόρατα εμπόδια κλπ, οπότε πώς να βγάλει άκρη κανείς?

Κάτι για τους φωτογράφους-videoγράφους (κλπ) της παρέας:

Είσαι, λοιπόν, και τραβάς ένα πλάνο...έχει φως εκεί που τραβάς (εκεί που έχεις σημαδέψει), αλλά κάπου εκεί παίζει κι ένα σκοτεινό σημείο (πχ κάτι στεγασμένο)...πώς θα στο βγάλει η μηχανή? Θα στο σώσει ή θα βγει μαύρη-μαυρίλα? Αντίστοιχα, τραβάς σε σκοτάδι...ένα φωτεινό σημείο (αν θες να βγει ότι γίνεται στο σκοτεινό πχ δωμάτιο), θα το βγάλει ή θα το κάψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Είσαι, λοιπόν, και τραβάς ένα πλάνο...έχει φως εκεί που τραβάς (εκεί που έχεις σημαδέψει), αλλά κάπου εκεί παίζει κι ένα σκοτεινό σημείο (πχ κάτι στεγασμένο)...πώς θα στο βγάλει η μηχανή? Θα στο σώσει ή θα βγει μαύρη-μαυρίλα? Αντίστοιχα, τραβάς σε σκοτάδι...ένα φωτεινό σημείο (αν θες να βγει ότι γίνεται στο σκοτεινό πχ δωμάτιο), θα το βγάλει ή θα το κάψει?

Εξαρταται το που πως εχεις ορισει να γινεται η φωτομετρηση, την εχεις ορισει να γινεται σε ολο το καδρο τοτε θα βγουν ολα (οχι απαραιτητα σωστα φωτισμενα), εαν εχεις ορισει να γινεται στο "στοχο" τοτε στη πρωτη περιπτωση θα βγει μαυριλα και στη δευτερη καμμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panoc είπε

Εξαρταται το που πως εχεις ορισει να γινεται η φωτομετρηση, την εχεις ορισει να γινεται σε ολο το καδρο τοτε θα βγουν ολα (οχι απαραιτητα σωστα φωτισμενα), εαν εχεις ορισει να γινεται στο "στοχο" τοτε στη πρωτη περιπτωση θα βγει μαυριλα και στη δευτερη καμμενο.

Ωραία!

Πάμε τώρα...στη νέα, τελευταία, σελίδα του BF (aka BFV) έχεις αποφασίσει να δώσεις ένα νέο χαρακτηριστικό στο οποίο προσομοιάζεται η φυσιολογική λειτουργία του ματιού όταν περνάς από καλά φωτισμένο χώρο σε πιο σκοτεινό (να χρειάζεται διάστημα προσαρμογής) ή και το αντίθετο. Όλα καλά, βάζεις και το σχετικό εφφεδάκι, είναι ας πούμε επιτυχημένη η υλοποίηση.

Τώρα τελευταία, μετά από κάποια patches, κάτι-κάπου φαίνεται να είναι broken (όχι να μη λειτουργεί, αλλά να άλλαξε ο τρόπος λειτουργίας, κάτι πείραξαν). Δεν έπαιρνα κι όρκο, αλλά ώρες-ώρες μου φαινόταν πως εφαρμοζόταν η λειτουργία αυτή κάπως "άλλα αντί άλλα, της Παρασκευής το γάλα".

Ε, στο συγκεκριμένο χάρτη, βεβαιώθηκα.

Είμαι μέσα στο σταθμό, διπλωμένος μπας και γλιτώσω τα "εισερχόμενα", σε σημείο-γωνία όπου είμαι γενικά στα σκοτεινά. Κάνω να κοιτάξω προς τα όξω, βλέπω μια γενική ασπρίλα, λες και η φωτομέτρηση έγινε στο υπόγειο και η λήψη απευθείας στην ταράτσα, μέρα-μεσημέρι. Οκ...κλάιν...ΜΠΑΜ, πάρτα στο κεφάλι.

Μάλιστα...εγώ που είμαι στο σκότος, δυσκολεύομαι να δω κάποιον που είναι στο φως...αυτός που είναι στο φως (γιατί εκεί η killcam παραδόξως λειτούργησε), με βλέπει μια χαρά! Όχι, η ίριδα του τύπου δεν έχει κλείσει τελείως για να προστατεύσει το μάτι του από το περιβάλλον υπερβολικό φώς...αυτός λουσμένος στο φως, βλέπει κανονικά κάτι που είναι στο σκοτάδι.

Το συγκεκριμένο, δεν έγινε μία φορά...έγινε ξανά και ξανά και ξανά, για να μην έχω αμφιβολίες για τη μλκία που τους δέρνει.

Το μόνο καλό, πάντως, στο συγκεκριμένο χάρτη ήταν πως το όπλο που σου έδινε το ξεκλειδώνεις πάρα πολύ εύκολα, οπότε δεν χρειάζεται να ξαναασχοληθώ.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος Τώρα αλήθεια, περιμένεις από τη dice να φτιάξει σωστά τι; Εδώ δε μπορούν να φτιάξουν βασικά πράγματα όπως το σωστό φορτωμα των lod, βλεπεις κτηριο απο μακρυα να καθεται εκει αγερωχο μεγαλοπρεπη να σε περιμενει, τρεχεις τρεχεις τρεχεις προς το μερος του, το lod δεν αλλαζει, και ξαφνικα στα 20 μετρα απο αυτο φορτωνει τα κανονικα textures και meshes που το δειχνουν κατεστραμενο και τον αντιπαλο να σε πυροβολει μεσα απο τα χαλασμα απορημενος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Electronic Arts και η DICE ανακοίνωσε οτι οι κάτοχοι PC θα μπορέσουν, τις επόμενες τρεις εβδομάδες, να ασχοληθούν με το Battlefield V δίχως να ξοδέψουν ούτε ένα σεντ. Η πρώτη δωρεάν περίοδος ξεκινάει την Πέμπτη 10 και ολοκληρώνεται την Κυριακή 13 Οκτωβρίου. Η δεύτερη θα αρχίσει στις 17 Οκτωβρίου και η τρίτη στις 24 Οκτωβρίου. Κάθε εβδομάδα θα είναι διαθέσιμα διαφορετικά multiplayer modes. Αυτά που θα είναι σταθερά θα είναι ένα κομμάτι του Squad Conquest mode και όλα τα War Stories, οι ιστορίες που είναι εμπνευσμένες από πραγματικά γεγονότα του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Όσο προχωράτε θα ξεκλειδώνετε rewards και η πρόοδος θα μπορεί να μεταφερθεί, σε περίπτωση που αποφασίσετε να αγοράσετε την πλήρη έκδοση του Battlefield V. Την πρώτη εβδομάδα θα δοκιμάσετε το Rush, τη δεύτερη το Conquest και την τρίτη τα Grand Operations. Οι ενδιαφερόμενοι μπορείτε να μεταβείτε στο Origin και να ξεκινήσετε άμεσα το download.

Πηγή:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα το BF3 στο οποίο ξόδεψα 300+ ώρες, περισσότερες και από το Skyrim. Από τότε ειχα να παίξω νεότερο BF, και πριν λίγες μέρες παρασύρθηκα και πήρα το 5. Παρασύρθηκα επειδή άκουσα πως τα updates / expansions του είναι δωρεάν, και έχει map στην Ελλάδα. Δυστυχώς παιδιά μετάνιωσα την αγορά, και μπορώ να πω το 3 είναι κλάσεις ανώτερο του 5.

Και αυτό φαίνεται απ' το ότι το 3 έχει περισσότερους παίκτες απ το 5. Το 5 έχει ένα σωρό modes, απ τα οποία όμως μόνο το conquest μπορείς να παίξεις. Τα υπόλοιπα modes είτε έχουν 2-5 servers σε Αμερική και Ιαπωνία με ping 150+, ή δεν έχουν καν 1 server. Απ' όλες τις φορές που προσπάθησα να παίξω firestorm, μόνο 1 έτυχε. Το community του παιχνιδιού είναι ψόφιο.

Και όχι μάταια. Το level design έχει πάρει τη κατιούσα. Είναι χαοτικό και όχι αρκετά readable, πάσχει.

Επίσης γιατί αντέγραψαν το COD και κάναν να καλείς πράγματα με ασύρματο ; Και να πω ότι άμα πχ έκανες παραγγελία ένα tank destroyer ήξερες που θα το βγάλει. Το βγάζει όπου να 'ναι με αποτέλεσμα να σου κλέβουν άλλοι παίκτες το όχημα σου. Τα οχήματα που σου δίνει το ίδιο το παιχνίδι είναι σαν το παλιό τζιπάκι, που σε αφήνει εκτεθιμένο από παντού. 😕

Και επίσης ένα σωρό bugs και glitches. Πότε το παιχνίδι ξεκινά σε window mode, πότε σε fullscreen, animation glitches που θυμίζουν beta, hackers που πυροβολάν μέσα από τοίχους και λόφους...

Το παιχνίδι τόσο από κατάσταση ποιότητας λογισμικού όσο και playerbase δίνει την αίσθηση ότι είναι ακόμα σε closed beta. Κρίμα! Θα περίμενε κανείς πως τα νεότερα παιχνίδια που θα έφτιαχναν θα ήταν τουλάχιστον το ίδιο καλά με τα προηγούμενα αν όχι καλύτερα. Κλαίω τα 30 ευρώ που έδωσα. Καλύτερα να τα δινα για το GTA V που ήταν στο διπλανό ράφι.

Y.Γ. Ναι από μαγαζί το πήρα. Γιατί online το πουλάει 60. χαχαχα. καρακλεψιά να δώσει κανείς 60 για αυτό.

Επεξ/σία από Stavros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...